Відпускні, Україна - як же їх правильно розрахувати

18 квітня 2019

Наближається літо, а значить, і довгоочікуваний розрахунок відпускних. Планувати і прораховувати свій бюджет на відпочинок українці вважають за краще заздалегідь, щоб потім уникнути проблем і встигнути все забронювати заздалегідь. Як розраховуються відпускні, як же вони нараховуються, від чого залежить сума і як прорахувати свої відпускні в 2019 році, розповідаємо в цій статті.

Відпускні Україна як же їх правильно розрахувати

Відпускні – що це і кому нараховується?

На таку виплату сьогодні в Україні мають право всі громадяни, які працюють офіційно і, відповідно, можуть отримати законну оплачувану відпустку, термін якої може бути різним в залежності від категорії працівників, соціального статусу і т.д. Відпускні по суті своїй є виплатою на утримання співробітника на період його ж відпустки і рахуються за максимально спрощеною формулою.

Як і що рахувати?

Сума ваших відпускних становитиме помножену середньоденну зарплату на тривалість вашої відпустки, а точніше, кількість днів. Формула проста, а ось середньоденну зарплату для коректного результату вирахувати складніше.

Для початку уточнимо, які дані беруться в розрахунок при визначенні середньоденної заробітної плати співробітника:

 1. Загальний розмір зарплати за рік, що передує відпустці.
 2. Розміри надбавок.
 3. Сума доплати за роботу в надурочний час, додаткові робочі дні і т.д. (оплата за всі випадки, коли ви працювали понад свого основного графіка).
 4. Виплати за листками непрацездатності.
 5. Віплати за відрядження, виплати при передбачених законом випадках заняття громадською діяльністю.
 6. Премії співробітника.
 7. Підсумкова премія за рік або 13-а зарплата, як її називають в народі.

Тобто враховуються практично всі виплати, які робляються роботодавцем на адресу співробітника протягом року. При цьому при розрахунку безпосередньо середньоденної зарплати формується таблиця, яка містить наступні параметри:

 1. Скільки співробітник відпрацював днів.
 2. Скільки днів він не відпрацював.
 3. Яка у нього заробітна плата була в цілому, чи є оклад.
 4. Розрахунковий період.
 5. Термін відпустки в днях.
 6. Тип відпустки і т.д.

Для чого це робиться? Для власного контролю більшою мірою, щоб ситуація конкретного співробітника була максимально репрезентативною і всі дані були враховані.

Розрахунок проводиться так:

Підсумовуються всі зазначені вище виплати на адресу співробітника за останні 12 міс. його роботи. При цьому з термінами теж є нюанси:

 1. Якщо у відпустку співробітник йде з 1 червня 2019 р., наприклад, будуть враховуватися виплати йому, зроблені з 1 червня 2018 року до 31 травня 2019 р.
 2. Якщо співробітник йде у відпустку в середині місяця або в будь-яке інше число, але не з 1-го числа, все одно рахується його дохід за повні 12 місяців, що передують відпустці. Тобто, якщо ваша відпустка починається, скажімо, 7 червня, при розрахунку відпускних буде рахуватися той же період, що і в першому випадку.
 3. Якщо у відпустку йде співробітник, який пропрацював на своїй посаді менше року, рахуються виплати йому за всі повні місяці його роботи. Наприклад, якщо ви були прийняті на роботу 5 липня 2018 р., а у відпустку хочете вийти 1 червня 2019 р. при розрахунку відпускних для вас будуть враховуватися виплати за період з 1 серпня 2018 р. до 31 травня 2019 р., оскільки липень 2018 р. в даному випадку не є повним відпрацьованим місяцем.

Тепер рахуємо на конкретному прикладі:

 • Щомісячна заробітна плата співробітника: 8 000 грн. в місяць, а за рік йому нараховано 93 000 грн. (Без урахування лікарняних).
 • Лікарняні протягом року - 3 000 грн.
 • Одна премія протягом року - 4 000 грн.
 • Виплата за відрядження - 3 000 грн.
 • Разом: 103 000 грн. склала загальна сума всіх виплат на адресу даного співробітника за рік.
 • Днів в році - 365.
 • Святкових днів - 10.
 • Термін відпустки - 14 днів.

З огляду на ці дані, робимо розрахунок:

103 000 грн. / (365-10) = 290,14 грн.

Це і є середньоденна зарплата даного співробітника. Тепер множимо її на кількість днів відпустки: 290,14 грн. * 14 = 4 061,96 грн.

Саме цю суму повинні виплатити даному співробітнику в якості відпускних не пізніше ніж за 3 дні до дати виходу у відпустку.

Важливі нюанси:

 1. Якщо працівник не відпрацював повний рік, святкові дні віднімаються саме за період його роботи - тобто у формулі замість 10 святкових днів віднімається фактичне число свят за період роботи співробітника. Якщо згідно з календарем їх за цей термін було 5, віднімаємо 5 і т.д. Також в такому випадку змінюється число днів в році, які враховуються при розрахунку, на фактичне число календарних днів за період роботи. Наприклад, якщо їх, було 255, то замість 365 днів у формулі буде вказано 255.
 2. Якщо працівник не відпрацював і місяця, наприклад, він студент, і написав заяву на навчальну відпустку на період сесії, а у бухгалтера немає і одного місяця, який можна було б взяти для розрахунку, застосовується норма, згідно з якою для розрахунку береться його посадовий оклад. Наприклад, якщо відпустка становитиме 20 днів, а оклад у співробітника 5 000 грн., то рахуватися це буде так. Множимо 5 000 грн. на 12 місяців і отримуємо 60 000 грн. як вірогідний дохід за рік, а далі застосовуємо ту ж формулу: 60 000 грн. / (365-10) = 169,01 грн. Множимо цю суму на тривалість відпустки: 169,01 * 20 = 3380,20 грн. Стільки отримає наш студент за навчальну відпустку, оплата якої є обов'язковою.
 3. Повну відпустку, і, відповідно, виплату відпускних за неї можна отримати тільки, якщо співробітник відпрацював на своєму робочому місці не менше півроку, якщо інше не передбачено законом (як у випадку з навчальною відпусткою, наприклад). Якщо термін менше, рахується кількість оплачуваних днів таким чином - беруться 2 дня за кожний відпрацьований місяць. Відповідно, пропрацювавши 4 місяці, можна розраховувати на оплачувану відпустку тривалістю 8 днів.
 4. Якщо на період відпустки випадає святковий день або кілька таких днів, то в саму відпустку вони не включаються, оскільки і так є законними вихідними співробітника.
 5. Періоди, коли співробітник брав відпустку за свій рахунок протягом року, не оплачуються, але й в розрахунковий період не включаються, оскільки співробітник вже сам зазнав втрат за ці дні, і втрачати на відпускних за них ще не доведеться.
 6. Якщо заробітна плата працівника нижча, ніж встановлений мінімальний рівень заробітної плати в поточному році, роботодавець зобов'язаний доплачувати йому різницю. При розрахунку відпускних в такому випадку також буде враховуватися саме ця сума - в 2019 році це 4 173 грн.

А що якщо ви не використали заслужену відпустку в повній мірі і звільнилися?

Справа в тому, що в Україні кожен співробітник має право на 24 дні оплачуваної відпустки за кожні відпрацьовані 12 місяців. Це стандартна відпустка, а в залежності від категорії громадян вона може бути ще і більша, в разі, якщо у когось є пільга у вигляді додаткових днів відпустки на рік. Якщо ви не витратили свою відпустку в повній мірі, вам зобов'язані виплатити компенсацію в грошовому еквіваленті.

У такому випадку розмір виплати розраховується за тією ж формулою, що і звичайні відпускні, але з розрахунку кількості невикористаних днів відпустки. Точно так же обчислюється середньоденна зарплата і множиться на кількість днів.

Якщо роботодавець відмовляє у виплаті компенсації за відпустку при звільненні

Досить пригрозити зверненням в держінспекцію праці - після цього перш незговірливий роботодавець, швидше за все, поверне вам належне, оскільки такі звернення тягнуть за собою серйозні перевірки, розгляд і за підсумками штрафи, які обійдуться йому на порядок дорожче. Причому заходи і штрафи приймаються комплексно - і на посадову особу, яка несе відповідальність за управління компанією і, відповідно, приймає такі рішення, і безпосередньо на саму компанію, тобто юридичну особу.

На жаль, не завжди розставання співробітника і роботодавця проходить гладко, і багато хто намагається змусити людину залишитися на роботі, якщо знає про те, що його фінансове становище досить хитке і відмова у виплаті такої суми боляче вдарить йому по кишені. Якщо з вами таке сталося, не панікуйте, не шукайте гроші в борг, поки не знайдете нову роботу, а просто оперуйте законами і забирайте своє.

До слова, якщо ініціатором звільнення виступили не ви, а роботодавець, це не позбавляє вас права на отримання такої компенсації - виплатити її вам зобов'язані в будь-якому випадку, це не кредити онлайн і обирати роботодавцям, кому платити, а кому ні, не доводиться.

 
Сподобалося?

1

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.