Чи буде дефолт в Україні?

26 травня 2020

З початку карантину в Україні склалася непроста економічна ситуація, і в країні в черговий раз заговорили про ймовірність дефолту. Експерти наввипередки віщували Україні дефолт, більш того, часто стверджували, що він нашій країні піде на користь. Розбираємося, що означає дефолт і в чому, власне, суть дефолту, чи переживе Україна дефолт, якщо він дійсно трапиться, а також, яка його реальна ймовірність в нашій країні.

Чи буде дефолт в Україні

Що це таке?

Дефолтом Україну лякають не вперше, більш того, це вже «добра традиція» - раз у кілька років чекати дефолту, не дочекатись і жити далі. Однак, у зв'язку з цим і безліччю експертних думок, які схвалюють дефолт, у багатьох громадян склалося хибне сприйняття суті даного явища. Так що ж це - обнуління і позбавлення від боргів або все ж величезна проблема для економіки країни?

Дефолт настає, коли держава, як позичальник, не може виконувати свої зобов'язання і виплачувати свої кредити, як частково, так і в повному обсязі і відмовляється від своїх боргів. При цьому дефолт може бути технічним або суверенним.

Технічний дефолт

Жодна країна не застрахована від криз і непередбачених обставин, які можуть все ж не позбавити її платоспроможності, але перешкодити вчасно виконати свої зобов'язання в повному обсязі. Якщо держава не може виконати договір в строк і виконує його лише частково, але може розрахуватися сповна пізніше, такий дефолт називають технічним.

До слова, такі дефолти були в Україні не один раз і громадяни про них і не знали. Наприклад, в 1998 році не Україна не змогла вчасно погасити державні цінні папери ОВДП і фактично це і був технічний дефолт. Але про нього не оголошували і просто замінили непогашений випуск новим. Власники цінних паперів отримали свої гроші пізніше, а також відсотки зверху в якості компенсації.

Схожа ситуація наздогнала Україну і в 2015 році, коли Україна довгий час ледве трималася на плаву завдяки кредитним траншами, але 22 вересня Кабміном був встановлений мораторій на виплати по облігаціях держпозики на загальну суму близько 500 млн. доларів. Це були облігації від 2010 року, які повинні були бути погашені вже на наступний день - 23 вересня. Єдине, що врятувало Україну від суверенного дефолту згодом, це досягнення домовленості про реструктуризацію боргу країни на суму близько 18 млрд. доларів.

Суверенний дефолт

Ось це вже серйозно - він настає, коли держава повністю відмовляється від своїх зобов'язань з огляду повної втрати платоспроможності. В такому випадку країну неминуче осягає інфляція або девальвація, а врегулювання ситуації з боргами держави здійснюється на міжнародному рівні.

Важливо відзначити, що технічний дефолт досить часто проходить без серйозних наслідків для країни. Але не рідкісні й випадки, коли він просто передує суверенному дефолту, як це було в Аргентині в 2001 р, наприклад, коли спочатку в країні сталася криза, і Аргентина не змогла погасити держоблігації, замінивши їх новими і менш вигідними, а вже через місяць держава відмовилася від 132 млрд. зовнішнього боргу.

Однак важливо розуміти, що такий швидкий розвиток подій рідкість і такий результат - прямий наслідок неправильної економічної і монетарної політики керівництва країни протягом багатьох років. Наприклад, в Україні фінансову політику країни регулює НБУ. А в Аргентині в той момент, по суті, не було такого центрального або національного банку, який би цим займався. Курс песо і зовсім був максимально прив'язаний до долара в співвідношенні 1 до 1, що призвело до різкого обвалу національної валюти після дефолту, коли прив'язка була скасована.

Втім, про наслідки такого нищівного дефолту все ж варто згадати. Так зростання цін тоді рахувалося не по місяцях, тижнях або навіть днях - підвищення цін відбувалося по кілька разів на день. Кілька днів поспіль вся країна залишалася без електрики. Відсоток населення держави за межею бідності до дефолту становив 29%, що вже було серйозним показником, тим більше що навіть громадяни, які не входили в ці 29%, практично всі серйозні покупки робили в кредит, бо були нездатні робити своїми силами. У підсумку до дефолту країна підійшла дуже закредитованою. Прогнозовано, після 2002 року за межею бідності опинилися 54% аргентинців. 2002 рік теж не став вдалим для Аргентини - вже в листопаді в країні постала загроза нового дефолту.

Позитивний ефект дефолту - це в принципі можливо? Наслідки дефолту

У всьому світі, і Україна не виняток, експерти діляться на тих, хто вкрай негативно висловлюється про наслідки дефолту і наполягає на тому, що його потрібно уникнути будь-якою ціною, і тих, хто бачить в дефолті нові можливості для країни.

Як приклад наведемо Мексику - про неї і мексиканський дефолт 1994 року прийнято говорити, як про приклад позитивного ефекту дефолту на економіку і подальший розвиток країни. Дефолт «оголив» всі слабкі сторони мексиканської економіки, в тому числі такі, як прив'язка національної валюти до долара, залежність держави від неконтрольованих потоків валюти з інших країн і уряд побудував курс, орієнтований, в тому числі на вирішення всіх цих проблем. Правда, про те, що ціною цього стало банкрутство безлічі підприємств, скорочення обсягів виробництва і масове безробіття, багато хто забуває.

На практиці, так званий позитивний ефект від дефолту часто просто підміна понять. Сам по собі дефолт нічого позитивного для держав не несе і радіти тут можна лише тому, що керівництво ряду країн зробило висновки і змінило фінансову політику згодом, а також переглянуло плани економічного розвитку країн.

Чи буде дефолт в Україні?

Найбільш серйозна криза останнього десятиліття наздогнала Україну в 2014-2015 роках. Тоді дійсно існував ризик дефолту. Валютні резерви зазнали скорочення, ВВП обвалився на 17%, а зростання цін спровокувало інфляцію в розмірі 60%. Врятувало Україну міжнародне співтовариство і, звичайно, кредити МВФ.

У 2020 році про дефолт заговорили зважаючи на ситуацію з коронавірусом. Економіка України є однією з найменших і найслабших в Європі. Громадяни нашої країни також не можуть похвалитися хорошими заощадженнями, а бізнес в більшості своїй ризикує не вижити. Очевидно, що і населенню, і бізнесу необхідна підтримка, але в нинішніх умовах ці витрати піддали український бюджет великому ризику - грошей на все критично не вистачає, з початку карантину Україна щодня втрачала по кілька сотень мільйонів гривень, а можливості повністю припинити карантин і запустити економіку в повному обсязі поки немає. Здавалося б, дефолт неминучий, однак Мінфін вважає інакше.

З огляду на справедливі побоювання про прийдешній крах української економіки Мінфін вирішив внести ясність і оголосив, що дефолт в Україні малоймовірний. На поточний момент немає причин побоюватися того, що Україна не виконає свої боргові зобов'язання. Звичайно, вагомим фактором, що впливає на подальший розвиток подій, є прийняття банківського закону і отримання траншу від МВФ - при отриманні підтримки від МВФ Україна має всі шанси стабілізувати ситуацію, тим більше зараз, коли закон нарешті прийнятий і підписаний. Але і без траншу МВФ дефолту боятися не варто - будуть труднощі і непростий період для країни, але не дефолт, оскільки уряд докладає всіх зусиль, щоб не допустити невиплати боргів держави.

Як би не чекали дефолту багато експертів, і які б «пряники» вони не обіцяли державі у вигляді його нібито позитивних наслідків, структура економіки України дозволяє розраховувати на стабільність ряду сфер. Тому немає підстав не довіряти Мінфіну сьогодні.

Три стовпі української економіки

Виробництво, сільське господарство і сфера послуг - саме ці сфери займають найбільші частки в ВВП країни (від 3,121 до 3,478 млрд. доларів за підсумками 4 кварталу 2019 року). Карантин в Україні, на щастя, був введений своєчасно, а тому владі не довелося зупиняти виробництва, що працюють, в тому числі на експорт, а також сільське господарство, як це було в ряді в інших країн. Виробництва працювали безперервно з дотриманням заходів безпеки. Опитані нами співробітники великих виробництв підтвердили, що робота не переривалася, але масковий режим був і залишається обов'язковим - порушення карається суворо, аж до звільнення. Більш того, не помітили вони і зниження обсягів виробленої продукції - вона користується попитом, як і раніше.

Сільське господарство побоювалося зниження попиту, але в підсумку істотних змін не відбулося. Серйозно постраждала сфера послуг, і негативного впливу на економіку країни в даному випадку було не уникнути, але, по-перше, це один з трьох найбільш важливих секторів української економіки. По-друге, все так же залишаються стабільними будівництво, гірничодобувна промисловість, державний сектор і навіть комунальні послуги - не дивлячись на зниження обсягів їх оплати населенням, найгірші прогнози не виправдалися і українці навіть в карантин прагнуть розраховуватися за боргами вчасно або платити хоча б частково. Україна вистоїть, навіть якщо не отримає гроші в борг від МВФ, хоча фінансова позика від них, безумовно, істотно знизить навантаження на нашу економіку.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.