Допомога бізнесу в умовах коронавіруса - 2020

29 квітня 2020

Допомога бізнесу від держави є вкрай важливою під час пандемії коронавіруса, особливо в Україні, де економічна ситуація і до карантину залишала бажати кращого. Малий і середній бізнес в країні на межі виживання, а тому держава ввела ряд послаблень для бізнесу, що включають як допомогу малому бізнесу, так і підтримку банків. Розповідаємо, як підтримують бізнес у нас і в ряді інших країн.

Які заходи підтримки були прийняті?

Депутати прийняли ряд антикризових заходів, проте забігаючи наперед, відзначимо, що експерти сходяться на думці, що цього на поточний момент недостатньо. Розповімо, що було зроблено і чого все-таки чекає бізнес на додаток до даних заходів.

 1. Були підвищені ліміти за річним доходом для платників єдиного податку. Так у першої групи він піднявся з 300 тис. грн. до 1 млн. грн. Для другої групи його підвищили з 1,5 млн. грн. до 5 млн. грн. І нарешті, для третьої він виріс з 5 млн. грн. до 7 млн. грн.
 2. Податкові перевірки заборонені аж до 31 червня. Також скасовано штрафи для тих, хто порушить терміни подачі фінансової звітності - скасування поширюється на порушення, вчинені з моменту початку карантину, а також протягом 90 днів після його завершення.
 3. Загального скасування ЄСВ на час карантину передбачувано не відбулося, проте був введений мораторій на перевірку бізнесу на предмет сплати ЄСВ. Також не можна буде подати скаргу щодо несплати ЄСВ і податків. Виняток для порушень, що стосуються договорів страхування життя, пенсійного страхування, порушень при проведенні операцій з підакцизними товарами, а також при продажу будь-якого заставного майна - тут все залишається без змін. Діяти мораторій буде до 31 травня. Ось кому з ЄСВ пощастило, так це ФОПам - їм до кінця квітня ЄСВ платити не потрібно і найімовірніше їх звільнять від сплати внесків ще і за травень, оскільки карантин був продовжений і до 11 травня, як мінімум, вони так само не зможуть відновити роботу .
 4. Також бізнес звільнили від сплати податку на нерухомість і землю за березень і ввели відстрочку оплати за квітень - до 30 червня можна заплатити за квітень без будь-якої пені або штрафів.
 5. Податки на прибуток для благодійних платежів також скасовані.
 6. Місцевій владі розширили повноваження в частині регулювання ставок місцевих податків, які раніше адміністраціям на місцях були не підконтрольні. Тепер при необхідності вони можуть знизити їх до кінця поточного року.
 7. Раніше будь-які операції з імпорту в нашу країну медпрепаратів, а також медичних виробів, обладнання, необхідних для протидії коронавірусу в Україні, були повністю звільнені від різних митних платежів. Дія цієї норми була продовжена і вже без вказівки конкретних дат - просто до останнього числа місяця, в якому буде завершено карантин.
 8. Податкові векселі, які видавалися імпортерам, а також виробникам палива, призначеного для авіаційних бензинів і реактивних двигунів, з початку березня і до кінця травня, погасити можна буде аж до 15 серпня поточного року.
 9. Акціонерні товариства отримали можливість провести річні збори акціонерів за підсумками 2019 року протягом трьох місяців після закінчення карантину в Україні. Розкриття річної інформації має бути здійснене в строк до 5 днів після проведення таких зборів.
 10. Банкам заборонили підвищувати ставки кредитування.
 11. Було скасовано ПДВ для всіх необхідних в боротьбі з коронавірусом ліків або медзасобів.
 12. І нарешті, були введені кредитні канікули для бізнесу, проте суть їх полягала лише в тому, що бізнес-клієнтам перестали нараховувати пеню і штрафи за прострочення. Це не зовсім те, чого чекав бізнес, оскільки відсотки нараховуються, а платежі все одно потрібно буде внести після закінчення карантину, що для багатьох нереально, бо вони вже на межі виживання. Деякі банки, на щастя, проявили ініціативу і самі запропонували бізнесу більш вигідні умови кредитних канікул. Але таких одиниці, а для бізнесу це не порятунок, а просто відстрочка «фінального акорду». Уряд розуміє, що економіку в такому випадку чекає крах, а тому був анонсований план виходу з кризи, в якому, за словами прем'єр-міністра України, будуть кращі заходи підтримки бізнесу, в тому числі дійсно рятівні кредитні канікули і вигідне рефінансування.

Дешеві кредити замість скасування ЄСВ

Допомога бізнесу в умовах коронавіруса - 2020Скасування ЄСВ завзято просили експерти, які оцінюють кроки уряду щодо підтримки малого та середнього бізнесу. Однак, на практиці це неможливо просто тому, що це зараз посилить дефіцит пенсійного фонду. Підтримувати бізнес будуть вигідними кредитами під 5-9% річних, а також іншими кредитними програмами, розрахованими саме на малий та середній бізнес.

Крім того, уряд анонсував оновлення податкової системи України, яке дозволить бізнесу послабити податкове навантаження і більш ефективно розвиватися. Однак зараз бізнес більше надій покладає на план виходу з кризи, що включає рефінансування і кредитні канікули, які дозволять і паузу зробити, і з боргами в майбутньому розрахуватися - про розвиток, на жаль, поки що не йдеться, бо в більшості випадків це питання виживання. Більшість вже і так брали гроші в борг у банків, щоб рости, і черговий кредит готівкою або кредитна лінія їм ні до чого.

Матеріальна допомога ФОП на дітей

Якщо фізичні особи можуть стати на облік по безробіттю і отримати допомогу, а бізнесу держава забезпечила ряд послаблень, то фізичні особи підприємці до недавнього часу залишалися за бортом. Послаблення для МСБ на них не поширюються і просто піти в центр зайнятості і встати на облік, щоб отримувати допомогу, вони теж не можуть. Якоїсь загальної програми підтримки ФОП держава, на жаль, не анонсувала, але про сім'ї ФОПів з дітьми подбала - їм будуть виплачувати соцдопомогу на дітей молодше 10 років під час карантину і ще місяць після його закінчення. Дана соцдопомога охопить понад 300 тис. українських сімей.

Передбачається, що розмір виплат буде дорівнювати розмірам прожиткових мінімумів на дітей відповідного віку. Тобто, якщо дитина молодше 6 років, будуть платити по 1 779 грн. Якщо дитина старше 6 років і молодше 10 років, то розмір допомоги становитиме 2 218 грн. у місяць.

Хто залишився без уваги?

Абсолютно ніяких заходів не було прийнято на підтримку туристичного бізнесу в Україні, який фактично помер, незважаючи на те, що за будь-яким бізнесом стоять живі люди. Так ось люди в туризмі залишилися ні з чим, як і багато громадян, чий бізнес був пов'язаний з дозвіллям. Вони розраховували на звільнення від податку на прибуток, але цього, нажаль, не відбулося. Та ж ситуація з готельно-ресторанним бізнесом.

Власники депозитів, як фізичні так і юридичні особи, очікували, що держава скасує оподаткування доходів з депозитів, але цей момент також залишився неврахованим. Хоча це можна було зробити хоча б з обмеженням за сумами, бо якщо мова йде про мільйонні депозити, то допомога їх власникам від держави і не потрібна, а ось звичайним громадянам і дрібному бізнесу, які отримують достатньо скромні дивіденди зі своїх вкладень, це трохи допомогло б .

Міжнародний досвід або що не так з Україною?

Чехія запустила масштабну програму підтримки бізнесу і своїх громадян. Так 80% оплати праці працівників усіх підприємств, організацій, магазинів, ресторанів і т.д., які змушені перервати роботу під час карантину, буде оплачено за держрахунок. Компаніям потрібно буде виплачувати лише 20%. Підприємствам, які працюють, але постраждали від карантину, допоможуть з оплатою 50% від заробітної плати працівників. Таким чином, бізнес, що втратив в попиті або виробництві через відсутність доступу до необхідних матеріалів, зможе встояти і заощадити на зарплаті робітників.

Польща виділила 52 млрд. доларів на підтримку економіки і підприємців і компенсує 40% оплати праці співробітників.

Іспанія виділила безпрецедентно велику допомогу на підтримку економіки і бізнесу - близько 200 млрд. євро.

У той час як багато держав приймають удар на себе, всіляко підтримуючи бізнес і своїх громадян, Україна намагається вичавити максимум з нічого і чим далі, тим очевидніше, що без підтримки Європи можливості держбюджету вкрай малі. У комплексний пакет допомоги від держави в Україні увійшли перераховані вище послаблення для бізнесу, одноразова виплата тисячі гривень пенсіонерам, збільшення допомоги по безробіттю, а також підвищення оплати праці медиків. Все інше поки тільки в якості анонсів і озвучено в розрахунку на отримання допомоги від ЄС у розмірі 190 млн. євро - ці гроші підуть на підтримку найбільш незахищених верств населення, малого і середнього бізнесу, а також підтримку економіки і медицини.

Крім того, президент України повідомив про те, що незабаром буде отримано перший транш від Єврокомісії в розмірі 1,2 млрд. євро, які будуть направлені на стабілізацію економіки і повинен послабити навантаження на ресурси країни, які можна буде направити на захист і підтримку громадян. Однак, на практиці все не так просто - для отримання допомоги від Єврокомісії, Україна повинна підписати нову програму з МВФ, яка традиційно залежить від того, чи виконає країна черговий перелік умов. Саме від цього сьогодні залежить, чи отримає бізнес належну підтримку від держави в наступні місяці або кане в Лету, поповнивши ряди безробітних в Україні разом зі своїми співробітниками.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.