Пенсії інвалідам - кому і скільки платить держава?

21 жовтня 2019

В Україні, як і в будь-якій країні, є категорії громадян, які особливо потребують допомоги держави. Серед найбільш незахищених верств населення і ті, кому потрібні пенсії через втрату працездатності. Сьогодні розбираємося, як нараховуються пенсії по групі інвалідності, які розміри пенсій в 2019 році і чим допомагає держава тим, хто не має можливості заробити собі на життя і не має жодного дня трудового стажу.

Хто має право на такі виплати?

Пенсии инвалидам – кому и сколько платит государство?

Будь-який громадянин України, який зіткнувся з повною або ж часткової втратою працездатності, має право звернутися за оформленням пенсії по інвалідності за умови, що має достатній страховий стаж. Чи отримав чоловік травму при виробництві або захворів з іншої причини, значення не має - сам факт, що громадянин непрацездатний вже дає право на пенсію. Відмінність лише в тому, що при інвалідності, отриманій внаслідок виробничих травм, виплатою пенсій опікується Фонд соцтрахування населення. Те ж право є й у громадян, які стали інвалідами через вроджені вади або захворювання, а не придбали їх уже в зрілому віці.

Скільки потрібно пропрацювати, щоб оформити таку пенсію при настанні інвалідності?

Незважаючи на те, що призначення виплат інвалідам відбувається без особливих складнощів і зайвої бюрократії, одна обов'язкова умова все ж є - у громадянина повинен бути мінімальний страховий стаж.

Для інвалідів 1 групи це:

 • Якщо громадянину менше 25 років - 1 рік.
 • 26-28 років - 2 роки.
 • 29-31 рік - 3 роки.
 • 32-34 роки - 4 роки.
 • 35-37 років - 5 років.
 • 38-40 років - 6 років.
 • 41-34 роки - 7 років.
 • 44-48 років - 8 років.
 • 49-53 роки - 9 років.
 • 54-59 років - 10 років.

Як бачимо, умови щодо мінімальної кількості років стажу досить лояльні. Громадяни, у яких 2 і 3 групи інвалідності повинні мати таку кількість років стажу:

 • Якщо громадянину менше 23 років - 1 рік.
 • 24-26 років - 2 роки.
 • 27-28 років - 3 роки.
 • 29-31 рік - 4 роки.
 • 32-33 роки - 5 років.
 • 34-35 років - 6 років.
 • 36-37 років - 7 років.
 • 38-39 років - 8 років.
 • 40-42 роки - 9 років.
 • 43-45 років - 10 років.
 • 46-48 років - 11 років.
 • 49-51 рік - 12 років.
 • 52-55 років - 13 років.
 • 56-59 років - 14 років.

Важливо: якщо громадянин отримав травму або захворювання вже після виходу на пенсію, то пенсію по інвалідності йому можуть призначити при наявності стажу в 15 років. А ось військовослужбовці, які отримали інвалідність під час проходження строкової військової служби можуть отримати її, і зовсім не маючи стажу.

Скільки платять?

Розмір виплат за наявності стажу залежить від того, скільки ви працювали, скільки заробляли, а також від того, яка у вас група інвалідності. По суті, в разі отримання статусу інваліда, вам вираховують вашу передбачувану пенсію за віком, виходячи з ваших даних, і далі визначають, скільки ви будете отримувати, вже по вашій групі.

 • Якщо ви інвалід 1 групи, вам належить 100% від вашої передбачуваної пенсії за віком.
 • Якщо 2 групи - 90%.
 • Якщо 3 групи, яка є найлегшою і передбачає, що людина може навіть працювати, дотримуючись розумних обмежень, держава буде платити 50% від визначеної для громадянина суми пенсії за віком.

При цьому інваліди 2 групи можуть отримати і 100% від пенсії за віком, за умови, що стали інвалідами вже після виходу на пенсію або якщо накопичили певну кількість років стажу, а саме:

 • Якщо до 46 років громадянин набрав 20/25 років стажу для жінок і чоловіків відповідно.
 • До 48 років - 21/26 років.
 • До 50 років - 22/27 років.
 • До 53 років - 23/28 років.
 • До 56 років - 24/29 років.
 • До 59 років - 25/30 років.

Для інвалідів 3 групи єдиний шанс отримати 100% від пенсії за віком - це мати стаж тривалістю 30 років для жінок або 35 років для чоловіків, тут поблажок держава особливих не робить.

Мінімальний же розмір пенсії в Україні обмежений рівнем прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Так в 2019 році він становить 1 564 гривні, а з грудня 2019 року буде підвищений до 1 638 гривень.

Що робити тим, у кого був невеликий заробіток і чия пенсія нижче ПМ?

Таке в нашій країні не рідкість, оскільки хтось міг працювати на низькооплачуваній роботі до настання інвалідності або просто підробляти. Особливо це стосується тих, хто проживає в сільській місцевості, де спостерігається дефіцит робочих місць з нормальною ставкою.

Якщо пенсія по інвалідності після всіх надбавок і доплат залишається занадто низькою і не перевищує рівень ПМ, держава доплачує решту суми у вигляді щомісячної адресної допомоги.

Що робити тим, у кого немає стажу?

Незважаючи на те, що пенсія по інвалідності таким громадянам не може бути призначена, без допомоги держава їх також не залишає. Так, інваліди, у яких немає ні єдиного дня стажу, можуть оформити спеціальну соціальну допомогу. Її розмір, на жаль, досить малий і прив'язаний до розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

 • Інваліди 1 групи отримують допомогу у вигляді 100% від ПМ для непрацездатних громадян.
 • Інваліди 2 групи - 80% від нього ж.
 • Інваліди 3 групи - 60%.

Важливо: якщо громадянин працював і, отримавши інвалідність, не зміг продовжити трудову діяльність, всі роки, наступні за настанням інвалідності, будуть зараховані в його стаж. Але на одержувачів соціальної допомоги, які не мають стажу, це правило не поширюється, тобто стажу, якщо вони не будуть працювати, у них не буде.

Скільки будуть платити працюючим інвалідам?

Якщо інвалід 1 або 2 групи працює, то отримувати пенсію він буде в тому розмірі, в якому вона йому була призначена - для цих груп ніяких обмежень немає. А ось інваліди 3 групи будуть терпіти обмеження. Так замість призначеної їм суми пенсії вони отримуватимуть лише 85% від неї. Втім, це все одно вигідніше, ніж жити просто на пенсію, якщо громадянин відчуває себе в силах працювати і може не брати позики грошей або гроші до зарплати.

На який термін призначаються пенсії?

Пенсія буде виплачуватися протягом усього терміну дії інвалідності громадянина. Але є й нюанси:

 1. Якщо жінка досягла віку 55 років, а чоловік 60 років, то ці виплати будуть нараховуватися їм довічно.
 2. При зміні групи міняються і виплати, але не раніше наступного місяця після зміни групи інвалідності на вищу або нижчу.
 3. Що якщо раптом виявився здоровим? Чи потрібно відшкодовувати виплати?

Ні. Якщо ви пройшли чергову медкомісію, яка встановила, що ви впоралися з хворобою і тепер здорові, а значить, і підстав для отримання вами статусу інваліда більше немає, то повертатися нічого не потрібно. Вам просто виплатять останній платіж за поточний місяць і все - виплати будуть припинені надалі.

 1. Медогляд обов'язковий і без нього вам платити ніхто не буде. Якщо вам призначена чергова комісія на певний термін, пройти її потрібно в обов'язковому порядку. Так ви підтверджуєте свою групу інвалідності. Крім того, в ряді випадків група може бути підвищена або знижена. Якщо ви не пройдете її в установлений строк, але зможете довести, що причина на те була поважна, вам дозволять пройти її пізніше і навіть відшкодують виплати за пропущений термін, якщо ви раніше вже отримували виплати і це повторний медогляд. Максимальний термін для відшкодування виплат - це 3 роки.
 2. Якщо статус був присвоєний повторно, а група при цьому була змінена, то за пропущений вами термін виплати будуть компенсовані згідно з умовами раніше встановленої для вас групи. Якщо ж ви з якихось причин пропустили аж 5 років або більше, то виплати за 3 роки вам, звичайно, повернуть, але вже за новими умовами. Відповідно, для тих, у кого виплати за новими умовами вище, це вигідно. І навпаки, ті, чию групу знизили разом з виплатами, втратять кругленьку суму.

Які бувають доплати до пенсії?

На жаль, в нашій країні доплати встановлені на рівні формальності, інакше це не назвеш - 50 з гаком гривень можуть доплачувати тим, хто потребує догляду. А саме:

 • Інвалідам з 1 групою.
 • Інвалідам з 2 групою, якщо у них немає родичів, якщо вони досягли пенсійного віку або просто потребують догляду.
 • Інвалідам з 3 групою, якщо вони самотні і вийшли на пенсію.

Яким чином інваліди зможуть забезпечити собі догляд за 50 гривень, залишається тільки здогадуватися.

Можливо, вам буде також цікаво дізнатися, як виплачуються «Лікарняні листи в Україні», а також, що являє собою «Прожитковий мінімум і споживчий кошик в Україні – реальна вартість».

Сподобалося?

3

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.