Поетапний вихід з карантину в Україні - коли все знову вийдуть на роботу?

18 травня 2020

Вихід з карантину в Україні є чи не найбільш очікуваною подією. Люди відчувають труднощі з фінансами, не маючи можливості працювати, і чисто психологічно втомилися від цієї напруги. Уряд же проявляє обережність, знаючи про досвід Італії, Франції та інших країн, які поставилися до загрози недостатньо серйозно і допустили масове поширення коронавируса всередині своїх країн. Прем'єр-міністр України вже представив план виходу з карантину. Розбираємося, які етапи виходу з карантину доведеться пройти українцям, і коли ми повернемося до звичного життя.

Поетапний вихід з карантину в Україні - коли все знову вийдуть на роботу

Виходити з карантину будемо поетапно

На поточний момент в Україні понад 14,7 тис. підтверджених випадків зараження коронавірусом. Щодня їх число збільшується приблизно на 500 осіб. При цьому летальних випадків, на щастя не дуже багато - станом на 9 травня їх було 376, а це 2,55% від загального числа заражених. Для України це прекрасний результат, оскільки система охорони здоров'я в країні, м'яко кажучи, не готова до масового напливу хворих і без карантину ситуація могла б стати ще більш плачевною. Розвинені країни, які не ввели своєчасно обмеження і допустили поширення COVID-19, сьогодні просто не справляються з ситуацією, бо їм не вистачає медперсоналу, ресурсів, обладнання та навіть ліжок в лікарнях. Україна ж ледь тримається і з приростом в 500 хворих в день, а тому Кабінет міністрів прийняв рішення про продовження карантину до 22 травня включно.

Разом з тим, економіка країни не дозволяє тримати людей вдома до повного припинення внутрішньої передачі вірусу по країні, а тому доводиться йти на ризик і поетапно запускати економіку країни. План виходу з карантину включає 5 етапів, кожен з яких передбачає зняття ряду обмежень і буде стартувати за певних умов.

Етап 1 - старт 11 травня

 

Головна умова, яка дозволила зняти деякі обмеження вже 11 травня - це контроль над поширенням вірусу і наявність всіх необхідних медресурсов, а також відсутність змін в співвідношенні підтверджених випадків протягом 10 днів поспіль. Відхилення допустимі, але в межах 5%.

Які обмеження знімаються?

Малому та середньому бізнесу терміново потрібен «кисень», а тому починають саме з них, але за умови дотримання ряду правил:

 • Обов'язкове дотримання соціальної дистанції.
 • Масочний режим.
 • Дезінфекція приміщень, всіх поверхонь, вільний доступ до дезінфекторів для клієнтів - вони повинні мати можливість обробити руки антисептиком в будь-який момент.
 • Дотримання всіх протиепідемічних заходів.

Отже, роботу можуть відновити:

 1. Заклади громадського харчування за умови продажу їжі на виніс або якщо є можливість посадити відвідувачів на відкритих терасах під відкритим небом.
 2. Непродовольчі магазини, в тому числі в різних торгових центрах.
 3. Стоматології.
 4. Перукарні та салони краси.
 5. Будівництво та архітектура.
 6. Адвокати, аудитори, нотаріуси.
 7. Підприємства зі сфери засобів масової інформації.
 8. Музеї, музеї під відкритим небом, а також історико-культурні заповідники та бібліотеки.
 9. Спортсмени національних збірних - їм дозволять тренуватися, навіть якщо це командні види спорту, але в межах закритих баз.

Також відкриються:

 1. Парки та сквери.
 2. Дитячі майданчики на відкритому повітрі.
 3. Спортмайданчика.

Як і раніше не можна:

 1. Переміщатися групами більше 2 осіб.
 2. Перебувати в громадських місцях без респіратора або маски, в тому числі власного виготовлення.
 3. Перебувати дітям молодше 14 років на вулиці без супроводу дорослих.
 4. Перебувати на вулиці без документів, що засвідчують вашу особу.
 5. Залишати місця самоізоляції чи обсервації.

Багато обмежень можуть бути зняті раніше, оскільки план постійно переглядається і якщо ситуація сприятлива, деякі обмеження переносять в більш ранній етап. Так, наприклад заклади побутового обслуговування повинні були відкритися на другому етапі, але в підсумку були перенесені в перший. Також на першому етапі повинні були відкритися тільки кав'ярні з торгівлею на виніс, але в підсумку і відкриття закладів громадського харчування на тих же умовах перенесли з другого на перший етап, дозволивши до всього відкривати літні відкриті майданчики. Та ж ситуація з дитячими майданчиками - спочатку їх збиралися відкрити лише на 3-му етапі.

2 етап

Даний етап буде запускатися, коли медична система почне поступово розвантажуватися, а кількість підтверджених випадків стабільно зменшуватися. Протягом 10 днів поспіль має спостерігатися зниження добового приросту числа нових випадків. Друга умова - число пацієнтів, що одужали, стале або зростає.

Які обмеження знімуть на другому етапі?

 1. До навчання повернуться учні випускних класів для підготовки до ЗНО.
 2. Відкриються кінотеатри під відкритим небом.
 3. Знову стануть доступні спортзали, а також фітнес-центри (але можливе перенесення і на 4-й етап).
 4. Відкриються готелі та мотелі.
 5. Поновляться спортивні змагання з числом учасників до 50 чоловік. Глядачів на змагання поки не допустять.

Етап 3

Вступає в силу, коли медична система починає «звільнятися» від хворих, тобто кількість громадян, що одужали, протягом 10 днів поспіль вдвічі або більше разів перевищує число нових випадків. При цьому завантаження медичних установ хворими коронавірусом не повинно перевищувати 10%.

Що відкриють?

 1. Окремі освітні установи.
 2. Метрополітен, але поки тільки для спеціальних перевезень.
 3. Міжміське сполучення в межах областей.
 4. Театри, а також кінотеатри.
 5. Хостели та заклади для відпочинку.
 6. Заклади громадського харчування. На цьому етапі громадяни зможуть вільно відвідувати кафе, ресторани та інші заклади харчування.
 7. Повноцінно запрацюють ТРЦ, але дитячі кімнати та інші розважальні зони поки залишаться під забороною.

4 етап

Вступає в силу при повному контролі над вогнищами захворювання, якщо протягом 10 днів поспіль кількість нових і не пов'язаних при цьому між собою випадків не більше 5 на область.

Відкриваються:

 1. Метрополітен вже для всіх громадян.
 2. Торгово-розважальні комплекси, а також інші розважальні заклади.
 3. Культурні заклади.
 4. Освітні заклади.
 5. Стає знову доступною планова медична допомога, яка раніше обмежувалася - допомогу надавали тим, кому це було дійсно терміново необхідно. Всі інші були змушені вирішувати питання тільки через сімейних лікарів та строго за направленнями від них.
 6. Спортзали і фітнес-центри (можуть відкрити на 2-му етапі, остаточне рішення не прийнято).

5 етап

Останній етап виходу з карантину, після якого українці повернуться до звичного життя. Правда, як говорять експерти, колишнім воно вже точно не буде - громадяни повинні бути відповідальними і обережними в повсякденному житті, а маски хоч вже і не будуть суворим правилом, але все ж рекомендуються до застосування в транспорті або інших місцях скупчення людей.

На даному етапі скасовуються всі обмеження, якщо в країні виявляються лише поодинокі випадки, і вони пов'язані виключно з зараженнями поза Україною. Грубо кажучи, це рідкісні випадки, які в Україні «привезли».

Поки складно сказати, наскільки швидко Україна пройде всі етапи, оскільки на поточний момент статистика не дозволяє розраховувати на швидкий спад захворюваності. Експерти вважають, що Україна все ще не вийшла на пік за кількістю хворих. Разом з тим, зараз в Україні спостерігається стабільний приріст хворих без різких стрибків за кількістю, що в інших країнах досягалося саме після піку - це таке «плато», коли число нових випадків досить довго стабільно високе для країни, але не росте і не знижується .

Тому можливо, що так званого піку в країні і не буде, але залежить це більшою мірою від відповідальності громадян, адже пом'якшення обмежень не скасовує необхідності в дотриманні соціальної дистанції, носінні масок, дезінфекції рук і поверхонь і т.д. Уряд зазначає, що жити, як раніше, зараз не можна і навіть якщо ви потрапили в категорію людей, яким скоро можна буде вийти на роботу, в громадських місцях ви повинні поводити себе так, немов цих пом'якшень і не було - максимально дистанціюватися від інших людей і дотримуватися всіх правил для власного захисту. При цьому, якщо під час карантину ви пристосувалися до покупок онлайн, оформлення документів в дистанційному режимі і т.д., надалі краще слідувати новій звичці, адже навіть терміново гроші в позику або кредит готівкою сьогодні можна оформити і отримати віддалено.

 Можливо, вам буде також корисний наш матеріал про те, наскільки висока зараз «Безробіття в Україні - що стало з ринком праці через коронавірус? Які перспективи?».

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.