Інфляція в Україні

28 грудня 2019

Індекс інфляції в Україні відображає всі зміни загального рівня цін на товари і послуги для населення, а інфляція безпосередньо впливає на купівельну спроможність громадян. Сьогодні розбираємося, чого варті наші гроші, а також яка інфляція в Україні очікується в 2020 році і як, а головне, чому змінювався рівень інфляції в нашій країні за роки незалежності.

Інфляція в УкраїніЩо таке інфляція простими словами?

Термін у всіх на слуху, всі розуміють, що це погано, але не всі можуть пояснити, що це означає. Найбільш просте і близьке визначення інфляції простими словами - це знецінення грошей. Ви отримуєте все ту ж заробітну плату, але ціни ростуть, а тому купити на ті ж гроші ви можете все менше і менше, тобто ваша купівельна спроможність плавно знижується.

Як змінювався рівень інфляції в Україні і чому?

Час мільйонерів

Після розпаду СРСР і здобуття Україною незалежності наша країна, як і весь пострадянський простір, переживала величезний стрибок інфляції, пов'язаний, в тому числі, з моторошним дефіцитом різних товарів. У ході були спеціальні купони, за якими можна було придбати обмежену кількість дефіцитних продуктів, а також карбованці і рублі. Доступу до ринкових капіталів на той момент Україна не мала, а тому бюджет країни профінансували, просто збільшивши грошову масу в обігу, тобто, випустивши більше нових грошей. Це дозволило частково покрити дефіцит бюджету, але прогнозовано призвело до високого рівня інфляції - в 1992 році вона досягла позначки в 2000,54%.

У 1993 році ситуація тільки погіршилася і інфляція виросла до 10155,04% - всі стали мільйонерами, проте, ці мільйони практично нічого не коштували, адже даний відсоток відображає перш за все темпи зростання цін. Так в 1993 році в Україні був найвищий рівень інфляції серед всіх країн, які не перебували в стані війни.

За 1994 і 1995 роки вживалися заходи щодо економії коштів - влада хотіла досягти двозначного числа рівня інфляції, але вдалося їй знизити інфляцію до 401,12% за рік і до 181,65% відповідно. Такі показники виглядали, звичайно, дещо більш втішно, але все одно були дуже великими, якщо врахувати, що навіть наближення рівня інфляції до позначки 9-10% сьогодні вважається дуже тривожним знаком, а при її перевищенні всі говорять вже про високий рівень інфляції.

Цей період для громадян був дуже непростим - бажаного влада не домоглася, а ось доходи громадян сильно скоротилися слідом за ВВП, який впав на 20%.

Гривнею по інфляції

При такому рівні інфляції побудова будь-яких планів неможлива. А тому при перших же успіхах по її уповільненню було прийнято рішення про введення власної національної валюти - гривні. У 1996 році 1 гривня коштувала 100 тис. купоно-карбованців.

Масштаб зростання цін сьогодні складно виміряти, але для прикладу можна розглянути середні зарплати до перебудови і в 1996 році. Так трохи менш ніж за 10 років до появи гривень середня зарплата становила близько 170 рублів за тих цін, які часто вимірювалися в копійках. Після появи гривні вона дорівнювала приблизно 130 гривням, купити за які можна було мінімум. І це при тому, що інфляція до кінця 1996 року знизилася до 39,72%.

До 1997 року ситуація значно покращилася - інфляція дорівнювала 10,12%, а країна отримала шанс на розвиток і змогла нарешті зупинити друкарський верстат. Завдяки високим ставкам в країну відкрилися потоки іноземних капіталів. Однак щастя було недовгим - економічний криза 1998 року торкнувся України не менше, ніж сусідньої Росії, і, як наслідок, призвела до відтоку іноземних капіталів і нового стрибка інфляції. Стабілізувати становище вдалося тільки в 2001 році, після того як владі вдалося урізати дефіцит бюджету і відновити економічну ситуацію в країні.

З 2003 до 2008 року Україна стабільно покращувала свої позиції, навіть незважаючи на революцію 2004 року, оскільки Нацбанк усіма силами утримував курс гривні, кредитування стрімко розвивалося і ставало доступніше - громадянам все легше було взяти гроші в борг, отримавши кредит готівкою на вигідних умовах. А головне, росли доходи українців, що пом'якшувало ефект інфляції і дозволило громадянам пройти цей період, практично не відчуваючи коливання інфляції на своєму гаманці аж до травня 2008 року, коли вона знову досягла позначки в 30%.

І знову з льоду в полум'я

Ледве економіка України встигне хоч трохи стабілізуватися, як гряде чергова криза. Так сталося і в 2008-2009 рр., коли весь світ переживав кризу. Курс обміну стрибнув до 10 гривень за 1 долар, інфляцію утримували, як могли, і навіть зуміли знизити до 16% і до 9,4% в 2009-2010 рр.

Незважаючи на наявні в ті роки економічні проблеми, до 2014 року спостерігалося зростання економіки, стабілізація курсу, навіть інфляцію нехай і чималими зусиллями, але вдавалося утримувати. Але події, що відбувалися в 2014 в Україні, звичайно, не могли не відбитися на гаманцях українців.

Поки країна переживала траур, а НБУ кидав всі свої резерви на стабілізацію курсу гривні, інфляція вже не тихим кроком, а величезними стрибками збільшувалася аж до 2015, коли досягла позначки в 24,9%. Починаючи з 2015 року кожен місяць приносив новий удар - в січні ціни зросли на 3,1%, в лютому вже на 5,3%, в березні на 10,8%, а в квітні на 14%. З травня темпи зростання інфляції дещо сповільнилися - зростання цін склало 2,2%, проте рік Україна закрила з показником 43,31%.

У наступні роки стабілізувати економіку було вкрай непросто - багато торгових і економічних зв'язків було зруйновано, в тому числі з Росією, яка була найбільшим партнером України протягом багатьох років. Дещо врівноважили економіку робота по збільшенню товарообігу з ЄС, а також заходи, що дозволили оздоровити банківський сектор. Проте, 2016 рік Україна завершила з інфляцією 12,36%, а 2017 рік з відміткою 13,67%. Відчутного зниження вдалося домогтися лише за підсумками 2018 року - інфляція знизилася до 9,78%, що є прийнятним результатом для нашої країни в умовах, що склалися.

Інфляція в Україні

Як закінчимо 2019 рік і чого чекати в 2020?

На поточний момент НБУ прогнозує завершення 2019 року з рівнем інфляції на позначці близько 6%, хоча раніше говорили про 6,3%, що вже суттєво нижче результатів минулого року, але вище запланованого, оскільки передбачалося вкластися в 5% і коридор в +/- 1%. Заступник голови Нацбанку України підкреслив, що зараз спостерігається сильний дезінфляційний тренд.

Позитивні тенденції в економіці країни підтверджуються і змінами курсу долара в Україні - гривня зміцнюється, і багато аналітиків прогнозують їй подальше зростання і зниження курсу долара, як наслідок, аж до 22 гривень. Інші експерти не поспішають з настільки оптимістичними прогнозами і говорять про те, що долар подешевшає, але про величезне падіння цін мова поки не йде - ймовірно, він може залишитися і на колишньому рівні (26-27 гривень за долар).

Настільки вдала ситуація для гривні складається завдяки величезному притоку іноземної валюти від нерезидентів України, яку ті вливають для покупки боргових зобов'язань країни. Станом на 1 серпня 2019 року гривня стала найміцнішою світовою валютою по відношенню до долара США за даними Thomson Reuters.

Інфляція на такому тлі продовжить зниження і за прогнозом НБУ в 2020 році складе 5,5%. При цьому влада не приховує, що розраховує за 2020 рік знизити інфляцію до рівня 5%. Чи стане майбутній рік настільки успішним для України, поки невідомо, але прогнози вселяють надію - можливо в найближчі роки ми досягнемо, нарешті, оптимального рівня інфляції в країні в 3-4%.

Сподобалося?

0

Читайте також

04 грудня 2019

Проаналізувавши відвідуваність сайтів МФО в Україні, ми можемо відзначити, що абсолютним лідером за кількістю переглядів став сайт компанії Moneyveo. Найближчий конкурент поступається лідеру за цим показником в кілька разів.

04 грудня 2019

Дана глава нашого дослідження присвячена розміру активів МФО. Лідером рейтингу, як і рік тому, стала компанія «Центр Фінансових Рішень», яка веде свою діяльність під брендом «КредитМаркет». Однак якщо раніше вона випереджала конкурентів з великим відривом, то за підсумками 2018 року, компанія Moneyveo скоротила цю дистанцію, збільшивши свої активи більш ніж в 2 рази. «ШвидкоГроші» теж намагаються наздогнати лідерів таблиці - їх активи збільшилися більш ніж в 1,5 рази.

04 грудня 2019

Проаналізувавши дані звіту Нацкомфінпослуг, ми виявили, що лідером за таким показником, як фінансовий результат до оподаткування, стала компанія «Споживчий центр», що працює на ринку під брендом «ШвидкоГроші». За 2018 рік вона зуміла заробити на 30% більше, ніж в 2017 році.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.