Безробіття в Україні в 2019 – скільки зараз незайнятих і чому

15 травня 2019

Безробіття в Україні, на жаль, протягом багатьох років не просто залишається актуальною темою для обговорення, але є досить серйозною прогресуючою проблемою. Чому в Україні настільки високий рівень безробіття, як із цим справи в світі і як можна отримати допомогу по безробіттю в Україні, розповідаємо в цій статті.

Безробіття в Україні в 2019 скільки зараз незайнятих і чомуБезробіття в Україні – чи так все погано?

При вивченні звітів Держстату та Служби зайнятості, на які посилаються держслужбовці різного рангу в Україні, у будь-якої людини може скластися дещо помилкова картина того, що відбувається – офіційно зареєстрованих безробітних в Україні на 1 березня 2019 року було 367 тис. осіб. З них більша частина традиційно жінки і менша чоловіки. У процентному вираженні це всього 2,4%, що виглядає вкрай оптимістично, адже така кількість безробітних цілком вписується в умовні 3% «живого потоку» на ринку праці, коли хтось звільняється, переїжджає, виходить на пенсію або у декрет, врешті решт, а хтось випускається з ВНЗ або, навпаки, з декрету виходить і приступає до роботи. Тобто, зі слів представників різних органів, в Україні безробіття то майже і немає і все чудово.

А насправді?

У реальності це лише частина незайнятих людей в Україні – ті, хто заявили про себе у відповідних службах, перебувають на обліку як безробітні і т.д. При цьому важливо уточнити, як слід розуміти статус безробітного в принципі, оскільки в Україні такими в побуті називають всіх громадян, що не працевлаштовані офіційно. Насправді ж безробітними згідно з нормами є громадяни, які в даний момент не працюють, активно шукають роботу і готові приступити до нової роботи не пізніше, ніж за два тижні.

Методологія МОП (Міжнародної організації праці), що враховує всіх працездатних і активних громадян від 15 до 70 років дозволяє Держстату визначити більш точні, а головне, об'єктивні показники безробіття в країні. І ця цифра приблизно в 5 разів більша – 1,7 млн. громадян з 17,85 млн. активного населення, а в відсотках 9,3%. Серед них і ті ж офіційно зареєстровані безробітні, і громадяни, які втратили надію працевлаштуватися, і неформально зайняті, і навіть ті, хто займаються будь-яким невеликим бізнесом, продаючи щось через інтернет неофіційно. До неактивних відносять ті категорії громадян, які працювати за логікою то і не повинні, наприклад, студентів і пенсіонерів або дітей.

Чому ж безробіття в Україні на такому високому рівні і продовжує рости?

1. Молодь хоче працювати вдома або в офісах, але точно не бачить себе на заводах.

Як би дивно це не звучало, але рівень безробіття в країні зростає разом з дефіцитом робочої сили. Хтось від початку неправильно обирає спеціалізацію і за підсумками навчання не може реалізувати себе в обраній професії. Хтось має занадто великі очікування від майбутньої роботи, а хтось, отримавши диплом, розуміє, що конкуренція за робочі місця за обраною спеціалізацією занадто висока – країна в буквальному сенсі кишить менеджерами, економістами, юристами, а хорошого технічного фахівця днем ​​з вогнем не знайти.

Цікаво: IT-шників, здатних заробляти шалені суми, в Україні всупереч поширеному міфу, не так вже й багато. Ця сфера дійсно дає можливість отримувати хороші заробітки, але проблему безробіття або низьких зарплат не вирішує – навчання під силу не всім, в зв'язку з чим, багато молодих людей обирають професію економіста чи юриста.

2. Низька оплата праці.

Багато фахівців, втративши роботу, не поспішають знову влаштовуватися на «офіціалки», так як їх не влаштовує оплата праці. А роботодавці, в свою чергу, не поспішають підвищувати заробітні плати. Якщо виходити тільки зі статистики по офіційно зареєстрованим безробітним, то в березні, наприклад, розміщених вакансій на ринку праці було в 4 рази менше, ніж безробітних громадян. В реальності ж конкурс на більш менш пристойну посаду ще вищий, а тому стимулювати потенційних співробітників високими зарплатами роботодавцям особливо не доводиться.

3. Економічна ситуація і неефективна соціальна політика держави.

Ціни ростуть, а тарифи на комунальні послуги за останні роки і зовсім злетіли до небес, і це не перебільшення.

Громадянам вкрай складно зараз триматися на плаву і сім'ї, в яких є хоч один безробітний, втратили і субсидії на оплату комуналки. І навіть при цьому вони не поспішають влаштовуватися на офіційну роботу, а вважають за краще працювати неофіційно, продавати що-небудь через мережу і т.д. Чому? Тому що ті доходи, які сьогодні дозволяють більш-менш гідно жити в Україні, оплачувати послуги і задовольняти свої базові потреби, занадто високі, щоб отримати субсидію чи іншу допомогу, але занадто малі, щоб оплачувати все вищезгадане і додатково до цього податки, не розшукуючи нескінченно гроші в борг.

Крім того, економічна ситуація відбивається і на роботодавцях, яким з кожною хвилею кризи стає все складніше утримувати штат співробітників, у зв'язку з чим вони йдуть на скорочення.

4. Технологічний прогрес.

З розвитком технологій потреба в живій робочій силі з кожним роком стає все нижчою і нижчою. І якщо, скажімо, молодий менеджер з продажу зі зростанням торгівлі в онлайні може з легкістю перевчитися і змінити профіль, то висококласному технічному фахівцеві з напрацьованою роками кваліфікацією набагато складніше змінити роботу, якщо потреба в ньому при наявності сучасного обладнання знижується.

Чи не менше це відбивається на підприємствах, де для виробництва чого-небудь в певному секторі раніше потрібні були 10 осіб на зміні, а зараз досить 1-2 і то в більшій мірі для контролю роботи обладнання.

Як з безробіттям в інших країнах?

Міжнародна організація праці (МОП) відзначає, що в світі рівень безробіття поступово знижується. Куди гостріше стоїть питання з оплатою та умовами праці, оскільки безробітних стає менше, а ось дійсно гідну роботу отримують далеко не всі – так з 3,3 млрд. працюючих людей в світі в 2018 р., 700 млн. співробітників живуть за межею бідності, трудяться за копійки або змушені миритися з жахливими умовами праці.

В інших країнах рівень безробіття відрізняється від рекордно низького, як, наприклад, в Білорусі (0,5%) до рекордно високого, як у Греції (18%). На подив хороші показники в Таджикистані (2,2%), Киргизії (2,4%). Прогнозовано низький рівень безробіття в Німеччині (3,2%) і в США (4%). У Росії ситуація дещо гірша, але рівень безробіття тримається на прийнятному рівні (4,9%). Також намагаються утримати зростання безробіття в Бельгії (5,6%), Швеції (6%) і в Естонії (6,8%). Франції (8,8%) вдається це все гірше. Критична ситуація спостерігається в Італії (10,6%) та Іспанії (14,1%).

Допомога по безробіттю в Україні - скільки платять і як отримати?

Мінімальний розмір допомоги для безробітних в Україні є фіксованим – це 610 гривень. Настільки маленька сума призначена для тих громадян, які мають стаж менше 6 місяців, а також для тих, хто пішов з роботи за власним бажанням, не підтвердивши поважну причину.

Якщо ж стаж більше і переривався по підтвердженій вами поважній причині, допомога буде розраховуватися виходячи з тривалості стажу (50-70% від зарплати), але не може бути менша встановленого мінімуму для таких громадян, а саме 1630 гривень. Також є обмеження і по максимальній сумі – допомога має бути не більша, ніж 4 прожиткових мінімуми працездатних громадян.

Не варто розслаблятися, якщо сума вашої допомоги дозволяє жити, не працюючи, так як, по-перше, термін виплати допомоги обмежений, а по-друге, і сума допомоги буде ставати все меншою і меншою. До 90-го дня ви будете отримувати допомогу в 100% розмірі, в наступні 90 днів її розмір зменшать до 80% від призначеної раніше суми, а далі і зовсім до 70%. Втім, і не дуже велика сума може дозволити вам не брати зайві кредити онлайн, поки ви шукаєте роботу.

Більш детальна інформація про допомогу для безробітних, її оформлення та необхідні документи викладена в нашому матеріалі «Допомога безробітним в Україні».

 
Сподобалося?

0

Читайте також

04 грудня 2019

Дана глава нашого дослідження присвячена розміру активів МФО. Лідером рейтингу, як і рік тому, стала компанія «Центр Фінансових Рішень», яка веде свою діяльність під брендом «КредитМаркет». Однак якщо раніше вона випереджала конкурентів з великим відривом, то за підсумками 2018 року, компанія Moneyveo скоротила цю дистанцію, збільшивши свої активи більш ніж в 2 рази. «ШвидкоГроші» теж намагаються наздогнати лідерів таблиці - їх активи збільшилися більш ніж в 1,5 рази.

04 грудня 2019

Проаналізувавши дані звіту Нацкомфінпослуг, ми виявили, що лідером за таким показником, як фінансовий результат до оподаткування, стала компанія «Споживчий центр», що працює на ринку під брендом «ШвидкоГроші». За 2018 рік вона зуміла заробити на 30% більше, ніж в 2017 році.

04 грудня 2019

Ринок мікрофінансування в Україні продовжує стрімко розвиватися і рости. Безумовно, попит народжує пропозицію - українцям потрібна альтернатива банківським кредитам, щоб брати гроші в борг швидко і без відмови.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.