Довіреність та її види - як українці можуть довіряти представляти їх інтереси третіх осіб

01 квітня 2020

Коли ви вивчаєте інформацію про те, як оформити ту чи іншу послугу, виплати або добитися справедливості в суді по якомусь питанню, раз у раз зустрічається фраза про те, що якщо ваші інтереси представляє третя особа, у нього повинна бути довіреність. Сьогодні розбираємося, як оформляється доручення на особу, якій ви доручаєте рішення ваших запитань, що таке генеральна довіреність і які види довіреності Україна допускає.

Доверенность и ее виды - как украинцы могут доверять представлять их интересы третьим лицам

Що це таке?

Довіреність необхідна, коли ви з якихось причин не можете самостійно вирішити те чи інше питання, і потребуєте допомоги іншої людини, якій ви довіряєте. Але довіряти мало - у нього має бути юридично підтверджене право представляти ваші інтереси, а також приймати за вас будь-які рішення чи ставити підпис. Оформляється такий документ українцями повсюдно - комусь це дуже допомагає вирішувати важливі фінансові питання або ділові, комусь елементарні - наприклад, отримати довідку онучці, бо бабуся хворіє.

Якими бувають довіреності?

Українським законодавством передбачено три основних види довіреностей:

1 - Разова

Мабуть, найпоширеніший варіант серед українських громадян. Ну не схильні ми комусь довіряти великі повноваження на постійній основі, що підтверджує величезна кількість літніх людей в чергах до різних інстанцій - вони не довіряють своїх справ нікому. Українська бабуся сама дійде потихеньку, дочекається, оформить, що треба і буде спати спокійно. Якщо вона оформила довіреність, значить, в потрібному напрямку вона може тільки лежати.

Так ось в разовій довіреності повноважень мінімум, що добре для таких обережних громадян. Вона оформляється для разової нескладної дії, наприклад, щоб отримати якусь грошову винагороду, важливу для одержувача посилку або лист. Важливо, щоб в такїй довіреності було досить детально описано дію, яку повинен виконати людина.

2 - Спеціальна

Якщо разова призначена, щоб виконати одну дію один раз, то спеціальна потрібна, щоб людина могла виконувати одну і ту ж важливе для вас дію постійно. Наприклад, отримувати за вас пенсію, соціальні виплати, заробіток або перекази на ваше ім'я. Часто такі довіреності оформляють саме літні люди на соціальних працівників, якщо ті піклуються про них через відсутність дітей і близьких поруч. Також спеціальна довіреність зручна, коли потрібно, щоб людина зайнялася якимось питанням для вас і домоглася поставленої для неъ цілі, наприклад розібралася зі страховою і від вашого імені вирішила питання з отриманням вами страховки.

3 - Генеральна

Даний вид довіреності дає максимум повноважень довіреній особі, а тому до вибору довіреного в даному випадку потрібно підходити дуже серйозно. Найчастіше це близький родич або представники нотаріальних або фінансових компаній. Потрібна така довіреність, коли людині необхідно, щоб хтось на законних підставах і постійній основі виконував найрізноманітніші дії від його імені. Це може бути як оформлення документів, так і участь в судових процесах від імені довірителя, виконання функцій на керівній посаді його фірми, продаж його майна, участь в угодах і т.д.

Як скласти довіреність?

При складанні даного документа важливо дотримуватися певної структури, а також врахувати і внести всі дані, а саме:

 • перший блок положень містить повну інформацію про довірителя. Вкрай важливо вказувати точно всі паспортні дані, в тому числі прізвище, ім'я, по батькові, дату народження і т.д. без скорочень;
 • у другому блоці відображаються дані повіреної вами особи. Інформація про неї також повинна бути вказана в повному обсязі без скорочень;
 • третій блок найважливіший - він містить інформацію про те, якими повноваження ви наділяєте довірену особу. Це важливо добре продумати і прорахувати всі можливі варіанти розвитку подій при виконанні особою тих чи інших дій за вас. З одного боку, не варто давати людині більше повноважень, ніж об'єктивно потрібно. З іншого - для виконання поставлених йому завдань повіреному потрібно і певний рівень свободи в рамках цих завдань. Всі дії, можливості, варіанти, деталі і т.д. потрібно детально розписати;
 • завершальний четвертий блок містить інформацію про дату складання довіреності, місце, а також про те, чи підлягає дана довіреність повторному оформленню при необхідності. Іноді вказують і повну інформацію про нотаріуса - чим більше деталей про сторони угоди та інших осіб, які беруть участь в оформленні, тим краще.

Особливості оформлення генеральної довіреності

Оскільки даний вид довіреності дає максимум повноважень довіреній особі і є дуже серйозним офіційним документом, по відношенню до нього застосовуються більш суворі правила в частині оформлення, що пояснюється заходами, покликаними забезпечити громадян - не повинно бути можливості легко підробити такий документ, бо він дає повіреному занадто багато свободи для дій.

 1. Зразок генеральної довіреності являє собою спеціально оформлений друкований бланк, який складається виключно в офісі нотаріуса. У кожного бланка є свій серійний номер і водяні знаки, а тому просто роздрукувати зразок не можна - це буде просто папірець, що не має ніякої юридичної сили.
 2. Інформація про довірителя і довіреного повинна бути прописана повністю і без скорочень. Якщо вказуються дати, суми, числа, вони обов'язково дублюються словами. Якщо вказуються ПІБ або найменування організацій, все прописується повністю і без скорочень. Абревіатури не застосовуються взагалі.
 3. Обов'язково вказуються дата, місце складання довіреності.
 4. Якщо таке доручення оформляється на автомобіль, потрібно вказати і повну інформацію про автомобіль.
 5. Обов'язково повинні бути підписи обох сторін, нотаріальне завірення, також герб, печатка.

Важливо: при оформленні будь-доручення також складається письмовий документ. Довіритель, використовуючи зразок, від руки переписує його вміст. Це робиться для того, щоб додатково захистити громадян, адже підпис підробити деяким ще вдається, але почерк вже дуже складно.

Довіреність не дорівнює обов'язок

Довірена вами особа має право відмовитися виконувати перераховані в договорі дії, крім випадків, коли оформлення довіреності пов'язане з виконанням співробітником його робочих обов'язків, наприклад, по прийому товару на ваше ім'я.

Коли довіреність втрачає силу?

 1. Якщо закінчився термін її дії.
 2. Якщо мета, зазначена в довіреності, була досягнута, в зв'язку з чим немає більш необхідності в будь-яких діях, а значить, і довіреності.
 3. Якщо сам довіритель скасував доручення.
 4. Якщо юрособа, яка видала / отримало доручення, більше не існує.
 5. Якщо довіритель або повірений помер, пропав безвісти, став недієздатним.

Разом з тим, повірений навіть в разі смерті довірителя може скористатися даними йому перш повноваженнями, якщо незавершення їм будь-яких дій спричинить за собою збитки або якщо він повинен завершити невідкладну справа.

Скільки коштує оформити довіреність?

Це нескладна процедура, а тому вартість її коливається в межах від 200 до 1 000 грн в залежності від типу довіреності і, звичайно, апетиту нотаріуса.

Ну а якщо вам терміново потрібні гроші в борг або терміново гроші без перевірок, то отримати їх можна просто не виходячи з дому і без жодних доручень.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.