Компенсація за няню в Україні - коли і як можна отримати?

28 червня 2019

В Україні запрацювала програма «Муніципальна няня» - батькам буде виплачуватися компенсація за няню, тобто за оплату її послуг. Ініціативу зустріли в цілому позитивно, проте радість викликає хіба що той факт, що хоч щось у цій сфері зрушило з мертвої точки, оскільки раніше подібні програми навіть не обговорювалися. Розбираємося, що ж не так з цією програмою і чому компенсація за няню поки може виручити вкрай мале число людей.

Компенсація за няню в Україні коли і як можна отриматиОтже, що ж це таке?

Не так давно прем'єр-міністр України Володимир Гройсман урочисто оголосив про запуск програми, яка нібито допоможе молодим сім'ям з дітьми та дозволить дещо поповнити сімейний бюджет коштами, яких в сім'ях з маленькими дітьми традиційно не вистачає, а також дасть можливість молодим мамам виходити на роботу, в той час, як за їх малюками наглядатиме компетентний фахівець. Звучить так прекрасно, що чомусь не віриться. Розбираємося і робимо висновки самі.

Суть програми

Батьки повинні самостійно знайти няню для своєї дитини і обов'язково укласти з нею договір на її послуги. Оплачувати її послуги потрібно також самостійно, а держава поверне вам кошти в якості компенсації в розмірі прожиткового мінімуму на дитину в місяць. Зараз це 1626 грн., І, не дивлячись на те, що прожитковий мінімум може змінюватися, сума цієї компенсації за няню залишиться незмінною.

Йдемо далі, як це все оформляється?

Оскільки у держави немає ніяких вимог щодо няні, етап вибору і укладення договору ви можете пройти самі без участі будь-яких служб. Врахуйте, що ваш договір повинен містити вичерпну інформацію про те, що за послуга вам надається, в які терміни, в якому обсязі, а також, яка вартість даної послуги, як часто повинні проводитися виплати і, звичайно, відповідальність і обов'язки обох сторін. При цьому неважливо, чи працюєте ви офіційно або у вас декретна відпустка – ви можете найняти няню і на деякі дні або й зовсім на пару годин в тиждень, коли вам потрібна допомога.

Важливо: отримати компенсацію можна тільки за послуги няні для дітей до 3 років.

 

Як тільки договір укладено, починається відлік місяця, протягом якого ви повинні звернутися до органів соціального захисту, написати відповідну заяву і надати документи.

Потрібно мати при собі наступні документи:

 1. Безпосередньо заяву про те, що ви хочете отримати компенсацію за послуги няні за відповідною програмою.
 2. Заява про те, куди вам повинні перераховувати кошти, а також номер і реквізити вашого банківського рахунку.
 3. Копію вашого угоди з нянею.
 4. Документи, що свідчать про оплату послуг няні будь-якого формату – це можуть бути як квитанції і чеки, так і виписки з банківського рахунку.
 5. Документ дитини і його копія (його свідоцтво).
 6. Копії сторінок паспорта батька чи матері, що оформляє компенсацію, з даними про ПІБ, дату видачі та реєстрації.
 7. Копію ІПН того ж батька (оригінал теж потрібно буде показати для ознайомлення).
 8. Якщо ви є опікуном дитини, потрібно надати оригінал і копію відповідного рішення про встановлення вашої опіки.

Документи подані, що далі?

Тепер чекаємо 10 днів – саме в такий термін розглядаються ваші документи. Як тільки рішення буде прийнято, вам відправлять письмове повідомлення протягом 3 днів.

А що з виплатами?

Безпосередньо виплата даної компенсації буде проводитись щомісяця до 10 числа. Перша виплата буде зроблена вже в наступному місяці після того, в якому органи соціального захисту отримали документи, що підтверджують оплату послуг.

Як ви могли здогадуватися, тут є важливий нюанс. Щомісяця рівно до 5-го числа ви повинні подавати документи про оплату послуг няні. Благо, подавати їх можна як в письмовому, паперовому вигляді при відвідуванні відповідної інстанції, так і в електронному вигляді. Прострочення подачі таких документів веде до призупинення виплат. Втім, через місяць за умови, що ваші документи нехай і з затримкою, але все ж дійдуть до відомства до 5 числа наступного місяця, виплати відновляться.

Хто не може отримати таку компенсацію?

 1. Прийомні батьки, оскільки вони вже отримують допомогу від держави в більшому обсязі.
 2. Батьки-вихователі, у яких дитячі будинки сімейного типу та які, відповідно, також користуються підтримкою держави.

У той же час, громадянство батьків і дитини значення не має – якщо сім'я законно проживає в Україні, труднощів з отриманням компенсації у неї не виникне.

В яких випадках виплата може бути повністю припинена?

 1. Якщо договір з нянею був розірваний.
 2. Якщо сім'я змінила місце свого проживання.

А тепер по факту – чи варта гра свічок?

1. Чи достатньо цієї суми для компенсації оплати послуг няні?

Безумовно ні. Ситуація на ринку зараз така, що послуги няні по Україні в залежності від регіону і компетенцій коштують від 4 до 22 тисяч гривень. Навіть якщо комусь потрібна няня рідко або ненадовго, що тягне за собою зменшення вартості послуг, мало хто погодиться морочитися з договорами і т.д., щоб прийти до вас на пару годин в тиждень. Втім, для початку треба ще знайти людину, в принципі готову на такі короткострокові виклики – якщо і погоджуються, то найчастіше за підвищеною ставкою за годину, щоб для самих нянь такі виїзди були хоч скільки-небудь рентабельні.

2. Офіційне оформлення

Цей пункт робить практично неможливим отримання компенсації більшістю сімей, що використовують послуги няні. Якщо на якихось ринках можна обговорювати частки працівників, які працюють офіційно, в сіру або і зовсім в тіні, то ринок нянь на сьогоднішній день в Україні практично весь в тіні за рідкісними винятками. Тим більше що мова йде не просто про договір, а про те, що ваша няня повинна бути зареєстрована, як фізична особа підприємець і сплачувати відповідні податки, внески і т.д.

Оцініть самі шанси на те, що ваша няня погодиться вийти з тіні і платити величезні суми державі заради того, щоб держава повернула вам 1626 гривень, від 1 до 10. Гаразд, від 0 до 10, так як тут насправді шанси нульові. Сьогодні няня в Києві, наприклад, на повний день візьме не менше 10 тисяч гривень за свої послуги і це ще дуже-дуже дешево. Відповідно, сума податків для неї складе суму, що істотно перевищує суму вашої компенсації. Це не має сенсу, навіть якщо ці гроші ви віддасте їй.

По суті, єдиний випадок, коли можна отримати компенсацію таким чином, це якщо ви знайшли вкрай принципову няню, яка вже давно здійснює свою діяльність офіційно і укладає договори з усіма клієнтами. Такі є, однак, на практиці їх одиниці.

Якщо розглянути пропозиції про роботу для нянь на найпопулярніших дошках оголошень, а також їх резюме та запити на роботу, ми бачимо досить гнітючу картину – з безлічі сотень оголошень не набереться і 10, в яких мова йде про офіційне працевлаштування.

3. До 5 числа ... серйозно? Кожен місяць?

Це правило виглядає, як мінімум, як знущання над людьми. Так, звичайно, якщо це компенсація, то вона повинна виплачуватися як компенсація за вже понесені витрати. Але, вибачте, що за «танці з бубнами» в 21 столітті, коли більшість відомств обходяться визначенням кількох штрафних санкцій на випадок, якщо буде виявлено недотримання правил або якщо одержувач допомоги / компенсації не повідомить вчасно про важливі зміни. Тим більше, що при оформленні компенсації ви докладаєте договір, в якому чітко регламентовані терміни надання вам послуг.

Так що ж це? Реальна допомога молодим сім'ям або імітація реформ?

На жаль, швидше друге – дана програма повністю відірвана від реальності і буде успішно працювати і виконувати свої завдання, ймовірно, тільки в якійсь паралельній реальності, тому що в Україні вона в такій формі слабо застосовна і корисною не уявляється.

Єдиний позитивний аспект – це те, що в цьому напрямку стали робити хоч якісь кроки, що дає надію на те, що в майбутньому програму все ж зроблять ближче до народу. Оптимізм експертів, які вважають, що це простимулює нянь виходити з тіні, розділяти, на жаль, складно. У більшості випадків такі експерти аргументують свої прогнози тим, що бідні українські няні є соціально незахищеними і офіційні відносини їм вкрай потрібні. Однак на практиці няні вже знають, що в Україні не можна бути більш соціально незахищеними, ніж коли ти справно платиш податки, і захищає тебе держава.

Якщо вам потрібні гроші в борг, запевняємо, знайти вигідні кредити онлайн на нашому сайті у стократ легше, ніж няню з ФОП.

 
Сподобалося?

1

Читайте також

18 травня 2020

Вихід з карантину в Україні є чи не найбільш очікуваною подією. Люди відчувають труднощі з фінансами, не маючи можливості працювати, і чисто психологічно втомилися від цієї напруги. Уряд же проявляє обережність, знаючи про досвід Італії, Франції та інших країн, які поставилися до загрози недостатньо серйозно і допустили масове поширення коронавируса всередині своїх країн. Прем'єр-міністр України вже представив план виходу з карантину. Розбираємося, які етапи виходу з карантину доведеться пройти українцям, і коли ми повернемося до звичного життя.

26 травня 2020

З початку карантину в Україні склалася непроста економічна ситуація, і в країні в черговий раз заговорили про ймовірність дефолту. Експерти наввипередки віщували Україні дефолт, більш того, часто стверджували, що він нашій країні піде на користь. Розбираємося, що означає дефолт і в чому, власне, суть дефолту, чи переживе Україна дефолт, якщо він дійсно трапиться, а також, яка його реальна ймовірність в нашій країні.

26 травня 2020

Коронавірус змінив життя багатьох країн світу, і Україна не стала винятком. Затребувані раніше фахівці залишилися без роботи і ризикують не знайти аналогічної зайнятості після карантину, оскільки попит на них на ринку праці впав. З бізнесом все ще складніше - МСБ в Україні на межі краху. Але життя йде і зараз, як ніколи важливо знати, які професії будуть затребувані після карантину, а також, який бізнес варто відкривати після виходу з карантину.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.