Самозайняті в Україні

27 червня 2019

В Україні самозайнятих громадян найчастіше плутають з фрілансерами, що геть невірно. У поняття «самозайнятий громадянин» є чітке визначення – це людина, яка займається підприємницькою діяльністю, залишаючись при цьому фізичною особою, або незалежною професійною діяльністю, не будучи при цьому найманим працівником і, звичайно, є платником податку. Хто вони – самозайняті громадяни в Україні, як стати самозайнятим, як відбувається оподаткування в даному випадку, розповідаємо в даній статті.

Самозайняті в УкраїніСамозайняті – хто ховається за цією назвою?

Що таке фізичні особи підприємці, зрозуміло, мабуть, всім – це означає, що особа займається певною підприємницькою діяльністю, не оформляючись  як юридична особа, але в той же час платить податки на свої доходи і в обов'язковому порядку здає звітність.

А ось незалежна професійна діяльність – це поняття ширше. До такої діяльності можна віднести роботу приватних лікарів, адвокатів, нотаріусів, аудиторів, бухгалтерів, приватних виконавців, розпорядників майна, ліквідаторів, керуючих санацією, інженерів, архітекторів, оцінювачів, викладачів, арбітражних керуючих. Також до самозайнятих відносять тих, хто займається художньою діяльністю, освітньою, літературною, науковою.

При цьому важливо розуміти, що ті, хто веде незалежну професійну діяльність, повинні бути платниками податків, не бути при цьому фізособами-підприємцями і не повинні використовувати працю понад 4 фізосіб. Цікаво, що це зовсім не заважає вам бути ФОП з ознаками ведення незалежної професійної діяльності.

Як стати самозайнятим?

На відміну від фрілансу, при якому громадяни найчастіше працюють нелегально або в кращому випадку згідно умов цивільно-правового договору, статус самозайнятої особи все ж передбачає офіційне оформлення в обов'язковому порядку.

Для цього необхідно стати на облік, звернувшись до контролюючих органів за місцем проживання. Робиться це насправді дуже швидко і просто. Можна прийти особисто, можна відправити рекомендований лист з описом вкладення та заявою. При особистому відвідуванні потрібно написати заяву на реєстрацію вас як фізичної особи, яка має намір вести незалежну професійну діяльність. Крім заяви потрібно додати документ, що підтверджує ваше законне право на здійснення даної діяльності. Максимум на наступний робочий день вас поставлять на облік як самозайняту особу і ви зможете отримати довідку про взяття на даний облік на підставі статті 65 ПК.

Як оподатковуються доходи самозайнятих?

Всі доходи, які ви за рік отримали безпосередньо від здійснення вами вашої незалежної професійної діяльності, будуть в обов'язковому порядку обкладатися податком в розмірі 18%. Крім того самозайняті особи також зобов'язані оплачувати військовий збір в розмірі 1,5%.

Важливо: оподаткуванню підлягає саме ваш чистий дохід, тобто сума за рік, що дорівнює вашому доходу мінус витрати, які необхідні безпосередньо для здійснення вашої діяльності. Але якщо ви не отримаєте довідку про те, що є самозайнятою особою, що займається певним видом незалежної професійної діяльності, податки доведеться платити не з чистого доходу, а з повної суми без винятку суми ваших витрат.

Як і коли подавати звітність?

Ледь ви стали самозайнятою особою, дата 1 травня стає червоною датою календаря для вас вже дещо в іншому сенсі – це останній день року, коли ви можете відзвітувати про свої доходи за попередній звітний період. Втім, оскільки це святковий день, а також він може випасти на вихідний або передувати вихідним дням, дата кінцевого терміну може бути перенесена до наступного робочого дня в Україні.

Важливо: якщо ви вирішили направити декларацію і звітність рекомендованим листом, що цілком допустимо, розраховуйте на дати раніше – бажано робити це, як мінімум, за 5 днів до остаточного терміну прийому декларацій.

До слова, на поточний момент прийом декларацій можливий навіть електронними засобами зв'язку.

На оплату ваших податкових зобов'язань вам надають ще два місяці –  тобто до 1 серпня ви повинні самостійно внести повну суму податку, зазначеного в декларації. Розраховуєте ви цю суму, знову ж таки, самі, на підставі даних в декларації, а саме ваших доходів, витрат і різниці між ними. «Хитрувати» з даними не варто – незважаючи на те, що фіскальні органи вам начебто довіряють, вони регулярно проводять перевірки і виявляють порушення, пясля чого роблять донарахування податків.

ФОП і незалежна професійна діяльність – як це поєднати?

Нагадаємо, самозайняті особи, які спочатку реєстрували тільки незалежну професійну діяльність, підприємництвом як фізособи займатися не можуть. Але зворотна ситуація можлива – ви можете бути зареєстровані як ФОП і паралельно вести НПД. При цьому розглядати вас будуть, як ФОП, наділений ознакою професійної діяльності.

Складність такої схеми полягає в тому, що вам доведеться вести окремий облік всіх ваших доходів, витрат по підприємницькій і професійній діяльності.

  1. До 1 травня ви повинні відзвітувати про свій майновий стан, а також доходи, отримані саме від здійснення вами незалежної професійної діяльності та до 1 серпня сплатити визначені у вашій декларації податки.
  2. Протягом 40 днів після закінчення останнього звітного кварталу ви повинні відзвітувати про свої доходи вже як фізособа-підприємець, а після закінчення цього терміну в термін до 10 днів заплатити єдиний податок.
  3. Крім цього такі особи зобов'язані платити також і єдиний соціальний внесок, який нараховується щоквартально, до 20 числа місяця, що настає після закінчення кварталу. Втім, це крайні терміни, а не обов'язкове керівництво до дії. Ви можете платити ЄСВ хоч щомісяця, і навіть за рік вперед. У 2019 р. це 11 016,72 грн.

Що буде, якщо вчасно не подати декларації?

У таких випадках застосовуються штрафні санкції та адміністративні штрафи. Причому, штрафна санкція в перший раз дорівнює всього 170 грн., Що прикро, звичайно, але цілком стерпно для тих, хто з поважних причин не зміг подати дані в строк. А ось при повторних порушеннях сума може досягти 1020 грн. Адміністративні штрафи, на щастя, невеликі, але платити зайве не хочеться нікому – це може бути сума від 51 до 136 грн.

Чи можна ФОП припинити незалежну професійну діяльність?

Можна і особливих зусиль це не складе. Ви можете припинити такий вид діяльності, не зачіпаючи при цьому реєстрації фізособи. Потрібно просто прийти до контролюючого органу і подати відповідну заяву, на підставі якого ваша НПД буде припинена, а в облікові дані платника податків внесуть відповідні зміни.

Чому українці не поспішають оформлятися як самозайняті і вважають за краще працювати неофіційно?

Незважаючи на наявність такої можливості, безліч українців продовжують працювати на себе і не поспішають ні офіційно працевлаштуватися, ні реєструватися в якості самозайнятих. Причина тому проста – «не від хорошого життя».

Як правило, мова йде про якийсь невеликий бізнес на кшталт торгівлі через інтернет, оскільки з великим залишитися непоміченими вкрай складно, або знову ж таки про не настільки великі доходи від професійної діяльності, які ледве перевищують середні зарплати по Україні, або і зовсім до них не дотягують. При цьому на ці гроші громадяни повинні жити, оплачувати комунальні послуги за захмарними тарифами, користуватися «безкоштовнюї» медициною, «безкоштовною» освітою для своїх дітей дошкільнят та школярів і іншими «безкоштовними» благами від  держави, за які хоч щось та весь час доводиться платити, а часом ще й шукати гроші в борг або кредити онлайн. Для багатьох громадян сплата податків не просте запитання, чи віддати ще грошей державі або пустити їх на вітер собі на втіху. Для багатьох це питання, чи буде завтра в будинку шматок хліба.

 
Сподобалося?

1

Читайте також

18 травня 2020

Вихід з карантину в Україні є чи не найбільш очікуваною подією. Люди відчувають труднощі з фінансами, не маючи можливості працювати, і чисто психологічно втомилися від цієї напруги. Уряд же проявляє обережність, знаючи про досвід Італії, Франції та інших країн, які поставилися до загрози недостатньо серйозно і допустили масове поширення коронавируса всередині своїх країн. Прем'єр-міністр України вже представив план виходу з карантину. Розбираємося, які етапи виходу з карантину доведеться пройти українцям, і коли ми повернемося до звичного життя.

26 травня 2020

З початку карантину в Україні склалася непроста економічна ситуація, і в країні в черговий раз заговорили про ймовірність дефолту. Експерти наввипередки віщували Україні дефолт, більш того, часто стверджували, що він нашій країні піде на користь. Розбираємося, що означає дефолт і в чому, власне, суть дефолту, чи переживе Україна дефолт, якщо він дійсно трапиться, а також, яка його реальна ймовірність в нашій країні.

26 травня 2020

Коронавірус змінив життя багатьох країн світу, і Україна не стала винятком. Затребувані раніше фахівці залишилися без роботи і ризикують не знайти аналогічної зайнятості після карантину, оскільки попит на них на ринку праці впав. З бізнесом все ще складніше - МСБ в Україні на межі краху. Але життя йде і зараз, як ніколи важливо знати, які професії будуть затребувані після карантину, а також, який бізнес варто відкривати після виходу з карантину.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.