Права інвалідів в Україні і в світі. Хто насправді обмежує їх можливості?

31 травня 2019

Коли вивчаєш права інвалідів в Україні, створюється помилкове враження, що піклуються про них на рівні. Втім, не тому що права інвалідів України настільки великі – вражають масштабами швидше переліки цих прав, а також подача мізерних нововведень уповноваженими структурами. Для порівняння перелік прав інваліда в Німеччині в порівнянні з українським вельми скромний, і може бути написаний на одному аркуші паперу, проте, він включає в себе все – від оплати помічника до допомоги в отриманні квартири. Чи має право інвалід на гідне життя в нашій країні і що може собі дозволити інвалід в Німеччині, розбираємося в цій статті.

Права інвалідів в Україні і в світі Хто насправді обмежує їх можливостіЩо нового?

Останнє, що здогадався запропонувати Кабмін українським інвалідам, це можливість безкоштовно паркуватися, а також зберігати їх транспортні засоби. В принципі, справа хороша, але звучить чомусь дико. Серйозно? У 2019-му році? Здається настільки очевидним, що таке право повинно було бути у таких людей давно для полегшення їхнього життя, переміщення по місту і банальної економії. Очевидно для всіх, крім Кабміну. Розбираємося далі.

На що мають право інваліди 1 групи?

 1. Якщо такий громадянин лікується амбулаторно, він може отримати безкоштовні ліки. Але і тут нюанс - тільки за рецептом його лікаря. А тепер уявіть, що у людини хронічне захворювання або треба було продовжити курс лікування будь-яким препаратом. Йому потрібно кожен раз так тяжко добиратися до лікаря, щоб взяти просто черговий рецепт. При цьому така допомога інваліду доступна, якщо соціальні виплати, які він отримує, не більші встановленого розміру мінімальної пенсії в країні. Той випадок, коли отримати на 10 гривень більше навіть і страшно, враховуючи вартість медикаментів сьогодні.
 2. Знову ж при амбулаторному лікуванні можна отримати знижку 50% на ліки – це доступно вже всім інвалідам першої групи за замовчуванням.
 3. Також громадяни мають право на протезне обладнання за рахунок держави (від окулярів до засобів пересування).
 4. Якщо стан здоров'я інваліда вимагає того, щоб він оздоровився в санаторії, йому повинні надати безкоштовну путівку.
 5. Інваліди по зору повинні мати можливість користуватися радіотрансляційними точками безкоштовно.
 6. Якщо людина інвалід по зору і має порушення опорно-рухового апарату, йому можна безкоштовно користуватися метро.
 7. Добре, що хоча б наземний міський транспорт безкоштовний для всіх , і що дивно, пільга дає право на безкоштовний проїзд і супроводжуючому інваліда.
 8. Телефон в будинки також повинен встановлюватися безкоштовно.

Розбираємося, що дозволено інвалідам 2 групи

 1. Знову ж, путівки в санаторії, якщо того вимагає стан здоров'я людини. Неначе державі недостатньо того, що він інвалід.
 2. Безкоштовні ліки інвалідам даної групи доступні на тих же умовах, що і попередній - трохи більше пенсія і права вже немає.
 3. Також дається знижка 50% на ліки за рецептом лікаря.
 4. Спеціальне обладнання повинно надаватися таким людям безкоштовно або за дуже низькою ціною за допомогою держави. Причому, тут мова йде про обладнання від слухових апаратів та окулярів до автомобілів. А спеціалізованими протезами держава і зовсім забезпечувати зобов'язана. Однак, на практиці не так вже й багато інвалідів і правда отримують те, що належить їм за законом.
 5. Інвалідам другої групи зобов'язані безкоштовно встановити телефон.
 6. Умови проїзду ідентичні з першою групою, правда з другої дають ще й знижку 50% на оплату перельоту, квиток на поїзд і т.д. Користуватися знижкою можна з 1 жовтня до 15 травня.
 7. Також дається можливість використання радіотрансляційної точки безкоштовно і право на поліпшення житлових умов.

Третя група інвалідності дає права, ідентичні правам інвалідів другої групи крім проїзду в метро, ​​навіть з будь-яким умовами.

Діти - що вони можуть отримати від держави?

 1. Безкоштовні ліки їм, на щастя, надаються вже без поправок на виплати.
 2. Їм зобов'язані видавати спецобладнання від лікувального взуття, призначеного для полегшення певних проблем до колясок.
 3. Санаторно-курортні путівки повинні надаватися безкоштовно, але знову ж таки при необхідності і за станом здоров'я, хоча невже того факту, що дитина, яка ще зростає і розвивається, є інвалідом і потребує оздоровлення, і правда мало?
 4. Проїзд в метро дітям надається на тих же умовах, що і дорослим інвалідам першої та другої груп.
 5. Право на поліпшення житлових умов для сімей, яких є діти-інваліди, є першочерговим.

Проблеми інвалідів в Україні

Той випадок, коли їхні пільги теж швидше їх проблема, ніж підтримка. Безкоштовні ліки не отримати, якщо соцдопомога вище мінімальної пенсії. Однак мінімальна пенсія в Україні з 1 січня поточного року становить 1497 гривень. Це навіть нижче прожиткового мінімуму (1853 гривні). Тобто якщо людина отримує допомогу вище цієї суми, безкоштовних ліків йому не бачити, проте в Україні зараз і на 2 тис. гривень не прожити – так що це, допомога або шалений цинізм?

Пересування інвалідів по містах і зовсім окрема історія. Якщо під під'їздами і магазинами все ж встановлюють пандуси, а в нових офісах різних служб і зовсім встановлюють дзвінок, щоб вийшов співробітник і допоміг, то в іншому міста живуть своїм життям, ніби в них немає інвалідів. Але ж їх і правда в полі зору практично немає, так як для тих, хто не може пересуватися на своїх двох, прогулянки по місту просто небезпечні. До слова, і обов'язкові нині пандуси часто будують просто для галочки – незручні, під високим кутом і т.д.

Безбар'єрність, яка в Європі давно є нормою і системою, що не викликає питань, в Україні до цього часу не реалізована. Для громадян з інвалідністю майже все навколо суцільний бар'єр. Що говорити, якщо громадянам з обмеженими можливостями до сих пір не забезпечили безкоштовний проїзд у метро. А він їм і не потрібен – всюди бар'єри, до метро не дібратися.

До слова, за словами уряду, в Україні близько 7% інвалідів, а, за словами глави «Українського конгресу інвалідів» Ірини Крошко, їх і зовсім 15%. Але ми не бачимо їх, у них немає можливості бути серед нас.

Що ж в Німеччині?

З усього видно, повага і максимальне сприяння людям, чиї можливості обмежені. Замість підрахунку соцвиплат тут рахують, що ще потрібно зробити, щоб ці люди повноцінно жили серед здорових людей і, більш того, могли бути незалежними, розвивалися, працювали, якщо це можливо. Отже:

 1. Держава надає допомогу в купівлі квартири, яка буде відповідати потребам інваліда і містити всі необхідні умови і пристосування.
 2. Якщо інвалід або його родичі не можуть забезпечити оснащення житла такого громадянина всім необхідним для його комфорту, з цим допомагає держава – поручні, всі пристосування для максимальної незалежності людини йому встановлять спеціальні служби.
 3. Якщо громадянину потрібно переїхати в його нову квартиру, надану державою, або підібрану ближче до його роботі, держава оплатить переїзд.
 4. Якщо громадян гостро потребує помічника, йому оплатять його і нададуть в тому числі, якщо він потрібен для того, щоб продовжувати трудову діяльність.
 5. Якщо інваліду потрібні якісь технічні пристосування для того, щоб працювати або полегшити частково праця, йому також оплатять таке обладнання.
 6. Якщо у нього є бажання заснувати якусь справу або почати щось робити і у нього немає коштів, щоб почати, він може розраховувати на позику або ж і зовсім дотацію.
 7. Людям всіляко допомагають зберегти їх навички і отримати нові, розширюючи професійні знання таких громадян. Також всіляко сприяють збереженню працездатності.
 8. Більш того, тут інваліду можуть допомогти перевзути машину (фінансово), надати пільги на придбання авто, а також отримати посвідчення водія, якщо проблеми зі здоров'ям не впливають на здатність людини водити машину.
 9. Якщо людина все ще десь працює, звільнити його не можна, навіть при важкому ступені інвалідності. Відомство, яке займається справами по інтеграції інвалідів строго контролює це питання.
 10. Але в той же час, такі ж відомства сприяють тому, щоб пільги мав не тільки інвалід, а й роботодавець, який приймає його на роботу. А тому і ставлення до них більш лояльне.

Як бачите, різниця дуже очевидна. В Україні інваліди виживають як можуть, вишукуючи гроші в борг, щоб дожити до виплат, а в критичній ситуації їм навіть кредити онлайн взяти нема під що. І це в той час як в розвинених країнах величезна кількість людей і держави борються за те, щоб допомогти інваліду зберегти самостійність і незалежність.

Сподобалося?

1

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.