Коли банк може списати борги позичальника в Україні?

07 вересня 2017

Багато боржників, які потрапили у складну фінансову ситуацію та не змогли виконати свої зобов’язання, потайки сподіваються, що одного дня кредитор вирішить списати їх заборгованість. Такий перебіг подій є цілком вірогідним. Розповімо, в яких випадках банки частіше за все йдуть на списання безнадійних боргів.

У банків України є право списати борг за кредитом, якщо він відповідає певним критеріям. Статус такого боргу може визначатися як безнадійний. При цьому фінансовий стан позичальника залишає бажати кращого, а прострочки за кредитом становлять більш ніж 3 місяці.

Але це тільки право банку, а не його обов’язок. Треба пам’ятати, що навіть після списання заборгованості банк може вживати заходів щодо повернення кредиту, в тому числі, шляхом звернення до суду.

Нема майна

Також кредитори можуть списати заборгованість, якщо у позичальника зовсім немає майна. Вся процедура відбувається наступним чином. Спочатку кредитор звертається до суду. Оскільки боржник не виконує свої обов’язки за кредитним договором, суд явно ухвалить рішення на користь кредитора.

З цим рішенням кредитор звертається до служби державних виконавців. Саме вони мають перевірити банківські рахунки боржника, наявність доходів, зарплати, будь-якого цінного майна. Читайте тут: як відбувається арешт та вилучення майна боржника?

Але часто трапляється так, що у боржника немає ніякого майна, яке можна було б реалізувати за борги. Громадянин ніде не працює, його рахунки порожні. При цьому всі вжиті виконавцем намагання знайти щось цінне у боржника не увінчались успіхом. У такій ситуації держслужбовець закриває справу та повертає документи кредитору.

У межах припустимого терміну банк може знову звернутися до приставів, щоб вони повторно перевірили майно боржника. Раптом у нього щось з’явилося. Але на практиці у банків немає часу та бажання займатися боржником нескінченно довго. Тому борг можуть просто списати та забути про неплатника.

Пропустили термін давнини

Банки можуть списати заборгованість, якщо бачать, що сплив термін давнини. Нагадаємо, він складає три роки. Цей той період часу, коли кредитор може через суд захистити свої права. Після сплину терміну давнини кредитор також може звернутися до суду, але якщо боржник вчасно нагадає судді про пропуск терміну, то справа буде відразу ж закрита, позов кредитора відхилений.

Щоб сплинув термін давнини, необхідна відсутність дій, що визнають факт заборгованості. Якщо, наприклад, клієнт буде регулярно відвідувати відділення банку, отримуючи нові графіки платежів або платити невеликі суми за кредитом, то фактично він визнає, що у нього є кредит. Після кожної такої дії термін давнини анулюється та починає новий трирічний відлік.

Як уникнути проблем?

В цілому, перш ніж списати борги, кредитори десятки разів переконаються в тому, що у боржника нічого немає і, звичайно, намагатимуться не допустити пропуску терміни давнини. Величезні відділи юристів у кожному банку чудово підготовлені та знають усі тонкощі законодавства.

Тому боржникові з самого початку варто розраховувати не на списання, а переговори з банком. Часом фінустанови ладні скасувати нараховані штрафи та пені, знизити ставку, зменшити щомісячний платіж за рахунок збільшення терміну кредиту. І все це для того, аби позичальник знову повернувся до графіку платежів і все ж таки повернув кредит.

Позичальнику також вигідно домовитися з банком, щоб не погіршувати свій і без того складний стан. Про те, що чекає на неплатника, читайте в матеріалі «Наслідки для боржника в Україні».

Сподобалося?

563

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.