Інфляція в Україні

28 грудня 2019

Індекс інфляції в Україні відображає всі зміни загального рівня цін на товари і послуги для населення, а інфляція безпосередньо впливає на купівельну спроможність громадян. Сьогодні розбираємося, чого варті наші гроші, а також яка інфляція в Україні очікується в 2020 році і як, а головне, чому змінювався рівень інфляції в нашій країні за роки незалежності.

Інфляція в УкраїніЩо таке інфляція простими словами?

Термін у всіх на слуху, всі розуміють, що це погано, але не всі можуть пояснити, що це означає. Найбільш просте і близьке визначення інфляції простими словами - це знецінення грошей. Ви отримуєте все ту ж заробітну плату, але ціни ростуть, а тому купити на ті ж гроші ви можете все менше і менше, тобто ваша купівельна спроможність плавно знижується.

Як змінювався рівень інфляції в Україні і чому?

Час мільйонерів

Після розпаду СРСР і здобуття Україною незалежності наша країна, як і весь пострадянський простір, переживала величезний стрибок інфляції, пов'язаний, в тому числі, з моторошним дефіцитом різних товарів. У ході були спеціальні купони, за якими можна було придбати обмежену кількість дефіцитних продуктів, а також карбованці і рублі. Доступу до ринкових капіталів на той момент Україна не мала, а тому бюджет країни профінансували, просто збільшивши грошову масу в обігу, тобто, випустивши більше нових грошей. Це дозволило частково покрити дефіцит бюджету, але прогнозовано призвело до високого рівня інфляції - в 1992 році вона досягла позначки в 2000,54%.

У 1993 році ситуація тільки погіршилася і інфляція виросла до 10155,04% - всі стали мільйонерами, проте, ці мільйони практично нічого не коштували, адже даний відсоток відображає перш за все темпи зростання цін. Так в 1993 році в Україні був найвищий рівень інфляції серед всіх країн, які не перебували в стані війни.

За 1994 і 1995 роки вживалися заходи щодо економії коштів - влада хотіла досягти двозначного числа рівня інфляції, але вдалося їй знизити інфляцію до 401,12% за рік і до 181,65% відповідно. Такі показники виглядали, звичайно, дещо більш втішно, але все одно були дуже великими, якщо врахувати, що навіть наближення рівня інфляції до позначки 9-10% сьогодні вважається дуже тривожним знаком, а при її перевищенні всі говорять вже про високий рівень інфляції.

Цей період для громадян був дуже непростим - бажаного влада не домоглася, а ось доходи громадян сильно скоротилися слідом за ВВП, який впав на 20%.

Гривнею по інфляції

При такому рівні інфляції побудова будь-яких планів неможлива. А тому при перших же успіхах по її уповільненню було прийнято рішення про введення власної національної валюти - гривні. У 1996 році 1 гривня коштувала 100 тис. купоно-карбованців.

Масштаб зростання цін сьогодні складно виміряти, але для прикладу можна розглянути середні зарплати до перебудови і в 1996 році. Так трохи менш ніж за 10 років до появи гривень середня зарплата становила близько 170 рублів за тих цін, які часто вимірювалися в копійках. Після появи гривні вона дорівнювала приблизно 130 гривням, купити за які можна було мінімум. І це при тому, що інфляція до кінця 1996 року знизилася до 39,72%.

До 1997 року ситуація значно покращилася - інфляція дорівнювала 10,12%, а країна отримала шанс на розвиток і змогла нарешті зупинити друкарський верстат. Завдяки високим ставкам в країну відкрилися потоки іноземних капіталів. Однак щастя було недовгим - економічний криза 1998 року торкнувся України не менше, ніж сусідньої Росії, і, як наслідок, призвела до відтоку іноземних капіталів і нового стрибка інфляції. Стабілізувати становище вдалося тільки в 2001 році, після того як владі вдалося урізати дефіцит бюджету і відновити економічну ситуацію в країні.

З 2003 до 2008 року Україна стабільно покращувала свої позиції, навіть незважаючи на революцію 2004 року, оскільки Нацбанк усіма силами утримував курс гривні, кредитування стрімко розвивалося і ставало доступніше - громадянам все легше було взяти гроші в борг, отримавши кредит готівкою на вигідних умовах. А головне, росли доходи українців, що пом'якшувало ефект інфляції і дозволило громадянам пройти цей період, практично не відчуваючи коливання інфляції на своєму гаманці аж до травня 2008 року, коли вона знову досягла позначки в 30%.

І знову з льоду в полум'я

Ледве економіка України встигне хоч трохи стабілізуватися, як гряде чергова криза. Так сталося і в 2008-2009 рр., коли весь світ переживав кризу. Курс обміну стрибнув до 10 гривень за 1 долар, інфляцію утримували, як могли, і навіть зуміли знизити до 16% і до 9,4% в 2009-2010 рр.

Незважаючи на наявні в ті роки економічні проблеми, до 2014 року спостерігалося зростання економіки, стабілізація курсу, навіть інфляцію нехай і чималими зусиллями, але вдавалося утримувати. Але події, що відбувалися в 2014 в Україні, звичайно, не могли не відбитися на гаманцях українців.

Поки країна переживала траур, а НБУ кидав всі свої резерви на стабілізацію курсу гривні, інфляція вже не тихим кроком, а величезними стрибками збільшувалася аж до 2015, коли досягла позначки в 24,9%. Починаючи з 2015 року кожен місяць приносив новий удар - в січні ціни зросли на 3,1%, в лютому вже на 5,3%, в березні на 10,8%, а в квітні на 14%. З травня темпи зростання інфляції дещо сповільнилися - зростання цін склало 2,2%, проте рік Україна закрила з показником 43,31%.

У наступні роки стабілізувати економіку було вкрай непросто - багато торгових і економічних зв'язків було зруйновано, в тому числі з Росією, яка була найбільшим партнером України протягом багатьох років. Дещо врівноважили економіку робота по збільшенню товарообігу з ЄС, а також заходи, що дозволили оздоровити банківський сектор. Проте, 2016 рік Україна завершила з інфляцією 12,36%, а 2017 рік з відміткою 13,67%. Відчутного зниження вдалося домогтися лише за підсумками 2018 року - інфляція знизилася до 9,78%, що є прийнятним результатом для нашої країни в умовах, що склалися.

Інфляція в Україні

Як закінчимо 2019 рік і чого чекати в 2020?

На поточний момент НБУ прогнозує завершення 2019 року з рівнем інфляції на позначці близько 6%, хоча раніше говорили про 6,3%, що вже суттєво нижче результатів минулого року, але вище запланованого, оскільки передбачалося вкластися в 5% і коридор в +/- 1%. Заступник голови Нацбанку України підкреслив, що зараз спостерігається сильний дезінфляційний тренд.

Позитивні тенденції в економіці країни підтверджуються і змінами курсу долара в Україні - гривня зміцнюється, і багато аналітиків прогнозують їй подальше зростання і зниження курсу долара, як наслідок, аж до 22 гривень. Інші експерти не поспішають з настільки оптимістичними прогнозами і говорять про те, що долар подешевшає, але про величезне падіння цін мова поки не йде - ймовірно, він може залишитися і на колишньому рівні (26-27 гривень за долар).

Настільки вдала ситуація для гривні складається завдяки величезному притоку іноземної валюти від нерезидентів України, яку ті вливають для покупки боргових зобов'язань країни. Станом на 1 серпня 2019 року гривня стала найміцнішою світовою валютою по відношенню до долара США за даними Thomson Reuters.

Інфляція на такому тлі продовжить зниження і за прогнозом НБУ в 2020 році складе 5,5%. При цьому влада не приховує, що розраховує за 2020 рік знизити інфляцію до рівня 5%. Чи стане майбутній рік настільки успішним для України, поки невідомо, але прогнози вселяють надію - можливо в найближчі роки ми досягнемо, нарешті, оптимального рівня інфляції в країні в 3-4%.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.