Виплата декретних жінкам в Україні

26 липня 2019

Коли працююча жінка або дівчина в Україні чекає дитину, їй доступна офіційна оплачувана відпустка. Сьогодні розбираємося, що ж таке так звані декретні виплати, як вони розраховуються і нараховуються, а також коли можна отримати гроші вагітній жінці і де. Також розберемося, як отримати гроші постійно непрацюючим жінкам, а також підприємцям.

Виплата декретних жінкам в Україні

Що це за виплати?

По суті це форма підтримки жінки, яка готується стати матір'ю, яка покликана дещо згладити збиток для сімейного бюджету, пов'язаний з тим, що деякий час жінка не зможе працювати, а значить і заробляти. Це не соціальна допомога від держави - кошти виділяються безпосередньо Фондом соцстрахування України, якщо жінка платить соціальні внески.

У чому різниця між декретними і виплатами від держави?

Незважаючи на те, що так в Україні називають багато видів виплат, частіше плутаючи з виплатою по вагітності і пологам від соціальних органів, за фактом так можна називати тільки ту виплату, яку жінки отримують на роботі за свою декретну відпустку. А ось виплата по вагітності і пологам призначена для непрацюючих, безробітних жінок, студенток, підприємців - її виділяє держава.

Скільки можна «відпочивати»?

Термін відпустки визначається наступним чином:

 1. Стандартний період - це рівно 70 днів прямо до ваших пологів і ще 56 днів вже після них. Тобто матусі, які народили одну дитину без особливих ускладнень, отримають оплату за 126 днів.
 2. Якщо пологи були з ускладненнями або мати народила 2-х / більше дітей одночасно, то і час після народження дитини в такому випадку, звичайно ж, збільшується і становить 70 днів. Відповідно, оплатять за 140 днів.
 3. При усиновленні немає потреби в терміні «до пологів», а тому будь-який з працюючих батьків, які усиновили дитину, зможе отримати відпустку по догляду за ним на 56 днів.
 4. І нарешті, найбільш тривала відпустка надається жінкам, які входять в 1-4 категорії громадян, які постраждали під час аварії на ЧАЕС - це аж 180 днів.

Як оформити?

Для оформлення досить звернутися до відділу кадрів і подати лікарняний лист на роботі. Відділ кадрів завірить точну дату для виходу у відпустку, після чого подасть всю відповідну інформацію до Фонду соцстрахування, який сформує спеціальний протокол і зробить призначення виплат для вас.

Безпосередньо виплата здійснюється прямо за місцем роботи після отримання грошей від Фонду соціального страхування.

Який розмір виплат?

Для розрахунку береться середньомісячний дохід працівниці - ви отримаєте 100% від цієї суми. При цьому виплата здійснюється одноразово - відразу ж за весь термін декретної відпустки.

Коли виплачують?

Розгляд поданої відділом кадрів інформації триває не довше 10 календарних днів. Якщо за підсумками розгляду вам призначається виплата, то отримати її ви повинні в наступну дату виплати заробітної плати на вашій роботі.

Як же бути матері, яка пішла в декрет і вирішила народити ще одну дитину?

Випадки, коли жінка народжує одну дитину і отримує декретні виплати, а через деякий час знову вагітніє, не рідкість. Якщо ви перебуваєте вже у відпустці, доглядаючи за дитиною до трьох років та з колишньої роботи не звільнялись, а саме оформили відпустку, виходити на роботу, щоб отримати свої ж декретні за другу дитину, не потрібно.

Однак є і нюанс - нова відпустка починається лише після закінчення попередньої. Розрахунок при цьому проводиться в залежності від того, чи можна встановити розмір окладу або останніх виплат на момент настання терміну оформлення другого декрету чи ні. Якщо це не представляється реальним, то для розрахунку вже враховується розмір мінімальної заробітної плати в Україні на поточний момент.

Декрет «за сумісництвом» - що якщо жінка працює на двох роботах?

Згідно з українським законодавством, можна отримати виплати за обома місцями роботи, пред'явивши лікарняний за основним місцем роботи, а також його копію, завірену на основному місці роботи, в відділ кадрів вашого другого місця роботи.

Як оплачують лікарняний жінці, яка змушена перебувати в лікарні на збереженні?

На жаль, вагітність не завжди протікає гладко і багато жінок змушені проявляти обережність і лягати в лікарню на збереження, щоб постійно перебувати під контролем лікарів. В такому випадку законом передбачена обов'язкова оплата лікарняного листа безпосередньо з коштів ФСС.

Розмір компенсації даного періоду залежить від тривалості страхового стажу:

 1. Якщо страховий стаж менше 3 років - 50% від заробітної плати.
 2. Від 3 до 5 років - 60%.
 3. Якщо ваш страховий стаж від 5 до 8 років - 70%.
 4. І нарешті, якщо стаж більше 8 років - 100%.
 5. Також 100% від заробітної плати за таким листом виплачується жінкам з 1-4 категорій постраждалих при аварії на ЧАЕС.

Що робити безробітним і всім, хто не платить внески до ФСС?

З виплатами працюючим жінкам ми розібралися - тут все просто. А ось що робити безробітним жінкам, домогосподаркам, студенткам і всім, хто не оплачує внески до Фонду соціального страхування і, як наслідок, не захищається їм? Про таких майбутніх матерів подбає держава.

Куди потрібно звертатися?

Якщо ви не можете претендувати на виплати від Фонду соцстрахування, вам потрібно звертатися до місцевих органів соціального захисту населення. Там вам зможуть надати консультацію, визначити перелік необхідних в вашому випадку документів, а також прийняти заяву.

Якщо ви домогосподарка / непрацююча

В даному випадку мова йде не про безробітних, які втратили роботу і перебувають на обліку в центрі зайнятості, а саме про непрацюючих ніде жінок. Вони отримують допомогу по вагітності та пологах в рамках наявних соцгарантій держави.

Розрахунок проводиться виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатного населення, як і практично всі державні допомоги в Україні. При цьому якщо працююча жінка отримує 100% від свого середнього доходу, то допомога від держави передбачає виплату лише 25% від відповідного прожиткового мінімуму, що цілком логічно.

Розміри таких виплат є фіксованими, оскільки розраховуються за ПМ і кількістю днів відпустки, тому ви відразу можете розуміти, яку допомогу отримаєте в 2019 р

З травня по листопад суми будуть такими:

 • За відпустку на 126 днів (стандартну) - 2 107 грн.
 • За 140 днів (якщо пологи були важкими або мати народила двійню або трійню) - 2 341 грн.
 • За 180 днів (така відпустка дається жінкам всіх категорій постраждалих під час катастрофи на ЧАЕС) - 3 010 грн.

У грудні 2019 року в черговий раз виросте ПМ, а тому зростуть і встановлені суми:

 • За 126 днів - 2 207 грн.
 • За 140 днів - 2 452 грн.
 • За 180 днів - 3 153 грн.

Важливо: Жінки, які постраждали під час катастрофи на ЧАЕС отримують подовжену відпустку і підвищену допомогу незалежно від того, скількох дітей вони народили і як протікали пологи.

Виплати для офіційно безробітних і підприємців

Незважаючи на те, що у таких людей немає зарплати, у них є допомога з безробіття. При цьому незалежно від того, чи отримуєте ви мінімальну допомогу чи мали раніше хорошу зарплату, завдяки якій вам нарахували більшу допомогу, при вагітності і пологах вам нарахують допомогу виходячи з мінімальних сум для різних категорій (610 грн. або 1 630 грн. ) і виплатять в 100% розмірі.

Підприємцям же виплачують 25% від прожиткового мінімуму, як і непрацюючим - не густо, але і така фінансова допомога може дозволити вирішити якесь питання і не шукати зайвий раз гроші в кредит на карту або гроші в позику.

Студенткам

В даному випадку нарахування проводиться виходячи з суми стипендії - тоді студентка, яка готується стати матір'ю, неодмінно отримає 100% від її стипендії за термін відпустки. При цьому є важливий нюанс - отримувати і стипендію, і дану виплату водночас не можна, тому доведеться вибирати виходячи зі своєї ситуації.

Наприклад, якщо ви перериваєте навчання для догляду за дитиною, логічно отримати допомогу. Якщо ж за вашою дитиною буде доглядати бабуся, наприклад, або інші родичі, а ви плануєте до останнього відвідувати лекції і після пологів відразу повернутися до навчання, оформляти допомогу не резонно - простіше просто продовжувати отримувати стипендію.

Вам також буде корисно дізнатися інформацію про «Соціальні виплати на дітей в Україні», а також про те, як державою підтримуються «Багатодітні, малозабезпечені сім'ї - соціальні допомоги та пільги».

Сподобалося?

1

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.