Банк закритий. Як повернути свій депозит або кому тепер віддавати кредит?

29 листопада 2019

Депозити в банках вважаються найнадійнішим способом примноження коштів - не стільки з точки зору прибутковості, правда, скільки безпеки. Однак досвід показує, що і банки не вічні і можуть збанкрутувати. Чи повертають депозит банки і як повернути кредит банку, якщо він проходить процедуру ліквідації, розповідаємо в цій статті.

Чи повертати кредит і чи повернуть депозит?

Банк закритий Як повернути свій депозит або кому тепер віддавати кредит

Для початку важливо розуміти, що якщо банк збанкрутував, це не означає, що його боржники більш нічого нікому не винні, так само як і не означає, що зобов'язання банку по відношенню до вкладників тепер анульовані. Ніхто і ні з кого зобов'язань не знімає, більш того, в такій ситуації позичальники і вкладники банку в буквальному сенсі пов'язані одним ланцюгом, адже саме від того, як швидко повернуть кредити позичальники, залежить те, як швидко зможе банк розрахуватися з вкладниками, чиї вкладення були більш 200 тис. гривень.

Тим же, чиї депозити в банках менше 200 тис. гривень, турбуватися не варто - в разі ліквідації банку вам поверне кошти Фонд гарантування вкладів фізосіб, за умови, що ваш банк на момент оформлення депозиту був постійним (це важливо - не тимчасовим) членом даного фонду.

Як отримати свій депозит від ФГВФО?

В першу чергу, ви повинні упевнитися в тому, що маєте на це право, оскільки існують певні правила:

 1. Сума до 200 тис. гривень.
 2. Банк був дійсним членом ФГВФО на момент оформлення депозиту або відкриття рахунку.
 3. У вас є договір депозиту або банківського вкладу, ви є власником іменного депозитного сертифіката або уклали договір на відкриття банківського рахунку.
 4. Банк є українським. Депозити в іноземних банках та їх філіях не відшкодовуються.
 5. Депозит є гривневими або валютним. Власникам внесків в банківських металах ФГВФО нічого не відшкодовує.

Хто не зможе отримати відшкодування від даного фонду?

 1. Вкладники, які передали свої рахунки в довірче управління банку.
 2. Власники депозитів, які оформили вклад з підтвердженням сертифікатом на пред'явника, а не іменний.
 3. Вкладники, які мають відношення до банку або були пов'язаними з ним особами протягом року до дати банкрутства.
 4. Та ж доля чекає клієнтів банку, які в термін до року, що передує банкрутству, надавали банку послуги в якості оцінювачів, аудиторів і т.д.
 5. Клієнти, які користувалися рядом привілеїв від банку і отримували відсотки на особливих умовах, що відрізняються від ринкових.
 6. Клієнти, які використовували свій депозит в цьому банку в якості засобу забезпечення виконання ними інших зобов'язань. Наприклад, якщо у клієнта в цьому банку був кредит, а депозит, розміщений в цьому ж банку, служив його забезпеченням / гарантією повернення кредиту.
 7. Вкладники, чиї рахунки були заарештовані судом.

В якому обсязі проводиться відшкодування?

Якщо вклад у гривні

У такому випадку клієнту повертається вся сума в повному обсязі, включаючи відсотки та інші нарахування, але не більше суми в 200 тис. гривень.

Якщо вклад у валюті

Такий внесок теж відшкодовують, але по конкретному курсу, а саме за встановленим регулятором (НБУ) в день призначення ліквідатора банку. При цьому те, коли ви звернетеся за вкладом, значення не має - курс встановлюється автоматично для всіх валютних вкладів, за якими їх власники пред'являють ліквідатору вимоги у встановлений термін.

Коли вимагати відшкодування?

Якщо сума менше 200 тис. гривень

В такому випадку взагалі нічого робити самому не потрібно, хіба що упевнитися, що ви потрапили в список вкладників, який ліквідатор самостійно складає для Фонду гарантування вкладів фізосіб і подає на розгляд не пізніше ніж через 20 днів з моменту свого призначення.

Коли заповітні 20 днів пройдуть, слід відстежувати повідомлення фонду безпосередньо на його сайті, а також в пресі, оскільки найближчим часом він повинен повідомити громадян про те, як і коли будуть проводитися виплати. Як правило, фондом вибираються банки, через які він буде повертати вклади. Список вкладників ділиться на групи за алфавітом між банками, про що і повідомляють клієнтів. Протягом 3 місяців можна прийти в вибране ліквідатором для вас відділення банку з паспортом та ідентифікаційним кодом, де вам і повернуть ваші кошти.

Якщо сума більше 200 тис. гривень

В такому випадку відшкодування робить сам ліквідатор і вам потрібно протягом місяця звернутися до нього зі своїми вимогами. Спізнюватися не можна, інакше доведеться доводити свої права через суд і вдасться це вам тільки при наявності поважної причини, інакше після закінчення місяця заборгованість банку перед вами буде вважатися погашеною.

Відзначимо, що відлік цього терміну починається не з дня призначення, а з того дня, коли ліквідатор повідомляє про початок процедури ліквідації банку через спеціалізовані видання, а саме «Урядовий кур'єр» або ж «Голос України».

Важливо розуміти, що в такому випадку повернення грошей ніхто гарантувати вам не зможе. Завдання ліквідатора - максимально ефективно закрити всі справи вже неіснуючого банку, але, як правило, повернути гроші всім потерпілим не вдається. Чи отримаєте ви свої гроші, залежить від того, чи залишаться кошти у ліквідатора, який відповідно до закону зобов'язаний в першу чергу виплатити заробітну плату собі ж, своїм співробітникам, податки, заробітні плати колишнім співробітникам цього банку, якщо є заборгованість, і т.д. Крім того, кошти, що залишилися виплачуються також в порядку черги - так, наприклад, підприємці найчастіше не отримують і зовсім нічого, якщо їх кошти були заблоковані.

А що з кредитами - кому повертати?

Контроль за оплатою кредитів в таких випадках здійснюють обрані тимчасовою адміністрацією банку банки-агенти, в чиї повноваження входить і прийом платежів за існуючими заборгованостями. Якщо у вас є непогашений кредит, а ваш банк ліквідують, вам потрібно звернутися безпосередньо до його тимчасової адміністрації, де вам дадуть точну інформацію про те:

 • який банк уповноважений приймати платежі по вашому договором.
 • по яким реквізитам необхідно тепер вносити платежі до закінчення терміну вашого кредиту.

Це, насправді ідеальний варіант для позичальників, оскільки для нього в такому випадку просто нічого крім реквізитів і не змінюється. На жаль, так відбувається не завжди - можуть зажадати і дострокового повернення боргу або ж скоротити термін кредитування. Якщо ваш попередній договір в принципі передбачав можливість внесення змін в його умови, ліквідатор може цим скористатися.

Однак це відбувається не відразу - спочатку банк визнають неплатоспроможним, і призначають ту саму тимчасову адміністрацію. Після відбувається пошук акціонерів або можливість злиття з іншим банком. І тільки в разі, якщо ніякого рішення не знаходять, починається процес ліквідації. Поки цього не сталося, ви можете оплачувати кредит за старими реквізитами і будь-яким звичним для вас способом.

Але закон обмежує час роботи ВА терміном на 2 місяці (більше тільки за рішенням ФГВФО), після чого вам доведеться з'ясувати новий спосіб оплати, бо після початку ліквідації всі відділення банку закриються. У той же час мінімальний час її роботи не обмежений, а тому слід перевіряти повідомлення в пресі про вашому банку перед кожним внесенням чергового платежу, бо це може статися і раніше.

А може, спишуть борг?

Не може. Хіба що ви готові пройти всі кола пекла, включаючи суди, і вам дійсно нічим повертати борг - якщо заборгованість визнають безнадійною і там, тоді можливо претензії вам пред'являти перестануть, але борг не спишуть. Він так і залишиться чорною плямою в вашій кредитній історії, після чого ні кредити онлайн, ні експрес кредит вам не світять. Якщо ж ви просто сподівалися на списання боргу в зв'язку з скрутним становищем банку, долю випробовувати не варто - дорожче обійдеться, бо, якщо у вас є будь-яке майно, дохід і т.д., в спокої вас не залишать.

Можливо, вам також будуть цікаві наші статті про «Рахунки для ФОПів в Україні - де вигідніше?» або «Пенсії - міжнародний досвід. Як заробляють на старість в різних країнах світу?».

Сподобалося?

1

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.