Що робити, якщо у вас вкрали паспорт або інші важливі документи?

23 березня 2020

Якщо вже вкрали паспорт, громадянин автоматично позбавляється низки можливостей, серед яких оформлення угод і договорів, кредитів і навіть така банальна опція як отримання посилки від інтернет-магазину на пошті. Якщо ж з паспортом вкрали і інші документи, ситуація ускладнюється в рази, бо без посвідчення особи жоден документ в нашій країні ви не відновите. Сьогодні розповідаємо, як відновити ваш головний документ, а також, що робити, якщо разом з ним у вас вкрали ІПН або права і техпаспорт.

Що робити, якщо у вас вкрали паспорт або інші важливі документи

Вкрали паспорт - ваші перші дії

Виявивши пропажу документа, потрібно негайно звернутися до правоохоронних органів і подати заяву про крадіжку. Звертатися при цьому можна до будь-якого найближчого до вас відділення без прив'язки до прописки або фактичного місця проживання. У заяві необхідно вказати повний перелік зниклих документів або особистих речей, якщо пропав у вас не тільки паспорт.

Важливо: Якщо ви не подасте заяву про крадіжку, а відразу підете відновлювати документ, паспорт зможуть порахувати тільки загубленим вами, а це тягне за собою адміністративну відповідальність вже з вашого боку - доведеться сплатити штраф у трикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Якщо ж заяву ви подали, як і належить, у вас є дві важливі переваги:

1. Ви, по-перше, отримуєте довідку про те, що відкрито кримінальну справу за фактом крадіжки, на підставі якої йдете в паспортний стіл відновлювати документ без всяких штрафів за втрату. Довідка робиться в термін до 10 днів з моменту подачі заяви.

2. По-друге, страхуєте себе на випадок, якщо документом навмисно заволоділи шахраї. Трапляється, що паспорт пропадає разом з сумочкою або барсеткою, вкраденою з метою поживитися грошима і іншим цінним вмістом і тоді є шанс, що все непотрібне разом з паспортом буде просто викинуто в кущі або сміттєвий бак і це не найгірший результат. Але часом головною метою є саме паспорт - шахраї можуть спробувати отримати кредит або взяти гроші в борг онлайн у банку, переклеївши фото, або використати документ з іншою метою. Якщо вже таке станеться, заяву і дата, зазначена в ній, послужить одним із доказів того, що з певного моменту вашим документом заволоділи треті особи.

Довідка на руках, що далі?

Далі ваш шлях лежить прямо в паспортний стіл, він же територіальне відділення ДМС України за місцем вашого фактичного місця проживання або ж прописки. Також можна звернутися в паспортний сервіс при центрі надання адміністративних послуг.

 1. Подаєте заяву на відновлення вашого паспорта.
 2. При собі також потрібно мати свій ІПН, якщо він не був вкрадений з паспортом. Якщо ви втратили і його, він повинен бути зазначений в переліку вкрадених документів в вашій заяві в поліцію.
 3. Візьміть копію вашого старого паспорта, якщо вона у вас є.
 4. Принесіть довідку від поліції або так звану виписку з реєстру досудових розслідувань.
 5. Якщо вашу особистість не вдалося підтвердити згідно з процедурою встановлення особи, і питання вирішувалося через суд, потрібно представити рішення суду для ознайомлення.
 6. Якщо є дані, які важливо внести в безконтактний електронний носій і ваш новий документ, потрібно мати при собі оригінали та копії підтверджуючих документів, наприклад:
 • метрики дітей;
 • свідоцтво про укладення та / або розірвання шлюбу;
 • довідка про місце проживання;
 • свідоцтво про присвоєння ІПН (якщо не вкрали);
 • якщо ви міняли ім'я або прізвище, також потрібно надати свою метрику і всі документи, які дозволяють відстежити, як і чому ви щось міняли. Якщо мова йде про жінку, яка змінювала прізвище внаслідок вступу в шлюб, потрібні документи про шлюб, а якщо, наприклад, змінювалося ім'я, то і свідоцтво про зміну імені і т.д.
 1. Також потрібна довідка про місце реєстрації.
 2. Ваше фото розміром 10 * 15 см для оцифровки зображення і його внесення на документ.
 3. Також потрібно сплатити адмінзбір за оформлення ID картки - паспорти старого зразка при відновленні документа в разі втрати або крадіжки вже не видають, тільки карти. Якщо ви з якоїсь причини звільнені від його сплати, надайте відповідний документ фахівця.
 4. Оплатити вартість бланка.

Про довідку про місце реєстрації розповімо окремо, оскільки є реальна можливість зробити і отримати її швидше. Її можна оформити через центри надання адміністративних послуг, що найчастіше громадянам і пропонують, а також через сайт igov.org.ua і про це знають далеко не всі. У першому випадку вам доведеться особисто йти в даний центр, стояти в черзі, подавати документи та після чекати 10 днів її виготовлення. Найстрашніше в цій процедурі це саме черга, оскільки в таких центрах один фахівець може виконувати безліч функцій і люди до нього тягнуться нескінченним потоком. Там можна провести не одну годину, а через 10 днів почекати таку ж чергу за вже готовою довідкою.

У другому випадку вам просто потрібно зайти на сайт, авторизуватись на ньому за допомогою електронного підпису або Bank ID, яким можуть скористатися сьогодні всі користувачі банківських послуг. Це спеціальна система, яка дозволяє підтвердити вашу особистість за даними про вас, які зберігає ваш банк. Ви замовляєте довідку і протягом 1-3 днів ваша заявка приймається в роботу (частіше в той же день або на наступний, якщо замовили ввечері). З цього моменту починається відлік 10 днів на виготовлення, але по факту все відбувається швидше.

На всіх етапах ви будете отримувати повідомлення про стан вашої заявки, але листа про те, що довідка готова, чекати не потрібно - він приходить день на 15-й. Ви можете прийти просто в останній 10-й робочий день ще до початку робочого дня або й зовсім зателефонувати в ЦНАП в вашому місті безпосередньо, де вам точно скажуть, чи готова ваша довідка.

Як довго чекати новий паспорт і скільки це все коштує?

За правилами новий документ робиться не більше ніж за 20 робочих днів. Також можна замовити його за 10 днів, але це буде коштувати трохи дорожче:

 • якщо робити за 20 днів - 126 грн (адмінсбор) + 219 грн (вартість бланка) = 345 грн
 • якщо робити за 10 днів - 252 грн (адмінсбор) + 219 грн (бланк) = 471 грн

Що робити, якщо ваш паспорт був знайдений вами або третьою особою та знову потрапив до вас в руки?

Не рідкість, коли люди знаходять документи просто на вулиці і розшукують їх власників, щоб повернути паспорт - трапляється, що людина сама загубила посвідчення або його знайшли в викинутій сумці в кущах. Тоді потрібно звернутися до територіального відділення ГМС і здати старий документ, тому що після відновлення паспорта колишній документ автоматично є недійсним.

Скільки діє ID карта?

На відміну від старого паспорта книжечки, який діяв все життя громадянина, починаючи з видачі в 16 років за умови, що ви вчасно вклеюєте потрібні фото, у карти термін дії обмежений:

 • вперше такий паспорт видається громадянину в 14 років і діє до його 18 років, тобто 4 роки;
 • паспорт, виданий громадянину старше 18 років, діє рівно 10 років і неважливо 30 вам років або 60.

Як відновити ІПН?

Тут, як не дивно, все дуже швидко і просто - потрібно просто відвідати найближчий підрозділ податкової, зрозуміло, вже з паспортом на руках і отримати нове свідоцтво про присвоєння вам податкового номера буквально протягом 5 хвилин. Ніяких штрафів або адмінзборів з вас за це не візьмуть - послуга абсолютно безкоштовна.

Як відновити права і техпаспорт?

Без паспорта їх відновити не вийде, а тому немає ніякого сенсу прохолоджуватися в коридорах МРЕВ до отримання нового посвідчення особи. Потім же зробити це нескладно, оскільки перелік документів для виготовлення дубліката техпаспорта і нових прав зовсім невеликий:

 1. Паспорт чи ID карта.
 2. Ваша екзаменаційна картка водія.
 3. Медична довідка. Приймаються тільки довідки з акредитованих лікарень, а тому краще зателефонувати в МРЕВ ще до візиту і уточнити, які поліклініки або лікарні входять до переліку дозволених. Це заощадить вам час і гроші, в тому числі, адже вартість такої довідки у всіх різна.
 4. Квитанція про сплату держмита в розмірі 420 грн.

Також потрібно обов'язково пригнати авто для огляду, який обійдеться вам додатково в 200 грн. Оплатити їх краще відразу разом з держмитом, бо фахівець все одно відправить вас назад на касу і без квитанції нічого дивитися не буде. Оплата, огляд авто і виготовлення техпаспорта займе приблизно годину-півтори. Нові права при наявності медичної довідки зроблять ще швидше. Сфотографують вас на місці, і хвилин через 5 новий документ буде у вас на руках.

Чому ніде не хочуть відновлювати документи по закордонному паспорту?

Це питання мучить багатьох, бо люди логічно припускають, що це не менш вагомий документ, ніж паспорт громадянина України. Але це не так - для відновлення документів потрібен саме внутрішній паспорт, що містить певний набір даних, який фахівці повинні вносити у встановлені у них форми і бланки. Крім того, закон визначає закордонний паспорт, як ваше посвідчення особи, яке починає діяти при перетині вами кордону

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.