Розлучення по-українськи – розділ нажитого майна
Одним з головних питань для колишніх чоловіка і дружини при розпаді сім'ї стає розділ їх майна - тема актуальна і для багатьох болюча. Звичайно, багато хто проводить розділ без суду і розглядів, просто домовившись. Непоодинокі й випадки, коли хтось із сторін поступається на свою частку - частіше це роблять чоловіки, якщо колишня дружина тепер змушена жити із їхньою дитиною сама. Однак в більшості випадків він стає причиною довготривалої «війни» між колишніми чоловіком та дружиною, на щастя, не нескінченною, завдяки існуючому законодавству в цій сфері. Про це і поговоримо.
Як же ділиться спільне майно?
Якщо вже справа дійшла до розлучення, то варіантів розвитку подій у випадку з розділом майна може бути тільки два:
- Подружжя добровільно обговорює це питання, приходить до згоди, складають між собою договір вже на папері і йдуть до нотаріуса з тим, щоб привести його в силу, або ж ділять спільне майно відповідно до шлюбного договору і на його умовах.
- Інший варіант примусовий і, на жаль, застосовується набагато частіше, оскільки добровільно вирішувати дане питання мало хто хоче - тоді залишається ділити майно тільки через суд.
Що ділити можна, а що не можна?
Всупереч поширеним чуткам про те, що ділиться чи не все, що є в будинку і поза ним з дня знайомства майбутнього подружжя, розділу в такій ситуації підлягають тільки ті матеріальні цінності, які були нажиті офіційним подружжям спільно з моменту вступу пари в шлюб і до моменту подачі заяви про його розірвання. Особисті речі і все те, що купувалося подружжям до шлюбу, за законом розділу при розірванні відносин не підлягає.
Отже, що ж можна ділити?
- Квартири, будинки, як житлові, так і садові.
- Ділянки землі. І в тому числі з насадженнями.
- Грошові кошти сім'ї, що розпалася, її цінні папери, акції або створені вклади.
- Фінанси, а також власність, яка є у подружжя в рамках зобов'язальних правовідносин.
- Страхові суми та / або відшкодування, які раніше були оплачені з загального бюджету сім'ї.
- Повернені при призупиненні договору страхування достроково платежі.
- Будь-які паї, починаючи з дачно-будівельних, закінчуючи паями в гаражних кооперативах або ж житлово-будівельних.
- Транспортні засоби.
- Побутова техніка і електроніка, придбана в шлюбі, а також інші побутові придбання.
- Картини, книги й інші предмети духовного розвитку.
- Коштовності, предмети мистецтва, а також їх ювелірні вироби і т.д.
- Якщо комусь із подружжя під час проживання в шлюбі купувалися речі для професійної діяльності, то в разі розлучення вони так само підлягають поділу.
- Засоби для виробництва, якщо такі є.
- Худоба, причому як робоча, так і продуктивна.
Що ж розділити не можна?
Сьогодні при розлученні не можна поділити речі подружжя, які перебувають в їх особистій власності. Що входить в поняття приватної власності подружжя?
- Будь-які блага, які подружжя собі придбали до вступу в офіційний шлюб.
- Особисті речі, які, наприклад, були придбані при шлюбі, але виключно за особисті гроші.
- Також приватною власністю є успадковане одним з подружжя майно або отримане ним за допомогою оформлення договору дарування.
- Будь-які речі, які не входять до речей спільного використання, а саме, одяг, взуття, засоби гігієни та інше, і неважливо, на чиї кошти вони купувалися.
- Нагороди або премії, які були видані чоловікові або дружині за їх особисті заслуги.
- Якщо хтось із подружжя отримав грошову компенсацію за завдану йому кимось моральну шкоду, за пошкодження / втрату його власних речей, страховку за індивідуальним договором, укладеним на особисті кошти, то ці суми розділу також не підлягають.
- Будь-яке майно подружжя, набуте в шлюбі, якщо на момент здійснення покупки дане подружжя у шлюбі залишалися лише юридично, фактично давно проживаючи окремо, а також розірвавши відносини.
В яких частках ділить майно суд?
У судовій практиці з даних питань використовується принцип рівноправності сторін, тобто все спільно нажите подружжям майно ділиться між ними порівну, крім випадків, коли між ними був укладений шлюбний договір, що передбачає розділення в інших частках.
Важливо: Не рідкісні випадки, коли чоловік, наприклад, працює і заробляє чималі гроші для сімейного бюджету, а його дружина змушена залишатися вдома і виховувати дітей, а також займатися побутом. Права на рівноцінний розділ майна при припиненні відносин її в такому випадку це не позбавляє - майно буде визнано загальним.
Інші випадки, коли судом визначаються нерівні частки?
- Якщо хто-небудь з подружжя не брав участі в забезпеченні сім'ї.
- Якщо був доведений факт приховування будь-якого спільного майна подружжя одним з них.
- Якщо один із подружжя пошкодив сімейне майно / знищив його.
- Можливе зменшення і частки одного з подружжя, який витрачав спільні блага, завдаючи своїй сім'ї шкоди.
- Можливе збільшення частки одного з подружжя, з яким залишаються жити неповнолітні діти, в тому випадку, якщо питання про розмір аліментів на дітей вже вирішене і дана сума є недостатньою через об'єктивні причини.
- Така ситуація можлива і при наявності автомобіля в числі майна. Поділити в буквальному сенсі його не можна. Можна продати, розділивши суми, або присудити машину одному з подружжя з виплатою компенсації іншому. Однак найчастіше її просто присуджують тому, на кого вона оформлена і хто частіше нею користується, тим більше, що випадки, коли користується один чоловік не рідкісні. Однак, бувають і винятки, коли машина оформлена, наприклад, на чоловіка, але з об'єктивних причин нею користується частіше дружина - тоді її можуть передати їй, оскільки сама по собі реєстрація на своє ім'я нікому з родини не дає виключного права на володіння авто, якщо воно було куплено в шлюбі.
Коли можна вимагати розділ майна в суді?
Все залежить від того, чи був шлюб вже розірваний або ж поки ні, оскільки ділити власність можливо, залишаючись подружжям, і вже після розірвання офіційних відносин. Якщо розділ проводиться в шлюбі, звертатися до суду з цього приводу можна в будь-який час. А якщо сім'ї офіційно більше не існує, то на стягнення з чоловіка або дружини свого у вас є рівно три роки.
Ці папери можна приготувати відразу, а саме:
- Паспорт.
- ІПН.
- Якщо ви все ще одружені, свідоцтво про шлюб та копії.
- Якщо розірвали шлюб, потрібно надати судове рішення або ж свідоцтво про розірвання вашого шлюбу.
- Бажано відразу надати документи або копії документів на майно, яке ви хочете розділити.
- Безпосередньо заяву з клопотанням про поділ спільно нажитого майна. Ми не рекомендуємо складати його самостійно, оскільки занадто багато залежить саме від того, наскільки коректно воно складено. Для цього краще залучити юриста.
Важливо: не бійтеся вимагати своє, якщо не маєте документів на майно. Часто друга сторона зберігає їх у себе і не хоче надавати позивачеві, але зажадати їх можна і вже в процесі розгляду справи в судовому порядку.
А що з боргами?
Майно ділити хоч і клопітно, але отримати своє в результаті приємно. А що ж буде з боргами колишньої сімейної пари в разі розлучення? В даному випадку суд керується тим, що всі боргові зобов'язання, які бралися в шлюбі, також вважаються сумісною власністю.
Однак при цьому суд бере до уваги цілі, на які дані зобов'язання бралися. Якщо це були загальні сімейні потреби, платити доведеться вдвох, а ось якщо хтось із подружжя брав для себе гроші до зарплати або кредит готівкою на особисті потреби, другому не доведеться платити по його рахунках. Головне в такій ситуації довести, що той чи інший кредит брався не для сім'ї, а особисто для одного з подружжя.
Як розділити квартиру?
Найчастіше квартира ділиться порівну, оскільки права подружжя на неї рівні, проте все не так просто. Суд виділить рівні частки і кожен із колишнього подружжя стане повноправним власником своєї половини, а фактичний розділ житла доведеться робити вже самим колишнім чоловіку і дружині, домовившись, що робити в такій ситуації - продавати і ділити гроші, викупити свою частку одному з подружжя і т.д. Крім того, не рідкісні випадки, коли колишні чоловік і дружина продають свою частку і зовсім сторонній людині.
Важливо: діти під час ділення житла не враховуються, тому що відповідно до закону їх часток у майні батьків немає.
Якщо житло купувалося сім'єю в іпотеку, то зобов'язання по її виплаті будуть також розділені між ними, так само як і саме житло.
Можливо, вам будуть також цікаві наші матеріали про «Аліментні виплати дітям в Україні», а також «Соціальні виплати на дітей в Україні».