Малозабезпечена сім'я в Україні - як отримати статус і чим допомагає держава?

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

Малозабезпечена сім'я в Україні як отримати статус і чим допомагає державаМалозабезпечена сім'я - хто підпадає під це поняття?

Згідно із законом малозабезпеченими сім'ями в Україні можуть вважатися ті, чий сукупний сімейний дохід нижче мінімального бюджету сім'ї. Він, в свою чергу, складається з розмірів прожиткових мінімумів для всіх членів сім'ї відповідно до розмірів ПМ для категорій громадян, до яких вони відносяться. У розрахунок приймаються доходи всіх членів сім'ї, а саме:

 1. Дружини / чоловіка.
 2. Неповнолітніх дітей, в тому числі усиновлених і тих, що знаходяться під опікою.
 3. Дітей від 18 до 23 років, якщо вони є студентами денної форми навчання і не мають власних сімей.
 4. Повнолітніх дітей, якщо вони мають інвалідність 1 групи або є інвалідами 1 або 2 групи з дитинства і проживають при цьому з батьками.
 5. Батьків чоловіка / дружини, якщо вони є непрацездатними, не мають власного доходу, знаходяться на утриманні у своїх дітей і проживають разом з ними.
 6. Чоловіки і жінки, які проживають разом і ведуть спільне господарство, за умови, що у них є спільні діти або дитина.

Які види доходів враховуються?

Враховуються всі доходи, які отримує сім'я, в тому числі:

 1. Нарахована членам сім'ї заробітна плата, а також всі види доплат, можливі в даному випадку: премії, надбавки, доплати і т.д.
 2. Дохід від здійснення підприємницької діяльності.
 3. Дохід від незалежної професійної діяльності (нотаріальна, адвокатська, творча і т.д.).
 4. Оплата співробітникам з фонду авторських гонорарів.
 5. Суми, які громадяни отримують в якості відшкодування заподіяної їм як співробітникам шкоди або шкоди їх здоров'ю, а також допомога, яку їм надають через тимчасову непрацездатність.
 6. Стипендії, виплати, пенсії. З виплат до уваги не приймаються тільки одноразові або їх одноразові частини, якщо порядок виплати передбачає разову допомогу і після регулярні виплати. Тоді в розрахунок приймаються лише ті суми, які виплачуються на регулярній основі.
 7. Доходи студентів і учнів, які вони отримують при поєднанні навчання з роботою, інший заробіток даної категорії громадян, що працює у фізосіб.
 8. Компенсації, які громадянин отримує щомісяця.
 9. Допомога на навчання, виплачена підприємством. Якщо вона надається на умовах кредиту або позики, в розрахунок вона не приймається.
 10. Допомога по безробіттю.
 11. Аліменти.
 12. Грошове забезпечення військовослужбовців.
 13. Дохід від здачі житла в оренду.
 14. Дохід від здачі в оренду нежитлових приміщень або іншого майна.
 15. Дохід, отриманий від продажу автомобіля, нерухомості.
 16. Будь-які систематичні виплати, крім відрядних, наприклад, якщо робота передбачає доплати за її роз'їзний характер, польове забезпечення і т.д.

Які виплати не включають до сукупного доходу сім'ї при розрахунку?

Є виплати, які згідно із законом не враховуються при підрахунку сукупного доходу сім'ї. В їх число входять:

 1. Субсидії, які держава виділяє сім'ї на оплату комунальних послуг.
 2. Аліменти, які члени сім'ї сплатили на користь своїх дітей, які проживають окремо.
 3. Кошти, що виділяються на грошове забезпечення військовослужбовців.
 4. Допомога малозабезпеченій сім'ї. Наприклад, якщо ви вже отримували її раніше і відновлюєте виплату, то в декларацію дану виплату вносити не потрібно.

Куди звертатися?

Статус малозабезпеченої або незаможної сім'ї присвоюється після подачі відповідної заяви в Управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації або ж фактичного місця проживання. Однак важливо розуміти, що якщо ви намагаєтеся оформити все за місцем фактичного проживання, вам доведеться надати довідку про склад сім'ї, яка повинна братися за місцем реєстрації, а також довідку про те, що ви не отримували таку допомогу від органів соцзахисту за місцем своєї прописки.

В органах соцзахисту у вас приймуть заяву, документи, а також направлять до вас інспекторів, щоб вони склали акт про матеріально-побутові умови життя вашої родини.

Які знадобляться документи?

Як правило, пакети документів для різних сімей відрізняються в залежності від кожної конкретної ситуації, проте, деякі документи варто взяти з собою відразу, оскільки їх у вас точно попросять:

 1. Документи, що засвідчують особу.
 2. Ідентифікаційні коди членів сім'ї.
 3. Довідка про склад вашої сім'ї.
 4. Якщо є земельна ділянка, то довідка про її наявність та розмір.
 5. Якщо заявник або член його сім'ї є учасником АТО, то довідка про це.
 6. Декларація про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї чи інших документів, що підтверджують, що громадянин має якийсь дохід.
 7. Заява. Заповнюється на місці на спеціальному бланку, який вам видадуть в органах соцзахисту.

Враховуйте, що в органах соцзахисту, як правило, великі черги, тому що найчастіше пара-трійка фахівців в одному кабінеті приймає громадян і з питань допомоги, і субсидій, і багатьох інших, а тому рекомендуємо щодо документів зателефонувати заздалегідь і з'ясувати, що вам потрібно принести з собою, по телефону місцевого відділення соцзабезу. Тоді доведеться прийти тільки раз, щоб заповнити заяву, декларацію та просто віддати всі папери, а після спокійно чекати виплат, які будуть проводитися протягом 6 місяців. Після потрібно звертатися для повторного призначення допомоги.

До слова, якщо ви звертаєтеся повторно, вам достатньо заповнити нову заяву і оновити декларацію. Всі інші документи можуть знадобитися, тільки якщо ви пропустили місяць після завершення виплат або відбулися якісь зміни. Наприклад, важливо принести довідку про склад сім'ї з актуальною інформацією, якщо хтось народився, помер чи, наприклад, повнолітній син студент одружився і завів свою сім'ю, а значить, вибув з вашої сім'ї автоматично.

В яких випадках допомогу можуть виплачувати довше 6 місяців або й зовсім безстроково?

Якщо ви є одиноким та непрацездатним громадянином, що було засвідчено МСЕК, допомога призначається на строк вашої непрацездатності та оновлювати нічого не потрібно. Аналогічне правило застосовується до громадян, які є непрацездатними і не мають родичів або дітей, які можуть їх утримувати.

Скільки платять?

Розрахунок проводиться на підставі розміру доходів сім'ї, розмірів ПМ для членів сім'ї, а також з урахуванням надбавок для окремих категорій громадян. По суті, рахується сукупний дохід сім'ї. Він порівнюється з передбачуваним мінімальним бюджетом сім'ї, складеним з розмірів ПМ для дорослих, дітей і т.д. (В залежності від того, до яких категорій громадян відносяться члени сім'ї). Після вираховується різниця між мінімальним бюджетом і реальною ситуацією.

Приклад розрахунку допомоги: коефіцієнти, надбавки

Сім'я з чотирьох людей, до складу якої входять: працюючий батько з зарплатою 3700 грн. в місяць, мати з інвалідністю та пенсією в розмірі 1712 грн. і двоє дітей (вік 15 років і 2 роки).

Нам знадобляться розміри ПМ на момент подачі заяви, тобто у вересні 2020 року. Важливо враховувати, що розмір ПМ змінюється тричі за рік - в січні, липні і грудні.

Категорія громадян

Розмір ПМ в Україні

З 01.07 по 30.11.2020 р.

З 01.12 по 31.12.2020 р.

Працездатні особи

2197

2270

Непрацездатні особи

1712

1769

Діти молодше 6 років

1859

1921

Діти від 6 до 18 років

2318

2395

Також нам потрібно знати коефіцієнти, які застосовуються для розрахунку ПМ на кожного члена сім'ї, оскільки законом встановлені деякі обмеження. Наприклад, для працездатних громадян коефіцієнт становить 25% від ПМ, а для непрацездатних, в тому числі пенсіонерів, 100%.

Показуємо, які ПМ в результаті закладаються в розрахунок мінімального бюджету сім'ї для різних категорій громадян.

Категорія громадян

Розмір ПМ в Україні з 01.07 по 30.11.2020 р.

Коефіцієнт з 01.07.2020 р.

ПМ для розрахунку мінімального бюджету малозабезпеченої сім’ї

Працездатні особи

2197

25%

549,25

Непрацездатні особи

1712

100%

1712

Діти молодше 6 років

1859

130%

2416,70

Діти від 6 до 18 років

2318

130%

3013,40

І, нарешті, останнє - доплати:

 1. ПМ на кожну дитину з малозабезпеченої сім'ї збільшується на 10% (застосовується відразу при розрахунку мін. бюджету).
 2. Якщо мати, батько або обидва батьки мають інвалідність 1 або 2 групи, то замість 10% ПМ підвищується на 20% (для кожної дитини).
 3. Безумовна доплата на дітей від держави. На дітей віком до 13 років - 250 грн., а на дітей від 13 до 18 років - 500 грн. до суми допомоги.

Тепер рахуємо мінімальний бюджет для сім'ї з нашого прикладу:

 1. Працездатний батько - 549,25 грн.
 2. Мати з інвалідністю - 1712 грн.
 3. Дитина, 15 років - 3013,40 грн. + 20% за мати з інвалідністю = 3616,08 грн.
 4. Дитина, 2 роки - 2416,70 грн. + 20% за мати з інвалідністю = 2900,04 грн.

Разом: 549,25 + 1712 + 3616,08 + 2900,04 = 8777,37 грн.

Це і є ПМ даної сім'ї. Справа за малим - обчислюємо різницю між даними ПМ і реальним доходом і плюсуємо надбавки для неповнолітніх дітей.

8777,37 - 3700 (зарплата батька) - 1712 (пенсія матері) = 3365,37 грн.

Стільки не вистачає сім'ї на життя за законом. Але не забуваємо про надбавки на дітей:

3365,37 + 500 (за дитину 15 років) + 250 (за дитину 2 років) = 4115,37 грн.

Саме таку допомогу родина отримуватиме протягом 6 місяців. За їх закінчення потрібно буде подати заяву на перепризначення допомоги. Звичайно, ця сума не вирішує всіх проблем, але це краще, ніж множити позики грошей і термінові позики онлайн, відчуваючи труднощі з грошима.

Сподобалося?

1

Читайте також

26 травня 2020

Коронавірус змінив життя багатьох країн світу, і Україна не стала винятком. Затребувані раніше фахівці залишилися без роботи і ризикують не знайти аналогічної зайнятості після карантину, оскільки попит на них на ринку праці впав. З бізнесом все ще складніше - МСБ в Україні на межі краху. Але життя йде і зараз, як ніколи важливо знати, які професії будуть затребувані після карантину, а також, який бізнес варто відкривати після виходу з карантину.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.