Аліментні виплати дітям в Україні
Інститут сім'ї в нашій країні в 2018 році пережив рекордну кількість розлучень – 53 860 сімей розпалися офіційно, а це, на хвилиночку, в 1,6 разів більше, ніж в 2017 році. Статистика прикра, але головні жертви таких ситуацій – це діти. І якщо моральні та психологічні аспекти таких змін в житті дітей бувають різними, враховуючи умови, в яких дитина перебуває, то фінансові суворо регулюються законом – права дітей на належне їх утримання охороняються обов'язковому порядку. Сьогодні розбираємося, як оформляються аліменти на дітей, і також як їх отримати, коли батько або мати відмовляються утримувати свою дитину і в якому розмірі їх можна вимагати.
Що нового?
Здійснилося! У цій сфері в 2019-му році нарешті з'явилися нововведення, а саме, був прийнятий закон, що посилює заходи по відношенню до неплатників аліментів, а також дещо спрощує життя тим, чий колишній чоловік або дружина мають багато неофіційних доходів. Про все по порядку.
- Боржників тепер можуть обмежити в керуванні транспортними засобами, в виїзді за кордон (неважливо, відпочинок це або навіть відрядження), і у використанні зброї. Звичайно, за кордон їздять далеко не всі, як і користуються зброєю, а от водіїв з боргами своїм дітям в Україні хоч відбавляй – доведеться платити по боргах, інакше ніяк.
- У випадках, коли дружина, наприклад, знає, що її колишній чоловік заробляє куди більше, ніж показує офіційно, законодавство тепер дозволяє збирати докази цього і використовувати їх в суді.
- Також в таких випадках можуть бути прийняті до уваги наявність майна у аліментозобов'язанного, заощаджень і витрат на суми більше розміру десяти мінімальних заробітних плат. У той же час, не дивлячись на те, що тепер приховати реальні доходи складніше, при зменшенні своїх доходів платник аліментів може клопотати про зменшення суми.
- Мати або батько, який одержує від другого з батьків кошти на утримання дітей, тепер має право сам вирішувати, в якій формі йому їх отримувати – у вигляді частки від доходу (1/4 на одну дитину і т.д.) або ж пред'явити вимогу проіндексувати виплати, призначені в твердій сумі, і отримати їх в розмірі 50% від ПМ, але не більше 10 прожиткових мінімумів.
- Крім того закон тепер розглядає виплачувані на утримання дитини кошти, як власність безпосередньо дитини. А тому їх одержувач зараз зобов'язаний їх, в свою чергу, витрачати виключно в інтересах свого чада. І більш того, дитина має повне право брати участь у розподілі цих коштів.
А скільки можна вимагати на утримання дитини?
Виплати дітям від батьків нараховуються в Україні за двома схемами – частковою або ж у твердій сумі. Перший варіант використовується, в разі якщо аліментоотримувачавлаштовує такий варіант – наприклад, якщо у другого з батьків нормальний офіційний дохід. Тоді дійсно оптимальний варіант отримувати так звану частку від доходу:
- 25%, якщо дитина одна
- 33% на двох дітей
- 50% на трьох дітей і наступних
А ось якщо вони призначаються у твердій сумі, вже починають працювати встановлені обмеження по мінімальній та максимальній сумах виплат. Так держава захищає інтереси дитини, не дозволяючи платити менше 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. При цьому матері тепер дається право доводити, що у її колишнього чоловіка дохід куди вище офіційно зазначеного, в зв'язку з чим сума може бути і більше.
Батькам, що приховують більші суми доходів і майно, нарікати на долю в даному випадку не варто – більше 10 прожиткових мінімумів виплати бути не можуть. Тобто мова не йде про те, що батьків тепер можна практично «роздягнути», а лише про те, що якщо батько має можливість платити нормальні гроші на утримання своїх же дітей, то його зобов'яжуть це робити, що абсолютно справедливо.
Отже, з максимальною сумою розібралися - це 10 ПМ, а саме:
Якщо дитині менше 6 років:
- З 01.07.19 до 01.12.2019 - 16 990 грн.
- З 01.12.19 - 17 790 грн.
Якщо дитина старше 6 років, але молодше 18:
- З 01.07.19 до 01.12.2019 - 21 180 грн.
- З 01.12.19 - 22 180 грн.
А мінімальні суми обчислюються виходячи із суми прожиткового мінімуму. Тобто беремо актуальний розмір ПМ і ділимо його на 2.
Для дитини до 6 років:
- З 01.07.19 по 01.12.2019 - 849,5 грн.
- З 01.12.19 - 889,5 грн.
Для дитини від 6 до 18 років:
- З 01.07.19 по 01.12.2019 посилання - 1 059 грн.
- З 01.12.19 - 1 109 грн.
Який варіант краще обрати в суді і на якому з них наполягати, вирішувати варто виходячи з цифр в конкретній ситуації. Тобто прораховувати, в якому випадку сума для дитини буде більшою.
До речі, при призначенні і перегляді аліментів у твердій сумі враховуються додаткові чинники, наприклад:
- Наскільки забезпечені діти на поточний момент.
- Чи є потреба в додаткових витратах, наприклад, на розвиток і навчання, чи не потрібна дитині медична допомога або лікування.
- Чи має аліментозобов’язаний батько будь-яке майно, наприклад, нерухомість.
- Є у даного батька інші діти або його родичі на забезпеченні, наприклад, його ж батьки.
- Рівень інфляції - якщо була встановлена конкретна сума на утримання, але інфляція істотно зросла, сума може бути збільшена.
- Поліпшення матеріального стану платника аліментів - якщо батько, наприклад, став заробляти більше, мати може клопотати про збільшення суми виплат на дітей.
Якщо ви правильно склали позовну заяву, суд з високою ймовірністю піде вам назустріч - тому сприяє безліч правових і нормативних актів, які стоять на захисті дитини і її прав на гідний рівень життя. До того ж сама процедура призначення аліментів тепер спрощена - не потрібно більше судових поневірянь, достатнього наказу.
Разом з тим, це не означає, що можна прийти в суд, сказати, що вам потрібно водити дитину на гуртки і отримати підвищення суми. Все повинно бути підтверджено фактами і документами. Якщо дитина відвідує секції, потрібно пред'явити квитанції і довідку про те, що він туди ходить. Якщо потрібно більше грошей на медичні послуги або медикаменти, знову ж таки, потрібно підкріпити свої слова відповідними документами.
Однак в ряді випадків можуть і відмовити в підвищенні, наприклад, коли у платника за фактом виявився більш низький рівень життя і доходів, ніж у дитини, чи є інші діти на утриманні. Також суд візьме до уваги факт утримання своїх батьків, наприклад, або хворих родичів.
Коли можна звернутися за аліментами?
Відлік починається з моменту подачі заяви до суду, тобто дата подачі позову і є датою початку виплати аліментів - саме з цього моменту вам і будуть нараховані гроші на утримання дитини. У той же час обмежень по термінах подачі заяви немає - ви можете зробити це в будь-який час, поки дитині не виповниться 18 років. Також термін виплати може бути продовжений до 23 років, якщо дитина навчається у ВУЗі. Ми рекомендуємо не зволікати зі зверненням - поки ви намагаєтеся взяти позику або шукаєте гроші онлайн на карту, тому що ви відчуваєте критичний брак коштів на дітей, другий з батьків може бути винен чималу суму своїм дітям.
Як отримати?
Потрібно звернутися до суду безпосередньо за місцем проживання позивача, що знову ж таки спрощує завдання в рази - якщо колишній чоловік проживає далеко, їхати в суд за місцем його проживання не потрібно. До заяви потрібно прикріпити наступні документи:
- Копію складеної вами заяви для відповідача.
- Копію вашого свідоцтва про шлюб.
- Копію рішення суду про його розірвання.
- Копію свідоцтва про народження вашої дитини.
- Довідку про склад вашої сім'ї.
- Копії всіх необхідних сторінок вашого паспорта і копію ІПН.
Важливо: всі зазначені документи повинні бути надані вами в копіях в двох примірниках, оскільки один комплект документів використовується судом, а другий призначений для надання відповідачу. Крім того, це базовий набір документів і якщо ви претендуєте на підвищення суми аліментів, потрібно докласти і інші документи, що підтверджують, що в цьому дійсно є потреба.
Як швидко розглядається заява?
Якщо у вас стандартний випадок, при якому ви просто подаєте заяву на мінімально належну вам суму, суд розгляне заяву без сторін і окремого засідання протягом 3 робочих днів. При цьому відповідач не зможе подати апеляцію по даному рішенню.
Якщо ж ви хочете збільшити суму виплат на утримання, розглядати заяву можуть довше, в зв'язку з чим вкрай важливо проконсультуватися з юристом, перш ніж подавати заяву, щоб все було складено максимально коректно і вам порекомендували, які документи ви повинні відразу додати до заяви крім стандартного пакету. До слова, в даному випадку при рішенні в вашу користь у відповідача все ще залишається право оскаржити рішення суду.