Пенсії - міжнародний досвід. Як заробляють на старість в різних країнах світу?

29 жовтня 2019

Пенсія в Україні незмінно є гарячою темою для обговорення громадянами будь-якого віку - одні плачуться на її розмір вже сьогодні, оскільки змушені жити на копійки, інші ж розуміють, що їх ця доля в майбутньому теж навряд чи омине стороною. Ми вирішили розглянути умови отримання пенсій в інших країнах і з'ясувати, де пенсіонерам добре живеться.

Пенсії у Франції

Пенсії - міжнародний досвід. Як заробляють на старість в різних країнах світуНа пенсію французи йдуть у віці 65 і 67 років для жінок і чоловіків відповідно. Без пенсії тут не залишиться ніхто, але щоб отримати 100% від того, що заслужили, потрібно відпрацювати приблизно 40 років, а краще більше.

Оскільки пенсії тут є також частиною системи соціального страхування громадян, розмір майбутньої пенсії безпосередньо залежить від розміру окладу протягом трудової діяльності громадянина. Для обчислення максимальної пенсії беруться 25 років з 40 відпрацьованих, протягом яких громадянин отримував найвищу зарплату. Від середнього окладу за цей термін і вираховується половина - стільки буде отримувати французький пенсіонер. Якщо, звичайно, він відпрацював більше 40 років, а якщо ні, від 100% передбачуваної пенсії віднімається по 1,25% за кожен невідпрацьований до цієї кількості років квартал.

Також існує спеціальна система балів, завдяки якій нараховується ще і накопичувальна пенсія. В результаті французький пенсіонер отримує певну надбавку до своєї пенсії.

В середньому ж пенсія француза дорівнює приклад 1 тис. євро, чого достатньо для гідного рівня життя у Франції, але і не так вже й багато. Не рідкість зустріти французьких пенсіонерів в інших країнах - багато хто їде в країни, в яких 1 тис. євро зовсім інші гроші і живуть там на широку ногу.

Мінімальна пенсія у Франції в 2019 році дорівнює приблизно 637 євро - це близько 17 тис. 760 гривень сьогодні. Зрозуміло, вартість життя в цій країні теж куди вище, але навіть при цьому рівень не можна порівняти. Для розуміння, середня тривалість життя французів вже досягає 82 років, а українців - 72 роки. При цьому французи в більшості своїй і в старості живуть повноцінним життям, займаються спортом і отримують від життя задоволення, тоді як наші пенсіонери змушені працювати в такому похилому віці, долаючи проблеми зі здоров'ям і інші труднощі і це куди більш показово, ніж цифри.

Німеччина

Середня пенсія в Німеччині сьогодні становить понад 1 тис. 400 євро. На таку суму можна цілком комфортно жити навіть в Берліні, де продукти аж ніяк не дешеві, а оплата житла і комунальних послуг забирає в середньому 300 євро з бюджету. У зв'язку з цим німецька влада замислюється про підвищення пенсійного віку (зараз йдуть на пенсію в проміжку з 65 до 67 років) - населення старіє, жінки тут живуть в середньому до 83 років, чоловіки до 78, а пенсії доводиться виплачувати чималі.

Але за цим усім ховаються і вельми низькі пенсії німецьких громадян, яких досить великий трудовий стаж привів до жебрацької пенсії в старості через малі зарплати протягом їх трудової діяльності. Так, таке в Німеччині теж існує, і такі пенсіонери отримують мінімальну пенсію в країні, яка дорівнює приблизно 450 євро. Якщо враховувати вартість життя в Німеччині, такі пенсії недалеко пішли від українських.

Щоб заробити пенсію в Німеччині, потрібно пропрацювати мінімум 5 років. У 27 років або пізніше, якщо громадянин ще не відпрацював безперервно 5 років, його починають інформувати про пенсії. Йому повідомляють, скільки він буде отримувати, якщо прямо зараз кине роботу і піде на пенсію, скільки складе його пенсія, якщо він буде і далі працювати до старості на ту ж зарплату, скільки, якщо зарплата буде рости в тому ж темпі і т.д . Якщо громадяни продовжують працювати і, відповідно, безперервно платити внески, їх повідомляють про стан їх майбутніх пенсій щорічно.

При цьому сама пенсійна система у німців дуже квола - періодично розмір пенсійних внесків переглядається в бік збільшення, оскільки пенсіонерів багато, більшість з них заробили чималі суми, а ось молоді, яка буде це все «спонсорувати» своїми внесками країні не вистачає.

Цим пояснюється і те, як охоче Німеччина приймає молодих фахівців з інших країн. Причому раніше іноземцям давали зелену карту, яка дозволяла працювати в Німеччині 5 років, після закінчення яких громадянин повинен був покинути країну. За ці 5 років він і його роботодавець платили порівну внески. При виїзді з Німеччини іноземний громадянин отримував свою половину сплачених внесків назад, а ось та частина, яку платив за нього роботодавець, не відшкодовувалась. Вигідно? Безперечно. Але зараз працюючих все одно не вистачає, а тому умови для іноземців поступово пом'якшуються і навіть громадянство отримати, приїхавши працювати, все легше.

США

Середня пенсія в США в 2019 році становить $ 1469 на одного громадянина, а пара, яка проживає спільно, може отримувати приблизно $ 2448. При цьому важливо відзначити, що купівельна спроможність громадян США набагато вище, ніж у громадян з розвинених країн Європи.

Громадяни, що не пропрацювали ні дня за все своє життя, зовсім без виплат, звичайно, не залишаються, але отримують мінімальну пенсію - усього $ 300.

Американці виходять на пенсію в середньому в 65 років. Можна вийти і раніше - з 62, якщо на те у вас є причини, але в такому випадку ви втратите частину вашої пенсії. Так, при виході на пенсію в 65 років, можна отримувати пенсію в повному обсязі, а при більш ранньому - лише 70% від неї, причому в подальшому вона вже не збільшиться.

Звідки такі великі пенсії в США? Вся справа в Державному і недержавних фондах. Американець повинен платити 15% від своїх доходів - 7,65% він платить сам, а решта 7,35% платить його працедавець. З тих грошей, які надходять в якості внесків від громадянина, він може направити частину до Державного фонду або недержавного, уклавши з ним договір. Таким чином, гроші будуть «працювати» всі роки до виходу громадянина на пенсію, оскільки на них буде нараховуватися певний відсоток.

Важливо відзначити, що навіть якщо громадяни роблять відрахування з цих грошей в недержавні фонди, то якщо сума менше $ 2000, податки за це додатково вони не платять.

Японія

Японські пенсіонери є одними з найбагатших у світі - їх пенсії досягають $ 2000 і це при тому, що самі японці кажуть, що для нормального життя в Японії без розкоші, але і не в злиднях, потрібно приблизно $ 1000 в місяць. Мінімальна ж пенсія в Японії дорівнює приблизно $ 600.

Пенсії в Японії бувають двох видів - державна і професійна. Крім них японці отримують ще й одноразову допомогу при виході на пенсію. Державна пенсія сплачується самозайнятими особами, які протягом свого трудового діяльності сплачують державі добровільні внески (близько $ 150 в місяць). Професійну пенсію отримують офіційно працевлаштовані громадяни, які платять податок - 18,3% від доходу щомісяця.

При цьому громадян всіляко стимулюють працювати після досягнення пенсійного віку. Наприклад, якщо вийти на пенсію раніше, розмір пенсії зменшиться і буде дорівнює 70% від суми, яку міг отримувати громадянин, якби вийшов на пенсію в термін. А ось якщо працювати і після досягнення 65 років, наприклад, до 70 років, розмір заслуженої мінімальної ставки для пенсіонера збільшиться до 142%. Якщо врахувати, що живуть японці в середньому до 80 років, а часто і довше, це має сенс - всі наступні роки на зароблені гроші вони можуть оплачувати житло, харчування, робити приємні покупки, подорожувати і всіляко радіти життю, адже 70 років в Японії не така вже старість, завдяки прекрасній медицині і способу життя японців.

Як бачите, практично скрізь працює одна і та ж схема - попрацюй на державу, а потім держава попрацює на тебе. Однак хотілося б вірити, що колись і українська держава згадає про другу частину цієї простої формули, а наші пенсіонери перестануть жити на копійки і шукати, де взяти гроші в борг або швидкі позики онлайн.

Можливо, вам будуть також цікаві наші матеріали про «Лікарняні листи в Україні», а також «Пенсії інвалідам - ​​кому і скільки платить держава?».

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.