Коронавірус і економіка України - нова фінансова криза не за горами

29 квітня 2020

Вже сьогодні експерти і аналітики сходяться на думці, що вплив коронавіруса на економіку України вже зараз є згубним. Країна об'єктивно виявилася не готова до таких викликів і багато наслідків коронавіруса для економіки ми спостерігаємо вже зараз, хоча рівень захворюваності в країні ще не наблизився до піку, що говорить про те, що закінчення загальнонаціонального карантину незабаром чекати не варто. Тим часом, своїми силами Україна з цією ситуацією вже не справляється. Що буде з економікою, розповідаємо в нашій статті.

Коронавирус и экономика Украины - новый кризис не за горами

Коронавірус поставив крапку на планах влади

Восени 2019 року українська гривня очолила рейтинг найбільш міцних валют світу, опублікований агентством Bloomberg. Коронавірус похитнув позиції національної валюти в найкоротші терміни - те, чого влада змогла досягти за 9 місяців, перетворилося в 28 гривень за 1 долар всього за 10-12 днів. Безумовно, обвалу гривні сприяла і паніка. Призупинити падіння нацвалюти до 27,5 грн / $ владі вдалося тільки на початку квітня, хоча і це результат прийняття двох законів, які були умовою МВФ для отримання Україною наступного кредитного траншу, і наблизили її до цього моменту. Втім, поки нова програма не підписана і НБУ посилено проводить валютні інтервенції, щоб утримати гривню на плаву.

Економіка - поховати не можна врятувати?

На поточний момент в Україні працює досить обмежене число магазинів і організацій. Продавати можна продукти, ліки, товари першої необхідності. Також працюють виробництва і банки, ломбарди, страховики. Більшість послуг і покупок сьогодні можна отримати або онлайн, або ніяк, і навіть при цьому багато онлайн-магазинів зіткнулися зі зниженим попитом, так як людям не до шопінгу, і вони розраховують сьогодні кожну копійку, щоб вижити в карантині. Так левова частка українського бізнесу сьогодні знаходиться на межі виживання - вони не можуть працювати, отримувати дохід і, як наслідок, платити своєчасно податки, які є основним джерелом доходу бюджету країни.

По суті, у випадку з Україною це замкнуте коло, оскільки економіка нашої країни виявилася не готова до таких викликів і засобів державі ледь вистачає на найелементарніші заходи підтримки громадян, бізнесу та вкрай слабкої системи охорони здоров'я, яку грабували роками, практично не розвиваючи. Тепер майбутнє української економіки цілком і повністю залежить від зовнішніх вливань з боку МВФ, Єврокомісії і т.д.

Чи буде допомога і хто вирішує майбутнє нашої країни?

Заяви уряду в цілому надихають. 190 млн. євро пообіцяла виділити Єврокомісія в квітні, щоб Україна змогла «закрити дірки» під час боротьби з коронавірусом і допомогти найбільш нужденним в країні, підтримати бізнес, а також профінансувати систему охорони здоров'я.

Та ж Єврокомісія також затвердила розмір допомоги Україні, яка повинна стабілізувати економічну ситуацію в країні і дозволити більш ефективно розпоряджатися власними ресурсами замість того, щоб квапливо намагатися вирішити безліч проблем, на які так чи інакше критично не вистачає коштів. Згідно із заявою президента України бюджет країни отримає 1,2 млрд. євро вже в першому транші після голосування в Європарламенті та Раді ЄС. Але чи так це?

Немає програми з МВФ - немає допомоги

Незважаючи на готовність Єврокомісії допомогти Україні в цей непростий період, вона, так чи інакше, підштовхує нашу країну до співпраці з МВФ. Тобто, коли йдеться про те, що Україна не отримає транш від МВФ, якщо не виконає ряд умов, розумійте це як те, що Україна в принципі нічого і ні від кого не отримає. Крім того, вона ще й втратить те, що має, зіткнувшись з різкими коливаннями курсу, ринку капіталів, відтоком з українських цінних паперів, дестабілізацією банківської системи, втратою будь-яких міжнародних інвестицій і т.д.

На поточний момент отримання траншу від МВФ і, як наслідок, від Єврокомісії затягується через невиконання Україною одної з головних умов отримання грошей від МВФ. Закон про ринок землі був прийнятий, а ось розгляд банківського або так званого антиколомойского закону затягується.

Що це за закон?

Прихильники прийняття даного закону дещо лукавлять, застосовуючи до нього прізвище відомого олігарха, оскільки насправді закон зачіпає інтереси ще більше сотні колишніх власників націоналізованих Україною банків. Скандал з Приват Банком виявився найбільшим гострім в історії України, оскільки раніше такого просто не траплялося, а тому багато хто намагається маніпулювати прізвищами, іменами і т.д.

Суть же закону зводиться до того, що встановлюється чіткий порядок дій держави в разі, якщо колишній власник банку пред'являє претензії і вимагає повернення банку або виплати компенсації. Безумовно, закон передбачає, що компенсацію колишньому власнику все ж виплатять, але її розмір повинен бути обгрунтованим і чітко регламентованим.

Також даний закон дає НБУ всі необхідні інструменти для вирішення таких ситуацій, бо раніше у нього їх не було - чинне законодавство банально не містить жодного пункту про те, що повинен зробити НБУ, якщо колишній власник банку використовує будь-які юридичні формальності, щоб визнати націоналізацію банку незаконною. Тим більше що тепер Україна знає, що таке можливо, не дивлячись на те, що він (колишній власник) сам винен державі більше, ніж коштував його банк, який держава була змушена ще й серйозно докапіталізувати.

У чому ж проблема?

Банківський закон вже давно мав бути підготовлений до другого читання, але поки цього зробити не вдалося - кількість поправок до нього побила всі рекорди, досягши позначки в 16 тис. Така кількість поправок і регламент роботи Верховної Ради не дозволили б вирішити це питання швидко. Однак президент підписав постанову про зміну чинного регламенту. Його підтримали достатньою кількістю голосів, що дозволить пропрацювати закон в прискореному режимі. Тепер очікується прийняття банківського закону до 5 травня, що дозволить Україні отримати транш від МВФ через максимум три тижні після підписання закону, тобто до кінця травня.

Розпалюють ситуацію і прогнози МВФ і експертів. Всі пророкують Україні дефолт без грошей МВФ і на поточний момент вони недалекі від істини. Поки всі сперечаються про те, кому вигідніше затягувати процес розгляду законопроекту, держава намагається вирішувати проблеми, перебуваючи вже на межі своїх можливостей і не маючи надії на достатні надходження в бюджет у вигляді податків і будь-яку іншу міжнародну підтримку без прийняття нової програми з МВФ.

Скільки отримає Україна, якщо умови будуть виконані?

Прем'єр-міністр України і президент підтвердили інформацію про те, що МВФ готовий виділити 8 млрд. доларів Україні, хоча ще не так давно йшлося про 5 млрд. доларів. Перший транш складе вже 2 млрд. доларів. При цьому очікується транш від Єврокомісії в розмірі 1,2 млрд. євро.

Безумовно, такі суми дозволять країні утриматися на плаву, підтримати громадян, бізнес, медицину і економіку в цілому, однак отримання цих сум буде в повній мірі залежати від того, чи приймуть банківський закон. В іншому випадку економіку країни очікує глибоке падіння і тривале відновлення. З траншами, звичайно, падіння буде не настільки глибоким, за рахунок чого і відновлення пройде швидше і легше.

Чи буде дефолт без міжнародних вливань?

Такий сценарій теж не виключений, однак є і позитивні моменти, які дозволяють сподіватися на те, що Україна зможе встояти. Серед них:

  1. Стійкість сільського господарства. Аграрії практично не відчули проблем від карантину і продовжують працювати, незважаючи ні на що. Причому мова йде і про тих, хто працює на експорт - їх продукція все так же затребувана і поки немає причин побоюватися скасування договорів і угод. Вкотре сільське господарство залишається найстійкішим в кризові моменти.
  2. Така сама ситуація з АПК і металургією, які також працюють на експорт - виробництва працюють, замовлення виконуються, а можливі складнощі цілком покриє девальвуюча гривня, тому загроза для цієї галузі є тимчасовою і мінімальною.
  3. Банки опинилися поза зоною ризику на поточний момент, що радує - ніхто не чекав коронавіруса, але всі чекали світової рецесії, і зробили висновки з минулих криз в країні. Так сьогодні банки підходять до наступної кризи без такого величезного пакету кредитування. Кредит готівкою і експрес кредит в 2019 році, наприклад, видавалися обережніше - банки ввели суворіші правила оцінки позичальників, а тому є шанс, що сценарії минулих криз, коли банки після кожного з них щедро видавали кредити, а потім стикалися з величезним неповерненням і банкрутствами , все ж не повторяться.

І нарешті, споживчий попит не повинен впасти критично низько, оскільки левова частка типового споживчого кошика українця - це продукти харчування. Зниження прибутку сфери послуг на зразок ресторанів, готельного бізнесу, авіаперевезень і т.д. спостерігати сумно, проте їх частка в структурі ВВП країни не настільки істотна, щоб це сильно підкосило економіку.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.