Допомога переселенцям в Україні - чим допоможе держава?

20 лютого 2019

Переселенців в Україні куди більше, ніж офіційно зареєстровано, так як не всі змогли або захотіли заявити про себе. І дарма, так як законодавством передбачено ряд пільг і соціальних виплат, які можна отримати від держави. Яка допомога переселенцям надається зараз, як і в якому обсязі буде виплачуватися адресна допомога переселенцям в 2019, хто може втратити виплати допомоги переселенцям, розповідаємо в цьому матеріалі.

Допомога переселенцям в Україні чим допоможе державаПотрібна допомога? Отримайте офіційний статус переселенця

Переселенець або інакше внутрішньо переміщена особа (ВПЛ) в Україні - це будь-який громадянин України або іншої держави, який проживав в Україні на постійній основі, а також особа, яка не має громадянства, який був змушений покинути своє місце проживання внаслідок окупації, війни чи інших подій, які порушували права людини і погрожували проявами насильства.

Всі такі громадяни в обов'язковому порядку вносяться в Єдину інформаційну базу даних про ВПЛ, а громадянам видається відповідна довідка, що дає їм офіційний статус переселенця, а також право на ряд пільг і допомог. Отримати її можна в найближчому до вашого місця проживання Управлінні праці та соцзахисту.

«Довідка переселенця» - що вона дає, і яка допомога переселенцям з Донбасу надається в Україні?

Дана довідка потрібна для офіційного підтвердження факту внутрішнього переміщення даного громадянина, а також того, що він поставлений на облік як ВПЛ. Отримувати цю довідку необов'язково - це не обов'язкова норма, а право, яким громадяни можуть скористатися або знехтувати, але отримати будь-яку допомогу держави як ВПЛ без неї не можна.

Держава надає щомісячну адресну допомогу ВПЛ, яка покликана покрити витрати, які несуть переселенці при оплаті проживання, а також комунальних послуг, однак на практиці ці суми просто не здатні покрити дані статті витрат. Разом з тим, переселенці активно оформляють даний вид допомоги, щоб хоча б на щось не брати гроші в борг.

 1. Непрацездатні особи, в число яких входять також діти і пенсіонери, отримують по 884 гривні на людину.
 2. Особи, які мають інвалідність 1 групи, а також діти, у яких є інвалідність, отримують від держави допомогу в розмірі 130% від прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних громадян.
 3. Інваліди 2 групи отримують трохи менше - 115% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
 4. Інваліди 3 групи - 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
 5. Найменша допомога виділяється для осіб, які є працездатними - всього 442 гривні.

Важливо: При визначенні розміру допомоги також враховується сума загальної допомоги на конкретну сім'ю. Тому розміри допомоги можуть бути зменшені, якщо сумарно на повну сім'ю переселенців нарахували понад 2 400 гривень - це максимум, який може отримати сім'я ВПЛ від держави. Виняток зроблено лише для сімей, в яких є дорослий член сім'ї або дитина з інвалідністю - для таких сімей встановлено максимум в 3 400 гривень.

Не має права на допомогу сім'я, якщо у кого-небудь в ній є заощадження на банківському рахунку в розмірі понад 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Важливі нюанси:

 1. Ні пільги, ні соціальна допомога без постановки на облік ВПЛ і отримання довідки неможливі.
 2. Допомога виплачується протягом півроку, а після її потрібно поновлювати.
 3. Будь-які виплати, які ВПЛ отримують вперше або подовжують, від стипендій до пенсії та інших виплат потрібно буде оформляти за місцем фактичного проживання, зазначеного в «довідці переселенця». Ніхто не має права відмовити вам в оформленні за місцем проживання і направляти по місцю прописки.
 4. Також за місцем фактичного проживання і отримання вашої довідки, ви можете реалізовувати і своє право на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації.
 5. Якщо відповідно до законодавства пенсіонери, інваліди або діти-інваліди мають право на ряд соціальних послуг, вони також можуть скористатися ним за місцем проживання.

Права переселенців і їх пільги від держави

1. Освіта

Якщо переселенець будь-якого віку навчався в дошкільному закладі, школі, вищому навчальному закладі, то після внутрішнього переміщення він має право його продовжити. Причому оплата навчання в інших регіонах країни проводиться за рахунок коштів з державного бюджету або інших джерел, але не за рахунок переселенця.

Неповнолітні ВПЛ також можуть отримувати соціальні стипендії, якщо є студентами. Чим раніше ви звернетеся за нею, тим краще, так як нарахування і виплата стипендії починається саме з місяця, коли за неї звернулися.

 • якщо дитина є студентом ВНЗ з 1 або 2 рівнем акредитації, йому виплачується стипендія в розмірі 890 гривень;
 • якщо він вчиться у ВНЗ з 3 або 4 рівнем акредитації, то стипендія збільшується до 1180 гривень.

Виплата стипендії проводиться щомісяця. Отримувати академічну і соціальну стипендію одночасно, на жаль, не можна, однак студентам надається вибір, і вони самі вирішують, яку стипендію їм виплачуватимуть.

2. Гранти

Всі офіційні переселенці, у яких є довідка, можуть брати участь в конкурсах, які передбачають грошові гранти, оплату медпослуг і препаратів, путівок на відпочинок і оздоровлення своїх дітей, оплату навчання та багато іншого від безлічі фондів та благодійних організацій.

3. Пільгові кредити і прощення штрафів і пені

 • переселенці можуть отримати кредит на покупку житла на пільгових умовах від Ощадбанку. Це цільовий кредит і для його отримання також потрібно пред'явити довідку про те, що ви перебуваєте на обліку ВПЛ. Сума кредиту не може перевищувати 90% від вартості заставного майна, яким і стає житло, що ви купуєте. Видається кредит на термін від 1 року до 30 років за ставкою 18,99% річних. Разова комісія також є, однак, вона невелика - це всього 0,99% від всієї суми вашого кредиту.
 • якщо внаслідок подій на сході України ви опинилися в числі боржників по своїх кредитах, переживати не варто - закон передбачає, що всі штрафи і пені позичальникові прощаються, а повернути потрібно тільки тіло вашого кредиту і нараховані за ним відсотки.

4. Держпрограма «Доступне житло»

Проживаючі в Київській області переселенці, які не мають власного житла і коштів на покупку за свій рахунок в повній мірі, можуть скористатися підтримкою держави, яка готова оплатити в таких випадках 50% від вартості житла, що купується. Зрозуміло, мова йде про половину вартості метражу, який необхідний вашій родині згідно з установленими нормами на людину. Але і це при наявності хоча б частини вартості житла багатьох рятує, адже держава допомагає без необхідності повернення, а кредити онлайн або іпотеку довелося б віддавати з відсотками.

Які ще пільги є для переселенців?

 1. Першочергове право для студентів-переселенців на місця в гуртожитку ВНЗ.
 2. Безкоштовні підручники і інша допомога.
 3. Для ВПЛ, які втратили роботу, в Центрі зайнятості діє спрощена система реєстрації та постановки на облік.
 4. Безкоштовне харчування протягом місяця з моменту реєстрації поки переселенець не знайшов роботи і не має коштів на його придбання.
 5. Гуманітарна допомога, а також допомога від благодійних організацій.
 6. Спрощена постановка на облік в будь-якій поліклініці за місцем проживання, а також безкоштовне лікування і огляди. Платити потрібно тільки за УЗД або МРТ.
 7. Спрощена система оформлення субсидії на оплату комунальних послуг.
 8. Тимчасове житло від держави. Однак, з цим, на жаль, є проблеми - соціального житла навіть для тимчасового перебування на всіх просто не вистачає, в зв'язку з чим, в першу чергу його надають багатодітним сім'ям переселенців.

На жаль, відповідальні організації та установи не мають у своєму розпорядженні бюджету, достатнього для того, щоб вирішити всі проблеми переселенців в Україні. Але якщо ви маєте право на отримання такого статусу, його варто оформити, щоб хоча б частково покрити свої витрати і не втрачати свого права на державні пільги, які можуть хоча б трохи спростити вам життя або рішення будь-яких питань.

 
Сподобалося?

11

Читайте також

04 грудня 2019

Дана глава нашого дослідження присвячена розміру активів МФО. Лідером рейтингу, як і рік тому, стала компанія «Центр Фінансових Рішень», яка веде свою діяльність під брендом «КредитМаркет». Однак якщо раніше вона випереджала конкурентів з великим відривом, то за підсумками 2018 року, компанія Moneyveo скоротила цю дистанцію, збільшивши свої активи більш ніж в 2 рази. «ШвидкоГроші» теж намагаються наздогнати лідерів таблиці - їх активи збільшилися більш ніж в 1,5 рази.

04 грудня 2019

Проаналізувавши дані звіту Нацкомфінпослуг, ми виявили, що лідером за таким показником, як фінансовий результат до оподаткування, стала компанія «Споживчий центр», що працює на ринку під брендом «ШвидкоГроші». За 2018 рік вона зуміла заробити на 30% більше, ніж в 2017 році.

04 грудня 2019

Ринок мікрофінансування в Україні продовжує стрімко розвиватися і рости. Безумовно, попит народжує пропозицію - українцям потрібна альтернатива банківським кредитам, щоб брати гроші в борг швидко і без відмови.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.