Соціальне житло в Україні - хто може отримати
Не всі можуть дозволити собі своє власне житло, але коли мова про працездатних громадян з нормальним здоров'ям і більш-менш пристойним доходом, це одна ситуація. А коли мова йде про соціально незахищені категорії громадян - зовсім інша, так як їх положення, швидше за все, ніколи не дозволить їм отримати власний куток, що найчастіше призводить до того, що і наступні покоління таких сімей перебувають в злиднях, тому що не мають можливості розвиватися, просто виживаючи. Для таких категорій населення державою передбачено соціальне житло - як його отримати, хто має на нього право, яка зараз соціальна норма житла, розповідаємо в цій статті.
Соціальне житло, Україна - що це, як працює?
Соціальне житло це можливість отримання соціально незахищеними категоріями громадян житла, право володіння яким залишається за місцевим муніципалітетом або ж державою в цілому. Дана форма забезпечення громадян житлом працює давно, але за час свого існування вона зазнала серйозних змін - якісь категорії громадян втрачали право на соцжитло, якісь навпаки отримували. Розповідаємо про актуальний стан справ з даного питання.
Хто має на нього право?
У 2018 року перелік осіб, які мають першочергове право на отримання такого житла було розширено. Тепер його можуть отримати позачергово:
- Особи, які мають інвалідність, отриману через війну, а також ті, які зрівнялися з ними в правах.
- Ветерани війни, а також інші категорії громадян, чиї права захищає Закон України «Про статус ветеранів війни».
- Громадяни, які є колишніми малолітніми в'язнями тих чи інших концентраційних таборів, які отримали визнання інвалідності в зв'язку з будь-яким загальним захворюванням, або отриманим в результаті каліцтва під час роботи, або з іншої причини.
- Чоловік чи жінка, чиї чоловік або дружина загинули в результаті переслідувань нацистами, якщо є інвалідність, отримана на роботі, від загального захворювання або з іншої причини, якщо не вступали в шлюб вдруге.
- Потерпілі 1 і 2 категорій від аварії на ЧАЕС.
- Діти сироти, а також діти, які були позбавлені батьківського піклування.
- Діти, які мають інвалідність, а також діти, які проживають в державних установах соціального захисту у зв'язку з тим, що не мають батьків, їхні батьки були позбавлені органами опіки батьківських прав з моменту повноліття.
- Громадяни, які були незаконно засуджені і згодом реабілітовані, якщо немає можливості повернути в їх власність те житло, яке вони раніше мали.
- Громадяни, які мали у своєму розпорядженні договір найму соціального житла, але він був розірваний, а до закінчення наступних трьох років вони знову отримали таке право.
- Громадяни, чиє житло офіційно було визнано непридатним для життя, а також неможливим для ремонту або ж відновлення.
- Багатодітні сім'ї, в яких п'ятеро і більше дітей, а також сім'ї, де жінка народила трьох або більше дітей одночасно.
Першочергове право на соціальне житло мають у своєму розпорядженні:
- Постраждалі під час виконання обов'язків учасники бойових дій.
- Учасники бойових дій.
- Інваліди 1 та 2 груп.
- Особи, які отримали визнання особливих заслуг перед батьківщиною.
- Особи, нагороджені званнями Героя України, Героя Радянського Союзу, Соціалістичної праці і т.д.
- Громадяни, які в період Другої світової війни були дітьми молодше 16 років і перебували у фашистських таборах або народилися там.
- Громадяни, які були в'язнями таких таборів вже дорослими, вивозилися примусово до Німеччини для роботи, а також діти колишніх партизанами і інших учасниками опору.
- Громадяни, які були реабілітовані після засудження за комуністичного тоталітарного режиму.
- Громадяни, які мають важкі хронічні захворювання, які є в переліку центрального органу виконавчої влади.
- Багатодітні сім'ї або самотні матері, де в сім'ї троє або четверо дітей або якщо жінка народила одночасно двох дітей.
- Сім'ї, де виховується дитина інвалід 1 або 2 групи або є повнолітній член сім'ї, який став інвалідом 1 або 2 групи в дитинстві.
- Офіцери і військовослужбовці ЗСУ, формувань, створених ВРУ, які були звільнені в запас, незалежно від того, чи пройшли вони контрактну або кадрову службу.
- Сім'ї осіб, які загинули під час виконання службових обов'язків або при врятуванні життя людини. Також до цієї категорії належать сім'ї осіб, які загинули на виробництві.
- Громадяни, які здобули важке захворювання або серйозну травму на виробництві, в зв'язку з чим, повинні проживати в окремій від своєї сім'ї кімнаті.
- Сім'ї, неповні сім'ї, вчені, молоді громадяни до 35 років. При цьому якщо мова йде про повну сім'ю, то і чоловік і дружина повинні бути молодше 35.
- Сім'ї, в яких ростуть неповнолітні діти.
- Вагітні жінки.
- Особи, які втратили працездатність.
- Пенсіонери.
- Громадяни, які були учасниками Революції Гідності і постраждали під час неї.
Також було внесено ще одне доповнення, яке дозволить стати на облік таким особам:
- Громадяни, які не мають іншого місця проживання крім цього.
- Громадяни, чий загальний сімейний дохід за минулий рік менше, ніж середня вартість найму житла в регіоні, а також, якщо він нижчий за прожитковий мінімум.
- Громадяни, які є внутрішньо переміщеними особами, які втратили житло і не мають іншого на територіях, підконтрольних Україні.
Нарешті, в закон включені і переселенці, які втратили своє житло.
Як стати на облік в чергу на соціальне житло?
Варіант 1
Прийти до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування, який займається питаннями комісії з житлових питань за місцем проживання.
Варіант 2
Зробити це за місцем роботи. Повинно бути прийнято спільне рішення адміністрації підприємства, а також до уваги візьмуть рекомендації, дані вам вашими колегами або колективом в цілому. Остаточне рішення про те, чи ставити вас на облік, прийме місцевий виконавчий комітет.
Яке можна отримати житло?
Незважаючи на те, що закон працює, і правки в нього вносяться, будувати більше, на жаль, не почали. Максимум, що робить місцева влада, це купують квартири для соціального житла. За фактом проблему це не вирішує - занадто малому числу громадян щастить таке житло отримати, тому доводиться брати гроші в борг і знімати кімнати на останні копійки. А є, власне, це:
- Соціальний гуртожиток. Це тимчасовий захід, таке житло надають тим, хто чекає своєї черги на соціальне житло. До слова, якщо багатоквартирні будинки будувати не поспішають, то гуртожитки потроху облаштовують і реконструюють.
- Квартири.
- Одноквартирні будинки.
Як оформляється таке житло при передачі громадянам?
Соціальне житло залишається державним, його не можна купити, приватизувати, перепродати і провести з ним інші операції. Громадяни, які отримали ключі від соціального житла, можуть там тільки жити і оплачувати комунальні послуги. Проживають в такій квартирі на підставі договору соціального найму.
Коли договір може бути розірваний?
1. Коли наймач придбав інше жиле приміщення або коли йому надали альтернативний варіант соціального житла.
2. Якщо у наймача підвищилися доходи на стільки, що перевищили рівень прожиткового мінімуму в даному регіоні і середню вартість найму житла, знову ж таки, в даному регіоні. Простіше кажучи, якщо з точки зору цих цифр, ви можете самі зняти квартиру і платити за неї, договір буде розірвано.
3. Якщо буде виявлено, що наймач дав неправдиву інформацію про свої доходи або і зовсім приховав більшу частину доходів.
4. Якщо наймач систематично порушує загальні правила користування житловими приміщеннями.
5. Якщо наймач порушив умови договору найму і був переселений в інше соціальне житло.
Крім соціального житла, яке місцева влада так не спішить будувати, є ще програма «Доступне житло», за умовами якої місцева влада частково компенсує витрати на житло. До слова, вони охоче це роблять, але основну суму все ж доведеться сплатити громадянам, що зважилися на покупку з підтримкою держави, що найбільш незахищеним категоріям громадян, звичайно, не підходить - у них таких сум немає, як і можливості взяти кредит готівкою для таких цілей . Так чи інакше, якщо ви маєте право на отримання такого житла і потребу в ньому, спробувати щастя можна.