Аліментні виплати дітям в Україні

19 серпня 2019

Інститут сім'ї в нашій країні в 2018 році пережив рекордну кількість розлучень –  53 860 сімей розпалися офіційно, а це, на хвилиночку, в 1,6 разів більше, ніж в 2017 році. Статистика прикра, але головні жертви таких ситуацій – це діти. І якщо моральні та психологічні аспекти таких змін в житті дітей бувають різними, враховуючи умови, в яких дитина перебуває, то фінансові суворо регулюються законом – права дітей на належне їх утримання охороняються обов'язковому порядку. Сьогодні розбираємося, як оформляються аліменти на дітей, і також як їх отримати, коли батько або мати відмовляються утримувати свою дитину і в якому розмірі їх можна вимагати.

Що нового?

Здійснилося! У цій сфері в 2019-му році нарешті з'явилися нововведення, а саме, був прийнятий закон, що посилює заходи по відношенню до неплатників аліментів, а також дещо спрощує життя тим, чий колишній чоловік або дружина мають багато неофіційних доходів. Про все по порядку.

 1. Боржників тепер можуть обмежити в керуванні транспортними засобами, в виїзді за кордон (неважливо, відпочинок це або навіть відрядження), і у використанні зброї. Звичайно, за кордон їздять далеко не всі, як і користуються зброєю, а от водіїв з боргами своїм дітям в Україні хоч відбавляй – доведеться платити по боргах, інакше ніяк.
 2. У випадках, коли дружина, наприклад, знає, що її колишній чоловік заробляє куди більше, ніж показує офіційно, законодавство тепер дозволяє збирати докази цього і використовувати їх в суді.
 3. Також в таких випадках можуть бути прийняті до уваги наявність майна у аліментозобов'язанного, заощаджень і витрат на суми більше розміру десяти мінімальних заробітних плат. У той же час, не дивлячись на те, що тепер приховати реальні доходи складніше, при зменшенні своїх доходів платник аліментів може клопотати про зменшення суми.
 4. Мати або батько, який одержує від другого з батьків кошти на утримання дітей, тепер має право сам вирішувати, в якій формі йому їх отримувати – у вигляді частки від доходу (1/4 на одну дитину і т.д.) або ж пред'явити вимогу проіндексувати виплати, призначені в твердій сумі, і отримати їх в розмірі 50% від ПМ, але не більше 10 прожиткових мінімумів.
 5. Крім того закон тепер розглядає виплачувані на утримання дитини кошти, як власність безпосередньо дитини. А тому їх одержувач зараз зобов'язаний їх, в свою чергу, витрачати виключно в інтересах свого чада. І більш того, дитина має повне право брати участь у розподілі цих коштів.

Алиментные выплаты детям в Украине

А скільки можна вимагати на утримання дитини?

Виплати дітям від батьків нараховуються в Україні за двома схемами – частковою або ж у твердій сумі. Перший варіант використовується, в разі якщо аліментоотримувачавлаштовує такий варіант – наприклад, якщо у другого з батьків нормальний офіційний дохід. Тоді дійсно оптимальний варіант отримувати так звану частку від доходу:

 • 25%, якщо дитина одна
 • 33% на двох дітей
 • 50% на трьох дітей і наступних

А ось якщо вони призначаються у твердій сумі, вже починають працювати встановлені обмеження по мінімальній та максимальній сумах виплат. Так держава захищає інтереси дитини, не дозволяючи платити менше 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. При цьому матері тепер дається право доводити, що у її колишнього чоловіка дохід куди вище офіційно зазначеного, в зв'язку з чим сума може бути і більше.

Батькам, що приховують більші суми доходів і майно, нарікати на долю в даному випадку не варто – більше 10 прожиткових мінімумів виплати бути не можуть. Тобто мова не йде про те, що батьків тепер можна практично «роздягнути», а лише про те, що якщо батько має можливість платити нормальні гроші на утримання своїх же дітей, то його зобов'яжуть це робити, що абсолютно справедливо.

Отже, з максимальною сумою розібралися - це 10 ПМ, а саме:

Якщо дитині менше 6 років:

 • З 01.07.19 до 01.12.2019 - 16 990 грн.
 • З 01.12.19 - 17 790 грн.

Якщо дитина старше 6 років, але молодше 18:

 • З 01.07.19 до 01.12.2019 - 21 180 грн.
 • З 01.12.19 - 22 180 грн.

А мінімальні суми обчислюються виходячи із суми прожиткового мінімуму. Тобто беремо актуальний розмір ПМ і ділимо його на 2.

Для дитини до 6 років:

 • З 01.07.19 по 01.12.2019 - 849,5 грн.
 • З 01.12.19 - 889,5 грн.

Для дитини від 6 до 18 років:

 • З 01.07.19 по 01.12.2019 посилання - 1 059 грн.
 • З 01.12.19 - 1 109 грн.

Який варіант краще обрати в суді і на якому з них наполягати, вирішувати варто виходячи з цифр в конкретній ситуації. Тобто прораховувати, в якому випадку сума для дитини буде більшою.

До речі, при призначенні і перегляді аліментів у твердій сумі враховуються додаткові чинники, наприклад:

 1. Наскільки забезпечені діти на поточний момент.
 2. Чи є потреба в додаткових витратах, наприклад, на розвиток і навчання, чи не потрібна дитині медична допомога або лікування.
 3. Чи має аліментозобов’язаний батько будь-яке майно, наприклад, нерухомість.
 4. Є у даного батька інші діти або його родичі на забезпеченні, наприклад, його ж батьки.
 5. Рівень інфляції - якщо була встановлена ​​конкретна сума на утримання, але інфляція істотно зросла, сума може бути збільшена.
 6. Поліпшення матеріального стану платника аліментів - якщо батько, наприклад, став заробляти більше, мати може клопотати про збільшення суми виплат на дітей.

Якщо ви правильно склали позовну заяву, суд з високою ймовірністю піде вам назустріч - тому сприяє безліч правових і нормативних актів, які стоять на захисті дитини і її прав на гідний рівень життя. До того ж сама процедура призначення аліментів тепер спрощена - не потрібно більше судових поневірянь, достатнього наказу.

Разом з тим, це не означає, що можна прийти в суд, сказати, що вам потрібно водити дитину на гуртки і отримати підвищення суми. Все повинно бути підтверджено фактами і документами. Якщо дитина відвідує секції, потрібно пред'явити квитанції і довідку про те, що він туди ходить. Якщо потрібно більше грошей на медичні послуги або медикаменти, знову ж таки, потрібно підкріпити свої слова відповідними документами.

Однак в ряді випадків можуть і відмовити в підвищенні, наприклад, коли у платника за фактом виявився більш низький рівень життя і доходів, ніж у дитини, чи є інші діти на утриманні. Також суд візьме до уваги факт утримання своїх батьків, наприклад, або хворих родичів.

Коли можна звернутися за аліментами?

Відлік починається з моменту подачі заяви до суду, тобто дата подачі позову і є датою початку виплати аліментів - саме з цього моменту вам і будуть нараховані гроші на утримання дитини. У той же час обмежень по термінах подачі заяви немає - ви можете зробити це в будь-який час, поки дитині не виповниться 18 років. Також термін виплати може бути продовжений до 23 років, якщо дитина навчається у ВУЗі. Ми рекомендуємо не зволікати зі зверненням - поки ви намагаєтеся взяти позику або шукаєте гроші онлайн на карту, тому що ви відчуваєте критичний брак коштів на дітей, другий з батьків може бути винен чималу суму своїм дітям.

Як отримати?

Потрібно звернутися до суду безпосередньо за місцем проживання позивача, що знову ж таки спрощує завдання в рази - якщо колишній чоловік проживає далеко, їхати в суд за місцем його проживання не потрібно. До заяви потрібно прикріпити наступні документи:

 1. Копію складеної вами заяви для відповідача.
 2. Копію вашого свідоцтва про шлюб.
 3. Копію рішення суду про його розірвання.
 4. Копію свідоцтва про народження вашої дитини.
 5. Довідку про склад вашої сім'ї.
 6. Копії всіх необхідних сторінок вашого паспорта і копію ІПН.

Важливо: всі зазначені документи повинні бути надані вами в копіях в двох примірниках, оскільки один комплект документів використовується судом, а другий призначений для надання відповідачу. Крім того, це базовий набір документів і якщо ви претендуєте на підвищення суми аліментів, потрібно докласти і інші документи, що підтверджують, що в цьому дійсно є потреба.

Як швидко розглядається заява?

Якщо у вас стандартний випадок, при якому ви просто подаєте заяву на мінімально належну вам суму, суд розгляне заяву без сторін і окремого засідання протягом 3 робочих днів. При цьому відповідач не зможе подати апеляцію по даному рішенню.

Якщо ж ви хочете збільшити суму виплат на утримання, розглядати заяву можуть довше, в зв'язку з чим вкрай важливо проконсультуватися з юристом, перш ніж подавати заяву, щоб все було складено максимально коректно і вам порекомендували, які документи ви повинні відразу додати до заяви крім стандартного пакету. До слова, в даному випадку при рішенні в вашу користь у відповідача все ще залишається право оскаржити рішення суду.

Сподобалося?

1

Читайте також

18 травня 2020

Вихід з карантину в Україні є чи не найбільш очікуваною подією. Люди відчувають труднощі з фінансами, не маючи можливості працювати, і чисто психологічно втомилися від цієї напруги. Уряд же проявляє обережність, знаючи про досвід Італії, Франції та інших країн, які поставилися до загрози недостатньо серйозно і допустили масове поширення коронавируса всередині своїх країн. Прем'єр-міністр України вже представив план виходу з карантину. Розбираємося, які етапи виходу з карантину доведеться пройти українцям, і коли ми повернемося до звичного життя.

26 травня 2020

З початку карантину в Україні склалася непроста економічна ситуація, і в країні в черговий раз заговорили про ймовірність дефолту. Експерти наввипередки віщували Україні дефолт, більш того, часто стверджували, що він нашій країні піде на користь. Розбираємося, що означає дефолт і в чому, власне, суть дефолту, чи переживе Україна дефолт, якщо він дійсно трапиться, а також, яка його реальна ймовірність в нашій країні.

26 травня 2020

Коронавірус змінив життя багатьох країн світу, і Україна не стала винятком. Затребувані раніше фахівці залишилися без роботи і ризикують не знайти аналогічної зайнятості після карантину, оскільки попит на них на ринку праці впав. З бізнесом все ще складніше - МСБ в Україні на межі краху. Але життя йде і зараз, як ніколи важливо знати, які професії будуть затребувані після карантину, а також, який бізнес варто відкривати після виходу з карантину.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.