Податкові знижки в Україні - за що можна повернути податки і скільки

04 квітня 2019

Ситуація в Україні в останні роки змушує громадян рахувати кожну копієчку або, як мінімум, намагатися максимально раціонально витрачати свої кошти. Вартість товарів, комунальних послуг, та й просто будь-яких послуг в нашій країні, на жаль, залишають бажати кращого. Громадяни навчилися планувати свої бюджети, заощаджувати на комуналці за допомогою субсидій та різних методів економії енергії, але не всі знають про інші свої права, які, до слова, дозволяють повернути свої гроші, заплачені державі, в свій сімейний бюджет. Це право на податкові знижки при купівлі квартири, податкова знижка на дітей та інші витрати. Сьогодні розповімо докладніше.

Податкові знижки в Україні за що можна повернути податки і скільки

Податкова знижка, 2019 - що ж це таке?

Всі працевлаштовані громадяни в Україні платять так званий податок на прибуток, який утримується безпосередньо роботодавцем із заробітної плати співробітника. При цьому є сфери, в яких держава готова надати громадянам підтримку, повернувши частину витрачених ними грошей безпосередньо з суми сплачених ними податків, компенсувавши їм таким чином частину понесених витрат.

Важливо: якщо співробітник оформив трудові відносини за договором, знижка не надається. Також її не можуть отримати підприємці та пенсіонери.

За які витрати можна повернути частину грошей і скільки готова компенсувати держава?

1. За освіту

Кому виплачується

Офіційно працевлаштованим резидентам України, у яких є ідентифікаційний код або ж відповідна відмітка про його відсутность в паспорті (наприклад, в зв'язку з релігійними переконаннями або іншою причиною).

На якій підставі

 • в разі оплати освітніх послуг за своє навчання;
 • за навчання чоловіка / дружини;
 • навчання своїх дітей.

Що потрібно зібрати – які документи?

 1. У вас обов'язково повинні бути всі документи про оплату вами послуг - це можуть бути і чеки, і квитанції, і платіжні доручення, касові договори, що завгодно, головне, щоб у вас на руках було підтвердження здійснення вами платежів на користь продавця послуги, в даному випадку, вищого навчального закладу. Причому, всі платіжки повинні бути в оригіналі, а не копіями.
 2. Необхідно також мати при собі оригінал свого паспорта і його копії, а також копії паспорта вашої дитини / чоловіка / дружини, якщо платили не за своє навчання.
 3. Свій ідентифікаційний код і, звичайно ж, його копію.
 4. Контракт, який ви підписували з навчальним закладом, а також його копію.
 5. Ваша довідка про зарплату за попередній рік, яку можна отримати прямо на роботі, звернувшись в бухгалтерію.
 6. Податкова декларація. Заповнити її можна навіть вдома, попередньо купивши бланк в магазині з продажу канцтоварів, або ж скачавши його безпосередньо на сайті податкової інспекції.

Скільки вам повернуть?

Розрахувати, скільки ви отримаєте від держави, можна самостійно за дуже простою схемою. Берете вартість навчання на місяць і помножуєте її на кількість місяців навчання в році, а після вираховуєте 18% з цієї суми - це і є сума знижки, яку ви можете повернути.

Наприклад, якщо місяць навчання коштує 1 000 грн. і ви оплатили 10 місяців навчання за рік, то загальна вартість склала 10 000 грн., з яких вам належить 18%, тобто 1 800.

З урахуванням того, що суми можуть бути різні, і сума знижки часом може бути дуже навіть привабливою і вартою витраченого на оформлення часу.

2. За медичні послуги

Незважаючи на великий перелік медичних послуг, за оплату яких можна отримати компенсацію, перерахованих у законі, реально повернути своє поки можна тільки за лікування із застосуванням репродуктивних технологій. Всі інші медичні витрати можна буде компенсувати в Україні тільки коли буде прийнятий закон про обов'язкове медичне страхування, а поки він не прийнятий і не вступив в силу, ситуація не зміниться.

Подати заяву на отримання такого відрахування може тільки той громадянин, на чиє ім'я оформлявся договір з медичним закладом на надання відповідних послуг.

Скільки можна повернути?

За сумою повернення в даному випадку застосовується обмеження – повернути 18% вам можуть тільки з 30% від вашої заробітної плати за один рік. Розрахуємо на прикладі: якщо ваша зарплата в місяць дорівнює, наприклад 8 000 грн., за рік ви заробляєте близько 96 000 грн. 30% від вашого річного заробітку це 28 800. - ось з цієї суми вам 18% (тобто 5 184 грн.) І повернуть.

Погодьтеся, сума немаленька – можливо, ви періодично шукаєте гроші в борг або кредити онлайн, а вам належить такий ось бонус.

3. За купівлю нерухомості

На поточний момент в Україні можна одержати відрахування в разі придбання будинку або квартири в кредит – фактично повернути частину грошей, витрачених на відсотки по оплаті кредиту. Обов'язково потрібно бути зареєстрованим за адресою даного будинку або квартири. Скористатися такою податковою знижкою можна раз в 10 років, тобто не один раз, але в разі придбання ще одного житла в кредит, отримати компенсацію можна тільки, якщо перший кредит повністю закритий.

Якщо ви придбали квартиру в кредит в споруджуваному будинку, можна також отримати компенсацію, просто подавши декларацію для отримання пільги за наростаючим підсумком за минулі роки, в які ви проводили оплату відсотків.

Скільки повернуть?

Сума виплати вираховується індивідуально в залежності від того, скільки метрів ви придбали. Максимальний коефіцієнт застосовується для нерухомості метражем менше 100 м2, а якщо площа більша, то коефіцієнт знижується. При цьому сума обмежується також і доходом громадянина – для отримання максимальної суми потрібно мати офіційний дохід понад суми, яку ви віддаєте за відсотки. Якщо ви платите відсотки в розмірі 5 000 грн., наприклад, але офіційно заробляєте «мінімалку», то понад неї суму ви не отримаєте.

4. За ремонт

Українці, які витратилися на ремонт в квартирі в новобудові, якщо такого не було зовсім, можуть також отримати податкову знижку від держави. Для цього важливо мати на руках документи, які підтверджують, що придбана вами квартира на момент покупки була без будь-якого ремонту, а також завірені чеки, в яких чітко відображена вартість всіх використаних будматеріалів і оплачених послуг по ремонту.

За кількістю звернень в даному випадку законом обмежень не передбачено.

5. За страхування

Також держава намагається заохочувати громадян, які оформляють страховку життя для себе або найближчих родичів (чоловіка / дружини або дітей), а також витрачаються на пенсійні внески. Повертається податкова знижка тільки в разі якщо внески сплачені страховику, що є українським податковим резидентом, або ж недержавному ПФ.

Скільки можна отримати?

Сума повернення за пенсійне страхування в Україні фіксована – 18% від 2240 грн., тобто 403,92 грн. Отримати більше, на жаль, не можна, навіть якщо суми внесків набагато більші - це максимум.

За страхування життя платять і того менше і все ж це ваші гроші, які можна і потрібно повернути - 201,6 грн.

Інші важливі нюанси:

 1. При оплаті навчання повернути згодом більше, ніж ви заплатили державі, не вийде. Якщо за розрахунками сума знижки буде перевищувати суму сплачених в український бюджет податків, суму повернення вам уріжуть.
 2. Платити за навчання краще не за рік, а по семестрах. Справа в тому, що при розрахунку знижки буде враховуватися тільки сума, витрачена за навчання в поточному році. Тобто, якщо ви в вересні 2019 року оплатите навчання за весь рік, в 2020 році ви зможете повернути знижку лише з тієї суми, яка пішла на оплату навчання з вересня по грудень, а компенсація оплати навчання за період з січня 2020 і до літа буде втрачена. Оптимально в вересні 2019 року, наприклад, оплатити перший семестр (і отримати знижку в 2020 році), а другий оплатити в січні (і повернути своє за цей період у 2021 році).
 3. В 2019 р. вимушені переселенці в Україні можуть отримати податкову знижку за 2018 рік за витрати, понесені за оплату житла, але тільки в тому випадку, якщо переселенець або члени його родини не мають у власності іншої житлової нерухомості на територіях, підконтрольних Україні, а також мають у своєму розпорядженні офіційний договір оренди.
 4. Вкрай важливо зберігати всі договори і платіжні документи, і коректно заповнювати декларацію. Відомі випадки відмов у знижці в зв'язку з тим, що документально неможливо було підтвердити, що саме платник податків, який заявив про своє право на знижку, проводив оплату навчання чи інших послуг.
 5. Виплата компенсації здійснюється приблизно протягом 60 днів – чим раніше оформите, тим швидше отримаєте, хоча оформити знижку за попередній рік можна, звичайно, і протягом всього поточного року.

 
Сподобалося?

1

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.