Укладання трудових договорів - як оформити, що врахувати і як себе убезпечити?

02 березня 2020

Укладання трудових договорів сьогодні є обов'язковим етапом офіційного працевлаштування. Але українці далеко не завжди серйозно ставляться до його вмісту і, радіючи новій роботі, ставлять свій підпис під цим документом, не особливо вникаючи, що там всередині. А дарма, адже він не тільки є завершальним етапом розгляду вашої кандидатури роботодавцем, але як раз в першу чергу головним документом для вас на новому місці, що регулює ваші трудові відносини з роботодавцем, а також визначає права та обов'язки сторін.

Укладання трудових договорів - як оформити, що врахувати і як себе убезпечити

Навіщо потрібен договір?

Не рідкість, коли українці стикаються з порушеннями умов праці, оплати, нав'язуванням додаткових обов'язків і т.д. - ринок праці в Україні поки далекий від ідеалу. Втім, і працівники далеко не завжди виконують взяті на себе зобов'язання. Трудові договори покликані строго регламентувати права і обов'язки обох сторін, умови співпраці, оплати і т.д. По суті, не можна сказати, що це захист тільки для працівника. Добросовісний роботодавець також повинен бути зацікавлений в тому, щоб його інтереси були захищені.

Що повинен містити типовий договір?

Якщо ви влаштовуєтеся на роботу і вашу кандидатуру схвалили, для початку перевірте ваш трудовий договір на наявність всіх необхідних за законом пунктів, а саме:

 1. Чи коректно вказані найменування сторін.
 2. Чи рописані терміни дії договору, а також можливість і умови його пролонгації.
 3. Чи икладено загальні положення договору, а також зобов'язання працівника і роботодавця.
 4. Чи рописані відомості про майбутню оплату вашої праці і чи відповідає зазначена інформація вашій домовленості. Також обов'язково перевірте чи прописані соціальні гарантії.
 5. Чи регламентований договором ваш робочий графік.
 6. Чи є інформація про можливі відрядження і їх оплату, якщо робота передбачає таку можливість.
 7. Які бонуси гарантує роботодавець сумлінним співробітникам, наприклад, навчання, стажування, курси, інші «плюшки».
 8. На яких підставах договір може бути розірваний.
 9. Політика конфіденційності.
 10. Дата підписання договору і підписи обох сторін.

Ідеально, якщо ряд нюансів прописаний в договорі максимально докладно, наприклад:

 • характер роботи, особливості, ваші компетенції в рамках займаної посади;
 • повний перелік ваших обов'язків;
 • обсяг роботи, який роботодавець зобов'язується вам надавати, а ви виконувати, особливо, якщо оплата праці передбачає якусь градацію, що залежить від обсягу;
 • ряд правил згідно внутрішньої політики компанії, які ви, як співробітник, зобов'язуєтеся виконувати;
 • деталізація правил і способів оплати праці, термінів. Умови отримання премій та інших заохочувальних виплат;
 • уточнення відповідності вашої кваліфікації займаній вами в недалекому майбутньому посаді;
 • зобов'язання роботодавця в частині виконання ним норм трудового законодавства. А також умов договору.

Як правило, майже всі умови вже викладені в колективному договорі, з яким вам зобов'язані дати ознайомитися, якщо вас згодні зарахувати в штат. Якщо перераховані вище умови не прописані в договорі, вони повинні бути вказані у вашій особистій посадовій інструкції.

Яким буває такий договір?

Трудовий договір може бути складений на різні терміни і для різних цілей, а тому він може бути:

 1. Безстроковим.
 2. Строковим.
 3. Заключенним для виконання конкретного обсягу робіт.
 4. Також це може бути так званий контракт.

Якщо безстроковий договір ні у кого питань не викликає, то з іншими видами українці гірше знайомі.

Термінові договори укладаються, коли потрібен співробітник на короткий або просто певний термін. Для виконання конкретних робіт договір укладається, якщо компанії не потрібен штатний співробітник такого роду, але необхідно виконати певний обсяг робіт, кваліфікації для якого у наявних співробітників немає. Плюс такий договір дозволяє оформити все офіційно і прозоро - прийшла людина, зробила свою роботу за якийсь час, отримала оплату і пішла.

А ось контракти передбачають більш специфічні умови праці, наприклад:

 1. Він завжди укладається на певний термін.
 2. Співробітник, що працює за контрактом, не має права звільнитися за власним бажанням.
 3. Розширені підстави для звільнення і розірвання контракту з боку роботодавця.
 4. Мінімальні компенсаційні виплати в разі звільнення.

В якій формі укладається договір?

Найбільш часто трудові зобов'язання прописуються на папері і скріплюються підписами обох сторін, хоча і в усній формі він також може бути укладений. Виняток для дітей 14-15 років, які працюють за згодою батьків, - в даному випадку договір може бути тільки письмовим.

Які документи потрібні для укладення договору?

Для укладення договору про прийом на роботу, як правило, потрібні тільки паспорт і трудова книжка. Можуть також вимагати ваш ІПН. І, звичайно, якщо робота вимагає пред'явлення інших документів, наприклад, диплома, медичної довідки і т.д., вас повідомлять про необхідність подати додаткові довідки і папери.

Якщо всі документи на руках, можна підписувати договір - прочитати і якщо вас все влаштовує, проставити підписи на двох примірниках (один для роботодавця, другий для вас). Після того, як трудовий договір підписаний, видається наказ про ваше зарахування в штат.

В яких випадках можуть відмовити в підписанні трудового договору, а в яких ні?

 1. Якщо вік здобувача вакансії нижче дозволеного згідно із законом. В Україні працювати офіційно можна з 16 років (з 14 років за згодою батьків). Але на ряд посад закон забороняє брати громадян молодше 18 років.
 2. Якщо ваша кваліфікація нижче необхідної для бажаної вами посади.
 3. Якщо є причини для відмови зважаючи на внутрішню політику компанії. Наприклад, через наявність родинних зв'язків з кимось із чинних співробітників підприємства, щодо яких у роботодавця є якісь упередження.
 4. Якщо суд заборонив вам обіймати певні посади і саме на таку посаду ви претендуєте.
 5. Якщо у вас є будь-які медичні протипоказання для роботи на бажаній вами посаді.

Важливо: якщо ви повинні працювати на певному підприємстві через переведення на нове місце, відмовити вам не мають права.

З якої причини договір можуть розірвати?

Ініціювати розірвання договору можуть як працівники, так і роботодавці (крім випадків з контрактами, коли таке право є тільки у наймача). Причини можуть бути різні, але найчастіше зустрічаються такі:

 1. Співробітник знаходить нове місце роботи.
 2. Працівника викликають на військову службу.
 3. Особисті причини, через які було досягнуто згоди сторін.
 4. Зміна компанією локації, через яку працівник не готовий переїжджати і продовжувати свою трудову діяльність в ній.
 5. Закінчення строку дії договору, якщо він був терміновим, наприклад.
 6. Скорочення штату.
 7. Некомпетентність співробітника.
 8. Невиконання зобов'язань співробітником або наймачем.
 9. Виявлення недостатньої компетентності співробітника вже після прийому на роботу. Що теж трапляється, незважаючи на наявність відповідного диплома, наприклад, або навіть досвіду роботи.

До трудових договорів потрібно ставитися серйозно - це не формальність, як часто запевняють роботодавці, а важливий документ, який визначає ваші трудові відносини, права, обов'язки, а також захищає вас в разі неправомірних дій роботодавця. Його важливо так само уважно вивчати, як договір, з яким ви погоджуєтеся, коли оформляєте кредити онлайн або термінові позики.

Сподобалося?

0

Читайте також

26 травня 2020

З початку карантину в Україні склалася непроста економічна ситуація, і в країні в черговий раз заговорили про ймовірність дефолту. Експерти наввипередки віщували Україні дефолт, більш того, часто стверджували, що він нашій країні піде на користь. Розбираємося, що означає дефолт і в чому, власне, суть дефолту, чи переживе Україна дефолт, якщо він дійсно трапиться, а також, яка його реальна ймовірність в нашій країні.

26 травня 2020

Коронавірус змінив життя багатьох країн світу, і Україна не стала винятком. Затребувані раніше фахівці залишилися без роботи і ризикують не знайти аналогічної зайнятості після карантину, оскільки попит на них на ринку праці впав. З бізнесом все ще складніше - МСБ в Україні на межі краху. Але життя йде і зараз, як ніколи важливо знати, які професії будуть затребувані після карантину, а також, який бізнес варто відкривати після виходу з карантину.

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.