Безробіття в Україні в 2019 – скільки зараз незайнятих і чому

15 травня 2019

Безробіття в Україні, на жаль, протягом багатьох років не просто залишається актуальною темою для обговорення, але є досить серйозною прогресуючою проблемою. Чому в Україні настільки високий рівень безробіття, як із цим справи в світі і як можна отримати допомогу по безробіттю в Україні, розповідаємо в цій статті.

Безробіття в Україні в 2019 скільки зараз незайнятих і чомуБезробіття в Україні – чи так все погано?

При вивченні звітів Держстату та Служби зайнятості, на які посилаються держслужбовці різного рангу в Україні, у будь-якої людини може скластися дещо помилкова картина того, що відбувається – офіційно зареєстрованих безробітних в Україні на 1 березня 2019 року було 367 тис. осіб. З них більша частина традиційно жінки і менша чоловіки. У процентному вираженні це всього 2,4%, що виглядає вкрай оптимістично, адже така кількість безробітних цілком вписується в умовні 3% «живого потоку» на ринку праці, коли хтось звільняється, переїжджає, виходить на пенсію або у декрет, врешті решт, а хтось випускається з ВНЗ або, навпаки, з декрету виходить і приступає до роботи. Тобто, зі слів представників різних органів, в Україні безробіття то майже і немає і все чудово.

А насправді?

У реальності це лише частина незайнятих людей в Україні – ті, хто заявили про себе у відповідних службах, перебувають на обліку як безробітні і т.д. При цьому важливо уточнити, як слід розуміти статус безробітного в принципі, оскільки в Україні такими в побуті називають всіх громадян, що не працевлаштовані офіційно. Насправді ж безробітними згідно з нормами є громадяни, які в даний момент не працюють, активно шукають роботу і готові приступити до нової роботи не пізніше, ніж за два тижні.

Методологія МОП (Міжнародної організації праці), що враховує всіх працездатних і активних громадян від 15 до 70 років дозволяє Держстату визначити більш точні, а головне, об'єктивні показники безробіття в країні. І ця цифра приблизно в 5 разів більша – 1,7 млн. громадян з 17,85 млн. активного населення, а в відсотках 9,3%. Серед них і ті ж офіційно зареєстровані безробітні, і громадяни, які втратили надію працевлаштуватися, і неформально зайняті, і навіть ті, хто займаються будь-яким невеликим бізнесом, продаючи щось через інтернет неофіційно. До неактивних відносять ті категорії громадян, які працювати за логікою то і не повинні, наприклад, студентів і пенсіонерів або дітей.

Чому ж безробіття в Україні на такому високому рівні і продовжує рости?

1. Молодь хоче працювати вдома або в офісах, але точно не бачить себе на заводах.

Як би дивно це не звучало, але рівень безробіття в країні зростає разом з дефіцитом робочої сили. Хтось від початку неправильно обирає спеціалізацію і за підсумками навчання не може реалізувати себе в обраній професії. Хтось має занадто великі очікування від майбутньої роботи, а хтось, отримавши диплом, розуміє, що конкуренція за робочі місця за обраною спеціалізацією занадто висока – країна в буквальному сенсі кишить менеджерами, економістами, юристами, а хорошого технічного фахівця днем ​​з вогнем не знайти.

Цікаво: IT-шників, здатних заробляти шалені суми, в Україні всупереч поширеному міфу, не так вже й багато. Ця сфера дійсно дає можливість отримувати хороші заробітки, але проблему безробіття або низьких зарплат не вирішує – навчання під силу не всім, в зв'язку з чим, багато молодих людей обирають професію економіста чи юриста.

2. Низька оплата праці.

Багато фахівців, втративши роботу, не поспішають знову влаштовуватися на «офіціалки», так як їх не влаштовує оплата праці. А роботодавці, в свою чергу, не поспішають підвищувати заробітні плати. Якщо виходити тільки зі статистики по офіційно зареєстрованим безробітним, то в березні, наприклад, розміщених вакансій на ринку праці було в 4 рази менше, ніж безробітних громадян. В реальності ж конкурс на більш менш пристойну посаду ще вищий, а тому стимулювати потенційних співробітників високими зарплатами роботодавцям особливо не доводиться.

3. Економічна ситуація і неефективна соціальна політика держави.

Ціни ростуть, а тарифи на комунальні послуги за останні роки і зовсім злетіли до небес, і це не перебільшення.

Громадянам вкрай складно зараз триматися на плаву і сім'ї, в яких є хоч один безробітний, втратили і субсидії на оплату комуналки. І навіть при цьому вони не поспішають влаштовуватися на офіційну роботу, а вважають за краще працювати неофіційно, продавати що-небудь через мережу і т.д. Чому? Тому що ті доходи, які сьогодні дозволяють більш-менш гідно жити в Україні, оплачувати послуги і задовольняти свої базові потреби, занадто високі, щоб отримати субсидію чи іншу допомогу, але занадто малі, щоб оплачувати все вищезгадане і додатково до цього податки, не розшукуючи нескінченно гроші в борг.

Крім того, економічна ситуація відбивається і на роботодавцях, яким з кожною хвилею кризи стає все складніше утримувати штат співробітників, у зв'язку з чим вони йдуть на скорочення.

4. Технологічний прогрес.

З розвитком технологій потреба в живій робочій силі з кожним роком стає все нижчою і нижчою. І якщо, скажімо, молодий менеджер з продажу зі зростанням торгівлі в онлайні може з легкістю перевчитися і змінити профіль, то висококласному технічному фахівцеві з напрацьованою роками кваліфікацією набагато складніше змінити роботу, якщо потреба в ньому при наявності сучасного обладнання знижується.

Чи не менше це відбивається на підприємствах, де для виробництва чого-небудь в певному секторі раніше потрібні були 10 осіб на зміні, а зараз досить 1-2 і то в більшій мірі для контролю роботи обладнання.

Як з безробіттям в інших країнах?

Міжнародна організація праці (МОП) відзначає, що в світі рівень безробіття поступово знижується. Куди гостріше стоїть питання з оплатою та умовами праці, оскільки безробітних стає менше, а ось дійсно гідну роботу отримують далеко не всі – так з 3,3 млрд. працюючих людей в світі в 2018 р., 700 млн. співробітників живуть за межею бідності, трудяться за копійки або змушені миритися з жахливими умовами праці.

В інших країнах рівень безробіття відрізняється від рекордно низького, як, наприклад, в Білорусі (0,5%) до рекордно високого, як у Греції (18%). На подив хороші показники в Таджикистані (2,2%), Киргизії (2,4%). Прогнозовано низький рівень безробіття в Німеччині (3,2%) і в США (4%). У Росії ситуація дещо гірша, але рівень безробіття тримається на прийнятному рівні (4,9%). Також намагаються утримати зростання безробіття в Бельгії (5,6%), Швеції (6%) і в Естонії (6,8%). Франції (8,8%) вдається це все гірше. Критична ситуація спостерігається в Італії (10,6%) та Іспанії (14,1%).

Допомога по безробіттю в Україні - скільки платять і як отримати?

Мінімальний розмір допомоги для безробітних в Україні є фіксованим – це 610 гривень. Настільки маленька сума призначена для тих громадян, які мають стаж менше 6 місяців, а також для тих, хто пішов з роботи за власним бажанням, не підтвердивши поважну причину.

Якщо ж стаж більше і переривався по підтвердженій вами поважній причині, допомога буде розраховуватися виходячи з тривалості стажу (50-70% від зарплати), але не може бути менша встановленого мінімуму для таких громадян, а саме 1630 гривень. Також є обмеження і по максимальній сумі – допомога має бути не більша, ніж 4 прожиткових мінімуми працездатних громадян.

Не варто розслаблятися, якщо сума вашої допомоги дозволяє жити, не працюючи, так як, по-перше, термін виплати допомоги обмежений, а по-друге, і сума допомоги буде ставати все меншою і меншою. До 90-го дня ви будете отримувати допомогу в 100% розмірі, в наступні 90 днів її розмір зменшать до 80% від призначеної раніше суми, а далі і зовсім до 70%. Втім, і не дуже велика сума може дозволити вам не брати зайві кредити онлайн, поки ви шукаєте роботу.

Більш детальна інформація про допомогу для безробітних, її оформлення та необхідні документи викладена в нашому матеріалі «Допомога безробітним в Україні».

 
Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.