Лікарняні листи в Україні

17 жовтня 2019

Лікарняний лист в 2019 році багато хто, як і раніше не вміє розраховувати. У зв'язку з чим, частенько трапляються вправні на виверти бухгалтери і керівники, що можуть заплатити менше, або навпаки працівники, що необґрунтовано звинувачують роботодавців, отримуючи оплату за лікарняний згідно з діючими нормами. Хто уповноважений видавати такий документ, на яких підставах, як розраховується оплата лікарняного листа в різних ситуаціях, розповідаємо в цій статті.

Хто платить або з яких коштів вам виплачують гроші за лікарняний лист?

Лікарняні листи в УкраїніРоботодавці неспроста так не люблять лікарняні, адже за перші 5 днів хвороби співробітникам платять саме вони. Якщо ваш лікарняний дещо затягнувся й за 5 днів ви роботу не вийшли, за всі наступні дні оплата лікарняних проводиться за рахунок коштів Фонду соцстрахування.

Скільки платять?

Розмір оплати в даному випадку залежить не від чиїхось уявлень про те, скільки потрібно платити хворіючим працівникам, а від встановлених законодавством норм. А саме:

  • Якщо ваш страховий стаж на поточний момент менше 3 років, вам виплатять 50% від вашої середньої зарплати за цей період.
  • Якщо він більше 3 років, але менше 5, вам належить 60%.
  • Страховий стаж більше 5 років, але менше 8 - виплатять 70%.
  • Всі, хто мають стаж більше 8 років, отримують оплату лікарняних в повному обсязі - 100% від своєї середньої зарплати.

У яких випадках стаж на розмір оплати не впливає?

  1. Якщо ви відноситесь до будь-якої пільгової категорії співробітників.
  2. Якщо лікарняний пов'язаний з декретом.

У таких випадках за основу береться 100% розмір вашого середнього заробітку і неважливо, який у вас розмір страхового стажу.

Важливо: під страховим стажем потрібно розуміти саме загальний термін вашої трудової діяльності, а не той час, який ви відпрацювали на поточній роботі.

Розрахунковий період для визначення розміру оплати

Незважаючи на те, що загальною нормою для розрахунку лікарняних є термін 12 місяців, існують і винятки, які враховує, в тому числі, законодавство. Відповідно, є 4 варіанти розрахункових періодів, які застосовуються в залежності від конкретної ситуації.

Варіант 1 - якщо ви працюєте на поточному місці більше 12 місяців

В такому випадку в бухгалтерії просто враховують ваші доходи за 12 місяців і вираховують ваш середньоденний заробіток, щоб після застосувати до нього умови нарахування згідно з вашим стажем. А саме помножити кількість днів лікарняного на отриманий середньоденний заробіток і після помножити його на 50% / 60% і т.д., в залежності від вашого стажу.

Якщо ваш загальний стаж дає вам право на отримання понад 50% від вашого заробітку за оплату лікарняного, але на поточній посаді ви працюєте, скажімо, рік або трохи більше, ви можете надати в бухгалтерії довідку від ПФ про стан вашого стажу, на підставі якої бухгалтер нарахує вам належну частку.

Варіант 2 - якщо ви працюєте менше за 12 місяців, але більше одного

В такому випадку розрахунковий період дорівнює кількості фактично відпрацьованих вами місяців.

Крім того, якщо стаж менше 6 місяців, може бути застосоване обмеження за розміром лікарняних. Так для розрахунку в таких випадках застосовується не ваша середня зарплата на підприємстві, а розмір мінімальної заробітної плати в Україні. Таке ж обмеження може бути застосовано і в наступних випадках.

Варіант 3 - якщо ви пропрацювали менше місяця

Тоді рахунок йде вже не на місяці, а на дні, а саме, кількість фактично відпрацьованих вами в компанії або на підприємстві днів.

Варіант 4 - якщо ви не пропрацювали жодного дня

Хоч така ситуація і рідкість, але все ж трапляється так, що людина, влаштувавшись на нову роботу, захворіла, не встигнувши відпрацювати ні дня. В такому випадку розрахункового періоду як такого бути не може. Для розрахунку оплати лікарняного береться розмір вашого окладу і ділиться на середнє число днів у місяці, а саме 30,44.

Як уникнути обмеження в зв'язку з невеликим стажем на підприємстві або більш низької оплати лікарняного?

Якщо ви працюєте на підприємстві менше 6 місяців, застосовується обмеження по оплаті лікарняного - для розрахунку береться мінімальна заробітна плата в Україні. Але обмежень можна уникнути, адже для нормального розрахунку досить мати 6 місяців стажу з минулих 12. Відповідно, для вирішення проблеми потрібно просто отримати в Пенсійному фонді відповідну довідку, щоб довести, що за останній рік у вас є ті самі півроку стажу або більше.

Також обов'язково перевіряти, чи врахували ваш стаж при розрахунку лікарняних. Якщо ваш загальний стаж дає вам право на отримання 70% від середнього заробітку або і зовсім 100% за період хвороби, вам зобов'язані виплатити лікарняні у відповідному обсязі незалежно від терміну роботи на цьому місці.

Що входить до розрахункового періоду, а що ні?

Для визначення розміру лікарняних вираховується середньоденний заробіток, який згодом множиться на кількість днів відсутності на роботі через хворобу. Але щоб коректно його розрахувати, для початку потрібно визначити суму вашого доходу за розрахунковий період у вашому випадку, а також кількість днів за цей період. Тоді дохід поділять за число днів і отримають середній показник оплати вашої праці.

Важливо розуміти, що в це число днів входять всі календарні дні за визначений для вас період, крім:

  1. Періодів інших лікарняних.
  2. Періодів відпусток у зв'язку з вагітністю та пологами.
  3. Інших лікарняних листів, які видавалися вам в зв'язку з доглядом за дітьми віком до 3 років або 6 років, якщо на те були вагомі медичні причини.
  4. Днів, коли ви брали відпустку за свій рахунок.

Це важливий нюанс, оскільки він безпосередньо впливає на розмір виплати вам - чим менше днів, тим більше в результаті виходить ваш середньоденний заробіток і сума оплати листка непрацездатності вам.

Приклади розрахунку

Ситуація 1

Менеджер Іван має 10-річний стаж роботи і працює на поточному місці роботи вже 2 роки. Його дохід за останні 12 місяців склав 120 тис. гривень. Його лікарняний, в свою чергу склав 8 днів. Розрахунок в такому випадку буде таким:

120 000/365 = 328,76 грн.

Так ми дізналися розмір середньоденного заробітку Івана. Тепер можна розрахувати розмір оплати лікарняного:

328,76 Х 8 = 2 630,13 грн.

Оскільки у Івана загальний стаж роботи становить 10 років, він має право на отримання оплати за лікарняний лист в повному обсязі (100%).

Ситуація 2

Катерина має стаж 4 роки, з яких вже 1,5 року залишається на поточному місці роботи. За останні 12 місяців вона заробила 102 тис. гривень. Також вона брала відпустку за свій рахунок тривалістю 5 днів. Поточний лікарняний співробітниці тривав 7 днів. Оскільки в сумі її доходу за рік оплата за ці 5 днів вже відсутня, залишається тільки відняти їх з числа днів в році і провести розрахунок:

102 000/360 = 283,33 грн.

Такий середньоденний заробіток Катерини. Обчислюємо розмір оплати за 7 днів хвороби:

283,33 Х 7 = 1 983,33 грн.

Але отримає Катерина менше, оскільки її стаж складає всього 4 роки. У разі хвороби їй належить оплата тільки 60% від її можливого доходу за час хвороби, а саме:

1 983,33 Х 60% = 1 190 грн.

Ситуація 3

Андрій працює головним спеціалістом на підприємстві 3 місяці. За ці 3 місяці його дохід склав 36 тис. гривень. Його загальний стаж дорівнює 9 рокам. Лікарняний тривав лише 5 днів. Як буде проводитися розрахунок?

Незважаючи на те, що тривалість стажу Андрія очевидна для бухгалтерії з його документів, важливо надати спеціальну довідку, що підтверджує наявність 6 місяців стажу за останні 12 місяців.

Якщо довідка не була надана, розрахунок зроблять з обмеженням. Тобто, маючи хороший дохід, Андрій отримає оплату листка непрацездатності з розрахунку за розміром МЗП в Україні на поточний момент - це 4 173 гривні.

Рахуємо, що у нас виходить:

Для початку обчислюється середньоденний заробіток Андрія виходячи з його доходу за 3 місяці, в яких було 92 дні.

36 000/92 = 391,30 грн

Тепер вираховуємо аналогічний показник, але вже виходячи з розміру МЗП:

(4 173 Х 3) / 92 = 136,07

Понад цієї суми в день без довідки Андрію нарахувати не можуть, і для розрахунку розміру виплати буде застосовано значення 136,07 гривень, оскільки його реальний середній дохід в день перевищує розмір обмеження.

Відповідно, виплатять співробітнику наступну суму:

136,07 Х 5 = 680,35 грн.

Якщо ж даний співробітник надасть довідку, то отримає за ці 5 днів:

391,30 Х 5 = 1956,50 грн.

Оскільки стаж у Андрія 9 років, виплати йому мають зробити в 100% розмірі. В аналогічних випадках з меншим стажем отримані суми потрібно множити на відповідний відсоток.

Важливо: якщо у вас не настільки високі доходи, як у співробітника з прикладу, і середньоденний заробіток у вас менше встановленого обмеження, то приносити довідку вам невигідно - навіть після виплати лікарняного, вам перерахують суму на меншу. Як би ще не довелося взяти гроші в кредит на карту або позики онлайн на карту банку, щоб різницю повернути.

Чи оподатковуються такі виплати податками?

Зрозуміло, так. Робиться це за максимально простою схемою - з цієї суми роботодавець віднімає 18% вашого ПДФО, як і в випадку із звичайною оплатою праці.

Сподобалося?

1

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.