ПДФО в Україні - хто платить, скільки, за що платити не потрібно?

01 жовтня 2019

Оплата ПДФО в нашій країні є прямим обов'язком всіх працюючих громадян, проте, не всі знають, як проводиться розрахунок ПДФО, який ПДФО платять пільговики в різних ситуаціях і за що його платити обов'язково, а за що ні. Розповідаємо докладніше про головний податок України і з'ясовуємо, кому на ньому можна і заощадити.

ПДФО в Україні - хто платить, скільки, за що платити не потрібно?

Отже, що це таке?

Є дохід - плати податок. ПДФО є нічим іншим як податком, яким обкладають будь-які доходи фізичних осіб, або прибутковим податком, як його називають в побуті, і є обов'язковим для всіх громадян України. Саме цей податок є головним джерелом поповнення бюджету нашої країни, так само як і країн всього світу.

 

Хто зобов'язаний платити?

Сама назва податку вже говорить за себе - це загальнодержавний податок для фізосіб, проте розглянемо категорії платників докладніше.

 1. Фізичні особи, які є резидентами країни, зобов'язані платити цей податок як щодо доходів, отриманих в Україні, так і за кордоном. Друге, до речі, стосується і тих випадків, коли громадяни їдуть на заробітки, і тих, коли громадяни працюють на іноземні компанії, залишаючись при цьому в рідній країні, що сьогодні дуже популярно.
 2. Фізособи, що не є резидентами України, а наприклад, тимчасово тут працюють. В даному випадку оподатковується тільки той дохід, який був отриманий громадянином іншої держави в нашій країні.
 3. Податкові агенти. Такими в Україні є, як правило, роботодавці, які виконують нарахування, утримання та сплату даного податку з тих доходів, які отримують його працівники. Податкові агенти відзначені в даному переліку, тому що, незважаючи на те, що фактично податок нараховується на доходи працівника і сплачує цей податок, відповідно, працівник, роботодавець несе відповідальність за те, щоб відповідна інформація і оплата надходила своєчасно і в коректній формі.

По суті, якщо мова йде про фізосіб, які займаються підприємницькою діяльність або ж є самозайнятими, то нараховують собі податок і сплачують вони його самі. Всі інші, якщо працюють не на себе, а на підприємство, організацію чи компанію і т.д., займатися цим питанням не повинні - за них все зробить працедавець. Втім, довіряй, але перевіряй - поцікавитися, чи коректно платить за вас податки роботодавець, ніколи не буде зайвим, тому що випадки несумлінного виконання своїх обов'язків роботодавцями, на жаль, не рідкість.

Що підлягає оподаткуванню в даному випадку?

Розбираємося, які доходи беруться до уваги податківцями.

Якщо ви резидент України:

 1. В першу чергу враховується ваш загальний щомісячний дохід (або річний, якщо ви зайняті підприємництвом і звітуєте за календарний рік).
 2. Крім того врахують всі інші доходи, отримані в Україні.
 3. Доходи, отримані вами з інших джерел - наприклад за кордоном.

Якщо ви нерезидент:

 1. Ваш щомісячний або ж річний дохід, отриманий в Україні.
 2. Будь-які інші доходи, крім доходів від основної діяльності, якщо вони також отримані в Україні.

При цьому ставка є єдиною для всіх - це 18%. Але є і випадки, коли податок з доходу оплачувати потрібно в іншому розмірі або не потрібно платити, наприклад:

 1. Якщо ви продали свою машину і це єдина продана вами за рік машина, податок з отриманого за неї доходу, платити не потрібно. Якщо ж ви здійснюєте другий або третій продаж за один рік, будьте ласкаві розщедритися на 5% від отриманої вами суми.
 2. Також 5% потрібно буде віддати державі, якщо ви продаєте вантажний автомобіль, причому перший це продаж або наступні, тут вже значення не має.
 3. Не потрібно платити податок також і з доходу, отриманого від продажу мопеда або мотоцикла.
 4. 9% потрібно сплачувати з суми отриманих вами дивідендів, якщо отримуєте ви даний дохід від імені підприємства, яке є платником єдиного податку. Якщо ж підприємство співпрацює з фіскальною службою на умовах загальної системи оподаткування, віддати державі потрібно буде менше - всього 5%.
 5. 10% зі свого доходу в Україні повинні платити шахтарі, якщо вони працюють на умовах повного робочого дня і задіяні в роботі під землею не менше ніж протягом половини робочого часу в розрахунку на рік.
 6. Знижена ставка в розмірі 10% застосовується і для співробітників окремих воєнізованих служб (аварійних та рятувальних).
 7. І, нарешті, в ряді випадків, громадяни можуть розраховувати на отримання спеціальної податкової соціальної пільги в розмірі 50% від розміру встановленого прожиткового мінімуму. До слова, навіть тут порядок розрахунку розміру ПМ не на користь громадянам, якщо ви пам'ятаєте наш матеріал, де ми розповіли про те, як формується «Прожитковий мінімум і споживчий кошик в Україні – реальна вартість» - будь він вище, і знижка б надавалася від набагато більшої суми.

У загальні доходи можуть бути зараховані практично всі надходження в бюджет громадян, в тому числі і пасивні:

 1. Зарплати.
 2. Компенсації, премії, винагороди.
 3. Суми, отримані внаслідок виграшу в державну лотерею або ж недержавну.
 4. Суми, виграні громадянином в азартні ігри.
 5. Відсотки від депозитів.
 6. Доходи, отримані внаслідок участі в дисконтних програмах.
 7. Виплати по вашим облігаціями.
 8. Доходи від інвестування.
 9. Роялті.
 10. Пайові виплати.
 11. Виплати за сертифікатами.

Як розрахувати такий податок і суму, яку ви отримуєте на руки?

Для розрахунку суми вашого доходу після сплати податків, береться так звана база оподаткування - це або ваша заробітна плата в повному обсязі (оскільки ЄСВ тепер з найманих працівників не вираховують) або нарахована вам сума винагороди, якщо оплата проводиться не за постійним трудовим договором, а за разовим цивільно-правовим.

Розглянемо на прикладі:

Ганна працює менеджером в рекламному агентстві і отримує заробітну плату в розмірі 12 тис. гривень на місяць.

З її доходу віднімуть ПДФО: 12 000 * 18% = 2 160 гривень.

Також буде нарахований військовий збір: 12 000 * 1,5% = 180 гривень.

До видачі Ганні нарахують: 12 000 - 2 160 - 180 = 9 660 гривень.

Хто може отримати податкову соціальну пільгу?

Найчастіше в Україні застосовується пільга, що дозволяє отримати знижку на розмір доходу, що підлягає оподаткуванню, в розмірі 50% від розміру встановленого в Україні прожиткового мінімуму станом на початок поточного року.

Розберемося на прикладі:

Ніна проживає в невеликому провінційному містечку і не змогла знайти собі добре оплачуваної роботи за фахом, а тому влаштувалася вахтером і отримує лише 1800 гривень на місяць - така зарплата нараховується їй відповідно до умов праці, а ось скільки вона отримає на руки, ми зараз прорахуємо.

Якби не було соціальної пільги, їй довелося б заплатити податків на суму 351 гривня, і тоді б вона отримувала на руки всього 1449 гривень (за методом розрахунку, описаним вище). Але зарплата Ніни менше нині встановленого ПМ (1 921 гривня на 1 січня). Тому їй належить знижка.

Для розрахунку знижки береться розмір ПМ і вже від нього віднімається 50% його розміру:

1 921 - 50% = 960 гривень 50 копійок

Це і є розмір знижки для Ніни, а відніматися дана пільга буде від розміру її зарплати:

1 800 - 960,5 = 839 гривень 50 копійок

Так ми отримали розмір доходу Ніни, з якого вона зобов'язана сплатити податок:

839,5 * 18% = 151 гривня 11 копійок

Також потрібно сплатити 1,5% військового збору:

839,5 * 1,5% = 12 гривень 59 копійок

Відповідно при наявності знижки Ніна отримає на руки:

1 800 - 151,11 - 12,59 = 1 636 гривень 30 копійок

Для отримання знижки потрібно просто написати відповідну заяву прямо за місцем роботи і чим раніше ви це зробите, тим краще, оскільки пільгу для вас починають враховувати безпосередньо з дня подачі заяви.

Важливо: Прожитковий мінімум в Україні не є статичною величиною і змінюється кілька разів на рік, однак враховують для кожного року розмір ПМ, встановлений на 1 січня чергового року. Відповідно, зі збільшенням ПМ в кожному наступному році, буде збільшуватися і знижка для вас.

Коли дають підвищену пільгу?

Пільга в розмірі 150% надається:

 1. Чорнобильцям 1 і 2 категорій.
 2. Інвалідам 1 і 2 груп та інвалідам з дитинства.
 3. Журналістам та іншим особам, які постраждали від різних переслідувань за правозахисну діяльність.
 4. Студентам, учням, ординаторам, аспірантам і т.д.
 5. Одиноким матерям, одиноким батькам, вдівцям / вдовам, піклувальникам і опікунам на кожну дитину віком до 18 років.
 6. Громадянам, які утримують дітей-інвалідів - також на кожну таку дитину.

Не дивно, що розмір ПДФО в Україні викликає невдоволення у громадян, адже навіть при нормальній зарплаті на сьогоднішній день віддавати таку суму державі не хочеться нікому, враховуючи, що всі безкоштовні блага, які повинні отримувати за це від держави платники податків, будь це медицина або освіта, на практиці зовсім не безкоштовні. В результаті, заплативши все і всім, громадяни часто змушені шукати срочно гроші в борг або брати термінові позики, щоб дожити до чергової зарплати.

Можливо, вам буде також цікавий наш матеріал про «Єдиний податок фізособам».

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.