Газ НЕ для населення - як від нього відмовитися і платити менше

24 січня 2019

Встановлені тарифи на газ для населення українців відверто лякають. З моменту першого істотного подорожчання пройшов не один рік, проте, вартість газу для населення підвищується із завидною регулярністю - громадяни не розуміють, чому куб газу для населення коштує так дорого при такій низькій ціні для підприємств і нарікають на складнощі з отриманням субсидій, без яких пересічному українцю ціни на газ в Україні для населення просто не потягнути. Яким буде тариф газу для населення 2019 року і як відмовитися від газу і заощадити на опаленні будинку, розповідаємо в цій статті.

газГаз для населення в 2019 році - що почому?

Перше підвищення ціни на газ в 2019-м варто чекати вже в травні - на поточний момент українці оплачують лише 69% (8,55 грн.) від ринкової вартості газу, яка становить 10.7 грн з ПДВ за куб газу для населення. У травні ж частка оплати, що покладається на громадян, виросте до 80% і складе 9,7 грн. за куб, а це, між іншим, майже 10 тис. грн. за 1 тис. кубометрів. Для розуміння масштабу катастрофи середній будинок до 60 метрів квадратних без утеплення і склопакетів опалюється інтенсивніше, і нагоряти може 300-400 кубів. При цьому у пересічного українця немає можливості утеплити житло і змінити вікна, тому що він оплачує космічні рахунки за комунальні послуги. Не допоможуть тут і кредити онлайн.

Якщо ознайомитися з аргументами чиновників, виглядає все так, ніби Кабмін стіною стоїть за населення, зобов'язуючи газовидобувні компанії продавати свій газ Нафтогазу, а його, в свою чергу, продавати паливо населенню країни за чітко регламентованим цінами, однак, народ це анітрохи не втішає - ні поточна, ні запланована на травень ціни громадянам просто не по кишені. А якщо врахувати безліч випадків, коли громадянам було відмовлено в субсидії? Навіть з нею багато людей ледь справлялися з оплатою комунальних, а зараз і зовсім накопичують борги і думають, де взяти гроші в борг.

До всього в січні 2020 року настає ще одне підвищення ціни на газ - до середньої ціни для населення. Дане підвищення необхідно для держави, щоб отримати так звані дешеві кредити від МВФ напередодні чергової виплати зовнішніх боргів, в зв'язку з чим, це фактично замкнуте коло - не підвищувати не можна, підвищувати для населення теж. Втім, традиційно вантаж цієї ситуації впаде на плечі населення. Крім цього фактора, підвищенню вартості блакитного палива сприяють і інші, як то щорічний перегляд фонду заробітних плат для працівників підприємств.

Що робити, якщо тариф на газ для населення вам не по кишені?

Багато українців в світлі таких цін за блакитне паливо всерйоз замислюються про те, щоб відмовитися від газу і опалювати будинки іншим чином - за допомогою електрики або твердопаливних котлів, а також печей, які часто ще функціонують в приватних будинках. Ми розглянемо всі варіанти, але перш, поговоримо про те, як заощадити споживання газу тим, для кого зміна системи опалення та інші варіанти вже дуже дорогі.

  1. Вкрай важливо контролювати температуру в приміщенні і виключити перегрів. Хтось робить це несвідомо, не маючи термометру для вимірювання температури в приміщеннях і орієнтуючись лише на власні відчуття, а хтось не віддає собі звіт в тому, що знизивши температуру в будинку на пару градусів, можна дуже відчутно заощадити. Так, наприклад, оптимальною температурою для дихальних шляхів в приміщенні є всього 18-20 градусів, в той час як багато хто вважає нормальною ту температуру, при якій в будинку взимку можна ходити в шортах і натоплюють всі 22-23 градуси. Так кожен місяць громадяни переплачують круглі суми за те, що дихають сухим перегрітим повітрям і не обтяжують себе тим, щоб одягнутися трішки тепліше. А між тим, знизивши температуру в будинку всього на 1 градус, ви знижуєте витрату газу на 7-10%. Термометр повинен бути в будинку обов'язково і перегрівати приміщення зовсім ні до чого. Також можна придбати спеціальні регулятори, які автоматично будуть знижувати температуру в будинку під час вашої відсутності, так як коли вдома немає нікого, досить підтримувати температуру близько 17 градусів, особливо, якщо ваш котел досить швидко нагріває систему, щоб до вашого повернення прогріти будинок до потрібної вам температури за короткий термін.
  2. Насос. Існують спеціальні насоси, які в буквальному сенсі ганяють воду по батареях. Якщо у вас більш-менш новий будинок і система опалення прораховувалася і ставилася з розумом, він може вам і не знадобитися, а ось в старих будинках і таких собі самобудовах від господарів-умільців спостерігається одна і та ж проблема. Якщо пам'ятаєте, в будинках «постарше» всі труби від котла до кінця труби по дому прокладалися з легким нахилом - для необізнаних це виглядало як криворукість будівельників, але насправді це в тих умовах було правильно, щоб вода під кутом як би стікала до кінця і повністю заповнювала труби. Таким чином уникали пустот, скупчення повітря і т.д. Одного, на жаль, уникнути не могли - повільного розподілу тепла при включенні котла по трубах і батареям, коли в кімнаті, де встановлений котел, всі батареї гарячі, а в приміщенні, де закінчується труба, все ще ледь теплі. Насос цю проблему вирішує - він включається автоматично при кожному включенні котла і проганяє гарячу воду по всій системі. Він же вирішує і проблему тих людей, у яких вдома ідеально рівно прокладена система без нахилу.
  3. Заміна котла на конденсаційний. Це, звичайно, затратно, так як котел купити все ж доведеться, але дешевше, ніж міняти всю систему під кардинальної інший вид опалення. Це газові котли, але вони використовують і відпрацьовані гази, які при використанні звичайних котлів просто виводяться в повітря. Такі котли дозволяють заощадити до 15% газу, що при нинішніх цінах на нього, дуже навіть істотно.
  4. Поєднання економічних електричних обігрівачів з газовими котлами. В даному випадку важливо прорахувати, скільки газу ви заощадите, якщо будете підтримувати певну температуру в будинку за допомогою котла, і яка витрата електроенергії буде у обігрівача при роботі в тому приміщенні, де ви проводите більше всього часу для досягнення потрібної вам температури. Часом так вдається заощадити кругленьку суму.

Максимально сприяє збереженню енергії, звичайно, утеплення будинків і заміна старих вікон на склопакети, якщо це не було зроблено раніше. Українці ж фактично топлять вулиці, бо вдома не утримують в достатній мірі тепло, вироблене енергоносіями. Утеплення дозволяє домогтися гарних результатів і заощадити на опаленні 30-40%. Інша справа, що це і раніше не було дешевим задоволенням, а зараз і поготів. Втім, є сенс по можливості утеплятися хоча б поетапно - навіть якщо ви в майбутньому вирішите відмовитися від газу і змінити тип опалення, можливість по максимуму утримувати тепло в будинку, послужить вам добру службу.

Як відмовитися від газу? Чим грітися?

Опалення за допомогою електричних котлів

Мабуть, найпопулярніший і затребуваний варіант серед бажаючих заощадити на опаленні свого будинку. Він простий у використанні, не вибухонебезпечний, досить компактний і має ряд інших переваг. Але все ж головне з них - можливість заощадити. Звичайно, серед різних моделей даних агрегатів є і різні варіанти по потужності і споживанні електроенергії, але для побутового використання досить легко знайти ефективний і економний варіант.

Теплові насоси

Вони стають все більш популярним за рахунок того, що використовують електроенергію куди економніше електричних котлів і, більш того, влітку здатні замінювати кондиціонери, якщо встановлювати їх разом з фанкойлами. Вони компактні і дозволять заощадити до 30-40% на опаленні.

Твердопаливні котли

Рішення, яке слід застосовувати лише в тих регіонах нашої країни, де немає проблем з дешевою деревиною та паливними брикетами. Регіонально ціни на дані ресурси відрізняються часом дуже істотно, і якщо в одному регіоні в порівнянні з газом опалення таким котлом коштує копійки, то в іншому практично рівноцінно або дозволяє заощадити ну дуже несуттєво. Важливо консультуватися і прораховувати, враховуючи витрати котла і ціни на паливо для нього в вашому регіоні.

Сподобалося?

54

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.