Соцдопомога матерям одиначкам в Україні
Така категорія соцдопомоги в Україні як допомога матерям одиначкам є дуже важливою формою підтримки матерів, які виховують дітей без батька. На щастя, ставлення суспільства до даного питання зазнало змін, і виховувати дитину самостійно давно не соромно, але питання браку коштів для одиноких матерів стоїть особливо гостро. Яка допомога відведена мамам одиначкам в 2019 році, і хто взагалі має на неї право, розповідаємо в цьому матеріалі.
Допомога матерям одиначкам в Україні – розміри виплат
Допомога матерям одиначкам нараховується за досить простою формулою, яка залишається незмінною вже довгий час. Розмір цієї допомоги визначається як різниця між встановленим прожитковим мінімумом на дітей певного віку і частиною середньомісячного доходу сім'ї цієї дитини за останні півроку, яка відводиться одній особі з цієї сім'ї. Таким чином, максимальний розмір допомоги на дітей одиноких матерів становить:
1. З 1 січня 2019 р по 30 квітня 2019 р .:
- На дітей до 6 років – 1626 грн.
- На дітей віком від 6 до 18 років – 2017 грн.
- На дітей від 18 до 23 років – 1921 грн.
2. З 1 травня 2019 р по 30 листопада 2019 р .:
- На дітей до 6 років – 1699 грн.
- На дітей віком від 6 до 18 років – 2118 грн.
- На дітей від 18 до 23 років – 2007 грн.
3. З 1 грудня 2019 по 31 грудня 2019 р .:
- На дітей до 6 років – 1 779 грн.
- На дітей віком від 6 до 18 років – 2218 грн.
- На дітей від 18 до 23 років – 2102 грн.
Тобто це максимальні суми, які можуть отримувати матері одиначки в Україні та їх збільшення є, як правило, незначним і відбувається виключно в зв'язку з черговим підвищенням розмірів прожиткових мінімумів. На жаль, від постійної необхідності взяти гроші в борг одиноких батьків це не рятує, і вони часто змушені займати або брати кредити онлайн. Залежно від доходів сім'ї розмір допомоги може бути і значно нижче, однак, не менше, ніж 30% від прожиткового мінімуму, розрахованого на дитину зазначеного віку.
До слова, на даний вид допомоги можуть розраховувати не тільки самотні мами, але також і батьки, які з тих чи інших причин ростять дітей без матері, тобто вся наведена в даній статті інформація в повній мірі може бути застосована і до самотніх тат.
Допомога матерям одиначкам – хто має на неї право?
- Самотні матері, які народили дітей, не перебуваючи в законному шлюбі, за умови, що в свідоцтві про народження дитини в графі про батька стоїть прочерк або ж він записаний зі слів матері. Важливо відзначити, що якщо жінка проживає з батьком дитини в цивільному шлюбі і веде з ним спільне господарство, вона не має права на отримання статусу одинокої матері і допомоги від держави, відповідно.
- Самотні усиновителі.
- Мати або батько, які змушені ростити дитину самостійно через смерть другого з батьків, і не отримують від держави будь-якої соціальної пенсії або допомоги у зв'язку з втратою годувальника.
Допомога матерям-одиначкам в 2019 році – список необхідних для оформлення документів і де оформляти
Призначенням даного виду допомоги займаються місцеві органи соціального захисту населення або, простіше кажучи, органи соцзабезпечення. Необхідно прийти в найближче до вас відділення і подати заяву на отримання допомоги, а також подати декларацію і надати всі необхідні документи. Якщо оформлення допомоги проводиться не за місцем проживання до стандартного пакету документів додається ще й довідка про неотримання даного виду допомоги за місцем прописки.
- Потрібно подати заяву про призначення цієї допомоги – оформляється воно безпосередньо в собесі. До слова, є важливий нюанс – якщо ви починаєте оформлення допомоги близько до кінця місяця, перестрахуйтеся і напишіть заяву, а лише потім збирайте довідки, щоб ваша заява була вже зафіксовано цим місяцем.
- Також на місці потрібно заповнити декларацію про доходи вашої сім'ї за останні півроку, яка включає в себе інформацію про дорогі покупках і ваші витрати, в тому числі.
- Необхідно мати при собі копію свідоцтва про народження дитини.
- Якщо ви усиновлювач, не забудьте і про копії вашого свідоцтва про усиновлення дитини.
- Також зараз потрібна виписка з реєстру, в якій зазначено, на якій підставі внесені дані про батька.
- Довідка про склад сім'ї. Видається в паспортному столі на підставі прописки або на підставі акта депутата, якщо дитина не прописана. Для оформлення необхідно мати при собі домову книгу і документи по всім членам сім'ї, прописаним в будинку або квартирі.
- Також потрібно взяти довідки про доходи на всіх членів вашої родини.
- Якщо громадянка України народила дитину за кордоном, то їй потрібно надати документ, який свідчить про народження дитини, також без відомостей про батька, отриманий у відповідній інстанції тієї держави, в якому перебуває мати.
Важливо: На даний момент в Україні таку допомогу виплачують півроку з моменту оформлення допомоги. Після закінчення 6 місяців потрібно знову відвідати соцзабез і оформити допомогу і так кожні півроку. Раніше оновлювати допомогу можна було до певної дати останнього місяця виплат і отримувати гроші безперервно. Зараз так робити вже не можна, так як подати заяву можна тільки в наступний місяць. Але важливо також дізнатися, до якого числа подають заяви на розгляд в вашому собесі і вчасно все оформити, щоб в наступному місяці отримати допомогу за два місяці.
Наприклад: якщо останній місяць у вас січень, а здають документи в базу в вашому собесі до 10 числа, то вам потрібно оформити допомогу до 10 лютого, щоб в березні отримати її за лютий і за березень. Якщо ви не встигаєте оформити до 10-го числа, а оформляєте скажімо 12-го, то в базу на наступний місяць ви не потрапляєте. Гроші за цей час ви все одно отримаєте, але вже в квітні за 3 місяці. Саме тому важливо знати, до якого числа потрібно здати всі документи і заяву, щоб пропустити щонайбільше місяць.
Кому допомогу не отримати і кому можуть припинити виплати?
- В допомозі буде відмовлено, якщо дитина перебуває під опікою держави в інтернаті, незалежно від того, позбавлені батьки батьківських прав чи ні.
- Також відмовлять батьку чи матері, який виховує дитину самостійно в зв'язку зі смертю другого з батьків, якщо він отримує пенсію, що надається державою у зв'язку з втратою годувальника.
Причини, за якими вже оформлені допомоги можуть припинити виплачувати:
- Якщо дитина тимчасово працевлаштувалася.
- Якщо одержувач допомоги був позбавлений батьківських прав.
- Якщо дитину відібрали соціальні служби, не позбавляючи матір чи батька батьківських прав.
- Якщо одинока мати чи батько був засуджений з позбавленням волі.
- Якщо дитина вступила в шлюб, незалежно від того, сталося це до настання повноліття дитини або після.
- Влаштування дитини на держзабезпечення в повному розмірі - тимчасове або постійне.
- Якщо дитині до настання повноліття була надана повна громадянська дієздатність.
- Якщо рішення про усиновлення дитини було скасовано органами державної опіки.
Які ще пільги надаються матерям одиначкам?
Крім грошових виплат, які можуть становити як максимальний розмір, так і мінімальний, або не призначатися зовсім, є ще й ряд пільг, передбачених для одиноких батьків, які ніхто скасувати не в силах, але якими такі батьки часто не користуються, просто не знаючи про них.
- Одинокому батькові не можна відмовити в прийомі на роботу, а також його не можна звільнити.
- Самотніх батьків не можна відправляти у відрядження, а також залучати до шкідливих і небезпечних робіт, до нічних і інших надурочних робіт або до роботи у вихідні та святкові дні.
- Є право працювати неповний робочий день і додаткові 10 днів оплачуваної відпустки. Якщо мати або батько одинак не витратили свою відпустку в повній мірі в попередньому році, вони можуть скористатися нею в поточному в будь-який час, а також отримати за нього компенсацію в грошовому еквіваленті в разі звільнення.
- У самотніх батьків є і пріоритет в черзі на житлові приміщення і квартири або будинки з фонду соціального житла.
- Дешевше будуть обходитися і податки - так мати або батько одинак мають можливість зменшити суму щомісячного доходу, який буде обкладатися податками.
І нарешті, у самотніх батьків є можливість отримати тимчасову державну допомогу.