Коли банк може списати борги позичальника в Україні?

07 вересня 2017

Багато боржників, які потрапили у складну фінансову ситуацію та не змогли виконати свої зобов’язання, потайки сподіваються, що одного дня кредитор вирішить списати їх заборгованість. Такий перебіг подій є цілком вірогідним. Розповімо, в яких випадках банки частіше за все йдуть на списання безнадійних боргів.

У банків України є право списати борг за кредитом, якщо він відповідає певним критеріям. Статус такого боргу може визначатися як безнадійний. При цьому фінансовий стан позичальника залишає бажати кращого, а прострочки за кредитом становлять більш ніж 3 місяці.

Але це тільки право банку, а не його обов’язок. Треба пам’ятати, що навіть після списання заборгованості банк може вживати заходів щодо повернення кредиту, в тому числі, шляхом звернення до суду.

Нема майна

Також кредитори можуть списати заборгованість, якщо у позичальника зовсім немає майна. Вся процедура відбувається наступним чином. Спочатку кредитор звертається до суду. Оскільки боржник не виконує свої обов’язки за кредитним договором, суд явно ухвалить рішення на користь кредитора.

З цим рішенням кредитор звертається до служби державних виконавців. Саме вони мають перевірити банківські рахунки боржника, наявність доходів, зарплати, будь-якого цінного майна. Читайте тут: як відбувається арешт та вилучення майна боржника?

Але часто трапляється так, що у боржника немає ніякого майна, яке можна було б реалізувати за борги. Громадянин ніде не працює, його рахунки порожні. При цьому всі вжиті виконавцем намагання знайти щось цінне у боржника не увінчались успіхом. У такій ситуації держслужбовець закриває справу та повертає документи кредитору.

У межах припустимого терміну банк може знову звернутися до приставів, щоб вони повторно перевірили майно боржника. Раптом у нього щось з’явилося. Але на практиці у банків немає часу та бажання займатися боржником нескінченно довго. Тому борг можуть просто списати та забути про неплатника.

Пропустили термін давнини

Банки можуть списати заборгованість, якщо бачать, що сплив термін давнини. Нагадаємо, він складає три роки. Цей той період часу, коли кредитор може через суд захистити свої права. Після сплину терміну давнини кредитор також може звернутися до суду, але якщо боржник вчасно нагадає судді про пропуск терміну, то справа буде відразу ж закрита, позов кредитора відхилений.

Щоб сплинув термін давнини, необхідна відсутність дій, що визнають факт заборгованості. Якщо, наприклад, клієнт буде регулярно відвідувати відділення банку, отримуючи нові графіки платежів або платити невеликі суми за кредитом, то фактично він визнає, що у нього є кредит. Після кожної такої дії термін давнини анулюється та починає новий трирічний відлік.

Як уникнути проблем?

В цілому, перш ніж списати борги, кредитори десятки разів переконаються в тому, що у боржника нічого немає і, звичайно, намагатимуться не допустити пропуску терміни давнини. Величезні відділи юристів у кожному банку чудово підготовлені та знають усі тонкощі законодавства.

Тому боржникові з самого початку варто розраховувати не на списання, а переговори з банком. Часом фінустанови ладні скасувати нараховані штрафи та пені, знизити ставку, зменшити щомісячний платіж за рахунок збільшення терміну кредиту. І все це для того, аби позичальник знову повернувся до графіку платежів і все ж таки повернув кредит.

Позичальнику також вигідно домовитися з банком, щоб не погіршувати свій і без того складний стан. Про те, що чекає на неплатника, читайте в матеріалі «Наслідки для боржника в Україні».

Сподобалося?

511

Читайте також

04 грудня 2019

Дана глава нашого дослідження присвячена розміру активів МФО. Лідером рейтингу, як і рік тому, стала компанія «Центр Фінансових Рішень», яка веде свою діяльність під брендом «КредитМаркет». Однак якщо раніше вона випереджала конкурентів з великим відривом, то за підсумками 2018 року, компанія Moneyveo скоротила цю дистанцію, збільшивши свої активи більш ніж в 2 рази. «ШвидкоГроші» теж намагаються наздогнати лідерів таблиці - їх активи збільшилися більш ніж в 1,5 рази.

04 грудня 2019

Проаналізувавши дані звіту Нацкомфінпослуг, ми виявили, що лідером за таким показником, як фінансовий результат до оподаткування, стала компанія «Споживчий центр», що працює на ринку під брендом «ШвидкоГроші». За 2018 рік вона зуміла заробити на 30% більше, ніж в 2017 році.

04 грудня 2019

Ринок мікрофінансування в Україні продовжує стрімко розвиватися і рости. Безумовно, попит народжує пропозицію - українцям потрібна альтернатива банківським кредитам, щоб брати гроші в борг швидко і без відмови.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.