Допомога переселенцям в Україні - чим допоможе держава?

20 лютого 2019

Переселенців в Україні куди більше, ніж офіційно зареєстровано, так як не всі змогли або захотіли заявити про себе. І дарма, так як законодавством передбачено ряд пільг і соціальних виплат, які можна отримати від держави. Яка допомога переселенцям надається зараз, як і в якому обсязі буде виплачуватися адресна допомога переселенцям в 2019, хто може втратити виплати допомоги переселенцям, розповідаємо в цьому матеріалі.

Допомога переселенцям в Україні чим допоможе державаПотрібна допомога? Отримайте офіційний статус переселенця

Переселенець або інакше внутрішньо переміщена особа (ВПЛ) в Україні - це будь-який громадянин України або іншої держави, який проживав в Україні на постійній основі, а також особа, яка не має громадянства, який був змушений покинути своє місце проживання внаслідок окупації, війни чи інших подій, які порушували права людини і погрожували проявами насильства.

Всі такі громадяни в обов'язковому порядку вносяться в Єдину інформаційну базу даних про ВПЛ, а громадянам видається відповідна довідка, що дає їм офіційний статус переселенця, а також право на ряд пільг і допомог. Отримати її можна в найближчому до вашого місця проживання Управлінні праці та соцзахисту.

«Довідка переселенця» - що вона дає, і яка допомога переселенцям з Донбасу надається в Україні?

Дана довідка потрібна для офіційного підтвердження факту внутрішнього переміщення даного громадянина, а також того, що він поставлений на облік як ВПЛ. Отримувати цю довідку необов'язково - це не обов'язкова норма, а право, яким громадяни можуть скористатися або знехтувати, але отримати будь-яку допомогу держави як ВПЛ без неї не можна.

Держава надає щомісячну адресну допомогу ВПЛ, яка покликана покрити витрати, які несуть переселенці при оплаті проживання, а також комунальних послуг, однак на практиці ці суми просто не здатні покрити дані статті витрат. Разом з тим, переселенці активно оформляють даний вид допомоги, щоб хоча б на щось не брати гроші в борг.

 1. Непрацездатні особи, в число яких входять також діти і пенсіонери, отримують по 884 гривні на людину.
 2. Особи, які мають інвалідність 1 групи, а також діти, у яких є інвалідність, отримують від держави допомогу в розмірі 130% від прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних громадян.
 3. Інваліди 2 групи отримують трохи менше - 115% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
 4. Інваліди 3 групи - 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
 5. Найменша допомога виділяється для осіб, які є працездатними - всього 442 гривні.

Важливо: При визначенні розміру допомоги також враховується сума загальної допомоги на конкретну сім'ю. Тому розміри допомоги можуть бути зменшені, якщо сумарно на повну сім'ю переселенців нарахували понад 2 400 гривень - це максимум, який може отримати сім'я ВПЛ від держави. Виняток зроблено лише для сімей, в яких є дорослий член сім'ї або дитина з інвалідністю - для таких сімей встановлено максимум в 3 400 гривень.

Не має права на допомогу сім'я, якщо у кого-небудь в ній є заощадження на банківському рахунку в розмірі понад 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Важливі нюанси:

 1. Ні пільги, ні соціальна допомога без постановки на облік ВПЛ і отримання довідки неможливі.
 2. Допомога виплачується протягом півроку, а після її потрібно поновлювати.
 3. Будь-які виплати, які ВПЛ отримують вперше або подовжують, від стипендій до пенсії та інших виплат потрібно буде оформляти за місцем фактичного проживання, зазначеного в «довідці переселенця». Ніхто не має права відмовити вам в оформленні за місцем проживання і направляти по місцю прописки.
 4. Також за місцем фактичного проживання і отримання вашої довідки, ви можете реалізовувати і своє право на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації.
 5. Якщо відповідно до законодавства пенсіонери, інваліди або діти-інваліди мають право на ряд соціальних послуг, вони також можуть скористатися ним за місцем проживання.

Права переселенців і їх пільги від держави

1. Освіта

Якщо переселенець будь-якого віку навчався в дошкільному закладі, школі, вищому навчальному закладі, то після внутрішнього переміщення він має право його продовжити. Причому оплата навчання в інших регіонах країни проводиться за рахунок коштів з державного бюджету або інших джерел, але не за рахунок переселенця.

Неповнолітні ВПЛ також можуть отримувати соціальні стипендії, якщо є студентами. Чим раніше ви звернетеся за нею, тим краще, так як нарахування і виплата стипендії починається саме з місяця, коли за неї звернулися.

 • якщо дитина є студентом ВНЗ з 1 або 2 рівнем акредитації, йому виплачується стипендія в розмірі 890 гривень;
 • якщо він вчиться у ВНЗ з 3 або 4 рівнем акредитації, то стипендія збільшується до 1180 гривень.

Виплата стипендії проводиться щомісяця. Отримувати академічну і соціальну стипендію одночасно, на жаль, не можна, однак студентам надається вибір, і вони самі вирішують, яку стипендію їм виплачуватимуть.

2. Гранти

Всі офіційні переселенці, у яких є довідка, можуть брати участь в конкурсах, які передбачають грошові гранти, оплату медпослуг і препаратів, путівок на відпочинок і оздоровлення своїх дітей, оплату навчання та багато іншого від безлічі фондів та благодійних організацій.

3. Пільгові кредити і прощення штрафів і пені

 • переселенці можуть отримати кредит на покупку житла на пільгових умовах від Ощадбанку. Це цільовий кредит і для його отримання також потрібно пред'явити довідку про те, що ви перебуваєте на обліку ВПЛ. Сума кредиту не може перевищувати 90% від вартості заставного майна, яким і стає житло, що ви купуєте. Видається кредит на термін від 1 року до 30 років за ставкою 18,99% річних. Разова комісія також є, однак, вона невелика - це всього 0,99% від всієї суми вашого кредиту.
 • якщо внаслідок подій на сході України ви опинилися в числі боржників по своїх кредитах, переживати не варто - закон передбачає, що всі штрафи і пені позичальникові прощаються, а повернути потрібно тільки тіло вашого кредиту і нараховані за ним відсотки.

4. Держпрограма «Доступне житло»

Проживаючі в Київській області переселенці, які не мають власного житла і коштів на покупку за свій рахунок в повній мірі, можуть скористатися підтримкою держави, яка готова оплатити в таких випадках 50% від вартості житла, що купується. Зрозуміло, мова йде про половину вартості метражу, який необхідний вашій родині згідно з установленими нормами на людину. Але і це при наявності хоча б частини вартості житла багатьох рятує, адже держава допомагає без необхідності повернення, а кредити онлайн або іпотеку довелося б віддавати з відсотками.

Які ще пільги є для переселенців?

 1. Першочергове право для студентів-переселенців на місця в гуртожитку ВНЗ.
 2. Безкоштовні підручники і інша допомога.
 3. Для ВПЛ, які втратили роботу, в Центрі зайнятості діє спрощена система реєстрації та постановки на облік.
 4. Безкоштовне харчування протягом місяця з моменту реєстрації поки переселенець не знайшов роботи і не має коштів на його придбання.
 5. Гуманітарна допомога, а також допомога від благодійних організацій.
 6. Спрощена постановка на облік в будь-якій поліклініці за місцем проживання, а також безкоштовне лікування і огляди. Платити потрібно тільки за УЗД або МРТ.
 7. Спрощена система оформлення субсидії на оплату комунальних послуг.
 8. Тимчасове житло від держави. Однак, з цим, на жаль, є проблеми - соціального житла навіть для тимчасового перебування на всіх просто не вистачає, в зв'язку з чим, в першу чергу його надають багатодітним сім'ям переселенців.

На жаль, відповідальні організації та установи не мають у своєму розпорядженні бюджету, достатнього для того, щоб вирішити всі проблеми переселенців в Україні. Але якщо ви маєте право на отримання такого статусу, його варто оформити, щоб хоча б частково покрити свої витрати і не втрачати свого права на державні пільги, які можуть хоча б трохи спростити вам життя або рішення будь-яких питань.

 
Сподобалося?

13

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.