Хто погашатиме кредити після розлучення в Україні?

09 жовтня 2019

Після оформлення шлюбу молоде подружжя прагне створити комфортні умови для спільного проживання. Купують житло, обзаводяться автівкою, меблями та побутовою технікою. Часто в кредит. При цьому за статистикою кожна п’ята українська сім’я розпадається. Як розподіляється кредитне навантаження після розлучення? Хто має погашати позики? Як бути з дошлюбними боргами?

Якщо кредит брали разом

Сімейний кодекс України чітко визначає такий аспект як спільні боргові зобов’язання за кредитом, який був отриманий у шлюбі. Навіть, якщо позика була оформлена тільки на одного з подружжя, відповідальність несуть двоє. Це цілком виправдано, оскільки юридично кредитні кошти були спрямовані на вирішення спільних задач.

Отже, погашати кредит доведеться і колишньому чоловіку, і екс-дружині. Виникає питання – хто виплатить більше? Закон лімітує величину боргу кожного з подружжя в прямій пропорційності від вартості майна, яке після розлучення отримала кожна зі сторін. Відповідно той, кому дісталася більша доля, має вносити більшу суму в рахунок погашення позики.

Разом із тим, в випадку, коли кредитор не може знайти основного позичальника, тобто особу, чий підпис стоїть у кредитній угоді, то вся відповідальність ляже на плечі чоловіка/дружини. Оскільки в такій ситуації він/вона є со-позичальником. І з обслуговуванням боргу краще не затягувати. Докладніше про це читайте в матеріалі «Штрафи для боржника в Україні».

Позика оформлена потайки від другої половини?

Ніхто не стане оскаржувати той факт, що взяти гроші в борг набагато простіше, ніж виконати свої зобов’язання. Буває, що чоловік або дружина оформлюють кредит для себе та «забувають» сповістити про це подружжя. Як бути в подібній складній ситуації?

Перш за все, другій стороні слід знайти докази того, що гроші були використані основним позичальником на власні потреби. Наприклад, чоловік міг витратити кошти на «гарячу путівку», а дружина – придбати ексклюзивну сукню для закритої вечірки.

Довести свою непричетність вам допоможуть показання свідків – третіх осіб. Зазвичай цих свідчень достатньо, щоб невинного чоловіка або дружину не змусили платити за чужі борги.

Оскільки подібні інциденти повторюються достатньо часто, багато банків ввели до практики виконання позичальником низки особливих умов. Зокрема, якщо кредит оформлює хтось один із сімейної пари, то в кредитному договорі мають бути присутні підписи подружжя. Є і банки, які вимагають, щоб згоду дружини або чоловіка на оформлення позики було завірено нотаріально.

Іпотечні пристрасті

Коли справа стосується нерухомості, яка придбана в іпотеку, без судового розгляду не обійтися. Наприклад, коли в квартирі постійно проживає тільки один із подружжя, то суд може звільнити другу сторону від виплат.

Насправді це вирішується так: суд залишає житло тому, хто є основним позичальником. Колишнє подружжя обслуговує кредит за рахунок власних коштів, і цей об’єкт нерухомості вже не є спільною сумісною власністю.

Крім того, суд може ухвалити рішення, за яким подружжя, кому залишається житло, виплачує залишок за позикою самостійно, а також компенсує колишньому чоловіку/дружині частину грошей за його долю.

Коли один із подружжя відмовляється нести спільні боргові зобов’язання, то за згодою банка нерухомість можна продати та розділити кошти між сторонами конфлікту. Щоправда, вагома частина грошей піде на погашення іпотеки.

Хто виплатить дошлюбні борги?

Трапляється, що деякі позики оформлюються подружжям ще до вступу в шлюб, але, тим не менш, беруться ці гроші на сімейні потреби. Наприклад, до них можна віднести кредит на весільну вечерю або ремонт квартири. Законом однозначно визначено, що в таких випадках боргові зобов’язання несе саме той із подружжя, на кого оформлено позику.

Кому залишиться автівка?

Оскільки транспортний засіб є нероздільним майном, боргові зобов’язання цілком лягають на плечі того з подружжя, чий підпис стоїть у кредитному договорі. Тим не менш, якщо друга сторона бажає отримати грошову компенсацію, виплати діляться навпіл.

Чи допоможе вам юрист?

Маючи достатній багаж знань, ви можете самостійно вирішити всі питання. Однак якщо ви сумніваєтесь, все ж таки варто звернутися за професійною допомогою. Кваліфікований юрист коректно складе позовну заяву, проаналізує ситуацію і запропонує найвигідніші умови розв’язання майнового конфлікту.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.