Податки на нерухомість або розкіш - як розрахувати, скільки платити в регіонах?

27 лютого 2020

Податок на нерухомість в 2020 році збільшиться через залежність його розміру від розміру мінімальної заробітної плати по країні. Разом з тим, не всі українці на сьогоднішній день розуміють, що це за податок і як він розраховується, кому його потрібно платити, а кому ні. Розбираємося в питанні і розповідаємо докладніше, в тому числі про те, хто за замовчуванням платити такий податок державі не повинен і як уникнути зайвих витрат абсолютно законним шляхом.

Що це таке і з кого спитають оплату податку?

Згідно з українським законодавством оподаткуванню підлягають всі «зайві метри» громадян понад встановлену норму. Так, пільговими вважаються 60 кв. м для квартир і 120 кв. м для приватних будинків - якщо ваше житло вписується в дані параметри по метражу, платити податок вам не потрібно.

Якщо ж площа вашої квартири становить, скажімо, 75 кв. м, за «зайві» 15 квадратів доведеться заплатити податок державі. Та ж ситуація з приватними будинками - якщо норма 120 кв. м, а у вас будинок площею 140 кв. м, ви оплатите податок за 20 квадратів понад норму.

При цьому якщо ви є власником і квартири, і будинку, держава не вважає, що ви дуже добре живете - якщо загальна площа квартири і будинку в вашому володінні не перевищує 180 кв. м, то платити податок не доведеться. Також в такій ситуації не дивляться на площу нерухомості окремо, тобто навіть якщо ваша квартира більше ніж будинок, це не має значення, головне, це площа в сумі. Вписалися в 180кв. м? Не платіть нічого. У сумі вийшло більше, наприклад, 210 кв. м? Тоді за 30 кв. м понад пільгового максимуму потрібно заплатити.

Крім квартир і будинків по закону оподаткуванню підлягають і інші споруди:

 1. Гаражі.
 2. Сараї.
 3. Літні кухні.
 4. Дачі.
 5. Будь-які інші господарські будівлі на ділянці.
 6. Кімнати в комунальних квартирах.

Однак, оскільки остаточно правила застосування даного податку встановлюються місцевою владою, ті найчастіше встановлюють нульову ставку на спорудження такого типу, звільняючи населення свого регіону від необхідності платити за сараї, гаражі тощо. До слова, про правила.

Коли і скільки платити?

В даному випадку закон встановлює певні норми, які місцева влада не може порушувати, а місцева влада, в свою чергу має право змінювати правила в межах встановлених норм. Пояснюємо, як це працює на практиці.

 1. Є максимально встановлена ​​ставка податку на нерухомість фізосіб - це 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв. м. Оскільки податок сплачується за минулий рік (наприклад, в 2020 році потрібно платити за 2019 рік), при розрахунку береться розмір мінімальної заробітної плати в попередньому році. При цьому підвищити ставку неможливо і 1,5% - це межа, а ось знизити можна, що, до слова, більшість регіонів і зробили.
 2. Є встановлена ​​норма щодо пільгового метражу - 60 кв. м для квартир і 120 кв. м для будинків, і знижувати цю норму теж не можна. А ось підвищити можна, і хоч влада в цьому не зацікавлена, оскільки отримає менше грошей від громадян, якщо, наприклад, підвищить норми для квартир до 80 кв. м, вони це теж часто роблять.
 3. Даний податок не є обов'язковим. Це означає, що місцева влада має право і зовсім не застосовувати його на відміну від податку на землю, наприклад, який ігнорувати не можна. Як йдуть справи з цим податком саме в вашому регіоні, ви можете дізнатися безпосередньо в вашій міській або селищній раді.

Приклад розрахунку:

У Василя приватний будинок площею 137 кв. м. Оскільки розмір його житлоплощі перевищує пільгову норму в 120 кв. м для приватних будинків, Василь зобов'язаний сплатити податок на 17 кв. м понад цю норму.

Для цього потрібно помножити число «зайвих» метрів на 1% від мінімальної заробітної плати, оскільки Василь проживає в місті, де діє знижена ставка. Оскільки зараз 2020 рік, Василю потрібно платити податок за 2019 рік, а тому для розрахунку береться розмір мінімальної зарплати саме в 2019 році - це 4 173 гривні.

1% від 4 173 гривень - це 41 гривня і 73 копійки.

17 * 41,73 = 709 гривень 41 копійка.

Через рік сума, природньо буде більшою, оскільки в 2020 році розмір мінімальної зарплати збільшився до 4 723, а разом з ним і розмір податку за 2020 рік. Наприклад, Василю за 2020 рік потрібно буде заплатити 802 гривні 91 копійку. А якби він жив в регіоні, де місцева влада встановила передбачену законом ставку (1,5%), ця сума зросла б до 1 204 гривень і 37 копійок.

Оплачувати податок потрібно протягом 60 днів з моменту отримання податкового повідомлення. Розрахунок і саме повідомлення повинні відправлятися жителям до 1 липня. У разі порушення термінів оплати, вас чекає штраф - 10% від суми вашого податку, якщо ви прострочили оплату на строк до 30 днів. Якщо прострочили на більш ніж 30 днів, розмір штрафу збільшується до 20%.

Якщо громадянин і зовсім не платить, йому варто чекати неприємностей аж до арешту майна, тому, на скільки б днів або місяців ви не прострочили, податок краще все-таки сплатити разом зі штрафом.

Якщо у вас дуже великий будинок або квартира

Близько 6 років тому в Україні був введений так званий податок на розкіш. Власникам квартир більше 300 кв. м і будинків площею понад 500 кв. м їхнє майно сьогодні обходиться дуже дорого. Щорічно власник такої житлоплощі зобов'язаний оплачувати державі 25 тис. гривень плюс суму за «зайві» метри. Звичайно, в залежності від регіону та місцевої ставки (а вони бувають і в розмірі 0,05% або навіть 0%, наприклад) сума за перевищення норми може дуже відрізнятися, але 25 тис. гривень доведеться виплатити в будь-якому випадку.

Якщо ви не отримали повідомлення

Ви повинні отримувати повідомлення до 1 липня кожного року. Але в базі можуть бути застарілі дані, повідомлення може загубитися або не дійти. У такому випадку від сплати податку ви не звільняєтесь, і повинні звернутися у відповідну службу самі. Затягувати з цим не варто, тому що пеня і штрафи, звичайно, не нараховуються, і закон вас прибути для цього не зобов'язує, але якщо громадянинові не вручили повідомлення, він стає боржником держави. І борг вам цей не забудуть. Неважливо, самі ви дійдете до податкової через кілька років або про вас згадають і таки надішлють повідомлення, але заплатити тоді доведеться відразу за 3 роки.

Що якщо ви не живете в своїй квартирі, а здаєте в оренду?

Якщо житлове приміщення здається вами в оренду і приносить вам дохід, пільги для вас не діють. Оплачувати податок доведеться за всю площу, незалежно від того, більше чи вона, ніж заявлені в законі пільгові норми, або менше.

Як легально не платити податок на нерухомість або платити менше?

Далеко не завжди в Україні велика житлоплоща є ознакою багатого та успішного життя, особливо, якщо мова йде про приватні будинки. Багато людей сьогодні живуть в будинках, які будували їх батьки для великої родини при зовсім інших цінах на будматеріали, комунальні послуги, при інших податках і т.д. Також не рідкість, коли діти, виростаючи, не можуть заробити на власне житло і так і живуть з батьками, братами, сестрами, одружуються, заводять дітей. Що робити, якщо житлоплоща більше норми, але великими грошима в родині і не пахне?

Рішення - оформити на кілька власників

В такому випадку, у кожного власника буде своя частка, і якщо вона буде вписуватися в пільгову норму, платити податок не доведеться. Наприклад, якщо мова про квартиру площею 120 кв. м, то достатньо двох власників - кожен має по 60 кв. м, а значить, все в межах норми.

Якщо, наприклад, квартира площею 140 кв. м ділиться на двох навпіл, то платити вже доведеться, але всього за 10 кв. м понад норми кожному власнику. А якби така квартира належала одній людині, заплатити довелося б за всі 80 кв. м понад належні 60. Погодьтеся, економія суттєва, особливо для сімей, які і так ледве дотягують до зарплати, оформляючи швидкі позики онлайн, щоб отримати гроші в борг.

Хто звільнений від сплати податку?

Зрозуміло, є категорії громадян, які держава вважає пільговими і звільняє від зайвих витрат, в тому числі і по оплаті податку на нерухомість. Серед них:

 1. Сім'ї, в яких проживає 5 і більше дітей.
 2. Діти, які є сиротами.
 3. Діти з інвалідністю в сім'ях одиноких матерів.
 4. Дитбудинки сімейного типу.
 5. Дитячі садки.
 6. Школи.
 7. Релігійні організації.
 8. Учасники АТО, а також їх сім'ї.
 9. Громадські організації, що допомагають інвалідам.
 10. Також не потрібно платити податок, якщо ваше житло визнано непридатним для життя.
Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.