Кому світять кредитні канікули в Україні через коронавірус?

24 квітня 2020

Переважна більшість українців не мають запасу грошей, щоб спокійно прожити під час карантину без заробітку, але при цьому часто мають більше одного або навіть двох кредитів. Експерти, відповідаючи на питання, як втриматися на плаву в період карантину, рекомендують, в тому числі відмовитися від оплати кредитів на цей час. І благо, банки дозволяють зараз оформити кредитні канікули і розподілити своє кредитне навантаження на термін, що залишився до виплати або продовжити його, а не нарощувати величезні борги. Розповідаємо докладніше, що говорить про кредитні канікули указ Верховної Ради, а також, які опції доступні клієнтам популярних українських банків.

Кому світять кредитні канікули в Україні через коронавірус

Кредитні канікули в Україні

Спочатку пільговий період на час карантину був введений для малого і середнього бізнесу, але незабаром стало зрозуміло, що громадяни також не впораються зі своїм кредитним навантаженням, відсиджуючись вдома і не отримуючи доходів. Тоді депутати внесли відповідні поправки до Закону про споживче кредитування, які передбачають, що банки не мають права стягувати пені та штрафи з неплатників поки не закінчиться карантин.

У свою чергу, НБУ рекомендував банкам надавати своїм клієнтам пільговий період, попередньо підготувавши кілька орієнтовних схем роботи з такими кредитами, якими банки можуть скористатися на свій розсуд. Тобто фактично НБУ дав рекомендації, але рішення по підсумковим варіантам умов по кредитних канікул приймали самі банки. До слова, потрібно віддати належне українським банківським установам - більшість з них підготували власні програми підтримки своїх клієнтів в настільки важкий період ще до отримання вказівок від НБУ. На поточний момент в Україні вже більше 30 банків оголосили кредитні канікули.

Що стосується іпотечних кредитів, то закон поки не прийнятий, однак діє заборона на виселення боржників з квартир і, знову ж таки, самі банки часто діють на випередження.

Перепочинок може виявитися ризикованим

Експерти рекомендують вкрай уважно поставитися до вивчення умов банків по кредитним канікулам. НБУ рекомендував банкам працювати з проблемними клієнтами зараз в два етапи:

  1. Перший етап передбачає безпосередньо оформлення і надання пільгового періоду громадянину, що звільняє його тимчасово від сплати відсотків і тіла кредиту.
  2. Другий етап - це робота з реструктуризацією боргу вже після закінчення пільгового періоду. І тут можливі варіанти. Банки можуть як розподілити несплачену за час карантину суму на весь термін, трохи підвищивши платежі або процентну ставку, так і продовжити термін виплати кредиту. Можуть і просто зажадати повернення боргу одразу за поточний і минулі місяці після канікул, що, звичайно, теж не всім по кишені.

Тому при наявності найменшої можливості платити, нехай і економити на всьому іншому при цьому, завжди краще платити в строк. Якщо немає і такої можливості, розповідаємо, що пропонують найпопулярніші банки України і нагадуємо - домовлятися треба «на березі», щоб в кінці пільгового періоду ви платили за кредит за затвердженою схемою і мали на руках документи, що підтверджують вашу правоту.

Приват Банк

Найпопулярніший банк країни виявився зараз не найбільш лояльним по відношенню до громадян. Безумовно, він дотримується нововведень і не нараховує пені і штрафи за прострочення, що дозволяє не побоюватися санкцій за несвоєчасну оплату по кредиту і внести платежі пізніше. Але це якраз той випадок, коли згодом потрібно буде платити за боргами відразу за кілька місяців, інакше вам почнуть нараховувати пені та штрафи на ваш борг, коли дане правило припинить свою дію.

Офіційно перенесення термінів оплати чергових внесків можуть отримати клієнти, які оплачують Приват Банку іпотеку або автокредит. Заявку можна подати на сайті, проте вся суть кредитних канікул в даному випадку полягає знову ж просто в перенесенні дати платежів до 31 липня. Сума не розподіляється за рахунок збільшення щомісячного внеску, терміни оплати не змінюються, вам просто дають відстрочку по оплаті внесків.

Альфа Банк

Тут також дотримуються закону і не нараховують пені і штрафи в разі прострочення, а також надають клієнтам цілком лояльні умови кредитних канікул, які передбачають продовження терміну кредитування на два місяці. Наприклад, якщо ви останній місяць погашення кредиту у вас випадав на жовтень 2021 р., то при оформленні кредитних канікул він буде перенесений на грудень 2021 р Фактично ви просто візьмете паузу на 2 місяці, і не будете платити банку в цей період ні копійки.

Для оформлення можна звернутися:

  1. У чаті вашого мобільного банку.
  2. По телефону контакт-центру.

Йти в банк для цього не потрібно. Заявка приймається онлайн, після чого вам висилають умови кредитних канікул і пропонують підтвердити вашу згоду з допомогою SMS-повідомлення. При цьому, якщо у вас раптово з'явиться можливість внести черговий платіж, ви маєте право це зробити.

ПУМБ

Тут застосовується більш складна схема розрахунку, згідно з якою платити ви банку під час кредитних канікул будете, але істотно менше. Тому що брати з вас будуть тільки відсотки по кредиту, а частина платежу, яка йде на тіло кредиту буде просто помножена на 3 місяці канікул і рівномірно розподілена на весь термін кредитування.

Припустимо, у вас кредит на суму 10 тис. грн. на термін 24 місяці. Ви вже успішно внесли платежі за 10 місяців користування кредитом, і платити вам потрібно ще 14 місяців. До карантину ваш платіж становив 815,5 грн. в місяць, з яких відсотки становили 399,07 грн., а на тіло кредиту йшли 416,43 грн.

При оформленні кредитних канікул на 3 місяці, ви будете платити в цей термін тільки відсотки, тобто по 399,07 грн. в місяць. Неоплачене тіло кредиту за 3 місяці складе 1 249,29 грн. Ця сума буде розділена на місяці, що залишилися, тобто 14 місяців і ваш щомісячний платіж після пільгового періоду складе близько 905 грн.

Заявку можна також подати просто на сайті банку, вказавши ПІБ, ІПН і номер телефону. Якщо зробити це до 16:00 поточного робочого дня, розглянуть ваш запит в той же день, а якщо пізніше, то на наступний робочий день. Відмовити банк, до слова, може, але тільки якщо у вас залишилося 3 і менше місяців до закінчення терміну договору або було прострочення довше місяця після 1 березня.

Райффайзен Банк Аваль

Недарма цей банк зайняв другий рядок рейтингу банків за прибутковістю на початок 2020 р., представленого НБУ на підставі даних фінансової звітності банків. Громадяни довіряють цьому банку і, по всьому видно, не дарма - під час карантину для більшості своїх клієнтів банк зробив кредитні канікули автоматично доступною послугою, повідомивши їх за допомогою SMS-повідомлення. Всі інші можуть також звернутися до банку за телефоном гарячої лінії, а також заповнити онлайн-форму на сайті банку.

Якщо у вас споживчий кредит, то вам доступні два варіанти кредитних канікул в залежності від вашої платіжної дисципліни.

  1. Якщо у вас немає прострочень, то банк може знизити відсоткову ставку по кредиту до 0,01% на 2 місяці, а також знизити суму частини платежу, яка йде на оплату тіла кредиту.
  2. Якщо прострочення у вас трапляються або зараз платіж прострочений, то вам можуть встановити щомісячний платіж в розмірі 50% від звичайного щомісячного внеску. Такий же підхід застосовується до кредитів клієнтів, які хочуть отримати кредитні канікули на термін більше двох місяців.

Після ви повернетеся до стандартних умов договору. Якщо у вас в цьому банку більше одного кредиту, вистачить і однієї заявки - встановлені для вас умови будуть застосовані до всіх ваших зобов'язаннянь в цьому банку.

Укрсиббанк

Пені і штрафи даний банк не нараховує, як і всі банки в нашій країні, проте реально пом'якшені умови для клієнтів були тільки для власників карт з лімітами. Щомісячний мінімальний платіж зменшено до 2% замість 7% і це, правда, відчутно. Чого чекати громадянам, які оплачують кредити на товари і т.д., банк поки не повідомляє.

Credit Agricole

Банк не залишився в стороні в даній ситуації і дотримується закону, не нараховуючи пені і штрафи за прострочення, але програми кредитних канікул, доступної всім клієнтам, на жаль, не робить. Що не заважає йому працювати індивідуально з кожною ситуацією - банк пропонує вам заплатити пізніше, якщо не вдається внести платіж в строк, або скористатися послугою реструктуризації боргу, якщо ви розумієте, що до кінця пільгового періоду ви платежі внести не зможете. Умови реструктуризації для кожного клієнта визначаються в залежності від конкретної ситуації - вам можуть запропонувати пролонгувати термін виплати кредиту, зменшивши тим самим щомісячний платіж, змінити схему погашення і т.д.

Кредобанк

Клієнти Кредобанку можуть розраховувати на кредитні канікули, якщо оформили в банку іпотеку, кредит готівкою, швидкі кредити онлайн або автокредит. Заявку можна подати на сайті і все оформлення відбувається онлайн. Наприклад, платники кредитів готівкою можуть платити 60% від розміру свого щомісячного платежу протягом від 1 до 3 місяців, якщо на момент звернення у них немає прострочення.

Нагадаємо, зараз більше 30 банків так чи інакше впроваджують кредитні канікули для своїх клієнтів і йдуть їм назустріч, але в той же час є і банки, які обмежилися дотриманням поправок до закону про споживче кредитування і просто не нараховують пені за прострочення. Дивно, але в їх числі є і банки з топ-10 найприбутковіших банків України.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.