Як фізичній особі подати в суд на боржника?

09 жовтня 2019

Доволі часто виникає неприємна ситуація, коли вас підводять близькі люди, ті, кому ви безмежно довіряли. В важку хвилину ви протягнули руку допомоги та позичили значну суму. Однак, коли боржник забуває повернути гроші, у вас можуть виникнути цілком логічні питання. Як же повернути свої кровні?

Навіщо потрібна розписка?

Перш, ніж давати в борг родичу, другу або сусіду, необхідно провести мінімальне дослідження платоспроможності вашого клієнта. Наприклад, якщо він уже обслуговує пару кредитів, варто оцінити всі можливі ризики та видати мінімальну суму.

В свою чергу, лояльний позичальник, який бажає позичити грошей, має оформити розписку в отриманні коштів. Бажано, щоб цей документ був нотаріально завірений. Це убезпечить обидві сторони та допоможе оперативно вирішити фінансову суперечку в суді.

Як коректно скласти розписку?

Вносіть до розписки всю наявну інформацію. Обов’язково вкажіть час, дату та місце її складання. Далі детально, уникаючи неточностей і різночитань, опишіть персональні дані як позичальника, так і кредитора. В розписці мають міститися П.І.Б. володаря, номер і серія паспорту, ким і коли він виданий, адреса реєстрації (постійна або тимчасова), дата та місце народження володаря, ІПН.

В розписці має бути зафіксований факт отримання позичальником грошей на руки. Тобто, «Я (П.І.Б.) отримав на руки в борг від П.І.Б. гроші в такій-то сумі на наступний строк. Я зобов’язуюсь повернути гроші своєчасно та повністю».

За законом громадяни можуть давати в борг один одному виключно в гривнях. Однак, якщо позичальнику потрібен кредит у доларах США або євро, не забудьте зазначити його еквівалент у національній валюті за офіційним курсом на день виплати. Разом із тим, ви маєте бути готові до того, що повертати гроші за судовим рішенням вам будуть у гривнях по тому курсу, який був зафіксований у розписці. Документ треба підкріпити підписом позичальника.

Коли звертатися до суду?

Якщо ваш позичальник перейшов до категорії неплатників, вам доведеться вжити певних заходів. В першу чергу, кредитор складає претензію – вимогу до боржника про добровільне рішення проблеми на досудовій стадії. Даний документ надсилають неплатнику рекомендованим листом із повідомленням. Він має протягом 30 днів з часу отримання претензії погасити борг.

Також попередьте неплатника про те, що якщо питання не буде врегульоване на цьому етапі, наступним кроком кредитора стане звернення до суду. Тоді, крім тіла боргу та процентів за ним, неплатнику доведеться виплачувати судові видатки, тощо. Детальніше читайте в нашому матеріалі «Наслідки для боржника в Україні». Суд розгляне вашу справу впродовж 2 місяців зі дня відкриття судового провадження.

Варто зазначити, що позовна давність складає 3 роки. Якщо не звернутися до суду в цей термін, то суд може відхилити позов.

Як скласти позовну заяву?

Вчиться коректно оформлювати документи. Всі типові зразки можна знайти в вільному доступі в інтернеті на відповідних порталах. Зокрема, в шапці заяви має бути зазначено найменування суду, до якого ви звертаєтесь.

Крім того, в позовній вимогі необхідно детально зазначити всі відомості, які має позивач. В обов’язковому порядку опишіть персональну інформацію про кредитора та про позичальника. А саме: їх прізвища, імена та по-батькові, паспортні дані, адресу реєстрації, проживання, ІНП, номери телефонів.

Окремим пунктом прописати вартість позову. Вона визначається розміром суми, що стягується (сума основного боргу + відсотки, штрафні санкції та інше). Необхідно зазначити й розрахунок заборгованості.

Далі позивач наводить докази, якими обґрунтовує свої вимоги. Наприклад, Сидорчук А. С. запозичив у мене, Федорчука С.Г., 15 000 гривень на строк до 10.05.2017 року. Це підтверджується розпискою. Сьогодні, 7.12.2017 року борг все ще не погашений. Сидорчук ухиляється від контактів зі мною, він ніяк не відреагував на вимогу, яка була направлена йому поштою 20.05.2017 року. Це також підтверджується поштовим повідомленням. Копії документів додаються.

В позовній вимогі треба зробити акцент на прохальній частині. Зокрема, необхідно зазначити, що конкретно позивач просить стягнути. Крім суми основного боргу кредитор може просити про стягнення з відповідача судових витрат, 3% річних від простроченої суми, витрат на юридичну допомогу, неустойки. Також позивач має право пред’явити вимогу про виплату моральної шкоди (однак тут потрібна вагома доказова база).

Додатки до позову

До позовної заяви варто докласти ряд документів. В обов’язковому порядку мають бути: квитанція, що підтверджує оплату судового збору; розписка; копія претензії про повернення позики, поштові квитанції та опис вкладення про відправлення їх боржнику; копії паспортів та ІПН кредитора та позичальника; копії позовної заяви та додатків для відповідача.

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.