Чи можуть кредитори в Україні списати безнадійну заборгованість?

09 жовтня 2019

Якщо до певного моменту в Україні спостерігався розквіт споживчого кредитування, коли гроші видавали мало не всім, то зараз з цим складніше - рівень простроченої заборгованості зростає, і банки не поспішають видавати нові кредити. Та й позичальники не прагнуть брати на себе нові зобов'язання - ті, хто змогли закрити кредити і становлять інтерес для банків, знають, як за нинішньої економічної ситуації складно платити навіть не дуже великі платежі. Інші ж щиро сподіваються на те, що кредитори спишуть їх борги, оскільки давно перейшли ту межу, до якої у них ще були шанси на повернення боргу. Чи можливо це, і за яких обставин, розбираємо в цій статті.

Чи списують в Україні кредити боржникам і як часто кредитори йдуть на це?

Таке право і банки, і мікрофінансові організації мають, тобто теоретично це можливо. І йдуть на це банки все частіше, особливо зараз, коли прострочення б'є рекорди і їм потрібно звільняти свої резерви.

Що це означає? Видаючи кредити, кредитор заморожує кошти на своєму резерві і не може їх використовувати. Тобто вони у нього є, а зробити з ними нічого не можна. Ні інвестувати, ні використовувати для розвитку або під нові кредити чи швидкі позики кредитор їх не може поки видані кредити не повернуть.

І добре, якщо нехай і з запізненням, але гроші повертають - кредитор отримує прибуток і резерв звільняється. Але що, якщо позичальник не може платити, не має офіційного доходу або майна? Тоді такий борг може висіти вічно, як і резерв, закладений під нього. Якщо борг безнадійний, кредитори рано чи пізно списують його або переуступають колекторам - це набагато вигідніше, ніж судитися або нескінченно нараховувати пеню на борг, який ніколи не повернуть. Простіше списати його і видати гроші в борг іншому позичальнику або інвестувати в щось.

Чи йдуть кредитори в суд і чим загрожує переуступка прав колекторам

Через невеликі беззаставні кредити судяться вкрай рідко. Якщо у вас немає майна і офіційного доходу, взяти з вас банк нічого не зможе, навіть якщо виграє суд. При цьому судові розгляди вимагають занадто багато часу і коштів, адже боржників з невеликими позиками у них десятки тисяч. А це означає, що щоб розібратися з кожним з них, потрібно скласти позовну заяву, підготувати документи, поїхати в область, якщо боржник живе в провінції, після брати участь в засіданнях суду, яких може бути багато, адже такі справи часом затягуються на пару років . Тільки для цього кредиторам потрібно наймати окремий штат, що абсолютно безглуздо, якщо взяти з вас нічого.

Крім списання у кредиторів є ще один варіант - переуступка прав колекторам, але борги до 10 000 грн в таких випадках продаються за копійки. Якщо дрібні банки на це ще йдуть, то великі все рідше, адже безнадійні борги і продаються чисто символічно, а репутації це згодом шкодить, адже якщо люди стикаються з особливо завзятими колекторами, то розповідаючи про це, не забудуть згадати і кредитора, який продав борг. Колектори ж теж не особливо злобують, коли на кону невеликий кредит - пам'ятайте про свої права і не бійтеся спроб залякати вас.

Як поводитися з кредитором?

Ні в якому разі не ховайтеся, йдіть на переговори і навіть самі їх ініціюйте. Якщо ні майна, ні офіційного доходу у вас немає, кредитору доведеться або йти на поступки, або в суд. Причому перше для нього буде вигідніше - вам можуть запропонувати повернути тільки суму боргу або істотно знизити суму нарахованих відсотків. Якщо банк вирішить судитися, також не ховайтеся, такі суди тягнуться довго і вкрай рідко приносять банку бажаний результат.

Сподобалося?

0

Читайте також

18 травня 2020

З початком карантину виникла серйозна проблема зі здійсненням низки процедур, оформленням документів, довідок і т.д., а між тим, життя на карантині не зупиняється і громадянам все так само необхідні адміністративні державні послуги. Сьогодні розповідаємо, що зробила влада для повноцінного надання адміністративних державних послуг в дистанційному режимі і що сьогодні можна оформити в Україні повністю онлайн, а головне, як це зробити.

18 травня 2020

Вихід з карантину в Україні є чи не найбільш очікуваною подією. Люди відчувають труднощі з фінансами, не маючи можливості працювати, і чисто психологічно втомилися від цієї напруги. Уряд же проявляє обережність, знаючи про досвід Італії, Франції та інших країн, які поставилися до загрози недостатньо серйозно і допустили масове поширення коронавируса всередині своїх країн. Прем'єр-міністр України вже представив план виходу з карантину. Розбираємося, які етапи виходу з карантину доведеться пройти українцям, і коли ми повернемося до звичного життя.

26 травня 2020

З початку карантину в Україні склалася непроста економічна ситуація, і в країні в черговий раз заговорили про ймовірність дефолту. Експерти наввипередки віщували Україні дефолт, більш того, часто стверджували, що він нашій країні піде на користь. Розбираємося, що означає дефолт і в чому, власне, суть дефолту, чи переживе Україна дефолт, якщо він дійсно трапиться, а також, яка його реальна ймовірність в нашій країні.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.