Як фізичній особі подати в суд на боржника?

09 жовтня 2019

Доволі часто виникає неприємна ситуація, коли вас підводять близькі люди, ті, кому ви безмежно довіряли. В важку хвилину ви протягнули руку допомоги та позичили значну суму. Однак, коли боржник забуває повернути гроші, у вас можуть виникнути цілком логічні питання. Як же повернути свої кровні?

Навіщо потрібна розписка?

Перш, ніж давати в борг родичу, другу або сусіду, необхідно провести мінімальне дослідження платоспроможності вашого клієнта. Наприклад, якщо він уже обслуговує пару кредитів, варто оцінити всі можливі ризики та видати мінімальну суму.

В свою чергу, лояльний позичальник, який бажає позичити грошей, має оформити розписку в отриманні коштів. Бажано, щоб цей документ був нотаріально завірений. Це убезпечить обидві сторони та допоможе оперативно вирішити фінансову суперечку в суді.

Як коректно скласти розписку?

Вносіть до розписки всю наявну інформацію. Обов’язково вкажіть час, дату та місце її складання. Далі детально, уникаючи неточностей і різночитань, опишіть персональні дані як позичальника, так і кредитора. В розписці мають міститися П.І.Б. володаря, номер і серія паспорту, ким і коли він виданий, адреса реєстрації (постійна або тимчасова), дата та місце народження володаря, ІПН.

В розписці має бути зафіксований факт отримання позичальником грошей на руки. Тобто, «Я (П.І.Б.) отримав на руки в борг від П.І.Б. гроші в такій-то сумі на наступний строк. Я зобов’язуюсь повернути гроші своєчасно та повністю».

За законом громадяни можуть давати в борг один одному виключно в гривнях. Однак, якщо позичальнику потрібен кредит у доларах США або євро, не забудьте зазначити його еквівалент у національній валюті за офіційним курсом на день виплати. Разом із тим, ви маєте бути готові до того, що повертати гроші за судовим рішенням вам будуть у гривнях по тому курсу, який був зафіксований у розписці. Документ треба підкріпити підписом позичальника.

Коли звертатися до суду?

Якщо ваш позичальник перейшов до категорії неплатників, вам доведеться вжити певних заходів. В першу чергу, кредитор складає претензію – вимогу до боржника про добровільне рішення проблеми на досудовій стадії. Даний документ надсилають неплатнику рекомендованим листом із повідомленням. Він має протягом 30 днів з часу отримання претензії погасити борг.

Також попередьте неплатника про те, що якщо питання не буде врегульоване на цьому етапі, наступним кроком кредитора стане звернення до суду. Тоді, крім тіла боргу та процентів за ним, неплатнику доведеться виплачувати судові видатки, тощо. Детальніше читайте в нашому матеріалі «Наслідки для боржника в Україні». Суд розгляне вашу справу впродовж 2 місяців зі дня відкриття судового провадження.

Варто зазначити, що позовна давність складає 3 роки. Якщо не звернутися до суду в цей термін, то суд може відхилити позов.

Як скласти позовну заяву?

Вчиться коректно оформлювати документи. Всі типові зразки можна знайти в вільному доступі в інтернеті на відповідних порталах. Зокрема, в шапці заяви має бути зазначено найменування суду, до якого ви звертаєтесь.

Крім того, в позовній вимогі необхідно детально зазначити всі відомості, які має позивач. В обов’язковому порядку опишіть персональну інформацію про кредитора та про позичальника. А саме: їх прізвища, імена та по-батькові, паспортні дані, адресу реєстрації, проживання, ІНП, номери телефонів.

Окремим пунктом прописати вартість позову. Вона визначається розміром суми, що стягується (сума основного боргу + відсотки, штрафні санкції та інше). Необхідно зазначити й розрахунок заборгованості.

Далі позивач наводить докази, якими обґрунтовує свої вимоги. Наприклад, Сидорчук А. С. запозичив у мене, Федорчука С.Г., 15 000 гривень на строк до 10.05.2017 року. Це підтверджується розпискою. Сьогодні, 7.12.2017 року борг все ще не погашений. Сидорчук ухиляється від контактів зі мною, він ніяк не відреагував на вимогу, яка була направлена йому поштою 20.05.2017 року. Це також підтверджується поштовим повідомленням. Копії документів додаються.

В позовній вимогі треба зробити акцент на прохальній частині. Зокрема, необхідно зазначити, що конкретно позивач просить стягнути. Крім суми основного боргу кредитор може просити про стягнення з відповідача судових витрат, 3% річних від простроченої суми, витрат на юридичну допомогу, неустойки. Також позивач має право пред’явити вимогу про виплату моральної шкоди (однак тут потрібна вагома доказова база).

Додатки до позову

До позовної заяви варто докласти ряд документів. В обов’язковому порядку мають бути: квитанція, що підтверджує оплату судового збору; розписка; копія претензії про повернення позики, поштові квитанції та опис вкладення про відправлення їх боржнику; копії паспортів та ІПН кредитора та позичальника; копії позовної заяви та додатків для відповідача.

Сподобалося?

0

Читайте також

18 травня 2020

Вихід з карантину в Україні є чи не найбільш очікуваною подією. Люди відчувають труднощі з фінансами, не маючи можливості працювати, і чисто психологічно втомилися від цієї напруги. Уряд же проявляє обережність, знаючи про досвід Італії, Франції та інших країн, які поставилися до загрози недостатньо серйозно і допустили масове поширення коронавируса всередині своїх країн. Прем'єр-міністр України вже представив план виходу з карантину. Розбираємося, які етапи виходу з карантину доведеться пройти українцям, і коли ми повернемося до звичного життя.

26 травня 2020

З початку карантину в Україні склалася непроста економічна ситуація, і в країні в черговий раз заговорили про ймовірність дефолту. Експерти наввипередки віщували Україні дефолт, більш того, часто стверджували, що він нашій країні піде на користь. Розбираємося, що означає дефолт і в чому, власне, суть дефолту, чи переживе Україна дефолт, якщо він дійсно трапиться, а також, яка його реальна ймовірність в нашій країні.

26 травня 2020

Коронавірус змінив життя багатьох країн світу, і Україна не стала винятком. Затребувані раніше фахівці залишилися без роботи і ризикують не знайти аналогічної зайнятості після карантину, оскільки попит на них на ринку праці впав. З бізнесом все ще складніше - МСБ в Україні на межі краху. Але життя йде і зараз, як ніколи важливо знати, які професії будуть затребувані після карантину, а також, який бізнес варто відкривати після виходу з карантину.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.