Що вдарить по гаманцях українців в 2020 році, а що допоможе заощадити - як будуть змінюватися ціни?

06 березня 2020

Золоті овочі і дешеве м'ясо - це не утопія, а майбутнє цін в Україні в 2020 році. Незважаючи на досить оптимістичний прогноз по рівню інфляції в цьому році (близько 5%), ціни в Україні будуть змінюватися як у бік зменшення, так і збільшення. Розповідаємо, що подорожчає в цьому році найсильніше і чому ціни в Україні стали настільки непередбачуваними.

Ціни, як прогноз погоди - змінюються на ходу

У 2019 ціни в Україні зростали, як на дріжджах. Чого тільки варті були ціни на звичайну ріпчасту цибулю, які часом сягали 37-38 грн за 1 кг, що породило хвилю мемів і жартів в соціальних мережах. Мабуть, найбільше запам'яталась картинка, на якій була зображена коробочка для ювелірних прикрас з кільцем, яке прикрашала акуратна цибулина замість каменю - українці жартували, що не всякий може дозволити собі такий подарунок. Жарти жартами, але стрибок вартості був дійсно немислимо великим. Саме тоді стало очевидно, як непередбачувано і боляче може вдарити по гаманцю аж ніяк не рідкісний продукт лише тому, що його виробники не змогли реалізувати його в тому обсязі і в ті терміни, в які очікували, а тому вирішили вичавити максимум за свій продукт.

Що нас чекає в 2020 році?

Як ви вже могли помітити, в кінці лютого раптово знизилися ціни на м'ясо і курятину і за прогнозами експертів підвищення їх вартості в цьому році можливе, та дуже незначне - наприклад, курятина буде досить стабільна в ціні, а, наприклад, свинина може подорожчати не більше ніж на 3% за рік.

Як з'ясувалося, це ніяк не пов'язано зі зниженням витрат виробників, причина в падаючому попиті - людям доводиться все важче, а тому більшість плавно знижують споживання м'ясних продуктів, або намагаються їх чимось замінити. І це в умовах перенасиченості ринку м'ясних продуктів - виробникам потрібно, щоб люди купували більше, проте вони, навпаки, купують все менше і менше.

Не варто забувати, що крім виробників, є ще і продавці, і експерти вже сьогодні прогнозують зростання цін на крупи не менше ніж на 10-20%, викликане спробою продавців заробити більше на продуктах, на які українці традиційно налягають, відмовляючись від більш дорогих і м'яса в тому числі. Крім того, обтяжує ситуацію з крупами і зниження їх посівів, особливо гречки і проса.

Прогнозовано подорожчає і молочна продукція. Втім, зважаючи на зростання цін на сировину цього очікували, оскільки поголів'я великої рогатої худоби в Україні продовжує зменшуватися, а фермери, в свою чергу, намагаються заробити більше і підвищують вартість літра молока, яке вони віддають на переробку. Собівартість молочних продуктів залежить від сировини на 60-80%, тому кожне таке підвищення з боку фермерів і власних господарств прямо впливає на вартість такої продукції на прилавках. В цілому, в 2020 році ціни на молочку виростуть ще на 5-8%.

Зростання цін на електроенергію і логістику спровокує підвищення цін на хліб. Крім того, позначиться і зростання експортних котирувань, оскільки вартість зерна в нашій країні до них прив'язана і чим вище вартість тонни пшениці на світовому ринку, тим дорожче хліб в Україні.

Найбільш різкий стрибок очікують від цін на овочі. У минулому році вони зросли майже на 35% і за прогнозами експертів найімовірніше саме вони «заберуть» найбільше грошей з гаманців українців. Крім того, такі різкі коливання вартості так званого «борщового набору» ми спостерігаємо вже два роки. Разом з тим, прогнози експертів на 2020 рік більш втішні - дорожчати овочі, безумовно, будуть і відчутно, але все ж не так, як в минулому році.

Що ж буде з цінами на картоплю?

Важко уявити раціон української сім'ї без картоплі. Смажена, варена, запечена вона часто служить однією з найулюбленіших і недорогих страв або основою для деяких з них, наприклад, зраз. Українці раніше охоче вирощували її самі, причому як громадяни, так і підприємства, проте рік за роком стає все складніше отримати хороший урожай. Літо може здивувати як стійкою прохолодою, так і сильною засухою, наприклад, як в минулому році, коли в багатьох регіонах України городи просто вигоряли до землі, незважаючи на ретельний полив. Підприємствам же потрібно нести ще більші витрати для вирощування картоплі - це і необхідність у великій кількості посівного матеріалу, і в дорогий техніці, і у виділенні великої території, і навіть в засобах захисту та обробки від шкідників. В результаті попит росте, а пропозиція, на жаль, ні, в зв'язку з чим, очікувався величезний стрибок в ціні на картоплю до 20-25 грн / кг.

Цікаво, що від махінацій виробників в дусі «як хочу, так і продаю» населення буде частково рятувати імпорт. Наприклад, ще кілька місяців тому експерти сходилися на думці, що картопля до весни дуже подорожчає і йшлося зовсім не про молоду картоплю, а саме про залишки в сховищах виробників.

На поточний момент її вартість дійсно зависока (15-17 грн / кг), але в кінці минулого року Україна раптово дуже наростила імпорт картоплі. А тому тепер замість зростання цін, очікуємо відносну стабільність або і зовсім смішні ціни (6-9 грн), якщо українські продавці не зможуть продати свої запаси за вигідними цінами. А запасів чимало, тому другий варіант більш імовірний.

Імпорт буде і далі ставати доступнішим

У 2019 імпортні товари стали все частіше з'являтися поруч з бюджетними українськими. У 2020 році ця тенденція продовжиться. Якщо раніше ціна прямо вказувала на власний або імпортний продукт, то тепер ця межа стерлася - ви можете купувати харчі іноземного та вітчизняного виробництва в одному ціновому діапазоні. Зміцнення гривні тому прямо сприяло.

На завершення обговорення прогнозів щодо зростання цін на продукти харчування хотілося б додати, що рівень інфляції все менше відображає реальний стан речей. За 2019 рік вона, наприклад, склала всього 4,1% і це на тлі 9,8% в 2018 році. Тим часом експерти, використовуючи відкриті дані Держслужби статистики, підрахували, на скільки реально зросла вартість так званого споживчого кошика українців, по якій в нашій країні рахують, в тому числі і розмір прожиткового мінімуму, і багатьох соціальних виплат, як наслідок. За 2019 рік зростання її вартості склало приблизно 12,5% в порівнянні з 2018 роком. І це мова йде про дуже обмежений набір продуктів і послуг, визначеним вельми застарілим законом, тому не дивно, що позики онлайн на карту і кредити готівкою в Україні стають все більш популярним - громадянам об'єктивно не вистачає власних коштів.

А що за більш великими покупками - нерухомістю і авто?

Нерухомість однозначно зросте в ціні і тому сприяє безліч факторів. Буде зростати попит, тому що плануються кроки щодо його стимулювання з боку держави, в тому числі шляхом розробки спільних іпотечних програм з банками, а це дуже ефективний інструмент, оскільки навіть мінімальне зниження ставки на пару відсотків вже призводить на ринок близько 10% нових покупців. Також будуть розроблені механізми завершення будівництва заморожених раніше об'єктів, а також шляхи максимального захисту законом інвесторів. Зниження ставок і ризиків, звичайно, позначиться на попиті.

Але при цьому не можна забувати про такі чинники, як курс гривні, тотальне зниження кількості споруджуваних будинків по країні і собівартість будівництва, яка включає в себе витрати на матеріали, будівельні і монтажні роботи і багато іншого. Тільки в минулому році матеріали і безпосередньо виконання робіт подорожчали на 10-15%, що додало до вартості квартир близько 2%. У цьому році очікується більш м'яке зростання цін до 5-7% в плюс до собівартості, тому до цінників на квартири можна одразу додавати ще 1%.

В цілому ж, стандартне і найбільш затребуване в українців житло подорожчає приблизно на 8-10%. Приміщення для бізнесу теж виростуть в ціні приблизно на 12-12,5%. І, звичайно, дорожче за все українцям обійдеться житло класу «комфорт +» - його вартість може зрости на 15%.

З автомобілями ситуація більш оптимістична. Відкладено введення стандарту Євро-6 аж до 2025 року, а тому очікуваного стрибка цін на нові авто не буде. При цьому в нашу країну як і раніше можна буде ввозити авто будь-якого стандарту, а Рада повинна незабаром розглянути законопроект, що передбачає пом'якшення умов по розмитненню так званих евроблях. Якщо українці зможуть, нарешті, вирішити питання з масово завезеними в країну машинами в минулі роки, більшість з них миттєво опиняться на перепродажі за досить привабливими цінами.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.