Стипендії українських студентів – чого чекати майбутнім студентам від держави

28 червня 2019

В Україні закінчується період вступних іспитів і багато хто вже зараз задається питанням – яка стипендія їх чекає і чи можна взагалі на неї розраховувати. Сьогодні розповідаємо, які ж розміри стипендій в Україні і як їх отримати, а також про інші види стипендій в Україні.

Стипендії українських студентівчого чекати майбутнім студентам від держави

Які види підтримки виявляються студентам в Україні

У нашій країні діє далеко не один вид стипендіальних виплат, при цьому деякі видаються, як ще одна форма підтримки, а деякі треба заслужити – гарним навчанням і високими результатами. Кількість одержувачів різних заохочень за успіхи завжди обмежена – мало просто добре вчитися, потрібно прагнути до того, щоб бути кращим. У той же час, чи можуть виплачувані суми дійсно бути стимулом для старанного навчання? Розповідаємо докладніше.

Соціальні

Даний вид призначений для студентів, які відносяться до певних категорій громадян, які потребують державної допомоги. Якщо такий студент вчиться на звичайні середні оцінки, стипендія виплачуватиметься йому без огляду на них. Але якщо раптом студент, який отримує соціальну стипендію, завдяки своєму навчаню отримає, наприклад, академічну, соціальна все одно буде йому виплачуватися водночас з академічною.

Як отримати?

Навіть якщо у вас є безумовне право на таку виплату, її все одно потрібно оформити. Звертатися із заявою потрібно до ректора ВНЗ, в який ви вступили. Заява може бути оформлена у вільній формі, але потрібно обов'язково дати пояснення категорії громадян, до якої ви належите, і вказати наступні дані:

 1. Ваше ПІБ.
 2. Дату народження.
 3. Адреса прописки.

Виплачується тільки студентам очного відділення, якщо вони є:

 1. Сиротами або якщо батьки студента були позбавлені своїх батьківських прав.
 2. Громадянами, які є переселенцями з зони АТО.
 3. Дітям загиблих і зниклих під час АТО.
 4. Діти, виховані в бідних / багатодітних сім'ях.
 5. Діти, чиї батьки є учасниками АТО і мають документи, що підтверджують їх право на підтримку, а також діти шахтарів.
 6. Інваліди 1-3 груп.

Важливо: не дивлячись на те, що до оцінок одержувачів соціальної стипендії відносяться цілком лояльно, академічних та інших заборгованостей у студента виникати не повинно.

Розмір виплат може варіюватися в межах 450-2360 гривень. Сума залежить в даному випадку, від того, в якому навчальному закладі ви вчитеся. Так найменші суми отримують студенти ПТУ. А на найвищу стипендію претендувати можуть студенти вищих навчальних закладів (1180 гривень). Окремо розраховується сума максимальної стипендіальної виплати для студента вищого навчального закладу, якщо він сірота – це 2360 гривень. Студенти ПТУ з числа сиріт теж отримають більше – 1180 гривень.

Академічна

Це привілей для учнів з високими результатами, причому претендувати на неї можуть навіть студенти з іншим громадянством. Головні критерії для отримання такої фінансової підтримки такі:

 1. Ви студент очного відділення.
 2. У вас висока успішність – оцінки не нижче 10 балів з усіх предметів.
 3. Ви маєте в своєму розпорядженні високий рейтинг успішності і є одним з кращих учнів ВНЗ.
 4. У вас немає заборгованостей при переході на наступний курс.

Кількість студентів, які мають шанс отримати академічну стипендію в новому навчальному році, визначається виключно ВУЗом. Разом з тим, по країні лише близько 3% студентів отримують даний вид виплат для студентів, оскільки, здавалося б, не настільки складні вимоги для багатьох, на жаль, нездійсненні.

Якщо студентам другого курсу і віще така виплата нараховується за результатами семестру, то першокурсники отримують таку відразу – її призначають, керуючись результатами незалежного тестування (ЗНО).

Цікаво, що ПТУ при ухваленні рішення про видачу стипендіальних виплат, як соціальних, так і академічних, керуються не тільки результатами навчання, але тим, до якої категорії громадян відноситься студент. Так в першу чергу такі грошові заохочення в ПТУ отримують:

 1. Інваліди 1-3 групи.
 2. Студенти з малозабезпечених сімей.
 3. Сироти та інші студенти, які втратили батьків під час навчання.
 4. Студенти, які отримують гірські професії, якщо їх батьки стали інвалідами через травми і захворювань, придбаних у зв'язку зі своєю діяльністю, або загинули.
 5. Студенти з балами не менше 7.
 6. Дітям загиблих учасників АТО, дітям переселенцем, а також тим, чиї батьки або один з батьків загинув під час акцій громадянського протесту.

Мінімальні розміри академічних стипендій в 2019 році встановлено в розмірі від 490 гривень до 1300 гривень. Традиційно сума залежить від рівня ВУЗу. Якщо це ПТУ, то вам дадуть 490 гривень від держави. В ВУЗі з 1-2 рівнями акредитації можна отримати 980 гривень, а 3-4 рівня акредитації 1300 гривень. Це не захмарні суми і навряд чи достатні для покриття навіть частини витрат і, тим не менше, для студентів і така сума в радість, так як отримати гроші в борг та взяти позику онлайн молодим студентам вкрай важко, а стипендія все ж непогана підмога, особливо якщо допомагають батьки.

Президентська

Це особливий вид заохочення студентів в Україні, який призначається за особливі заслуги учнів ВНЗ, а саме, за перемоги на Всеукраїнських олімпіадах, конкурсах і т.д.

Учасники / призери конкурсу ім. Т.Г. Шевченка сьогодні отримують:

 • Якщо це студент ПТУ - 1420 гривень.
 • Студент ВНЗ 1-2 рівнів акредитації - 2130 гривень.
 • Студент ВНЗ 3-4 рівня акредитації - 2720 гривень.

І в цьому випадку свою роль грає саме рівень навчального закладу.

Також в Україні є дуже багато конкурсів і олімпіад високого рівня, які передбачають отримання стипендій від Президента в разі перемоги або участі. Заохочуються і успіхи на міжнародному рівні. Суми варіюються від 1180 гривень і аж до 3000.

Як же формуються рейтинги успішності студентів і які фактори враховуються?

Для кожного курсу встановлюється певний консолідований показник успішності. У рейтингу вираховуються середні бали по завершенні кожного семестрового контролю. Але крім цього, успішні студенти ще можуть отримати додаткові бали за активну участь у спортивній діяльності, науковій або суспільній – таким чином виділяються ті студенти, які на думку керівників ВНЗ, мають пріоритетне право на стипендії, що вельми корисно, коли у ВНЗ досить багато студентів з високою успішністю і так складно вибрати кращих.

Також це плюс для студентів, які, припустимо, отримали середній бал трохи нижче, ніж розраховували в зв'язку з більш низьким балом по якому-небудь предмету, але мають інші куди більш вагомі заслуги і можуть, відповідно, добрати балів за них і отримати стипендію, навіть якщо за середніми балами їх обійшли інші студенти, що цілком можливо, так як рахунок часом йде на десяті з мінімальною різницею.

Відзначимо, що кожен студент може сам контролювати свій рейтинг ще до оголошення результатів за підсумками семестру. Для цього не пізніше ніж за тиждень до чергового навчального року кожен ВНЗ публікує критерії для відповідних відділень і курсів.

Чи будуть стипендіальні виплати прирівнюватися хоча б до прожиткового мінімуму?

Як ви могли звернути увагу суми мінімальних заохочень для учнів вкрай малі – наприклад 450 гривень на сьогоднішній день навряд чи вистачить навіть на міський транспорт. Багато років в Україні ведуться розмови про те, що найменша виплата для студентів повинна дорівнятися хоча б до прожиткового мінімуму, однак і донині змін в цьому напрямку немає.

Студенти ж все частіше відмовляються від гонки за такими бонусами, справедливо відзначаючи, що зараз простіше піти на невеликий підробіток і отримати в рази більше, ніж турбуватися про відсутні бали для отримання настільки маленької суми. Деякі і зовсім працюють десь віддалено, встигаючи і вчитися і гроші заробляти. Розміри заохочень для більшості студентів все швидше перестають бути настільки серйозним стимулом в навчанні і в цілому ситуація виглядає так: для тих, у кого все більш-менш благополучно, це не настільки вагомий стимул, а для найбільш незахищених – аж ніяк не ті суми, які здатні вирішити їх проблеми.

Для прикладу в США студенти, які добре вчаться і показують високі результати, можуть покрити до 100% вартості свого навчання в дуже хороших ВНЗ за рахунок призначеної їм академічної стипендії, заслуженої ними самостійно. Така висока підтримка пояснюється тим, що держава хоче дати максимум можливостей сильним студентам, а в майбутньому і сильним фахівцям. Ті ж у свою чергу максимально мотивовані на якісну роботу в період навчання – гарна освіта дорогого коштує, а можливість отримати її практично безкоштовно ще більшого, так як студенти в США далеко не завжди можуть дозволити собі той ВНЗ, який хочуть.

 
Сподобалося?

1

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.