Що таке облікова ставка Нацбанку і на що вона впливає?

01 жовтня 2019

Ставка НБУ - поняття, яке українці чують досить часто, але про її вплив на їхнє життя і економіку в цілому практично нічого не знають. Розбираємося, що це таке, як вона визначається, на що впливає і т.д.

Что такое учетная ставка Нацбанка и на что она влияет

Що ж це таке?

Українські комерційні банки не завжди такі успішні і прибуткові, як заявляють в своїй рекламі. До всього вони також відчувають на собі вплив економічної ситуації в країні - чим вона гірша, тим гірше у банку з інвестиціями, поверненнями кредитів, видачею нових кредитів і навіть з депозитами, які українці під час кризи одразу поспішають забрати, Крім того, часто банкам не вистачає коштів на впровадження різних продуктів і технологій, які можуть сприяти розвитку фінансової установи. Що роблять в такому випадку банки? Не повірите, але те ж, що і ви - кредитуються, тільки у Нацбанку України.

Облікова ставка НБУ - це і є ставка, по якій Нацбанк видає кредитні кошти комерційним банкам, як на розвиток, так і на рефінансування, якщо банк загруз в боргах, але все-таки має шанси стабілізувати своє становище.

Відразу уточнимо, що дана ставка має дуже сильний ефект і на ставки, які пропонують українцям комерційні банки. Чим нижче ставки НБУ, тим нижче вони для пересічних громадян за звичайні кредити, і навпаки чим вище облікова ставка, тим для громадян вони дорожче. Причина проста - якщо банку потрібно більше коштів, щоб розрахуватися по кредитах, вони візьмуть ці кошти з громадян, втім засуджувати їх за це не варто, оскільки ставки по кредитах можуть бути одною з важливих конкурентних переваг банку і просто так їх підвищувати, знижуючи свою конкурентоспроможність , ніхто не прагне.

Для чого ще застосовується облікова ставка?

  1. Це найважливіший інструмент для стабілізації інфляції в Україні.
  2. Мабуть, головний індикатор економічного здоров'я країни. Якщо ви бачите, що облікова ставка зростає, це вірна ознака економічних проблем в країні, більш того, чим швидше темпи її зростання, тим гірша ситуація, оскільки ставку, як таку Нацбанк підвищувати зазвичай не поспішає, керуючись, в тому числі тим, що вона ж є стримуючим фактором для краху економіки. Істотне підвищення ставки говорить про серйозні економічні проблеми держави.

Чому як низький, так і високий розмір облікової ставки поганий для економіки?

Здавалося б, як низькі ставки можуть принести шкоду? Можуть, оскільки і Нацбанк, і комерційні банки, і громадяни тісно пов'язані між собою і це прямий важіль впливу на інфляцію в країні. Звичайно, ставка - це далеко не єдиний фактор впливу на інфляцію, швидше спосіб її сповільнити, коли це особливо важливо. Пояснимо, яким чином.

Якщо ставка НБУ низька

Наприклад, ставка НБУ істотно падає. Комерційні банки з радістю поспішають за кредитами, оскільки це найпростіший спосіб заробітку для них - взяти гроші у Нацбанку під низький відсоток, видати безліч дрібних кредитів під більший відсоток, розрахуватися з Нацбанком і різницю залишити собі.

Що в такій ситуації роблять громадяни? Звичайно ж, поспішають оформляти ці кредити і купувати різні товари, адже нижча ставка НБУ дає можливість комерційним банкам видавати кредити теж на більш вигідних умовах, що вони і роблять, прагнучи охопити якомога більшу кількість громадян своїми послугами. Паралельно зростає купівельна спроможність громадян, а на цьому тлі раптово починають рости ціни і це одна з ключових причин зростання інфляції в Україні.

Якщо облікова ставка завищена

В такому випадку відбувається зворотний ефект. Комерційні банки беруть кредити в будь-якому випадку, але вже за більш високою вартістю. Ставка для населення також підвищується, хоча банки заробляють на цьому вже менше з двох простих причин. По-перше, якщо ставка і так набагато вище, до небес її не піднімеш - підвищити її вдасться до певного рівня, так щоб кредити були хоча б комусь цікаві і доступні. Інакше їх і зовсім брати перестануть.

По-друге, на підвищені ставки люди реагують цілком логічно - рідше беруть кредити, а їх купівельна спроможність знижується. Що роблять постачальники товарів і торгові мережі? Звичайно ж, панікують і починають знижувати вартість товарів, знижуючи тим самим і рівень інфляції або хоча б сповільнюючи темпи її зростання.

До слова, ставки по депозитах в банках також безпосередньо залежать від розміру облікової ставки - як правило, вони трохи більше, або трохи менше.

На що ще впливає даний показник?

Курс валют

Рівень кредитних ставок безпосередньо впливає на рівень інвестиційної привабливості країни. Якщо облікова ставка досить висока, то високі і ставки по депозитах, відповідно вкладення стають більш вигідними і прибутковими. Якщо в країну приходять іноземні інвестиції, а облікова ставка залишається на високому рівні, валюта країни тільки зміцнюється, а її вартість підвищується.

Темпи зростання економіки

За допомогою облікової ставки можна не тільки регулювати рівень інфляції, але і стимулювати економіку, коли це необхідно, для підвищення темпів її зростання.

Що відбувається, якщо економіка перебуває в стабільному стані довгий час? Необов'язково в поганому або навпаки ідеальному - просто стабільному. Відбувається стагнація або простіше кажучи застій. У чомусь застій гірше краху - коли все погано, всі шукають способи врятувати становище, знайти нові можливості, щоб стабілізувати економіку або підняти. Стагнація ж говорить про те, що ці можливості станом на поточний момент, по суті, вичерпані чи немає досить серйозного стимулу для їх пошуку, або ж про те, що бізнесу, наприклад, не вистачає ресурсів для розвитку, який в подальшому допоможе і зростанню економіки .

Чекати, коли економіка зі стагнації знову перейде до падіння, як мінімум, нерозумно. А тому в такі моменти облікові ставки в країнах найчастіше трохи знижують, щоб стимулювати інтерес до кредитів і те саме зростання купівельної спроможності. Ринок починає рухатися і часто це стає відправною точкою для чергового ривка економіки до зростання.

Як формується облікова ставка?

Незважаючи на те, що це, як ми бачимо, досить гнучкий інструмент, все ж таки є чинники, які безпосередньо впливають на формування облікової ставки.

  1. Очікування Нацбанку щодо рівня інфляції найближчим часом.
  2. Поточний стан ринку праці та його динаміка.
  3. Наявність у країни зовнішніх кредитів і їх стан.
  4. Загальний стан економіки, найближчі і довгострокові перспективи її розвитку.
  5. Попит на кредити у населення.
  6. Попит на банківські послуги в цілому.
  7. Стан справ на важливих ринках країни, а в Україні це індустріальний сектор і сільське господарство.
  8. Динаміка торгівлі на зовнішніх ринках.

Всі ці фактори враховуються при визначенні облікової ставки, втім, в останні роки Нацбанк змушений варіювати ставки виходячи зі стану самих «больових» зон економіки країни - її інвестиційної привабливості та рівня інфляції.

Вплив облікової ставки на розмір пені

Всупереч поширеній думці про те, що податкова і кредитні організації виставляють штрафи за прострочення на свій розсуд, це не так - при розрахунку за основу береться саме ставка Нацбанку. З її застосуванням і обчислюються суми різних штрафів, пені за прострочення, а також тих відсотків, які нараховуються клієнтові поверх основної ставки, якщо він допустив прострочення.

Крім того, ставка застосовується і для розрахунку неустойки за різними договорами, податкових баз, компенсаційних виплат, відсотків, які нараховуються за розстрочку або ж відстрочення оплати митних зборів, а також податків. При нарахуванні штрафів за порушення трудового, житлового, земельного або водного кодексів також береться за основу розмір ставки НБУ.

Найчастіше облікова ставка просто множиться на 2. Тобто якщо на сьогоднішній день в Україні цей показник дорівнює 18%, то розмір ставки для нарахування пені дорівнюватиме 36%.

Як бачите, облікова ставка аж ніяк не пустий економічний показник з новин. Вона безпосередньо впливає на ваше щоденне життя, і новини про зміну даної ставки будуть також завжди безпосередньо впливати на те, чого варті гроші у вашому гаманці, скільки коштують товари в магазинах і навіть те, скільки ви заплатите, якщо прострочите терміновий кредит готівкою онлайн  або інші позики грошей.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.