Соціальне житло в Україні - хто може отримати

13 лютого 2019

Не всі можуть дозволити собі своє власне житло, але коли мова про працездатних громадян з нормальним здоров'ям і більш-менш пристойним доходом, це одна ситуація. А коли мова йде про соціально незахищені категорії громадян - зовсім інша, так як їх положення, швидше за все, ніколи не дозволить їм отримати власний куток, що найчастіше призводить до того, що і наступні покоління таких сімей перебувають в злиднях, тому що не мають можливості розвиватися, просто виживаючи. Для таких категорій населення державою передбачено соціальне житло - як його отримати, хто має на нього право, яка зараз соціальна норма житла, розповідаємо в цій статті.

Соціальне житло в Україні - хто може отриматиСоціальне житло, Україна - що це, як працює?

Соціальне житло це можливість отримання соціально незахищеними категоріями громадян житла, право володіння яким залишається за місцевим муніципалітетом або ж державою в цілому. Дана форма забезпечення громадян житлом працює давно, але за час свого існування вона зазнала серйозних змін - якісь категорії громадян втрачали право на соцжитло, якісь навпаки отримували. Розповідаємо про актуальний стан справ з даного питання.

Хто має на нього право?

У 2018 року перелік осіб, які мають першочергове право на отримання такого житла було розширено. Тепер його можуть отримати позачергово:

 1. Особи, які мають інвалідність, отриману через війну, а також ті, які зрівнялися з ними в правах.
 2. Ветерани війни, а також інші категорії громадян, чиї права захищає Закон України «Про статус ветеранів війни».
 3. Громадяни, які є колишніми малолітніми в'язнями тих чи інших концентраційних таборів, які отримали визнання інвалідності в зв'язку з будь-яким загальним захворюванням, або отриманим в результаті каліцтва під час роботи, або з іншої причини.
 4. Чоловік чи жінка, чиї чоловік або дружина загинули в результаті переслідувань нацистами, якщо є інвалідність, отримана на роботі, від загального захворювання або з іншої причини, якщо не вступали в шлюб вдруге.
 5. Потерпілі 1 і 2 категорій від аварії на ЧАЕС.
 6. Діти сироти, а також діти, які були позбавлені батьківського піклування.
 7. Діти, які мають інвалідність, а також діти, які проживають в державних установах соціального захисту у зв'язку з тим, що не мають батьків, їхні батьки були позбавлені органами опіки батьківських прав з моменту повноліття.
 8. Громадяни, які були незаконно засуджені і згодом реабілітовані, якщо немає можливості повернути в їх власність те житло, яке вони раніше мали.
 9. Громадяни, які мали у своєму розпорядженні договір найму соціального житла, але він був розірваний, а до закінчення наступних трьох років вони знову отримали таке право.
 10. Громадяни, чиє житло офіційно було визнано непридатним для життя, а також неможливим для ремонту або ж відновлення.
 11. Багатодітні сім'ї, в яких п'ятеро і більше дітей, а також сім'ї, де жінка народила трьох або більше дітей одночасно.

Першочергове право на соціальне житло мають у своєму розпорядженні:

 1. Постраждалі під час виконання обов'язків учасники бойових дій.
 2. Учасники бойових дій.
 3. Інваліди 1 та 2 груп.
 4. Особи, які отримали визнання особливих заслуг перед батьківщиною.
 5. Особи, нагороджені званнями Героя України, Героя Радянського Союзу, Соціалістичної праці і т.д.
 6. Громадяни, які в період Другої світової війни були дітьми молодше 16 років і перебували у фашистських таборах або народилися там.
 7. Громадяни, які були в'язнями таких таборів вже дорослими, вивозилися примусово до Німеччини для роботи, а також діти колишніх партизанами і інших учасниками опору.
 8. Громадяни, які були реабілітовані після засудження за комуністичного тоталітарного режиму.
 9. Громадяни, які мають важкі хронічні захворювання, які є в переліку центрального органу виконавчої влади.
 10. Багатодітні сім'ї або самотні матері, де в сім'ї троє або четверо дітей або якщо жінка народила одночасно двох дітей.
 11. Сім'ї, де виховується дитина інвалід 1 або 2 групи або є повнолітній член сім'ї, який став інвалідом 1 або 2 групи в дитинстві.
 12. Офіцери і військовослужбовці ЗСУ, формувань, створених ВРУ, які були звільнені в запас, незалежно від того, чи пройшли вони контрактну або кадрову службу.
 13. Сім'ї осіб, які загинули під час виконання службових обов'язків або при врятуванні життя людини. Також до цієї категорії належать сім'ї осіб, які загинули на виробництві.
 14. Громадяни, які здобули важке захворювання або серйозну травму на виробництві, в зв'язку з чим, повинні проживати в окремій від своєї сім'ї кімнаті.
 15. Сім'ї, неповні сім'ї, вчені, молоді громадяни до 35 років. При цьому якщо мова йде про повну сім'ю, то і чоловік і дружина повинні бути молодше 35.
 16. Сім'ї, в яких ростуть неповнолітні діти.
 17. Вагітні жінки.
 18. Особи, які втратили працездатність.
 19. Пенсіонери.
 20. Громадяни, які були учасниками Революції Гідності і постраждали під час неї.

Також було внесено ще одне доповнення, яке дозволить стати на облік таким особам:

 1. Громадяни, які не мають іншого місця проживання крім цього.
 2. Громадяни, чий загальний сімейний дохід за минулий рік менше, ніж середня вартість найму житла в регіоні, а також, якщо він нижчий за прожитковий мінімум.
 3. Громадяни, які є внутрішньо переміщеними особами, які втратили житло і не мають іншого на територіях, підконтрольних Україні.

Нарешті, в закон включені і переселенці, які втратили своє житло.

Як стати на облік в чергу на соціальне житло?

Варіант 1

Прийти до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування, який займається питаннями комісії з житлових питань за місцем проживання.

Варіант 2

Зробити це за місцем роботи. Повинно бути прийнято спільне рішення адміністрації підприємства, а також до уваги візьмуть рекомендації, дані вам вашими колегами або колективом в цілому. Остаточне рішення про те, чи ставити вас на облік, прийме місцевий виконавчий комітет.

Яке можна отримати житло?

Незважаючи на те, що закон працює, і правки в нього вносяться, будувати більше, на жаль, не почали. Максимум, що робить місцева влада, це купують квартири для соціального житла. За фактом проблему це не вирішує - занадто малому числу громадян щастить таке житло отримати, тому доводиться брати гроші в борг і знімати кімнати на останні копійки. А є, власне, це:

 1. Соціальний гуртожиток. Це тимчасовий захід, таке житло надають тим, хто чекає своєї черги на соціальне житло. До слова, якщо багатоквартирні будинки будувати не поспішають, то гуртожитки потроху облаштовують і реконструюють.
 2. Квартири.
 3. Одноквартирні будинки.

Як оформляється таке житло при передачі громадянам?

Соціальне житло залишається державним, його не можна купити, приватизувати, перепродати і провести з ним інші операції. Громадяни, які отримали ключі від соціального житла, можуть там тільки жити і оплачувати комунальні послуги. Проживають в такій квартирі на підставі договору соціального найму.

Коли договір може бути розірваний?

1. Коли наймач придбав інше жиле приміщення або коли йому надали альтернативний варіант соціального житла.

2. Якщо у наймача підвищилися доходи на стільки, що перевищили рівень прожиткового мінімуму в даному регіоні і середню вартість найму житла, знову ж таки, в даному регіоні. Простіше кажучи, якщо з точки зору цих цифр, ви можете самі зняти квартиру і платити за неї, договір буде розірвано.

3. Якщо буде виявлено, що наймач дав неправдиву інформацію про свої доходи або і зовсім приховав більшу частину доходів.

4. Якщо наймач систематично порушує загальні правила користування житловими приміщеннями.

5. Якщо наймач порушив умови договору найму і був переселений в інше соціальне житло.

Крім соціального житла, яке місцева влада так  не спішить будувати, є ще програма «Доступне житло», за умовами якої місцева влада частково компенсує витрати на житло. До слова, вони охоче це роблять, але основну суму все ж доведеться сплатити громадянам, що зважилися на покупку з підтримкою держави, що найбільш незахищеним категоріям громадян, звичайно, не підходить - у них таких сум немає, як і можливості взяти кредит готівкою для таких цілей . Так чи інакше, якщо ви маєте право на отримання такого житла і потребу в ньому, спробувати щастя можна.

 
Сподобалося?

20

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.