Чи можуть кредитори в Україні списати безнадійну заборгованість?

09 жовтня 2019

Якщо до певного моменту в Україні спостерігався розквіт споживчого кредитування, коли гроші видавали мало не всім, то зараз з цим складніше - рівень простроченої заборгованості зростає, і банки не поспішають видавати нові кредити. Та й позичальники не прагнуть брати на себе нові зобов'язання - ті, хто змогли закрити кредити і становлять інтерес для банків, знають, як за нинішньої економічної ситуації складно платити навіть не дуже великі платежі. Інші ж щиро сподіваються на те, що кредитори спишуть їх борги, оскільки давно перейшли ту межу, до якої у них ще були шанси на повернення боргу. Чи можливо це, і за яких обставин, розбираємо в цій статті.

Чи списують в Україні кредити боржникам і як часто кредитори йдуть на це?

Таке право і банки, і мікрофінансові організації мають, тобто теоретично це можливо. І йдуть на це банки все частіше, особливо зараз, коли прострочення б'є рекорди і їм потрібно звільняти свої резерви.

Що це означає? Видаючи кредити, кредитор заморожує кошти на своєму резерві і не може їх використовувати. Тобто вони у нього є, а зробити з ними нічого не можна. Ні інвестувати, ні використовувати для розвитку або під нові кредити чи швидкі позики кредитор їх не може поки видані кредити не повернуть.

І добре, якщо нехай і з запізненням, але гроші повертають - кредитор отримує прибуток і резерв звільняється. Але що, якщо позичальник не може платити, не має офіційного доходу або майна? Тоді такий борг може висіти вічно, як і резерв, закладений під нього. Якщо борг безнадійний, кредитори рано чи пізно списують його або переуступають колекторам - це набагато вигідніше, ніж судитися або нескінченно нараховувати пеню на борг, який ніколи не повернуть. Простіше списати його і видати гроші в борг іншому позичальнику або інвестувати в щось.

Чи йдуть кредитори в суд і чим загрожує переуступка прав колекторам

Через невеликі беззаставні кредити судяться вкрай рідко. Якщо у вас немає майна і офіційного доходу, взяти з вас банк нічого не зможе, навіть якщо виграє суд. При цьому судові розгляди вимагають занадто багато часу і коштів, адже боржників з невеликими позиками у них десятки тисяч. А це означає, що щоб розібратися з кожним з них, потрібно скласти позовну заяву, підготувати документи, поїхати в область, якщо боржник живе в провінції, після брати участь в засіданнях суду, яких може бути багато, адже такі справи часом затягуються на пару років . Тільки для цього кредиторам потрібно наймати окремий штат, що абсолютно безглуздо, якщо взяти з вас нічого.

Крім списання у кредиторів є ще один варіант - переуступка прав колекторам, але борги до 10 000 грн в таких випадках продаються за копійки. Якщо дрібні банки на це ще йдуть, то великі все рідше, адже безнадійні борги і продаються чисто символічно, а репутації це згодом шкодить, адже якщо люди стикаються з особливо завзятими колекторами, то розповідаючи про це, не забудуть згадати і кредитора, який продав борг. Колектори ж теж не особливо злобують, коли на кону невеликий кредит - пам'ятайте про свої права і не бійтеся спроб залякати вас.

Як поводитися з кредитором?

Ні в якому разі не ховайтеся, йдіть на переговори і навіть самі їх ініціюйте. Якщо ні майна, ні офіційного доходу у вас немає, кредитору доведеться або йти на поступки, або в суд. Причому перше для нього буде вигідніше - вам можуть запропонувати повернути тільки суму боргу або істотно знизити суму нарахованих відсотків. Якщо банк вирішить судитися, також не ховайтеся, такі суди тягнуться довго і вкрай рідко приносять банку бажаний результат.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.