Чи можуть кредитори в Україні списати безнадійну заборгованість?

09 жовтня 2019

Якщо до певного моменту в Україні спостерігався розквіт споживчого кредитування, коли гроші видавали мало не всім, то зараз з цим складніше - рівень простроченої заборгованості зростає, і банки не поспішають видавати нові кредити. Та й позичальники не прагнуть брати на себе нові зобов'язання - ті, хто змогли закрити кредити і становлять інтерес для банків, знають, як за нинішньої економічної ситуації складно платити навіть не дуже великі платежі. Інші ж щиро сподіваються на те, що кредитори спишуть їх борги, оскільки давно перейшли ту межу, до якої у них ще були шанси на повернення боргу. Чи можливо це, і за яких обставин, розбираємо в цій статті.

Чи списують в Україні кредити боржникам і як часто кредитори йдуть на це?

Таке право і банки, і мікрофінансові організації мають, тобто теоретично це можливо. І йдуть на це банки все частіше, особливо зараз, коли прострочення б'є рекорди і їм потрібно звільняти свої резерви.

Що це означає? Видаючи кредити, кредитор заморожує кошти на своєму резерві і не може їх використовувати. Тобто вони у нього є, а зробити з ними нічого не можна. Ні інвестувати, ні використовувати для розвитку або під нові кредити чи швидкі позики кредитор їх не може поки видані кредити не повернуть.

І добре, якщо нехай і з запізненням, але гроші повертають - кредитор отримує прибуток і резерв звільняється. Але що, якщо позичальник не може платити, не має офіційного доходу або майна? Тоді такий борг може висіти вічно, як і резерв, закладений під нього. Якщо борг безнадійний, кредитори рано чи пізно списують його або переуступають колекторам - це набагато вигідніше, ніж судитися або нескінченно нараховувати пеню на борг, який ніколи не повернуть. Простіше списати його і видати гроші в борг іншому позичальнику або інвестувати в щось.

Чи йдуть кредитори в суд і чим загрожує переуступка прав колекторам

Через невеликі беззаставні кредити судяться вкрай рідко. Якщо у вас немає майна і офіційного доходу, взяти з вас банк нічого не зможе, навіть якщо виграє суд. При цьому судові розгляди вимагають занадто багато часу і коштів, адже боржників з невеликими позиками у них десятки тисяч. А це означає, що щоб розібратися з кожним з них, потрібно скласти позовну заяву, підготувати документи, поїхати в область, якщо боржник живе в провінції, після брати участь в засіданнях суду, яких може бути багато, адже такі справи часом затягуються на пару років . Тільки для цього кредиторам потрібно наймати окремий штат, що абсолютно безглуздо, якщо взяти з вас нічого.

Крім списання у кредиторів є ще один варіант - переуступка прав колекторам, але борги до 10 000 грн в таких випадках продаються за копійки. Якщо дрібні банки на це ще йдуть, то великі все рідше, адже безнадійні борги і продаються чисто символічно, а репутації це згодом шкодить, адже якщо люди стикаються з особливо завзятими колекторами, то розповідаючи про це, не забудуть згадати і кредитора, який продав борг. Колектори ж теж не особливо злобують, коли на кону невеликий кредит - пам'ятайте про свої права і не бійтеся спроб залякати вас.

Як поводитися з кредитором?

Ні в якому разі не ховайтеся, йдіть на переговори і навіть самі їх ініціюйте. Якщо ні майна, ні офіційного доходу у вас немає, кредитору доведеться або йти на поступки, або в суд. Причому перше для нього буде вигідніше - вам можуть запропонувати повернути тільки суму боргу або істотно знизити суму нарахованих відсотків. Якщо банк вирішить судитися, також не ховайтеся, такі суди тягнуться довго і вкрай рідко приносять банку бажаний результат.

Сподобалося?

0

Читайте також

04 грудня 2019

Проаналізувавши дані звіту Нацкомфінпослуг, ми виявили, що лідером за таким показником, як фінансовий результат до оподаткування, стала компанія «Споживчий центр», що працює на ринку під брендом «ШвидкоГроші». За 2018 рік вона зуміла заробити на 30% більше, ніж в 2017 році.

04 грудня 2019

Ринок мікрофінансування в Україні продовжує стрімко розвиватися і рости. Безумовно, попит народжує пропозицію - українцям потрібна альтернатива банківським кредитам, щоб брати гроші в борг швидко і без відмови.

28 грудня 2019

Індекс інфляції в Україні відображає всі зміни загального рівня цін на товари і послуги для населення, а інфляція безпосередньо впливає на купівельну спроможність громадян. Сьогодні розбираємося, чого варті наші гроші, а також яка інфляція в Україні очікується в 2020 році і як, а головне, чому змінювався рівень інфляції в нашій країні за роки незалежності.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.