Декларація про доходи в Україні - кому і коли подавати?

18 лютого 2019

Згідно з українським законодавством окремими категоріями громадян щорічно подається декларація про доходи. Для кого декларація про доходи фізичних осіб обов'язкова, а для кого ні, як заповнюється електронна декларація доходів, як зазначається вид доходу в декларації і які взагалі повинні бути вказані види доходів в електронних деклараціях, розповідаємо в цій статті.

Декларація про доходи в Україні кому і коли подаватиДе і як можна її подати?

 1. Декларацію можна заповнити онлайн, якщо у вас є можливість поставити свій електронний підпис.
 2. Також вашу декларацію можуть подавати уповноважені вами особи.
 3. Можна прийти до податкової за місцем вашої реєстрації особисто і заповнити декларацію.
 4. У разі якщо у вас немає можливості ні прийти особисто, ні подати електронну декларацію, є можливість відправити її рекомендованим листом.
 5. Підприємці можуть скористатися електронним кабінетом, щоб задекларувати свої доходи.

В які терміни потрібно подавати декларації?

Термінів дотримуватися вкрай важливо, адже в разі їх порушення, підуть штрафи. Суми чималі - від 10 до 20%, а також пеня на суму вашого боргу державі. Ви повинні знати, в які терміни подаються декларації тією категорією населення, до якої ви належите, щоб потім не довелося брати гроші в борг і платити штрафи.

 1. Якщо ви підприємець, який працює на загальній системі оподаткування, то в такому випадку вам слід дати звіт перед податковою до 9 лютого 2019 р
 2. Якщо ви фізична особа-підприємець, яка закінчила займатися підприємницькою діяльністю за власним бажанням, у вас є 30 днів з моменту завершення такої діяльності, зафіксованого в Держреєстрі, на те, щоб надати декларацію.
 3. Якщо громадяни планують їхати незабаром з України і жити в іншій країні, вони повинні відзвітувати про доходи не пізніше, ніж за 60 днів до дати виїзду з України.
 4. Свою податкову знижку отримають тільки ті платники податків, які відзвітували про доходи до кінця попереднього року, при цьому сам податок сплатити можна аж до 1 серпня цього року.
 5. І нарешті, за попередній рік можна відзвітувати максимум до 1 травня 2019 року - це крайній термін, в який можна подати відомості про свої доходи.

Хто зобов'язаний звітувати про доходи?

 1. Громадяни інших країн.
 2. Самозайняті громадяни, які ведуть професійну діяльність.
 3. Підприємці, які знаходяться на загальній системі оподаткування.
 4. Громадяни, які готуються покинути Україну назавжди.
 5. Ті ж громадяни, що одержували будь-який дохід внаслідок інвестиційних угод або угод, пов'язаних з іноземними активами.
 6. Громадяни, які отримали дохід від осіб, які не є податковими агентами.
 7. Громадяни, які мають дохід зі свого майна, яке здають в оренду.
 8. Громадяни, які вирощують продукцію на своїх земельних ділянках, продають її і отримують з цього прибуток в разі якщо дана ділянка більше 2 гектарів.
 9. Особи, які отримали спадщину або інше майно в дар від громадян, з якими не мають близьких родинних зв'язків, і доходи від цього як наслідок.

Кого держава звільнила від такої необхідності?

Крім зазначених вище категорій населення, які зобов'язані звітувати про свої доходи, є і ті, хто позбавлений від цієї необхідності, а саме:

 1. Неповнолітні, а також недієздатні особи незалежно від форми, розміру або частоти отримання будь-якого доходу. За них це повинні робити їх піклувальники або опікуни.
 2. Громадяни, офіційно працевлаштовані на різних підприємствах, в організаціях, фірмах і компаніях, так як в даному випадку податковим агентом є безпосередньо роботодавець, який і звітує перед державою в установленому законом порядку.
 3. Також не звітують про доходи громадяни на строковій військовій службі, громадяни, які перебувають в полоні за територією України, а також ті, хто перебувають під арештом.

Нововведення для одержувачів субсидій - що змінилося в декларації?

При оформленні субсидії та інших соціальних допомог в Україні зараз в обов'язковому порядку заповнюється декларація про доходи. Але декларація в тій формі, що була раніше, на жаль, не дозволяла отримати достовірної інформації про платника податків, так як сама її форма була такою, що арифметичних помилок було просто не уникнути.

Тепер же її форма спрощена максимально і громадянам потрібно вказати тільки види доходу, які вони отримують, як то пенсія, зарплата, соціальна допомога або стипендія і т.д. А якщо доходів немає, то в цих графах вказується, чи є трудова, чи перебуває громадянин на обліку в Центрі зайнятості. Вся інша інформація буде отримана відомством не від здобувача субсидії, а від тих відомств, які цією інформацією володіють. І для підприємців ситуація так само стане простіша - їм тепер потрібно буде вказати лише свою групу як платника єдиного податку.

Обов'язкове декларування - бути чи не бути?

Оскільки в 2018 році активно обговорювалося питання про те, що декларування для населення має неодмінно стати обов'язковим, багато громадян стривожилися, так як проект, який планувалося розробити, припускав, що влада отримає непрямий контроль і над витратами громадян, що можливо при автоматизації моніторингу доходів та витрат платників податків та при проведенні заходів, необхідних для здійснення непрямого контролю.

Так витрати могли б перевіряти за допомогою доступу до банківських рахунків, а також опитуючи колег і навіть сусідів платників податків. На щастя, підтримки ця ініціатива уряду поки не отримала і чиновники активно висловлюються за добровільне декларування доходів, якщо громадянин не входить в категорію осіб, які мають звітувати в обов'язковому порядку.

Декларування доходів держслужбовців

Прийняті в 2017 році норми, покликані протидіяти корупції серед держслужбовців і чиновників, актуальні для держслужбовців і донині, і в 2019 році нічого в цьому плані не зміниться точно. Якщо громадяни висувають свої кандидатури на різні посади серед держслужбовців, вони зобов'язані декларувати свої доходи і майно.

У кожного кандидата, який бере участь в конкурсі на ту чи іншу посаду, є рівно 1 календарний рік до моменту заяви на пост своєї кандидатури, щоб відзвітувати про свої доходи. Якщо кандидатура затверджується, новоявлений держслужбовець зобов'язується звернутися в податкову службу повторно і оновити свою декларацію про доходи.

Прозорість або все ж шлях до обов'язкових декларацій?

Також продовжиться практика відкритого електронного декларування серед держслужбовців України, в рамках якої всі чиновники незалежно від рангу зобов'язані декларувати свої доходи і дана інформація є відкритою і доступною всім громадянам країни. На думку експертів, це дозволить не тільки контролювати доходи чиновників і їх обов'язковість в частині сплати податків, а й отримувати більш ніж повне уявлення про спосіб їхнього життя. Є й противники, які захищають конфіденційність, проте їхні аргументи до уваги не беруться - куди вагомішим виглядає досвід більше 150 країн, які давно практикують такий підхід до інформування населення про доходи та витрати їх «слуг».

З точки зору рівня корупції в Україні, міра більш ніж виправдана, розумна і громадянами всіляко схвалюється - люди дійсно вивчають ці декларації і роблять свої висновки про чиновників і їхніх заяви. Схвалюється вона і Світовим банком, який розглядає декларування як один з найважливіших елементів для побудови основи ефективної економіки країни. І той же Світовий банк каже про те, що декларування та «білі» доходи повинні бути нормою для всіх громадян. Навряд чи українці з ним посперечаються, але поки що вони радіють тому, що подібні норми для громадян все ж не стали реальністю, так як красиві гасла і реальне життя українців поки що несумісні - для більшості громадян так звана зарплата в конвертах залишається єдиним шансом якось та втриматися на плаву, не оформлюючи нескінченно кредити онлайн.

 
Сподобалося?

15

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.