Скільки коштує пошуміти в Україні - правила і штрафи за шум

23 березня 2020

Якщо ваші сусіди невгамовно слухають гучну музику, свердлять стіни або сваряться, як італійці в кіно, розбиваючи посуд об вашу спільну стіну, ви, звичайно, можете проявити розуміння, але їх запал не так уже й важко вгамувати, якщо терпіння вичерпалося. Розповідаємо, до скількох же можна шуміти в Україні, і який штраф за шум можуть отримати порушники. Ця інформація буде корисна і тим, хто не хоче додавати штрафи за шум у квартирі до загального чеку за ремонт.

Скільки коштує пошуміти в Україні - правила і штрафи за шум

Що говорить з цього приводу закон?

В Україні шуміти в позаурочний час безкарно неможна. Існують норми, які зобов'язують громадян дотримуватися тиші в певний час доби, які діють по всій країні, а також місцеві регіональні правила по багатьом містам, оскільки місцева влада має право доповнювати категорії захищених приміщень новими пунктами, а також скорочувати часові проміжки, коли можна шуміти, на свій розсуд. Крім того, є ще й санітарні норми, що регулюють допустимий рівень шуму, які не можна перевищувати в будь-який час доби, тому що це шкодить здоров'ю людей.

Які будівлі входять в категорію захищених?

 1. Багатоквартирні та приватні житлові будинки, а також прилеглі до них території.
 2. Готелі.
 3. Хостели.
 4. Зони відпочинку, міські парки, прогулянкові майданчики і навіть арт-простори.
 5. Кафе, ресторани.
 6. Магазини.
 7. Сервісні центри.
 8. Освітні установи.
 9. Театри, клуби.
 10. Медзаклади і санаторії.

Вимоги щодо рівня шуму на даних об'єктах гранично прості - з 22 вечора і до 8 ранку повинна дотримуватися тиша.

Що не можна робити?

 1. Кричати і голосно співати.
 2. Включати музику на повну гучність, а також будь-які інші пристрої для відтворення.
 3. Застосовувати будь-які пристрої, які посилюють гучність від потужних колонок до гучномовців і ретрансляторів.
 4. Запускати салюти, феєрверки і підривати петарди.

Список можна продовжувати нескінченно, але головне, що ви повинні розуміти, це, що є встановлені норми шуму, які ви не повинні при цьому перевищувати. Наприклад, в квартирах рівень шуму вдень не повинен бути вище 55 дбА, а вночі не вище 45 дбА. Для розуміння 45 дбА це розмова, яку ви добре чуєте, а при гучності в 50 дбА ще й чітко чуєте кожне слово.

Поточні норми по рівню шуму покажемо вам в таблиці разом з порівняннями, які допоможуть вам хоча б приблизно визначити, який рівень шуму вважається нормальним, а який ні.

Тип приміщення і час доби

Мінімальний рівень шуму (рекомендований)

Порівняння

Максимально допустимий рівень шуму

Порівняння

Квартира, будинок (день)

40 дбА

Говорять неголосно, але добре чути

55 дбА

Голосна розмова

Квартира, будинок (ніч)

30 дбА

Шепіт

45 дбА

Говорять неголосно, але добре чути

Гуртожиток (день)

45 дбА

Говорять неголосно, але добре чути

60 дбА

Дуже голосна розмова

Гуртожиток (ніч)

35 дбА

Тиха розмова

50 дбА

Розмова, в якій чітко чути кожне слово

Аудиторії, класи

40 дбА

Говорять неголосно, але добре чути

55 дбА

Голосна розмова

Бібліотеки, конференц-зали

40 дбА

Говорять неголосно, але добре чути

55 дбА

Голосна розмова

Магазини, вокзали, аеропорти

60 дбА

Дуже голосна розмова

75 дбА

Крики, регіт, плач, голосна сварка

Кімнати для сну в дитсадках

40 дбА

Говорять неголосно, але добре чути

55 дбА

Голосна розмова

Прибудинкові території (день)

55 дбА

Голосна розмова

70 дбА

Майже крик

Прибудинкові території (ніч)

45 дбА

Говорять неголосно, але добре чути

60 дбА

Дуже голосна розмова

По даній таблиці абсолютно очевидно, що і в дозволений час шуміти можна в розумних рамках і якщо у вас в приватному секторі сусіди годинами ріжуть метал для своїх цілей або безупинно шумлять газонокосарками, це не норма і терпіти ви це не зобов'язані. Встановлені норми обумовлені, перш за все, тим, що більш високий рівень шуму шкідливий для людей - як бачите, гучності понад 75 дбА в таблиці просто немає.

Як бути з ремонтом?

Законодавство України наказує всім громадянам дотримуватися базових правил і норм за рівнем шуму, але будівельні роботи регламентує окремо і це важливо знати, якщо ваші сусіди перетворюють ваші вихідні дні в сущий кошмар або якщо поряд з вами будується будинок, наприклад.

Так закон забороняє проводити шумні будівельні або ремонтні роботи у вихідні та святкові дні, а також з 21-ї години і до 8 годин в будні дні. Якщо ваш спокій порушують в позаурочний час, ви маєте право вимагати припинення таких робіт. Безшумні роботи, зрозуміло, проводити можна.

Що робити людині, яка хоче робити ремонт?

Закон захищає права громадян на відпочинок, проте, найчастіше українці роблять ремонти самі у вільний від роботи час, а тому у них закономірно виникають складнощі з дотриманням тих самих прав інших громадян і запропонованих норм. У такій ситуації потрібно:

 1. Домовлятися з сусідами. Якщо вам вдасться переконати сусідів трохи потерпіти, проблем у вас не виникне – шумні роботи за згодою людей, що живуть поруч, проводити можна.
 2. Наймати бригаду, яка зможе працювати в дозволений час. Домовлятися з людьми все одно доведеться, оскільки дуже багато маніпуляцій при ремонті виробляються із застосуванням гучних інструментів і норми не перевищити все одно нереально - постарайтеся спланувати роботи так, щоб укластися в кілька днів з найбільш гучними роботами або щоб такий сильний шум тривав не довше години в день, наприклад.
 3. Якщо пошуміти потрібно разово і мова про тривалий ремонтвзагалі не йде, то кращий варіант - просто заздалегідь домовитися з сусідами про прийнятний час проведення робіт і зробити все мирно і за згодою.
 4. Якщо мова йде про будівництво, наприклад, будується новий багатоквартирний будинок поряд з вже заселеним житловим кварталом, потрібно або закінчувати всі роботи до 21 години в будні або розподіляти роботи так, щоб найбільш шумні з них робилися в дозволений час.

При цьому важливо уточнити встановлені норми по шуму саме в вашому регіоні, оскільки в Києві, наприклад, вони ще суворіші - шуміти при проведенні ремонтних робіт можна з 8 ранку і до 19 вечора, а шум в квартирах вдень ​​не повинен перевищувати 40дбА, а вночі і зовсім 30 дбА.

Що робити, якщо ваш сусід і не думає домовлятися, а ви не в силах більше терпіти шум?

Перш ніж викликати поліцію, варто спробувати просто передати недбайливим сусідам роздруківку правил з даного питання і інформацію про штрафи та інші заходи, які можуть бути до них застосовані і дати зрозуміти, що попереджень більше не буде. Не чекайте, що перед вами вибачаться і принесуть вами пиріг по-добросусідськи, але як правило, цього вистачає - оцінивши інформацію, більшість розуміє, що шуміти їм буде дорогувато. Якщо і це не допомогло:

Крок 1

Викликаєте поліцію. Бажано зробити аудіозапис або зняти відео, щоб мати, що пред'явити співробітникам, якщо шум до їх приїзду припиниться. Ідеально, якщо є і інші невдоволені сусіди, готові підтвердити сказане вами.

Також можна скористатися шумоміром - купити, взяти його в оренду на кілька днів або хоча б встановити спеціальний додаток. Звичайно, останній варіант гірший, бо додатки для смартфонів дають дуже неточні результати і часто їх занижують, але якщо у вас за стіною стоїть дикий гуркіт, результат все одно буде набагато вище норми.

Важливо: Якщо при дзвінку в поліцію, вас запевняють, що це компетенція дільничного, наполягайте на приїзд поліції. Дільничному дійсно передадуть складений протокол, і він буде займатися цим питанням, але виїжджають на місце виклику зараз тільки патрульні машини.

Штрафи при першому виклику:

 • Для громадян: від 85 грн до 255 грн
 • Для підприємств: від 255 грн до 510 грн

Крок 2

Якщо це не дало належного ефекту і ситуація повторюється, знову викликаємо поліцію. Варто так само підготуватися, скликавши свідків, зробивши записи і т.д.

Штрафи при повторному виклику:

 • Для громадян: від 255 до 510 грн + конфіскація інструменту чи іншої техніки, через яку було так шумно
 • Для підприємств: від 850 грн до 2 550 грн + конфіскація інструменту / техніки

Важливо: при першому порушенні штраф можуть виписати самі співробітники поліції, а при повторному порушенні дільничний збирає заяви від свідків і інші факти і передає справу до суду за фактом адміністративного порушення.

Найчастіше до цього не доходить і вистачає одного штрафу, тому що ризикувати дорогими інструментами і обладнанням, які насилу купили, взявши кредит готівкою або кредит онлайнна картку, ніхто не хоче.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.