Допомога безробітним в Україні

13 лютого 2019

Держава надає підтримку безробітним громадянам. Для них існує такий вид держпідтримки як соціальна допомога безробітним. Надають її служби допомоги безробітним у вигляді центру зайнятості та інших. Як отримати, як відбувається надання соціальної допомоги безробітним, як довго виплачується допомога безробітним і в якому розмірі, розповідаємо в цій статті.

Допомога безробітним в УкраїніДопомога безробітним - що це?

Кожен українець, який з тієї чи іншої причини втратив роботу і заробітку, як наслідок, має законне право звернутися за допомогою через безробіття - це спеціальний вид державної компенсації, який можна оформити, вставши на облік в Центрі зайнятості.

Кому належить соціальна допомога безробітним в Україні?

Щоб отримати допомогу для безробітних, перш за все, потрібно отримати офіційний статус безробітного. Отримавши його, ви можете розраховувати на допомогу держави, якщо:

 1. Ви є особою працездатного віку, вам не призначався будь-якої вид пенсії будь то за віком або ж за вислугою років, і ви на поточний момент не маєте роботи, доходу, але готові працювати.
 2. Вам менше 16 років, але ви працювали і втратили роботу через те, що підприємство було закрито або перепрофільовано, в зв'язку з чим був скорочений штат співробітників.
 3. Ви інвалід, у якого поки немає пенсії за віком, а тільки пенсія або соціальна допомога, яка виплачується вам на увазі інвалідності.

Як отримати офіційний статус безробітного?

Для цього необхідно прийти в Центр зайнятості та стати на облік. Зробити це можна в будь-якому ЦЗ незалежно від прописки або місця проживання, ви можете просто прийти в найближчу до вас установу і подати заяву - в реєстрації вам не відмовлять. Рекомендується відразу зібрати весь пакет документів, необхідних для оформлення на обліку, щоб не розтягувати процес оформлення, інакше все це буде набагато більш клопітно.

Як правило, потрібні наступні документи:

 1. Ваш паспорт.
 2. Обов'язково мати при собі ІПН.
 3. Ваша трудова або ж цивільно-правовий договір.
 4. Документи, що свідчать про вашу освіту - це може бути диплом, сертифікати, посвідчення і т.д.
 5. Військовий квиток, якщо є, з датою поставки вас на облік.
 6. Довідка, яка свідчить про те, скільки ви отримували на останньому місці роботи. Її вимагають, якщо страховий стаж за останній рік більше півроку а якщо він менше, то таку довідку брати не потрібно.
 7. Якщо ви інвалід, який не досяг пенсійного віку, потрібно принести копію довідки до акту вашого огляду МСЕК, а також надати на розгляд вашу індивідуальну програму реабілітації, якщо така є.
 8. Якщо ви іноземець, але проживає в Україні на постійній основі, потрібно пред'явити посвідку на проживання в Україні.
 9. Для переселенців важливо мати при собі довідку про те, що вас поставили на облік як внутрішньо переміщену особа, а також відразу зробити копію цієї довідки - її неодмінно попросять. Якщо у вас до всього є довідка про звільнення, її як додаткового документа буде достатньо, а якщо немає, потрібно надати заяву про те, що трудова діяльність була припинена, при цьому підпис на заяві повинен бути нотаріально завірений, і будь-який розрахунковий документ (чек або квитанція), який може служити підтвердженням того, що ви направили дану заяву вашому роботодавцю за допомогою рекомендованого листа.

Коли вас ставлять на облік, на ваше ім'я заводиться спеціальна картка, яка містить всі ваші особисті дані.

Що робити далі?

Коли ви отримали офіційний статус безробітного, ви зобов'язані приходити в Центр зайнятості не менше, ніж 1 раз в 30 днів і спілкуватися зі співробітниками на предмет підбору вакансій, а також очікувати, коли вам її таки підберуть. Пропускати дату відвідування не можна - це може спричинити за собою як зниження розміру виплачуваної вам допомоги, так і зняття з обліку взагалі.

Якщо у вас затребувана професія, відбувається це досить швидко і нескінченно відмовлятися, якщо вам щось не подобається, не можна - наскільки довго вам дозволять вибирати, залежить більшою мірою від «доброти душевної» вашого фахівця, так як закон говорить про те, що підходящою автоматично вважається будь-яка робота, яка відповідає вашій освіті, досвіду роботи до цього моменту і навичкам. Відмовитися від роботи можна тільки 2 рази, інакше вас знімуть з обліку, і звернутися повторно за допомогою ви зможете тільки через 3 місяці. Це не означає, що ви не зможете проконсультуватися в ЦЗ, але допомога безробітним для вас призупиниться і грошей ви не отримаєте.

Інвалідам також шукають роботу, але з урахуванням їх освіти, а також довідки МСЕК задля дотримання дозволених умов роботи для такого громадянина, обумовлених станом його здоров'я, програмою реабілітації і т.д.

Що якщо роботу не можуть знайти?

Максимальний термін для пошуку вам роботи - це півроку. Якщо за цей час підходящої вам вакансії не знайшли по причині вашої вузької спеціалізації або незатребуваності вашої професії, вам запропонують пройти перенавчання. При цьому пошук вакансій за початковим запитом не зупиниться - ваша освіта як і раніше буде враховуватися як критерій відбору вакансій.

Порядок, розміри та строки виплат державної допомоги

Призначається допомога рівно на 8-й день після вашого звернення в ЦЗ і постановки на облік. Але знову ж таки є свої особливості - наприклад, якщо ви звільнилися самі, не маючи на те поважної причини, були звільнені за статтею за порушення трудової дисципліни, наприклад, то допомогу вам почнуть нараховувати не раніше, ніж на 91-й день.

Як довго держава допомагає грошима?

За загалом установленим порядком допомога виплачується не довше 360 днів за 2 роки. Тобто це максимальний термін, за який ви повинні або знайти роботу, або перевчитися і знайти роботу. Але є і винятки, коли держава платить менше або довше окремим категоріям осіб, а саме:

 1. Молодим людям, які тільки отримали освіту, повернулися з армії і переселенцям - 180 днів.
 2. Якщо громадянин звільнився за власним бажанням, за статтями 3, 4, 7 і 8 КЗпП, а також статтями 40, 41 і 45 - 270 днів.
 3. Громадянам, яким залишилося 2 роки до пенсії - 720 днів.

Скільки платять?

Є фіксований розмір мінімальної допомоги по безробіттю, менше якого не платять нікому - це 610 грн. Погодьтеся, вкрай мало, та й кредит онлайн під таке не візьмеш. Така допомога виплачується тим, у кого страховий стаж менше півроку за останній календарний рік, тим, хто звільнився за власним бажанням без підтвердженої поважної причини і за статтями КЗпП, зазначеним вище в списку першим і другим пунктом.

Якщо ж ви працювали, ваш страховий стаж більше півроку або переривався з поважних причин, вам дадуть допомогу побільше, розраховану виходячи з зарплати, яку ви отримували, а саме конкретну суму в процентному відношенні, але не менше 1630 грн. - це мінімальна сума допомоги, встановлена ​​для даної категорії, тому менше неї не заплатять точно. Але і верхнє обмеження існує теж. Так допомога безробітним не може бути більша, ніж сума чотирьох прожиткових мінімумів, розрахованих законом на працездатних громадян - це обмеження встановлено на випадок, якщо громадянин мав досить високу заробітну плату, щоб не виплачувати такі величезні суми в якості посібників і не стимулювати тим самим його бездіяльність.

Отже, суми виплат:

 1. Якщо стаж менше 2 років - 50% від з / п.
 2. Якщо 2-6 років - 55% від з / п.
 3. Якщо 6-10 років - 60% від з / п.
 4. Якщо більше 10 років - 70% від вашої з / п.

Але важливо розуміти, що такі суми ви будете отримувати не протягом усього терміну безробіття, сума буде знижуватися - так держава стимулює громадян шукати роботу активніше і погоджуватися на пропозиції фахівців ЦЗ. Протягом перших 90 днів вам будуть платити 100% призначеної допомоги, потім ще 90 днів 80% від нього і в кінці терміну не більше 70%. За умови, що суми зазвичай і так невеликі, необхідності періодично шукати гроші в борг не уникнути.

 
Сподобалося?

16

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.