«Узаконені злидні» - як оголошується банкрутство фізосіб і з якими проблемами ви зіштовхнетеся?

02 березня 2020

Якщо раніше відсутність грошей для погашення боргів перетворювала життя боржника в нескінченні тортури з дзвінками кредиторів, колекторів, погрозами і т.д., то сьогодні можна вирішити питання цивілізовано. Якщо боржник не має коштів для вирішення своїх фінансових проблем, якщо він загруз у боргах і не має ні майна для оплати боргів, ні надії заробити таку суму в майбутньому, його може виручити процедура банкрутства у фізосіб. Сьогодні розбираємося, як це працює, як оголошується банкрутство фізосіб і які у цього кроку можуть бути наслідки.

Узаконені злидні - як оголошується банкрутство фізосіб і з якими проблемами ви зіштовхнетеся

З наслідків і почнемо

Не варто думати, що це панацея від усіх проблем і краще рішення, якщо у вас накопичилися борги. Звичайно, людині без майна втрачати практично нічого і для неї це порятунок. Тим же, у кого воно є, варто задуматися і все прорахувати - можливо, продати частину майна самому і домовитися про реструктуризацію безпосередньо з кредиторами буде вигідніше і дешевше, ніж просто позбутися практично всього і стати банкрутом. Крім того, для відкриття справи про банкрутство у вас теж повинні бути гроші і чималі. У процедури є свої плюси і мінуси, про них і поговоримо в першу чергу.

Плюси

Це реальний шанс позбутися від усіх боргів і відновити свою репутацію згодом шляхом погашення боргових зобов'язань за допомогою реструктуризації або ж списання боргів, в тому числі шляхом продажу майна боржника в рахунок погашення боргів.

Реструктуризація тут вказана не випадково - новий кодекс з питань банкрутства передбачає, що спочатку все ж проводиться спроба відновлення платоспроможності громадянина. Після подачі заяви припиняється нарахування по всім вашим кредитними зобов'язаннями і сума боргу фіксується, а боржнику перераховуються його борги за умовами реструктуризації. Якщо заходи не принесуть результату, оголошується банкрутство.

Мінуси

Тут список вже обширніший:

 1. Якщо у вас є майно, воно піде на погашення ваших боргів. Коли доходить безпосередньо до фінальної стадії оголошення громадянина банкрутом, формується ліквідаційна маса - усе майно боржника, яке буде реалізовано з метою покриття його боргів незалежно від того, чи вистачить цього для повного погашення, часткового або взагалі мізерної частки. На вулицю, зрозуміло, вас не викинуть - закон забороняє включати до ліквідаційної маси єдине житло площею до 60 кв. м, якщо це квартира, і 120 кв. м, якщо це будинок, а також кошти з соцстраху та пенсійних фондів.
 2. Вам можуть обмежити виїзд за кордон. Також заборона може торкнутися і членів вашої сім'ї.
 3. Під час розглядів доводиться відкривати суду інформацію не тільки про себе і свої фінансові справи, а й інформацію про доходи та майно вашої родини.
 4. Якщо ви реструктуризували борг і виплачуєте його, в цей період ви не можете ні оформити позику, ні виступати поручителем за кредитом. Також не можна підписувати договір довічного утримання.
 5. 5 років вам доведеться при вирішенні будь-яких фінансових питань повідомляти другу сторону, якщо то банк або інша організація, про те, що ви пройшли процедуру банкрутства. Приховувати даний факт не можна.
 6. Також з огляду на те, що новий кодекс діє не так давно, він ще не узгоджений з чинним податковим кодексом, тому у новоспеченого банкрута можуть виникнути проблеми з податковою, яка може вважати прощені йому борги базою оподаткування.

Хто може стати банкрутом?

Маючи кілька непогашених позик і кредитну карту з простроченням, на банкрутство не покладайтеся - ця опція була створена для вирішення більш серйозних проблем:

 1. Борги на суму понад 30 розмірів мінімальних зарплат в Україні (на поточний момент це 141 тис. 690 гривень).
 2. Непогашення місячних платежів протягом двох і більше місяців або ж погашення в розмірі менше 50% від суми місячного платежу.
 3. Наявність реальної загрози неплатоспроможності або вже підтвердженого факту неплатоспроможності.
 4. Також підставою для звернення про початок процедури банкрутства може служити визнання судом факту відсутності у боржника майна, яке можна було б стягнути в рахунок погашення його боргу.

Що потрібно подати разом із заявою?

 1. Ваш паспорт.
 2. ІПН.
 3. Повний перелік ваших кредиторів.
 4. Перелік вашого майна, яке перебуває в заставі у кредиторів.
 5. Повний опис вашого майна.
 6. Інформація про всі наявні у вас банківські рахунки, як в Україні, так і за кордоном.
 7. Ваша трудова книжка і її копія.
 8. Податкова декларація, якщо у вас є майно вартістю більше 30 мінімальних зарплат в Україні. Аналогічна інформація подається про всіх членів вашої родини, включаючи дорослих дітей або ваших батьків за 3 минулі роки.
 9. Якщо у вас була судимість за економічні злочини, і вона не погашена, подається документ про наявність такої. Якщо немає, то довідка про її відсутність.
 10. Якщо ви ФОП, надаєте документ, що підтверджує ваш статус, а якщо ні, то довідку про те, що ви не зареєстрований як ФОП.
 11. Якщо ви робили будь-які операції зі своїм майном вартістю вище 30 мінімальних зарплат, необхідно надати суду документи і про це.
 12. Проект вашого плану реструктуризації боргу, який ви згодом повинні будете погодити з вашими кредиторами.

Якщо ви досягли домовленості і затвердили в суді план реструктуризації, то протягом 5 років або 10, якщо це іпотека, ви повинні сумлінно виконувати свої зобов'язання і платити відповідно до прийнятих умов. По закінченню терміну виплат справа про ваше банкрутство закривається через виконання вами ваших зобов'язань.

Якщо ж за три місяці після ініціації банкрутства ви не зможете домовитися з кредиторами або ж зможете, але оплачувати борги будете з простроченням або не платити зовсім, то вас оголосять банкрутом.

Як відбувається етап остаточного оголошення громадянина банкрутом?

Як ми вже згадували вище, після оголошення боржника банкрутом починається процес формування ліквідаційної маси - це все ваше майно, окрім єдиного житла, а також грошей в пенсійному фонді та коштів, сплачених в соцстрах. Якщо квартира більше 60 квадратів, а будинок більше 120, рахується метраж на кожного члена сім'ї. Якщо він не перевищує 13,65 кв. м, то таке житло не враховується.

Скільки коштує стати банкрутом?

Незважаючи на те, що, здавалося б, дана процедура необхідна тим, у кого грошей немає, пройти її не всякий подужає фінансово.

 1. Потрібно відразу ж оплатити судовий збір в розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних громадян. А на сьогоднішній день це 21 020 гривень.
 2. Також на ваші плечі лягає обов'язок оплатити працю арбітражного керуючого відразу за 3 місяці. Це фахівець, який буде керувати процесом реструктуризації вашого боргу протягом 3 місяців з моменту ініціації вами банкрутства. Його місячний оклад становить п'ять розмірів ПМ. Сьогодні це 10 510 гривень в місяць і 31 530 гривень за весь термін його роботи. Знайти таку суму людині з фінансовими проблемами непросто, та й грошові позики онлайн або кредит готівкою оформляти для цих цілей вже не варіант.

Важливо: у випадку з фізособами ініціатором банкрутства може стати тільки сам громадянин. Банки цього робити не можуть, як у випадку з юрособами, наприклад.

У яких випадках суд може відмовити в розгляді справи?

При проходженні процедури банкрутства потрібно бути чесним і прозорим, а також уважно ставитися до даних, які про себе заявляєте, бо найчастіше причиною відмови може стати:

 1. Помилкова інформація в декларації.
 2. Купівля майна на інших членів сім'ї за ваші кошти (саме з цієї причини перевіряються дані близьких - не для того, щоб що-небудь у них забрати через ваші борги, а щоб переконатися в тому, що ви не намагалися піти від сплати боргу таким способом).
 3. Вас вже викликали суди за різні дії через вашу неплатоспроможність.
 4. Також закриють справу, якщо ви брали валютну іпотеку і не можете її виплачувати, при цьому квартира, яка знаходиться в заставі - це ваше єдине житло.
 5. І нарешті, якщо протягом останніх п'яти років ви вже проходили подібну процедуру, то до їх закінчення оголосити себе банкрутом не вийде.

Що ще змінив новий кодекс з питань банкрутства?

По-перше, завдяки йому стало в принципі можливо банкрутство фізосіб, бо раніше дану процедуру могли пройти тільки юрособи та ФОП. І це дуже добре, тому що до цього у багатьох громадян не було шансів вибратися з боргової ями навіть з такими втратами. А ті, у кого майна і зовсім немає, були приречені залишатися боржниками, тому така можливість величезний плюс.

По-друге, зрушиться з мертвої точки ситуація з квартирами, купленими в валютну іпотеку. Раніше діяв мораторій, що забороняв кредиторам починати процедуру стягнення. Але з жовтня 2020 року його дія буде скасована. Громадянам, які довгий час просто значилися боржниками і в більшості випадків не платили за боргами, доведеться або таки домовитися з банками або попрощатися з придбаним. Експерти, правда, не відчувають ентузіазму з цього приводу, бо ті, хто дійсно хотіли вирішити питання з такими боргами, активно оформляли реструктуризацію в 2015-2016 роках.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.