IBAN в Україні - як перехід на IBAN позначиться на клієнтах банків?

30 вересня 2019

З серпня поточного року в Україні ввели рахунок IBAN, який вже успішно впроваджений українськими банками і зараз проходить перехідний період, який триватиме аж до кінця жовтня - тобто на поточний момент в нашій країні діють відразу два види рахунків, а саме старі рахунки і рахунки, що підтримують стандарт IBAN. Що це таке, як же це позначиться на клієнтах, що буде зі старими рахунками в недалекому майбутньому, розповідаємо в цій статті.

IBAN в Україні - як перехід на IBAN позначиться на клієнтах банків?

Що це таке і навіщо потрібен IBAN?

Для початку розберемося з термінологією. IBAN - це не випадковий набір букв, а цілком конкретна абревіатура, якою в усьому світі позначають міжнародні номери банківських рахунків.

Даний номер спочатку використовувався в Євросоюзі - у його творців була мета привести всі банківські рахунки, а, відповідно, і будь-які розрахунки між громадянами країн Євросоюзу до єдиного стандарту, затвердженого Міжнародною організацією зі стандартизації під назвою ISO, а також Європейським комітетом, що має назву ECBS, який працює над банківськими стандартами. На сьогоднішній день даний стандарт використовується вже в 60-ти країнах світу, а його офіційним реєстратором в усьому світі виступає добре відома українцям компанія SWIFT.

Важливо: Застосування рахунків IBAN дозволяє здійснювати перекази розміром до 50 тис. євро.

Що дасть IBAN українцям?

В першу чергу комфорт, оскільки якщо українське платіжне середовище буде стандартизоване до рівня європейського, це спростить проведення безлічі платежів і переказів, а також дозволить розвиватися і модернізуватися і системі електронних платежів українського Нацбанку. Фактично, завдяки IBAN, проводиться заміна кількох реквізитів одним, оскільки вони будуть за замовчуванням входити в цей номер.

Це дозволить клієнтам банків:

  1. Провести коректну ідентифікацію конкретного платника і український банк, який його обслуговує, лише за номером IBAN.
  2. Прискорити процес переказу коштів або отримання.
  3. Отримати можливість відправляти і отримувати суми до 50 тис. євро.
  4. Уникнути безлічі помилок у реквізитах, завдяки тому, що тепер потрібно буде вводити менше даних.

Як це все буде виглядати?

За правилами кількість символів в номері IBAN може варіюватися в визначених стандартом межах в країнах і досягати 34 знаків. У нас їх буде 29.

Перші 10 знаків містять: код нашої країни, відбитий у вигляді двох букв (UA), 2 цифри контрольного числа і, нарешті, код банку, а саме МФО, який завжди потрібно вказувати при переказі коштів і українцям добре знайомий. У свою чергу, дві контрольні цифри є показником достовірності зазначеного рахунку і служать захистом інформації від можливих помилок.

Далі йдуть 19 цифр, які містять звичний для нас номер рахунку, що складається з 14 знаків. Але оскільки в Україні введено IBAN з 29 цифр, п'ять знаків, яких бракує, ставляться перед номером рахунку - це ті самі п'ять нулів.

IBAN в Україні - як перехід на IBAN позначиться на клієнтах банків?

Що буде зі старими рахунками і реквізитами?

З 5 серпня і аж до 31 жовтня (включно) в Україні одночасно працюють і старі реквізити, і нові. Вам зможуть відправити кошти будь-яким зручним способом, рівно як і ви зможете скористатися як старими реквізитами, так і новим номером.

Але з 1 листопада IBAN рахунок вже не один з варіантів, а правило для всіх банків України і їх клієнтів, відповідно. А тому старі рахунки більше не будуть ні працювати, ні обслуговуватися. При цьому неважливо, в національній валюті ви відправляєте переказ або ж в іноземній, так само як і те, в якій країні перебуває одержувач коштів.

А як бути з банківськими картами?

З ними ніяких змін - вони будуть працювати, як і раніше. Ні міняти їх, ні міняти номер не потрібно. В Україні банківські карти, як і в інших країнах, в більшості випадків прив'язані до особистих банківських рахунків клієнтів. У ряді випадків банк використовує власні рахунки для обслуговування платіжних карток, не прив'язуючи карти до персональних рахунках, але це швидше виняток, ніж правило. І в тому, і в іншому випадках банк сам замінить дані рахунки - будь-то свої, чи то особисті рахунки клієнтів, просто «перев'язавши» їх карти до нових рахунків за стандартом IBAN.

Тобто якщо ви захочете, як і раніше, швидко оформляти грошові позики або взяти гроші в борг онлайн, проблем у вас не виникне.

Чи потрібно щось робити для зміни номера рахунку в зв'язку з нововведеннями?

Більшість українських банків заявили, що відвідувати відділення або подавати документи для зміни номера рахунку не потрібно - заміна буде проведена автоматично. Так, наприклад, юрособи, підприємці і також корпоративні клієнти, що обслуговуються у Приват Банку вже отримали нові рахунки. Також їм стали доступні і виписки по ним.

Приблизно про це ж повідомили і в Альфа-Банку, де клієнтів також переведуть на новий формат без їх участі - вже з 5 серпня вони змогли отримати доступ до нових рахунків і переказів за новими правилами. До слова, номери карт в банку клієнтам не змінювали - необхідність в нових реквізитах є лише у тих, хто здійснював або отримував перекази за номером банківського рахунку, до якого дана карта була прив'язана. Втім, до закінчення терміну перехідного періоду проблем не повинно бути і при застосуванні старих реквізитів, незважаючи на рекомендації банку застосовувати нові. Якщо ж перекази робилися за номером картки, гроші надійдуть без проблем.

Крім того, банк позбавить від зайвого клопоту і клієнтів, які займаються підприємництвом, є ФОПамі або юридичними особами - їх нові рахунки Альфа-Банк направить до Державної фіскальної служби самостійно.

Що робити, якщо ваш банк не проводить автоматичну заміну номера рахунку?

Якщо у вашого банку недостатньо ресурсів для даної процедури або є інші причини, які не дозволили змінити вам рахунок без вашої участі, очікуйте повідомлення від банку - найімовірніше, вони повідомлять своїх клієнтів про необхідність нанести візит до їх відділення. Максимально швидко дану інформацію можна з'ясувати, зателефонувавши за телефоном гарячої лінії банку. Якщо заміну самі вони не роблять, вам потрібно прийти в банк до кінця жовтня поточного року і залагодити це питання. Крім того, важливо уточнити, як бути з фіскальною службою - ваш банк може сам поміняти вам рахунок, але не взяти на себе турботи про інформування значущих для вас служб.

Важливо: Рекомендуємо відразу повідомити нові реквізити і своїм партнерам, і контрагентам, щоб уникнути проблем після закінчення перехідного періоду, коли вам будуть намагатися відправити платіж за старими і вже не працюючими реквізитами.

Яких ще нововведень чекати українцям?

Нацбанк має достатньо амбітні плани і планує добре попрацювати над підвищенням рівня розвитку сучасних цифрових послуг в Україні. Так з найближчих планів - введення стандарту, що робить можливим проведення платежів за допомогою спеціальних QR кодів. Відзначимо, що дані коди будуть містити всю необхідну інформацію про IBAN рахунки учасників платіжного ринку і дозволять максимально спростити обмін платіжною інформацією та оплату рахунків.

Такий стандарт застосовується вже в безлічі країн і дозволяє громадянам істотно економити час, здійснюючи складні операції без зайвого клопоту - наприклад за допомогою свого смартфона. Якщо переказ грошей досить просто здійснити і зараз, то укласти угоду, що включає в себе, в тому числі, і процес оплати, і підтвердження даних, і реквізитів, віддалено трохи складніше - з даними QR кодами це стане не тільки можливо, але і максимально просто .

Відзначається, що дана опція буде доступна як юрособам і підприємцям, які хочуть оптимізувати всі бізнес-процеси, так і фізособам. Про конкретні терміни поки що не йдеться, оскільки для будь-якого нововведення повинно бути підготовлене ​​середовище - IBAN, наприклад, могли б запустити набагато раніше, але на практиці банкам знадобилося більше часу для оптимізації свого програмного забезпечення.

Можливо, вам будуть також цікаві наші матеріали про те, як формується «Прожитковий мінімум і споживчий кошик в Україні – реальна вартість», а також ж, що з себе представляє «Єдиний податок фізособам».

Сподобалося?

2

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.