Опіка в Україні - нюанси і правила

18 березня 2020

Життя непередбачуване і плекана своєю сім'єю дитина або ще недавно глава великої родини можуть залишитися зовсім одні і потребувати чиєїсь допомоги. Сьогодні розбираємося, як оформити опіку в Україні над малолітніми дітьми і недієздатними громадянами, в тому числі похилого віку, і скільки платить держава опікунам в нашій країні.

Хто може стати опікуном?

Опека в Украине - нюансы и правилаВимоги до претендентів на роль опікуна визначаються Цивільним кодексом України:

 1. Щоб стати опікуном, потрібно самому бути дієздатною фізособою і мати реальні можливості для забезпечення потреб свого підопічного.
 2. У вас повинно бути виключно добровільне бажання, що необхідно зафіксувати в письмовому вигляді.
 3. У пріоритеті завжди родичі недієздатного громадянина або дитини, але враховуються і особисті відносини між потенційними підопічними і опікунами. Так якщо людина не хоче, щоб опікуном став його родич, цього не станеться.
 4. Претендент на роль опікуна не може бути наркозалежним, зловживати алкоголем, судимим або позбавленим батьківських прав. Не дозволять взяти на себе відповідальність за іншу людину і особі, яка має небезпечні для інших захворювання або ж смертельні.

Якщо претендентів кілька і громадянин, який потребує опікуна, не наполягає на особистості кого-небудь з претендентів, перевагу віддадуть тому, що об'єктивно має більше можливостей для догляду за ним і турботи.

У яких же випадках оформляються опіка та піклування над дитиною?

Згідно з українським законодавством дітям опіка і піклування потрібні, в разі якщо вони позбавлені батьківського піклування у зв'язку з тим, що:

 1. Їх батьки невідомі або офіційно визнані зниклими безвісти.
 2. Їх батьків позбавили батьківських прав або ж обмежили їх.
 3. Діти є сиротами, бо обоє батьків померли.
 4. Батько і мати дитини були визнані недієздатними або хворіють на ті хвороби, які не сумісні з вихованням дітей і не допускають перебування дитини поруч з батьками.
 5. Батьки знаходяться в розшуку, були арештовані або вже відбувають покарання в місцях позбавлення волі.

За таких причин дитині можуть присвоїти статус сироти офіційно, однак цьому передуватиме спеціальна перевірка, яка може тривати до двох місяців. Якщо статус таки буде наданий дитину можна взяти під опіку, якщо їй менше 14 років, або стати її опікуном, якщо її вік від 14 до 18 років.

Що потрібно для оформлення опікунства над дитиною і як все відбувається?

Будьте готові, що перевіряти будуть все - від стану здоров'я до доходів і думки людей, з якими ви проживаєте. Незважаючи на те, що бажаючих взяти на себе відповідальність за чуже дитя куди менше, ніж потребуючих цього дітей, органи опіки не поспішають з позитивними рішеннями, якщо не впевнені, що дитині буде краще в нових умовах.

Ви повинні бути готові надати, як мінімум, наступний список документів і довідок (з огляду на вашу конкретну ситуацію можуть запросити додаткові папери):

 1. Заява про ваше бажання стати опікуном.
 2. Ваш паспорт і його копія.
 3. Якщо ви перебуваєте в шлюбі, то свідоцтво про нього.
 4. Ви повинні надати згоду всіх осіб, які постійно перебувають з вами на одній житлоплощі, на взяття вами опіки.
 5. Документи, що підтверджують ваші доходи. Це можуть бути як довідки про доходи, так і ваша декларація про доходи за останнє півріччя.
 6. Свідоцтво про право власності на житло або договір оренди.
 7. Потрібно пройти спецкурс по вихованню дітей і надати свідчення про завершення навчання.
 8. Документ про поточний стан вашого здоров'я, а також довідки від психіатра, нарколога (він також повинен підтвердити відсутність у вас залежностей від різних небезпечних речовин і підтвердити, що у ваших рідних також їх немає).
 9. Довідка про те, що ви не були судимі.

В органах опіки зареєструють ваше звернення, а також перелік наданих документів. Чекайте візиту - перевірка житлово-побутових умов майбутнього опікуна є обов'язковою, на її підставі буде складено висновок про можливість або неможливість прийняття позитивного рішення. Після ще протягом 30 днів потрібно буде чекати остаточного рішення. При відмові вам назвуть причину і вкажуть шляхи оскарження рішення.

Як оформляється опіка над людьми похилого віку та літніми людьми в Україні?

Опікун літній людині потрібен, якщо той є недієздатним і потребує чиєїсь допомоги й опіки і не може самостійно забезпечити собі догляд. Зрозуміло, в пріоритеті родичі такої людини, але в цілому роль піклувальника може взяти на себе будь-яка людина, якщо того захоче вона і, звичайно, сам літній.

Також існує ряд правил:

 1. Ви не має права розпоряджатися майном підопічного в свою користь або на користь своїх родичів.
 2. Ви не можете передавати або дарувати майно підопічного.
 3. Ви не можете виступати в ролі поручителя від його імені, брати за нього термінові позики або швидкі позики онлайн.
 4. Якщо ви хочете передати своє майно підопічному, то це можливо зробити тільки шляхом оформлення договору дарування або позики, але тільки з безплатним користуванням.
 5. Ви не маєте права спадкування.

Будь-які майнові питання підопічного повинні вирішуватися через органи опіки - тільки вони мають право регулювати процес відчуження майна, а також укладення договорів і видачу письмових зобов'язань від імені літньої людини під вашою опікою.

Які документи потрібно зібрати?

 1. Вашу заяву про бажання стати опікуном.
 2. Заяву вашого майбутнього підопічного.
 3. Доказ недієздатності передбачуваного підопічного, будь-то документи або судове рішення.
 4. Документи і довідки, що відображають інформацію про ваші доходи і матеріальний стан в цілому.
 5. Документи, що підтверджують, що у вас є житлоплоща.
 6. Довідка про те, що ваша житлоплоща на поточний момент перебуває в належному стані.
 7. Довідка про те, що ви не були судимі.
 8. Якщо ви в шлюбі чи раніше в ньому були, потрібно надати свідоцтво про те, що ви одружені або розлучилися.
 9. Медичний висновок про стан вашого здоров'я.

Документи і заяву розглядатимуть місяць. Після ви отримаєте або позитивне рішення, або відмову з зазначеним порядком оскарження.

Як держава допомагає опікунам дітей і літніх людей?

В обох випадках ви можете розраховувати на фінансову підтримку держави, однак розмір допомоги, на жаль, суттєво відрізняється.

Опікунам дітей

Якщо ви взяли під опіку дитину, держава буде виплачувати вам щомісячну допомогу. Для цього потрібно звернутися в органи соцзахисту населення та подати відповідну заяву, а також представити ряд документів для розгляду:

 1. Рішення про встановлення опіки над дитиною.
 2. Метрика опікуваної вами дитини та її копія.
 3. Довідка про склад сім'ї на ваше ім'я.
 4. Якщо у дитини є інвалідність, потрібно також надати медичний висновок про це.
 5. Якщо ви прописані за однією адресою, а фактично проживаєте взагалі в іншому місті, потрібно взяти довідку про те, що ви не отримуєте аналогічної допомоги за місцем прописки.

На утримання дітей під опікою щомісяця виділяється сума, рівна подвійному розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Якщо ви отримуєте ще і пенсію чи іншу допомогу, її розмір віднімуть від суми допомоги на дитину. Пояснимо на прикладі:

У вас під опікою знаходиться дитина 12 років. ПМ для дітей з 6 до 18 в 2020 році в Україні становить 2 218 грн.

 • якщо це єдиний вид допомоги, який вам виплачують, то щомісяця ви будете отримувати таку суму: 2 218 * 2 = 4 436 грн;
 • якщо у вас в аналогічній ситуації є ще й пенсія в розмірі, скажімо, 1 730 грн, то розрахунок буде дещо інший: 2 218 * 2 = 4 436 - 1 730 = 2 706 грн.

Піклувальникам літніх людей

На жаль, таких людей держава не балує - розмір компенсації для опікунів літніх людей в Україні становить від 7 до 15% від розміру прожиткового мінімуму для працездатної людини в країні.

Коефіцієнт залежить від категорії опікуваного. Якщо це інвалід першої групи, компенсують 15% від ПМ. Опікунам інвалідів 2 групи вже 10%, а третьої і зовсім 7%. При цьому отримати компенсацію можуть тільки непрацюючі люди, які весь свій час присвячують догляду за підопічним.

Рахуємо:

 • 2 027 (поточний розмір ПМ для працездатних громадян) * 15% (1 група) = 304,05 грн.
 • 2 027 * 10% (2 група) = 202,7 грн.
 • 2 027 * 7% (3 група) = 141,89 грн.

Яким чином опікунам літніх людей повинна допомогти ця сума, залишається загадкою, бо навіть 15% від ПМ це дуже мало.

Можливо, вам буде корисно дізнатися, «Як оформити закордонний паспорт дитині?», а також стане в нагоді інформація про те, як відбувається «Реєстрація дитини в електронній черзі в сад - правила і процедура».

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.