Пенсії - міжнародний досвід. Як заробляють на старість в різних країнах світу?

29 жовтня 2019

Пенсія в Україні незмінно є гарячою темою для обговорення громадянами будь-якого віку - одні плачуться на її розмір вже сьогодні, оскільки змушені жити на копійки, інші ж розуміють, що їх ця доля в майбутньому теж навряд чи омине стороною. Ми вирішили розглянути умови отримання пенсій в інших країнах і з'ясувати, де пенсіонерам добре живеться.

Пенсії у Франції

Пенсії - міжнародний досвід. Як заробляють на старість в різних країнах світуНа пенсію французи йдуть у віці 65 і 67 років для жінок і чоловіків відповідно. Без пенсії тут не залишиться ніхто, але щоб отримати 100% від того, що заслужили, потрібно відпрацювати приблизно 40 років, а краще більше.

Оскільки пенсії тут є також частиною системи соціального страхування громадян, розмір майбутньої пенсії безпосередньо залежить від розміру окладу протягом трудової діяльності громадянина. Для обчислення максимальної пенсії беруться 25 років з 40 відпрацьованих, протягом яких громадянин отримував найвищу зарплату. Від середнього окладу за цей термін і вираховується половина - стільки буде отримувати французький пенсіонер. Якщо, звичайно, він відпрацював більше 40 років, а якщо ні, від 100% передбачуваної пенсії віднімається по 1,25% за кожен невідпрацьований до цієї кількості років квартал.

Також існує спеціальна система балів, завдяки якій нараховується ще і накопичувальна пенсія. В результаті французький пенсіонер отримує певну надбавку до своєї пенсії.

В середньому ж пенсія француза дорівнює приклад 1 тис. євро, чого достатньо для гідного рівня життя у Франції, але і не так вже й багато. Не рідкість зустріти французьких пенсіонерів в інших країнах - багато хто їде в країни, в яких 1 тис. євро зовсім інші гроші і живуть там на широку ногу.

Мінімальна пенсія у Франції в 2019 році дорівнює приблизно 637 євро - це близько 17 тис. 760 гривень сьогодні. Зрозуміло, вартість життя в цій країні теж куди вище, але навіть при цьому рівень не можна порівняти. Для розуміння, середня тривалість життя французів вже досягає 82 років, а українців - 72 роки. При цьому французи в більшості своїй і в старості живуть повноцінним життям, займаються спортом і отримують від життя задоволення, тоді як наші пенсіонери змушені працювати в такому похилому віці, долаючи проблеми зі здоров'ям і інші труднощі і це куди більш показово, ніж цифри.

Німеччина

Середня пенсія в Німеччині сьогодні становить понад 1 тис. 400 євро. На таку суму можна цілком комфортно жити навіть в Берліні, де продукти аж ніяк не дешеві, а оплата житла і комунальних послуг забирає в середньому 300 євро з бюджету. У зв'язку з цим німецька влада замислюється про підвищення пенсійного віку (зараз йдуть на пенсію в проміжку з 65 до 67 років) - населення старіє, жінки тут живуть в середньому до 83 років, чоловіки до 78, а пенсії доводиться виплачувати чималі.

Але за цим усім ховаються і вельми низькі пенсії німецьких громадян, яких досить великий трудовий стаж привів до жебрацької пенсії в старості через малі зарплати протягом їх трудової діяльності. Так, таке в Німеччині теж існує, і такі пенсіонери отримують мінімальну пенсію в країні, яка дорівнює приблизно 450 євро. Якщо враховувати вартість життя в Німеччині, такі пенсії недалеко пішли від українських.

Щоб заробити пенсію в Німеччині, потрібно пропрацювати мінімум 5 років. У 27 років або пізніше, якщо громадянин ще не відпрацював безперервно 5 років, його починають інформувати про пенсії. Йому повідомляють, скільки він буде отримувати, якщо прямо зараз кине роботу і піде на пенсію, скільки складе його пенсія, якщо він буде і далі працювати до старості на ту ж зарплату, скільки, якщо зарплата буде рости в тому ж темпі і т.д . Якщо громадяни продовжують працювати і, відповідно, безперервно платити внески, їх повідомляють про стан їх майбутніх пенсій щорічно.

При цьому сама пенсійна система у німців дуже квола - періодично розмір пенсійних внесків переглядається в бік збільшення, оскільки пенсіонерів багато, більшість з них заробили чималі суми, а ось молоді, яка буде це все «спонсорувати» своїми внесками країні не вистачає.

Цим пояснюється і те, як охоче Німеччина приймає молодих фахівців з інших країн. Причому раніше іноземцям давали зелену карту, яка дозволяла працювати в Німеччині 5 років, після закінчення яких громадянин повинен був покинути країну. За ці 5 років він і його роботодавець платили порівну внески. При виїзді з Німеччини іноземний громадянин отримував свою половину сплачених внесків назад, а ось та частина, яку платив за нього роботодавець, не відшкодовувалась. Вигідно? Безперечно. Але зараз працюючих все одно не вистачає, а тому умови для іноземців поступово пом'якшуються і навіть громадянство отримати, приїхавши працювати, все легше.

США

Середня пенсія в США в 2019 році становить $ 1469 на одного громадянина, а пара, яка проживає спільно, може отримувати приблизно $ 2448. При цьому важливо відзначити, що купівельна спроможність громадян США набагато вище, ніж у громадян з розвинених країн Європи.

Громадяни, що не пропрацювали ні дня за все своє життя, зовсім без виплат, звичайно, не залишаються, але отримують мінімальну пенсію - усього $ 300.

Американці виходять на пенсію в середньому в 65 років. Можна вийти і раніше - з 62, якщо на те у вас є причини, але в такому випадку ви втратите частину вашої пенсії. Так, при виході на пенсію в 65 років, можна отримувати пенсію в повному обсязі, а при більш ранньому - лише 70% від неї, причому в подальшому вона вже не збільшиться.

Звідки такі великі пенсії в США? Вся справа в Державному і недержавних фондах. Американець повинен платити 15% від своїх доходів - 7,65% він платить сам, а решта 7,35% платить його працедавець. З тих грошей, які надходять в якості внесків від громадянина, він може направити частину до Державного фонду або недержавного, уклавши з ним договір. Таким чином, гроші будуть «працювати» всі роки до виходу громадянина на пенсію, оскільки на них буде нараховуватися певний відсоток.

Важливо відзначити, що навіть якщо громадяни роблять відрахування з цих грошей в недержавні фонди, то якщо сума менше $ 2000, податки за це додатково вони не платять.

Японія

Японські пенсіонери є одними з найбагатших у світі - їх пенсії досягають $ 2000 і це при тому, що самі японці кажуть, що для нормального життя в Японії без розкоші, але і не в злиднях, потрібно приблизно $ 1000 в місяць. Мінімальна ж пенсія в Японії дорівнює приблизно $ 600.

Пенсії в Японії бувають двох видів - державна і професійна. Крім них японці отримують ще й одноразову допомогу при виході на пенсію. Державна пенсія сплачується самозайнятими особами, які протягом свого трудового діяльності сплачують державі добровільні внески (близько $ 150 в місяць). Професійну пенсію отримують офіційно працевлаштовані громадяни, які платять податок - 18,3% від доходу щомісяця.

При цьому громадян всіляко стимулюють працювати після досягнення пенсійного віку. Наприклад, якщо вийти на пенсію раніше, розмір пенсії зменшиться і буде дорівнює 70% від суми, яку міг отримувати громадянин, якби вийшов на пенсію в термін. А ось якщо працювати і після досягнення 65 років, наприклад, до 70 років, розмір заслуженої мінімальної ставки для пенсіонера збільшиться до 142%. Якщо врахувати, що живуть японці в середньому до 80 років, а часто і довше, це має сенс - всі наступні роки на зароблені гроші вони можуть оплачувати житло, харчування, робити приємні покупки, подорожувати і всіляко радіти життю, адже 70 років в Японії не така вже старість, завдяки прекрасній медицині і способу життя японців.

Як бачите, практично скрізь працює одна і та ж схема - попрацюй на державу, а потім держава попрацює на тебе. Однак хотілося б вірити, що колись і українська держава згадає про другу частину цієї простої формули, а наші пенсіонери перестануть жити на копійки і шукати, де взяти гроші в борг або швидкі позики онлайн.

Можливо, вам будуть також цікаві наші матеріали про «Лікарняні листи в Україні», а також «Пенсії інвалідам - ​​кому і скільки платить держава?».

Сподобалося?

0

Читайте також

04 грудня 2019

Дана глава нашого дослідження присвячена розміру активів МФО. Лідером рейтингу, як і рік тому, стала компанія «Центр Фінансових Рішень», яка веде свою діяльність під брендом «КредитМаркет». Однак якщо раніше вона випереджала конкурентів з великим відривом, то за підсумками 2018 року, компанія Moneyveo скоротила цю дистанцію, збільшивши свої активи більш ніж в 2 рази. «ШвидкоГроші» теж намагаються наздогнати лідерів таблиці - їх активи збільшилися більш ніж в 1,5 рази.

04 грудня 2019

Проаналізувавши дані звіту Нацкомфінпослуг, ми виявили, що лідером за таким показником, як фінансовий результат до оподаткування, стала компанія «Споживчий центр», що працює на ринку під брендом «ШвидкоГроші». За 2018 рік вона зуміла заробити на 30% більше, ніж в 2017 році.

04 грудня 2019

Ринок мікрофінансування в Україні продовжує стрімко розвиватися і рости. Безумовно, попит народжує пропозицію - українцям потрібна альтернатива банківським кредитам, щоб брати гроші в борг швидко і без відмови.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.