Продаж спадщини в Україні

31 березня 2020

Продаж квартири отриманої у спадок процес непростий і найскладніше в ньому - це, власне, в спадок вступити і убезпечити себе від можливих претензій інших родичів. Крім того, є й інші нюанси - потрібно знати, які податки сплатити і в якому розмірі, а також не знайти проблем від отриманого добра, бо за спадком можуть «бонусом» прийти борги. Розповідаємо, як уникнути таких проблем і успішно продати успадковане майно, якщо вже воно потрапило до вас в руки.

Продаж спадщини в Україні

Хто має право на спадщину?

Спадщина розподіляється між родичами або іншими особами за двома схемами - це або заповіт або черга відповідно до закону. Розглянемо перший варіант.

За заповітом

Було б дивно, якби людина, яка заробила за своє життя певне майно, не могла би вирішити, кому передати його після своєї смерті. Дійсно, в Україні можна просто скласти заповіт і облагодіяти згодом тих, кого вважаєте за потрібне. Але є і категорії спадкоємців, які захищає закон, що означає, що обділити їх в їх частці відповідно до законодавства частково можна, але повністю позбавити спадщини просто не можна. Серед таких:

 1. Неповнолітні діти.
 2. Непрацездатні діти.
 3. Непрацездатні подружжя.
 4. Непрацездатні батьки.

Власник майна також може просто позбавити частки осіб, які при спадкуванні за законом мали б право на неї, нікому і нічого не пояснюючи.

Кому може бути заповідано майно і скільки отримають обділені спадкодавцем родичі?

Заповідати за законом можна що завгодно і кому завгодно, причому неважливо, чи йде мова про фізособу або юрособу, родича або сторонню людину. Родичам з «захищеної» категорії в будь-якому випадку дістанеться половина їх передбачуваної відповідно до закону частки, навіть якщо вони взагалі не згадуються в заповіті, а все майно згідно з ним передається і зовсім людині не з родини покійного.

Як рахується ця половина? Все майно умовно ділять між родичами першої черги так, як якщо б заповіту не було і вони вступали б у спадок згідно з порядком, встановленим законом - таким чином обчислюється частка непрацездатного чоловіка або, наприклад, дитини. Після отримана частка ділиться на два - це і є та частина спадщини, якої позбавити їх не можна. Винятком можуть стати випадки, коли у відносинах спадкоємця і людини, яка залишила після себе спадок, були якісь серйозні нюанси, які суд може врахувати при визначенні частки і навіть зменшити її.

За законом

У плані порядку спадкування тут все куди простіше, бо закон чітко визначає чергу на спадкування. Складнощі виникають, як правило, з визначенням повного кола осіб, які мають право на певну частку, а це важливий аспект, оскільки при спадкуванні за законом все майно ділиться між спадкоємцями порівну і від цього безпосередньо залежить розмір кожної виділеної частки.

 • 1 черга: діти, чоловік і жінка, а також батьки покійного.
 • 2 черга: брати і сестри, бабусі і дідусі.
 • 3 черга: рідні дядьки і тітки.
 • 4 черга: особи, які проживали разом з покійним однією сім'єю протягом не менше 5 років.
 • 5 черга: всі інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення. Якщо є родичі, наприклад, п'ятого ступеня спорідненості і шостого, то спадок дістається ближчим - п'ятого ступеня. Також сюди входять так звані утриманці, яким навіть необов'язково бути членом сім'ї померлого, якщо це неповнолітня або непрацездатна особа, яка отримувала матеріальну допомогу від померлого не менше п'яти років.

Неважко здогадатися, що найскладніші розгляди починаються з 4-ї черги, коли людям доводиться доводити своє право на спадщину в суді не найприємнішими шляхами, щоб його не відхопили далекі родичі, які роками не згадували про покійного.

Що буде, якщо успадкували борги?

В Україні до складу спадщини входить не тільки майно або певні права спадкодавця, а й його обов'язки. Так якщо у нього були борги, кредити готівкою або він набирав гроші в борг у знайомих і близьких, інші невиконані зобов'язання, вони переходять до спадкоємця разом з його майном. Тому вкрай важливо дізнатися, чи немає боргів на спадкодавці ще до прийняття спадщини, а якщо дізналися про це пізніше, все прорахувати і вийти на зв'язок з кредиторами або ж відкликати свою заяву на отримання спадщини поки не вийде термін в 6 місяців і відмовитися від нього.

Кредитори вправі пред'являти свої вимоги протягом року з моменту відкриття спадщини. Тобто невеликий шанс уникнути оплати, звичайно, є, однак він мізерний. При цьому затребувати вони можуть оплату боргів на суму, що не перевищує вартість отриманого вами в спадщину майна - так, ви не переплатите, якщо розкриється великий борг, але ризикуєте витратити час і гроші на те, щоб в результаті все просто віддати за борги в суді.

Важливо: навіть якщо ви готові платити за боргами спадкодавця, враховуйте, що найчастіше повернення потрібно оформити одноразовим платежем, якщо тільки вам не підуть назустріч, що трапляється рідко. Тобто висока ймовірність, що всю суму доведеться віддати відразу. Не переходять до спадкоємця лише ті зобов'язання спадкодавця, які виконати міг тільки він сам.

Продаж спадщини

Безпосередньо договір купівлі-продажу успадкованої квартири оформляється точно так же, як і будь-який інший. Але перш ніж відбудеться продаж, потрібно підготувати документи, які зроблять його можливим, адже продавати ви можете тільки своє майно:

 1. Коли ви отримуєте право на спадщину та заявляєте про готовність її прийняти, ви повинні прийти до нотаріуса і отримати свідоцтво, яке підтверджує ваше право, інакше нічого отримати ви не зможете.
 2. Після прямуєте в БТІ і даний документ реєструєте і там, щоб настало право власності на успадковане.

Важливо: навіть якщо ви єдиний спадкоємець, вам нема про що турбуватися, і ви не збираєтеся продавати квартиру, бо жили в ній раніше і це єдине ваше житло, не нехтуйте коректним оформленням документів. Повноцінним власником житла ви можете стати, тільки отримавши на руки право власності. В іншому випадку вже у ваших спадкоємців можуть виникнути труднощі з отриманням спадщини.

Які потрібні документи?

 1. Ваші квитанції про те, що ви сплатили адмінзбір і довідку з Держреєстру.
 2. Оригінали і копії паспорта та ІПН.
 3. Документ, що підтверджує, що власність ви отримуєте законним шляхом і маєте на це право. В даному випадку це свідоцтво про ваше право на успадкування.
 4. Техпаспорт нерухомості.
 5. Якщо за вас оформленням займається третя особа, дана людина має мати відповідну довіреність від вас.

Які можливі ризики на етапі оформлення права власності?

Головний ризик полягає в помилках в Держреєстрі або помилках / недбалості нотаріуса. Якщо нотаріус здійснив всі необхідні перевірки через всі доступні йому реєстри, перевіривши можливих спадкоємців, права третіх осіб, наявність або відсутність обтяжень, повну інформацію по квартирі, проблем бути не повинно.

Але трапляється, що дані з якоїсь причини не були внесені в Держреєстр і тоді безсилий і нотаріус - не можна перевірити те, чого немає. Але при цьому, якщо реєстрація права власності на ваше ім'я порушить чиїсь права, ця людина згодом зможе заявити про це і вимагати розгляду, на підставі яких договір купівлі-продажу може бути розірвано. В такому випадку у нового власника вилучають спірне майно, а кошти, природно, підлягають поверненню, як мінімум, в тому обсязі, який був прописаний в договорі.

Витрати на оформлення та оплату податків

 1. Держмито за довідку з Держреєстру становить два неоподатковуваних мінімуми доходів громадян. З точки зору оплати довідок і штрафом дане значення рекомендовано рахувати як 17 грн, а не реально встановлений розмір НМДГ. Відповідно, довідка буде коштувати всього 34 грн.
 2. Адмінзбір за реєстрацію залежить від розміру прожиткового мінімуму і термінів виготовлення документа:
  • протягом 5 днів на загальних підставах - 0,1 від встановленого на поточний момент ПМ для працездатних громадян (2 102 грн з січня 2020 по липень), тобто 210 грн;
  • за 2 робочих дня - один ПМ, тобто 2 102 грн;
  • за 1 робочий день - два ПМ, тобто 4 204 грн;
  • за 2 години - 5 розмірів ПМ, тобто 10 510 грн.
 3. Податок на доходи фізичних осіб теж ніхто не відміняв - потрібно буде сплатити 5% від розміру ринкової вартості отриманої вами в спадок нерухомості. Якщо ви спадкоємець першої черги, ставка нульова. Якщо ви нерезидент України, ставка зростає до 18% + військовий збір 1,5%.
Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.