Соцдопомога в Україні: важливі зміни в порядку нарахування, правилах, сумах виплат

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

«Не працюєш - не їси» або чому малозабезпеченим уріжуть допомогу?

Соцдопомога в Україні: важливі зміни в порядку нарахування, правилах, сумах виплатМінсоцполітики поставило собі за мету не просто врегулювати отримання соцдопомоги громадянами, а й всіляко стимулювати непрацюючих громадян виходити на роботу і все ж шукати дохід. Так, наприклад, посилилися вимоги до сімей, які претендують на отримання виплат як малозабезпечені.

Логіка проста - якщо в родині є об'єктивно працездатні, але непрацюючі без поважної на те причини громадяни, при підрахунку сукупного доходу сім'ї їм буде зараховано не нуль доходів, а половину від розміру мінімальної зарплати в Україні. З урахуванням того, що основою для розрахунку бюджету сім'ї, що застосовується для обчислення розміру виплат для малозабезпеченої родини, все ж є розміри ПМ, які істотно нижче мінімальної зарплати, таке нововведення може залишити багатьох без виплат, тому що за підсумками підрахунку може виявитися, що сім'я допомоги не потребує. Якщо ж доходи інших членів родини настільки низькі, що допомогу все ж нарахують, вона буде все одно менше через врахування «неіснуючого» доходу непрацюючого члена цієї родини.

Крім того, така допомога перепризначувається кожні 6 місяців. І якщо працездатний член сім'ї буде не працювати так довго, то при кожному повторному зверненні розмір призначеної соцдопомоги буде зменшуватися - спочатку на 50%, а ще через 6 місяців на 75%.

Як вираховується розмір допомоги для малозабезпеченої родини, ми детально розповіли в нашій статті «Малозабезпечена сім'я в Україні - як отримати статус і чим допомагає держава?» - ви можете прорахувати передбачуваний розмір своєї виплати за нашим прикладом.

Експерти відзначають такий бій проти непрацюючих як позитивне явище, однак на практиці такі ситуації найчастіше мають місце в сім'ях, де хтось із родини не просто не працює, але, наприклад, веде маргінальний спосіб життя, з чим його сім'я не може впоратися. Якщо взяти за приклад, малозабезпечену сім'ю з батька, матері і дитини, в якій батько не працює і захоплюється алкоголем, то мати з дитиною можуть втратити підтримку держави до моменту, поки не стануть окремою сім'єю і це мінус, оскільки вони її реально потребують.

Разом з тим, є і причини, за якими працездатний громадянин може не працювати без будь-яких наслідків, головне, щоб була можливість це довести. Не працювати можуть громадяни, які доглядають за дітьми до трьох років, тимчасово доглядають за рідними, які цього потребують за медичними показаннями, а також на постійній основі доглядають за своїми родичами похилого віку. В такому випадку неіснуючий дохід такому члену сім'ї приписувати не будуть.

Важливо: Раніше перепризначення виплат малозабезпеченим могло відбуватися автоматично в ряді випадків. Тепер кожні 6 місяців потрібно всім обов'язково звертатися особисто і подавати заяви заново.

Матерям одиначкам теж потрібно працювати

В нововведеннях йдеться і про матерів одиначок. По суті, тепер до них застосовуються ті ж вимоги, що і до претендентів на допомогу малозабезпеченим сім'ям - вони повинні працювати, а якщо в їх сім'ях є непрацюючі працездатні громадяни, то допомога не призначається.

Разом з тим, якщо такий член сім'ї влаштується на роботу, сім'ю заохотять, зарахувавши не повний дохід даного громадянина до сукупного доходу сім'ї, а лише половину. Це позитивно позначиться на розмірі допомоги, оскільки вона являє собою різницю між сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одного її члена і прожитковим мінімумом на дитину відповідного віку.

До слова, деякі самотні матері вже позбулися своїх виплат. Йдеться про тих, хто не працює зараз і не працював в розрахунковий період (розглядається попередній перед зверненням період тривалістю 6 місяців). Як нам пояснили фахівці соцзабезу, для нарахування допомоги непрацюючій одинокій матері потрібно, щоб жінка пропрацювала раніше хоча б 3 місяці. Якщо ж вона взагалі не працювала офіційно і не працевлаштована зараз, в допомозі відмовлять відразу.

Зміни для платників єдиного податку

Оскільки пандемія внесла істотні зміни в існуючий порядок життя, серед претендентів на отримання різних видів соціальної допомоги виявилося на порядок більше самозайнятих та інших громадян, які раніше отримували дохід від підприємницької діяльності. У Мінсоцполітики вирішили прибрати з переліку врахованих при розрахунку допомоги доходів фактичні заробітки фізосіб-підприємців, самозайнятих і т.д., оскільки доходи рахуються за попередні періоди і якщо зараз така людина залишилася взагалі ні з чим, то розміри тих доходів, що вона отримувала раніше, рідко дозволяють отримати хоч скільки-небудь значущу допомогу від держави.

Тепер при розрахунку допомоги їм будуть зараховувати як дохід розмір однієї мінімалки по зарплаті, якщо громадянин є платником 1-ї групи, два розміри, якщо 2-й і, нарешті, три розміри, якщо 3-ї групи.

Що враховується в дохід, якщо є допомога з безробіття?

Тут теж є деякі зміни. Тепер, якщо ви отримуєте цю допомогу і хочете отримати допомогу для малозабезпеченої сім'ї, вам в дохід порахують розмір вашої допомоги по безробіттю, а враховувати вашу колишню зарплату не будуть і це великий плюс – виплата буде більше.

Але якщо безробітним ви стали з власної вини або звільнилися за власним бажанням, тоді до допомоги по безробіттю в дохід припишуть ще й половину мінімальної оплати праці по країні, що, звичайно, відіб'ється на розмірі допомоги для малозабезпеченої сім'ї - вона буде менше.

Кому підвищать допомогу?

Традиційно в Україні будь-які зміни такого роду, пов'язані з обмеженнями і зниженням комусь розмірів допомоги, проходять разом з підвищенням виплат іншим громадянам. З нового:

  1. Підвищаться розміри допомоги для малозабезпечених сімей. Раніше діяло обмеження в 75% сукупного прожиткового мінімуму і допомога не могла перевищувати цю суму, а тепер максимальний розмір допомоги підвищено до 100%, і діяти ця норма буде для виплат з 1 липня, тобто частково буде проведено перерахунок заднім числом.
  2. Якщо в родині є діти, то з усіма підвищеннями і надбавками максимальний розмір прожиткового мінімуму на дитину підвищиться до 130%, а раніше він не міг перевищувати 115%.

Що кажуть експерти? Чого нам чекати в майбутньому?

В першу чергу, експерти зараз обурюються з приводу несвоєчасності заходів, стимулюючих шукати роботу і працевлаштовуватися. Після затяжного карантину і при такій непростій економічній ситуації в країні зростає рівень безробіття, як офіційного, так і прихованого. Переважна більшість громадян сьогодні і без того прекрасно мотивована працювати або шукати собі роботу, якщо вони її втратили. Тобто інструмент хороший, логіка правильна, але не до місця і не до часу на сьогоднішній день.

Ще один мінус - це відсутність контролю. Начебто, правила посилюються, але весь контроль здійснюються як і раніше на рівні довідок і папірців і не більше того, а тому одні продовжують зловживати, а інші недоотримувати, і відомі всім українцям схеми отримання віплат тими, кому вони не по закону не належать, в більшості випадків продовжують працювати. Крім того, коштів, щоб гарантувати гідну допомогу всім, кому вона належить за законом, явно не вистачає.

В результаті досить скромний бюджет ділиться на величезну кількість одержувачів по крихтах, при цьому розміри ряду виплат виглядають абсурдно, як-то допомога тим, хто здійснює догляд за літніми громадянами старше 80 років, наприклад, яке становить сьогодні всього 685 гривень і не виплачується, якщо догляд здійснюють родичі літньої людини. У соціальній сфері поки, на жаль, занадто багато прогалин і невирішених проблем і допомога повинна бути більш істотною і адресною.

Якщо ви не опинилися в числі щасливчиків, яким підвищили соціальні виплати, не впадайте у відчай - на нашому порталі ви завжди можете вивчити позики на карту і взяти кредит готівкою в Україні.

Сподобалося?

1

Читайте також

26 травня 2020

Коронавірус змінив життя багатьох країн світу, і Україна не стала винятком. Затребувані раніше фахівці залишилися без роботи і ризикують не знайти аналогічної зайнятості після карантину, оскільки попит на них на ринку праці впав. З бізнесом все ще складніше - МСБ в Україні на межі краху. Але життя йде і зараз, як ніколи важливо знати, які професії будуть затребувані після карантину, а також, який бізнес варто відкривати після виходу з карантину.

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.