Пенсії в разі втрати годувальника

01 жовтня 2019

Такі пенсії є спеціальним видом допомоги від Пенсійного фонду нашої країни, покликаним частково компенсувати родині померлого родича втрачені з його смертю доходи, якщо той за життя їх забезпечував. Сьогодні розбираємося, хто має право на такі виплати, на яких умовах і яка пенсія у зв'язку з втратою годувальника виплачується громадянам в 2019 р.

Пенсии в случае потери кормильца

Кому надається такий вид допомоги?

Зрозуміло, що смерть рідної людини завжди удар для сім'ї, але в ряді випадків люди змушені переживати не тільки біль втрати, але і фінансові труднощі, що виникли внаслідок втрати головного годувальника сім'ї. Тоді частково втрату даних коштів компенсує держава, а саме Пенсійний фонд. У яких випадках можна оформити цю допомогу?

 1. Якщо у складі сім'ї покійного були непрацездатні особи.
 2. Якщо дані особи перебували на утриманні покійного.
 3. Якщо у покійного був мінімально необхідний страховий стаж на момент його смерті.

Є й випадки, коли правило про те, що непрацездатний член сім'ї повинен був знаходитися на утриманні загиблого, ігнорується. А саме, коли мова йде про дітей - оскільки законом від початку передбачається, що батьки повинні утримувати своїх неповнолітніх дітей, допомога їм призначається за умовчанням.

Також закон в принципі захищає права членів сім'ї загиблого, навіть якщо вони не знаходилися на його утриманні за життя. Подружжя загиблих і їхні батьки, яких раніше покійний не утримував, можуть звернутися за даною виплатою в тому випадку, якщо втратили джерело доходу.

Стаж в свою чергу вираховується виходячи з віку, в якому людина померла. Тобто кількості років стажу, які той повинен був встигнути напрацювати, якщо розраховував в майбутньому отримувати пенсію.

 • Якщо помер чоловік у віці до 23 повних років включно - 1 рік.
 • 24-26 років - 2 роки
 • 27-28 років - 3 роки
 • 29-31 рік - 4 роки
 • 32-33 роки - 5 років
 • 34-35 років - 6 років
 • 36-37 років - 7 років
 • 38-39 років - 8 років
 • 40-42 роки - 9 років
 • 43-45 років - 10 років
 • 46-48 років - 11 років
 • 49-51 рік - 12 років
 • 52-55 років - 13 років
 • 56-59 років - 14 років

Є й випадки, коли стаж до уваги не береться. Так в Україні сім'ї загиблих під час проходження строкової військової служби, а також загиблих внаслідок участі в масових акціях протесту під час Революції Гідності, в тому числі внаслідок отриманих там поранень, отримують допомогу незалежно від того, чи був у загиблого необхідний для його віку стаж.

Кого можна віднести до непрацездатних членів сім'ї?

 1. Подружжя, а також батьки покійного, якщо вони непрацездатні внаслідок інвалідності або якщо вони досягли пенсійного віку.
 2. Неповнолітні діти.
 3. Діти, які народилися не пізніше, ніж до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника сім'ї.
 4. Діти-інваліди, навіть якщо вони вже досягли повноліття.
 5. Подружжя, а також найближчі родичі померлого годувальника, якщо вони взяли на себе догляд за дитиною покійного молодше 8 років.

Членами сім'ї на утриманні, в свою чергу, вважають тих, хто:

 1. Повністю утримувався померлим.
 2. Отримував допомогу від нього на постійній основі, тобто фактично дана допомога була постійним джерелом доходу непрацездатного або навіть основним.
 3. Непрацездатні члени сім'ї, які самі отримують пенсію, але втратили основне джерело доходу у вигляді допомоги померлого родича. В такому випадку вони можуть звернутися за даним видом допомоги, але доведеться зробити вибір або на користь пенсії по втраті годувальника, або на користь своєї пенсії. Зрозуміло, у такій ситуації потрібно прораховувати, скільки вам може платити держава і приймати рішення виходячи з того, який варіант для вас більш вигідний.
 4. Були усиновлені - права таких дітей рівні з правами рідних дітей.
 5. Доводяться померлому падчеркою або пасинком, але тільки в тому випадку, якщо рідні батьки не виплачують на їхню адресу аліментів.
 6. Усиновлені неповнолітні діти померлого - усиновлення після смерті батька не позбавляє дітей права на отримання пенсії по втраті годувальника.
 7. Були і є непрацездатними членами сім'ї людини, яка пропала без вісті. При цьому даний випадок також входить в число тих, коли стаж до уваги не береться.

Від чого залежить розмір пенсії?

Для початку зазначимо, що пенсія нараховується на всіх членів сім'ї відразу і проходить єдиною виплатою. Якщо ж члени сім'ї, які отримали право на пенсію, проживають окремо і не ведуть спільне господарство, можна попросити виділити частки кожного з одержувачів пенсії.

Розмір пенсії по втраті годувальника дорівнює половині передбачуваної пенсії за віком померлого в розрахунку на одного члена сім'ї, тобто кожен, хто має право на цю допомогу, отримає рівно 50% від суми пенсії, яка належала б померлому родичу в майбутньому. Відповідно на одного члена сім'ї виплачують 50%, на двох або більше людей 100%.

Оскільки мова йде про страхові пенсії, до уваги беруться доходи померлого, його заробітна плата, стаж, а також коефіцієнт страхового стажу. Якщо померлий мав пристойний дохід, його сім'я має всі шанси отримати істотну допомогу від держави.

А якщо доходи були не настільки великими або мінімальними, або їх і зовсім не можна ідентифікувати, може бути застосований розмір прожиткового мінімуму в Україні за три останні роки для розрахунку і видана вже не страхова пенсія, а соціальна. Тоді мінімальні суми для виплати в 2019 році такі:

 • На одного члена сім'ї - 1 564 гривні.
 • На двох -1 877 гривень.
 • На трьох - 2 346 гривень.

На одного родича виплачують 100% від мінімальної допомоги, на двох - 120%, а на трьох 150%. За основу береться розмір ПМ для осіб, які втратили працездатність. Оскільки ПМ індексується кілька разів на рік, розмір пенсії буде також зростати.

Які документи потрібні для оформлення?

Для оформлення пенсії потрібно звертатися в найближче до вас відділення Пенсійного фонду. При собі потрібно мати свої документи, а також документи померлого родича. Приблизний список документів виглядає так, але в кожному конкретному випадку список може уточнюватися:

 1. Будь-які документи померлого родича, що підтверджують його стаж - це може бути як трудова книжка, так і відповідна виписка з реєстру застрахованих осіб, якщо трудової ви не маєте.
 2. Спеціальна виписка з того ж реєстру, що підтверджує розмір заробітної плати померлого громадянина.
 3. ІПН померлого.
 4. Свідоцтво про обов'язкове соцстрахування даної особи.
 5. Паспорти або свідоцтва про народження всіх осіб, які мають право на отримання пенсії.
 6. Довідка, що містить відомості про склад сім'ї померлого, а також документи і копії документів, які могли б підтвердити наявність родинних зв'язків.
 7. Документи, що підтверджують смерть громадянина - свідоцтво про смерть або рішення суду, якщо родич пропав безвісти і суд виніс рішення про визнання його загиблим.
 8. Якщо в документах про смерть особи не вказано її вік, потрібно надати відповідну довідку.
 9. Якщо одержувач пенсії навчається в школі або ВУЗі, потрібно надати підтверджуючі це довідки.
 10. Якщо одержувач пенсії є родичем, який доглядає за дитиною померлого, потрібно принести довідку про те, що дана особа не працює у зв'язку з цим і доходів не отримує.
 11. Документи про реєстрацію та місце проживання одержувачів пенсії.
 12. Документи, що підтверджують, що потенційні одержувачі допомоги раніше перебували на утриманні померлого.
 13. Довідка про те, який страховий стаж є у одержувача пенсії.
 14. Якщо померлий був військовослужбовцем, довідку про його смерть, дату і причину можна отримати у військовій частині, в якій він служив.

Які пільги надаються родичам померлого?

Крім грошових виплат, є ще й ряд пільг, якими можуть скористатися діти, які втратили одного або двох батьків. Для осіб, які непрацездатні по інвалідності або досягнення пенсійного віку, пільги свої і они визначені їх статусом - інваліда або пенсіонера.

Діти до 18 років:

 1. Безкоштовним проїздом на міському транспорті.
 2. Також на них можуть отримувати безкоштовну молочну продукцію, якщо дитині менше 2-х років.
 3. Безкоштовними ліками за рецептом лікаря до 3-х років.
 4. Безкоштовним харчуванням в школі.
 5. Безкоштовними підручниками.

Якщо дитина до 18 є сиротою (втратила обох батьків), вона має право на ті ж пільги, що й діти, які втратили одного з батьків, а також:

 1. До моменту повноліття держава зобов'язана забезпечити його житлом, якщо такого не залишилося від померлих батьків.
 2. Сиротам надається безкоштовне медичне обслуговування.
 3. Путівки у табори відпочинку та санаторії.
 4. Безкоштовне навчання, якщо дитина бажає здобути вищу освіту.
 5. Допомога з працевлаштуванням.

Як бачите, в разі смерті громадянина, у якого на забезпеченні були члени його сім'ї, допомогу вони отримають в будь-якому випадку. Але якщо громадянин недостатньо працював офіційно, розмір допомоги буде жалюгідним і порахують його, спираючись на розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, який є найменшим в Україні. Під такий дохід в форс-мажорній ситуації навіть швидкі гроші на карту не взяти, як і не вийде взяти кредит. Варто задуматися про це, якщо ви несете відповідальність за тих, хто від вас залежить.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.