Безробіття в Україні - що стало з ринком праці через коронавірус? Які перспективи?

07 травня 2020

Безробіття в Україні явище постійне, проте, навіть під час кризи громадяни, які бажають працевлаштуватися, так чи інакше, знаходили собі роботу. Але на поточний момент, коли в світі пандемія коронавіруса, а в Україні оголошено карантин, проблема набуває масштабного характеру. Розповідаємо, яка зараз ситуація на ринку праці в країні, що чекає українців найближчим часом, а також як отримати допомогу по безробіттю в Україні в 2020 році.

Безробіття в Україні - що стало з ринком праці через коронавірус

Безробіття в Україні 2020

В останніх числах квітня кількість офіційно зареєстрованих безробітних в Україні досягла майже 432 тис. Осіб. При цьому з початку карантину приріст кількості безробітних громадян склав 127,4 тис. Щодня в службі зайнятості реєструють від 6 до 7 тис. громадян і це вкрай високі показники для України, навіть незважаючи на те, що проблема безробіття в країні стояла досить гостро і без криз або карантину.

Разом з тим, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль дав свій прогноз по зростанню безробіття в країні. За його словами постраждають не менше 2 млн. громадян. Офіційна статистика від служби зайнятості традиційно враховує тільки тих безробітних, які звернулися до них, встали на облік і отримали офіційний статус безробітного. Але в Україні зараз дуже багато громадян, яких просто відправили у відпустку за свій рахунок і які, як наслідок не мають доходу, а часто і надії, що після карантину вони зможуть повернутися на свої робочі місця. Також в нашій країні до карантину процвітали чорний і сірий ринки праці, а тому прихованого безробіття ще більше.

Багато експертів і чиновники визнали такий прогноз досить оптимістичним, хоча б тому, що за оцінками Торгово-промислової палати України найбільш постраждалі від карантину сфери забезпечували роботою близько 4 млн. осіб. Безумовно, не всі вони попрощалися зі співробітниками остаточно. Хтось скоротить штат найближчим часом (таких близько 26% згідно з результатами опитування ТПП), хтось ще остаточного рішення не прийняв (30%), але очевидно, що реально безробітних буде більше 2 млн., адже навіть в 30% роботодавців, що не визначилися, вже сьогодні є ті, хто відправив співробітників у відпустку за свій рахунок. Вже після перших двох тижнів карантину ТПП оцінював кількість безробітних в межах 2,5-2,8 млн. (5,95-6,97%), а вже зараз реальний рівень безробіття коливається в межах 13,5-15,5%, що є найвищим показником по країні за останні 15 років.

Громадян, щоповернулися з закордону при цьому до уваги не бере ніхто - експерти сходяться на думці, що вони, як правило, мають якусь фінансову подушку безпеки і при знятті обмежень знову кинуться працювати поза Україною, оскільки український ринок праці не зможе запропонувати їм нічого путнього.

Що буде з українським ринком праці?

Вже зараз прем'єр-міністр анонсує ряд заходів щодо забезпечення українців роботою, в тому числі шляхом створення нових робочих місць. Раніше говорили переважно про робочі спеціальності, обіцяючи залучити максимум населення до ремонту і укладання доріг, будівництва і т.д. Зараз конкретики уникають, однак паралельно говорять про зміну тактики в боротьбі з поширенням коронавіруса, яка повинна дещо допомогти і громадянам, і бізнесу.

Так влада має намір відстежувати ситуацію по регіонах і поступово вводити пом'якшення в тих областях, в яких найменша захворюваність, локалізуючи спалахи в інших регіонах шляхом їх повного закриття. Тобто при наявності регіонів зі сприятливою ситуацією, тримати їх в жорстких рамках вже не будуть, прагнучи навпаки не допустити поширення хвороби з регіонів, де ситуація вкрай погана.

Разом з тим, прогнози по ринку праці в Україні невтішні - відновлюватися йому доведеться дуже довго, оскільки заходи підтримки бізнесу в Україні хоч і істотні, але не настільки, щоб утримати економіку. Крім того, є серйозна проблема саме з малим бізнесом - його підтримують мінімально, оскільки в ВВП сфери, в яких він найчастіше працює, займають в основному вкрай малі частки, але робочих місць він дає чимало. В цілому на підтримку бізнесу в Україні в частині звільнення від сплати податків в березні і квітні пішло близько 9,3 млрд. грн. і лише 0,9 млрд. грн. з них пішло на малий бізнес. Цієї допомоги передбачувано виявилося недостатньо, бо саме малий бізнес більше всіх постраждав від карантину і сподівався на підтримку держави, як ніколи.

Як отримати допомогу по безробіттю в Україні?

З початку карантину всі державні органи і служби перейшли на роботу онлайн в частині взаємодії з громадянами. Центри зайнятості не стали винятком і надали можливість дистанційного подання документів, однак, все одно потрібно було прийти і протягом 10 днів надати оригінали документів. Мінціфри надало службі технічну підтримку і розробило сервіс, що дозволяє взаємодіяти з громадянами повністю онлайн без візитів.

Отримати статус безробітного можна сьогодні через портал «Дія». Як це відбувається?

 1. Для оформлення статусу безробітного вам буде потрібен електронний підпис (ЕЦП). Якщо у вас його немає, отримати його насправді нескладно. Для цього потрібно звернутися в один з акредитованих АЦСК або в один з двох українських банків, у яких є свої акредитовані державою АЦСК - це Приват Банк і Ощадбанк. Оскільки в звичайні АЦСК все ж потрібно приходити особисто для реєстрації підпису, що нам не підходить в умовах карантину, зупинимося на самому простому і популярному серед громадян варіанті - отриманні підпису у Приват Банку.
 2. Для цього заходимо в Приват 24, переходимо у вкладку «Всі послуги», далі «Бізнес» і тиснемо на кнопку «Завантажити сертифікат».
 3. Враховуйте, якщо вам ЕЦП потрібна тільки для отримання соцпослуг, оформлення безробіття і т.д., вам буде достатньо підпису фізособи, а тому входити можна в звичний нам Приват 24. Якщо ж ви юрособа і підпис потрібен для цілей, пов'язаних з бізнесом, то завантажувати його потрібно в особистому кабінеті для юридичних осіб.
 4. Якщо підпис вже є або ви його тільки но успішно отримали, йдемо на портал «Дія» та реєструємося або виконуємо вхід, якщо пройшли реєстрацію раніше. Знаходимо серед послуг отримання статусу безробітного і заповнюємо заяву.
 5. Коли заяву буде заповнено, вам запропонують вибрати зручний для вас центр зайнятості незалежно від місця реєстрації або перебування. Незважаючи на те, що йти туди не потрібно, вибрати треба дійсно зручний для вас центр, оскільки саме він буде вас обслуговувати, а в подальшому, вже після карантину, вам туди таки доведеться ходити і не раз, якщо вам не вдасться швидко знайти роботу.
 6. Далі вводиться номер соціального рахунку і проводиться вибір періодичності виплат. Якщо раніше ви отримували допомогу, соцвиплати, пенсії на банківську карту, то він у вас вже є і він відповідає номеру вашого ІПН - просто вводите його. Якщо ж раніше таких виплат ви не отримували, ви можете відкрити соціальний рахунок в своєму банку. Порівнюйте умови - Приват Банк, наприклад, обслуговує такі рахунки безкоштовно, тому найчастіше громадяни вибирають саме його. При відкритті рахунку ви отримуєте карту, з якої можете знімати готівку в будь-якому банкоматі безкоштовно. Продовжити подачу заяви ви можете і без номера рахунку, але протягом 10 днів потрібно відкрити його і доповнити дані.
 7. Наступний крок - завантаження ваших документів. Знадобляться фото або скани паспорта, документів про останню роботу, про освіту і т.д.
 8. Останній крок - перевірка даних і документів. Уважно все перегляньте, внесіть корективи, якщо припустилися помилки і підпишіть заяву за допомогою електронного підпису.

Реєстрація вас як безробітного буде проведена вже на наступний робочий день після подачі вами заяви. Ви можете перевіряти статус свого звернення в особистому кабінеті, однак вас в будь-якому випадку будуть повідомляти про присвоєння статусу безробітного або відмову в листі, відправленому на вашу електронну пошту і додатково в СМС-повідомленні.

Якщо статус вам присвоєно, чекайте дзвінка фахівця служби зайнятості, який буде допомагати вам шукати роботу. Якщо до закінчення восьмого дня з моменту подачі вами заяви, вас не працевлаштують, починається нарахування допомоги по безробіттю.

Розмір допомоги - скільки отримують безробітні від держави?

Розмір виплат безпосередньо залежить від розміру вашої заробітної плати на колишньому місці роботи, а також вашого страхового стажу. Однак є і мінімальний розмір виплат, нижче якого допомога бути не може. Раніше ця сума дорівнювала 650 гривням, але на період карантину її підвищили до 1 000 гривень.

Мінімальна допомога виплачується особам, які отримують виплати без урахування страхового стажу або їх розміру, наприклад, в зв'язку з тим, що раніше не працювали або не назбирали хоча б півроку стажу. У всіх інших випадках платять якусь частку від середньої зарплати, а саме:

 1. Якщо громадянин працював від 6 місяців до 2 років, йому будуть виплачувати 50% від його середньої зарплати.
 2. При стажі від 2 до 6 років - 55%.
 3. Від 6 до 10 років - 60%.
 4. Якщо більше 10 років - 70%.

Але і тут є мінімальне обмеження на випадок, якщо стаж у громадянина пристойний, але зарплата була невелика - допомога не може бути менше 1 800 грн. Правда, якщо у вас і стаж і зарплата були хорошими, верхню планку по виплатах теж регламентують - максимум 4 прожиткових мінімуми, тобто 8 408 грн. Втім, ця сума цілком дозволить жити місяць, вирішувати поточні проблеми або своєчасно внести платіж за кредит готівкою, не набираючи гроші в борг у всіх знайомих.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.