Робота за кордоном - які фахівці потрібні в різних країнах і як працювати легально

29 липня 2019

Робота за кордоном серед українців завжди була затребуваною. Хтось зневірився заробити гідні гроші в рідній країні, хтось і зовсім розглядає можливість в майбутньому виїхати з країни назавжди. Є й ті, хто просто живе в Україні і тут же працює, але свою відпустку, наприклад, вважає за краще використовувати з розумом, підробивши в тій же Польщі, тому що за місяць там може привезти додому більше, ніж заробляє вдома за кілька місяців. Сьогодні розглядаємо, в яких країнах українцям працювати більше до душі, а також, які фахівці з України там найчастіше потрібні. Крім того, розберемося і як перевірити роботодавця і працювати легально.

Работа за границей Какие специалисты нужны и как работать легально

Як знайти роботу за кордоном?

Ті, хто вже мали досвід працевлаштування в інших країнах або мають там добрі зв'язки, досить легко знаходять там роботу самостійно. Але в перший раз люди найчастіше звертаються в спеціальні агентства, які виступають посередниками між роботодавцями і громадянами України, які бажають працювати в інших країнах. Працюють вони, звичайно, не безкоштовно, найчастіше беручи з вас певну плату за їхні послуги або навіть відсоток з ваших доходів, але так безпечніше і в цілому все одно ці витрати досить швидко окупаються.

Втім, перш ніж оплачувати їхні послуги, рекомендуємо перевірити вибране вами агентство, щоб уникнути проблем, так як найчастіше обманюють не за кордоном, як прийнято вважати, а в рідній Україні. Розраховують шахраї на недосвідченість і недостатню обізнаність багатьох громадян, які тільки зважилися на такий сміливий крок і ще не встигли в достатній мірі вивчити дане питання.

Перш за все, потрібно перевірити такі документи:

 1. Ліцензію. В Україні не можна просто так займатися працевлаштуванням громадян в інших країнах. У агентства повинна бути офіційна ліцензія, що дозволяє надавати послуги посередника при такому виді працевлаштування, видана Міністерством праці та соціальної політики України.
 2. Не тільки Україна повинна дозволити компанії вести таку діяльність, але і країни, в яких вона збирається працевлаштовувати наших громадян. Відповідно, аналогічні документи про право посередництва при працевлаштуванні і про право безпосередньо працевлаштування повинні бути отримані від кожної країни, з якою співпрацює дане агентство.
 3. Якщо компанія офіційно здійснює таку діяльність, між нею і зарубіжними партнерами повинні бути укладені відповідні договори. Крім того, дані договори повинні бути завірені не першим-ліпшим нотаріусом, а дипломатичним представництвом України.

До слова, багато речей можна з'ясувати ще до того, як ви перейдете до вивчення договору і перевірки компанії-посередника. При першій же зустрічі ви повинні поставити ряд питань. Не потрібно соромитися і слухати слова фахівця - ваше завдання максимально убезпечити себе. Якщо компанія порядна, їй не важко буде дати вам всі відповіді, а якщо ні - ваше право бажати уникнути обману.

Отже, питання:

 1. Уточніть, хто оформляє візу. Чи потрібно вам цим зайнятися або агентство бере це на себе.
 2. Оскільки другий варіант зустрічається частіше, дізнайтеся тип візи - це перше, що ви повинні запитати, оскільки далеко не завжди за комфортом криється турбота про вас. Якщо вам дадуть відповідь, що буде оформлена туристична віза, це автоматично означає, що працювати ви будете нелегально. Більш того, якщо вас запевнили про зворотне, можна, звичайно, і повірити, але краще перевірити. У будь-візи є номер, за яким ви можете перевірити її тип, звернувшись до посольства країни, в яку збираєтеся податися.
 3. Відразу уточнюйте усі нюанси трудового контракту, який вам пропонують. Наприклад, за збором полуниці, який багатьом видається «смачною» роботою в комфортних теплицях, може стояти важка і виснажлива робота в полях на спеці по 12 годин на добу і майже без вихідних. Запитуйте про все «на березі».
 4. На кого покладаються різні витрати, починаючи від транспортних і витрат на оформлення, закінчуючи оплатою вашого харчування і проживання за місцем роботи. Ви повинні відразу чітко розуміти, на що вам можна розраховувати, оскільки та ж робота на полях часто оплачується в межах 600-1000 доларів. Якщо на вас тільки комісія агентству і відсоток, це одна сума чистими, а якщо вам доведеться оплачувати чи не все, то «гра не варта свічок».
 5. Уточніть і те, чи надасть ваш роботодавець вам медстраховку і якщо так, які її умови. Справа в тому, що надають її досить часто, щоб стимулювати працівників ще одним плюсом, але часто вона включає настільки мізерний набір опцій, що не варта і тих копійок, які були за неї заплачено роботодавцем. Якщо вам запропонують саме таку, краще оформити нормальну страховку самому на місці, інакше ви ризикуєте опинитися в скрутній ситуації за кордоном, де медобслуговування на порядок дорожче.

Якщо в цілому все в порядку, вас влаштовують озвучені умови, і ви хочете підписати договір про працевлаштування, знову ж таки, вивчіть його ще до оплати послуг агентству, щоб оплатити його послуги, а не красномовство і вміння говорити те, що від них хочуть чути.

Так в договорі обов'язково має бути вказано наступне:

 1. Ваш майбутній рід занять, а також характер всіх робіт, які ви повинні будете виконувати.
 2. Розмір вашої заробітної плати, а також те, як вона буде нараховуватися і сплачуватися. Якщо є штрафи, вони також повинні бути прописані в договорі.
 3. Якими будуть умови вашої роботи, а також де ви будете проживати і знову ж на яких умовах.
 4. Чи є якісь соціальні гарантії для вас, чи надається вам страховка, харчування або житло, спецодяг і т.д.
 5. Всі права і обов'язки, що стосуються вас, як співробітника, а також права та обов'язки вашого роботодавця.
 6. І звичайно, в яких випадках і на яких умовах цей договір може бути розірваний.

Важливо: договір це не просто формальний папірець, є ряд вимог, які повинні виконуватися в обов'язковому порядку. Так в даному випадку він повинен бути складений відповідно до міжнародного зразку, містити всю вищевказану інформацію, а також повинен бути перекладений на українську мову, а після і завірений у нотаріуса - для цього навіть залучається перекладач, який має достатні компетенції, щоб зі своїм дипломом завірити переклад договору .

Де українці найчастіше працюють за кордоном і яких фахівців там чекають найбільше?

Польща

Сьогодні це найпопулярніша серед українців країна для роботи. По-перше, там вдосталь пропозицій для кваліфікованих фахівців і навпаки - людей без кваліфікації або належного досвіду. По-друге, законодавство в Польщі створює сприятливі умови для роботи українців, максимально спрощуючи умови оформлення. При цьому мінімальна оплата праці тут 3 євро в годину - мінімальна, але не максимальна. Заробити можна і значно більше.

Самі поляки досить часто шукають співробітників особисто, спочатку створюючи вакансії на російськомовних сайтах або створюючи портали, де зібрані вакансії в Польщі для іноземців і українців в тому числі. Але безпосередньо в перший раз співпрацювати дійсно досить ризиковано - краще сплатити комісію агентству і перестрахуватися.

Знайти роботу тут можуть як некваліфіковані співробітники, наприклад, на фермах і в сільському господарстві, так і наші лікарі, інженери і т.д. Дуже часто на роботу приймають цілі подружні пари з проживанням.

Росія

Незважаючи на те, що найбільш популярна для роботи серед українців сьогодні Польща, в Росію як і раніше їдуть працювати кваліфіковані фахівці з України. Якщо раніше це частіше були інженери та енергетики, то сьогодні це і менеджери, і IT-фахівці, і інші.

Країни з розвиненим туризмом

Це може бути як не настільки далека Туреччина, так і Єгипет, Італія, Іспанія, Туніс і навіть ОАЕ. Аніматори, гіди, адміністратори - вони потрібні всюди, і заробити на такій роботі можна від 500 до 800 доларів на місяць.

В Еміратах, наприклад, платять більше - від 600 до 1000 доларів на місяць. Тут дуже затребувані працівники в сфері обслуговування: офіціанти, перукарі, майстри манікюру, адміністратори, аніматори. Знання англійської для такої роботи обов'язково. Не можна сказати, що робота проста, але оскільки харчування та проживання найчастіше оплачується роботодавцем, заробляти тут дуже вигідно.

Німеччина, Канада, США

Тут українці найчастіше працюють через Aupair, де для них знаходять роботу нянями, хатніми робітницями або доглядальницями. Оплачується така робота приблизно в межах 500 доларів на місяць, при цьому це чистий дохід - харчуєтеся і живете ви за рахунок роботодавця.

Втім, і кваліфіковані фахівці знаходять своє місце в Канаді, наприклад, яка сьогодні популярніше Франції серед тих, хто хоче переїхати в іншу країну на постійній основі. Але це вже інша історія - такі люди вчать мову, здають тести, проходять співбесіди для переїзду і т.д. Треба відзначити, що українських IT-шників, наприклад, Канада приймає дуже охоче, навіть з їх сім'ями.

До Німеччини потрапити вже складніше, але у хорошого фахівця високі шанси, оскільки якщо у вас рідкісна спеціальність або дуже затребувана, ви можете потрапити під дію однієї з пільгових програм, по якій простіше отримати візу і надається знижка на податки.

Чехія

Цю країну українці хвалять за хороші умови для роботи і пристойну оплату їх праці. Тут дуже затребувані наші будівельники і працівники сфери обслуговування. Так, наприклад, офіціанти, покоївки, адміністратори та інші працівники можуть заробляти близько 700-800 євро на місяць. А хороший будівельник легко заробить 1 500 євро в місяць.

Важливо: багато українців працюють в інших країнах нелегально, тому що хочуть заробляти, а не оформляти раз по раз експрес кредит або терміново гроші в родичів, але пам'ятайте, що в такому випадку ви постійно ризикуєте бути депортованим. Це незаконно.

Сподобалося?

2

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.