Розлучення по-українськи – розділ нажитого майна

28 серпня 2019

Одним з головних питань для колишніх чоловіка і дружини при розпаді сім'ї стає розділ їх майна - тема актуальна і для багатьох болюча. Звичайно, багато хто проводить розділ без суду і розглядів, просто домовившись. Непоодинокі й випадки, коли хтось із сторін поступається на свою частку - частіше це роблять чоловіки, якщо колишня дружина тепер змушена жити із їхньою дитиною сама. Однак в більшості випадків він стає причиною довготривалої «війни» між колишніми чоловіком та дружиною, на щастя, не нескінченною, завдяки існуючому законодавству в цій сфері. Про це і поговоримо.

Розлучення по-українськи – розділ нажитого майна

Як же ділиться спільне майно?

Якщо вже справа дійшла до розлучення, то варіантів розвитку подій у випадку з розділом майна може бути тільки два:

 1. Подружжя добровільно обговорює це питання, приходить до згоди, складають між собою договір вже на папері і йдуть до нотаріуса з тим, щоб привести його в силу, або ж ділять спільне майно відповідно до шлюбного договору і на його умовах.
 2. Інший варіант примусовий і, на жаль, застосовується набагато частіше, оскільки добровільно вирішувати дане питання мало хто хоче - тоді залишається ділити майно тільки через суд.

Що ділити можна, а що не можна?

Всупереч поширеним чуткам про те, що ділиться чи не все, що є в будинку і поза ним з дня знайомства майбутнього подружжя, розділу в такій ситуації підлягають тільки ті матеріальні цінності, які були нажиті офіційним подружжям спільно з моменту вступу пари в шлюб і до моменту подачі заяви про його розірвання. Особисті речі і все те, що купувалося подружжям до шлюбу, за законом розділу при розірванні відносин не підлягає.

Отже, що ж можна ділити?

 1. Квартири, будинки, як житлові, так і садові.
 2. Ділянки землі. І в тому числі з насадженнями.
 3. Грошові кошти сім'ї, що розпалася, її цінні папери, акції або створені вклади.
 4. Фінанси, а також власність, яка є у подружжя в рамках зобов'язальних правовідносин.
 5. Страхові суми та / або відшкодування, які раніше були оплачені з загального бюджету сім'ї.
 6. Повернені при призупиненні договору страхування достроково платежі.
 7. Будь-які паї, починаючи з дачно-будівельних, закінчуючи паями в гаражних кооперативах або ж житлово-будівельних.
 8. Транспортні засоби.
 9. Побутова техніка і електроніка, придбана в шлюбі, а також інші побутові придбання.
 10. Картини, книги й інші предмети духовного розвитку.
 11. Коштовності, предмети мистецтва, а також їх ювелірні вироби і т.д.
 12. Якщо комусь із подружжя під час проживання в шлюбі купувалися речі для професійної діяльності, то в разі розлучення вони так само підлягають поділу.
 13. Засоби для виробництва, якщо такі є.
 14. Худоба, причому як робоча, так і продуктивна.

Що ж розділити не можна?

Сьогодні при розлученні не можна поділити речі подружжя, які перебувають в їх особистій власності. Що входить в поняття приватної власності подружжя?

 1. Будь-які блага, які подружжя собі придбали до вступу в офіційний шлюб.
 2. Особисті речі, які, наприклад, були придбані при шлюбі, але виключно за особисті гроші.
 3. Також приватною власністю є успадковане одним з подружжя майно або отримане ним за допомогою оформлення договору дарування.
 4. Будь-які речі, які не входять до речей спільного використання, а саме, одяг, взуття, засоби гігієни та інше, і неважливо, на чиї кошти вони купувалися.
 5. Нагороди або премії, які були видані чоловікові або дружині за їх особисті заслуги.
 6. Якщо хтось із подружжя отримав грошову компенсацію за завдану йому кимось моральну шкоду, за пошкодження / втрату його власних речей, страховку за індивідуальним договором, укладеним на особисті кошти, то ці суми розділу також не підлягають.
 7. Будь-яке майно подружжя, набуте в шлюбі, якщо на момент здійснення покупки дане подружжя у шлюбі залишалися лише юридично, фактично давно проживаючи окремо, а також розірвавши відносини.

В яких частках ділить майно суд?

У судовій практиці з даних питань використовується принцип рівноправності сторін, тобто все спільно нажите подружжям майно ділиться між ними порівну, крім випадків, коли між ними був укладений шлюбний договір, що передбачає розділення в інших частках.

Важливо: Не рідкісні випадки, коли чоловік, наприклад, працює і заробляє чималі гроші для сімейного бюджету, а його дружина змушена залишатися вдома і виховувати дітей, а також займатися побутом. Права на рівноцінний розділ майна при припиненні відносин її в такому випадку це не позбавляє - майно буде визнано загальним.

Інші випадки, коли судом визначаються нерівні частки?

 1. Якщо хто-небудь з подружжя не брав участі в забезпеченні сім'ї.
 2. Якщо був доведений факт приховування будь-якого спільного майна подружжя одним з них.
 3. Якщо один із подружжя пошкодив сімейне майно / знищив його.
 4. Можливе зменшення і частки одного з подружжя, який витрачав спільні блага, завдаючи своїй сім'ї шкоди.
 5. Можливе збільшення частки одного з подружжя, з яким залишаються жити неповнолітні діти, в тому випадку, якщо питання про розмір аліментів на дітей вже вирішене і дана сума є недостатньою через об'єктивні причини.
 6. Така ситуація можлива і при наявності автомобіля в числі майна. Поділити в буквальному сенсі його не можна. Можна продати, розділивши суми, або присудити машину одному з подружжя з виплатою компенсації іншому. Однак найчастіше її просто присуджують тому, на кого вона оформлена і хто частіше нею користується, тим більше, що випадки, коли користується один чоловік не рідкісні. Однак, бувають і винятки, коли машина оформлена, наприклад, на чоловіка, але з об'єктивних причин нею користується частіше дружина - тоді її можуть передати їй, оскільки сама по собі реєстрація на своє ім'я нікому з родини не дає виключного права на володіння авто, якщо воно було куплено в шлюбі.

Коли можна вимагати розділ майна в суді?

Все залежить від того, чи був шлюб вже розірваний або ж поки ні, оскільки ділити власність можливо, залишаючись подружжям, і вже після розірвання офіційних відносин. Якщо розділ проводиться в шлюбі, звертатися до суду з цього приводу можна в будь-який час. А якщо сім'ї офіційно більше не існує, то на стягнення з чоловіка або дружини свого у вас є рівно три роки.

Ці папери можна приготувати відразу, а саме:

 1. Паспорт.
 2. ІПН.
 3. Якщо ви все ще одружені, свідоцтво про шлюб та копії.
 4. Якщо розірвали шлюб, потрібно надати судове рішення або ж свідоцтво про розірвання вашого шлюбу.
 5. Бажано відразу надати документи або копії документів на майно, яке ви хочете розділити.
 6. Безпосередньо заяву з клопотанням про поділ спільно нажитого майна. Ми не рекомендуємо складати його самостійно, оскільки занадто багато залежить саме від того, наскільки коректно воно складено. Для цього краще залучити юриста.

Важливо: не бійтеся вимагати своє, якщо не маєте документів на майно. Часто друга сторона зберігає їх у себе і не хоче надавати позивачеві, але зажадати їх можна і вже в процесі розгляду справи в судовому порядку.

А що з боргами?

Майно ділити хоч і клопітно, але отримати своє в результаті приємно. А що ж буде з боргами колишньої сімейної пари в разі розлучення? В даному випадку суд керується тим, що всі боргові зобов'язання, які бралися в шлюбі, також вважаються сумісною власністю.

Однак при цьому суд бере до уваги цілі, на які дані зобов'язання бралися. Якщо це були загальні сімейні потреби, платити доведеться вдвох, а ось якщо хтось із подружжя брав для себе гроші до зарплати або кредит готівкою на особисті потреби, другому не доведеться платити по його рахунках. Головне в такій ситуації довести, що той чи інший кредит брався не для сім'ї, а особисто для одного з подружжя.

Як розділити квартиру?

Найчастіше квартира ділиться порівну, оскільки права подружжя на неї рівні, проте все не так просто. Суд виділить рівні частки і кожен із колишнього подружжя стане повноправним власником своєї половини, а фактичний розділ житла доведеться робити вже самим колишнім чоловіку і дружині, домовившись, що робити в такій ситуації - продавати і ділити гроші, викупити свою частку одному з подружжя і т.д. Крім того, не рідкісні випадки, коли колишні чоловік і дружина продають свою частку і зовсім сторонній людині.

Важливо: діти під час ділення житла не враховуються, тому що відповідно до закону їх часток у майні батьків немає.

Якщо житло купувалося сім'єю в іпотеку, то зобов'язання по її виплаті будуть також розділені між ними, так само як і саме житло.

Можливо, вам будуть також цікаві наші матеріали про «Аліментні виплати дітям в Україні», а також «Соціальні виплати на дітей в Україні».

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.