Як поміняти "старі" гроші - з якими проблемами зіткнулися громадяни?
Оскільки держава продовжує виводити з обігу монети, а тепер і деякі купюри, у багатьох українців постало питання, де можна поміняти старі гроші без проблем. Така постановка питання обумовлена тим, що, незважаючи на те, що банки не мають права перешкоджати обміну, громадяни раз у раз стикаються з відмовами або додатковими умовами, що подовжують елементарну, здавалося б, процедуру. Розповідаємо, які гроші можна поміняти, де це можна зробити і які правила обміну, а також, з якими труднощами ви все ще можете зіткнутися в різних банках.
Що міняємо, навіщо і чому?
В Україні вже не перший рік йде оновлення банкнот, а також монет. Раніше з обороту вивели монети по 1,2 і 5 копійок. Тепер же з обороту виводять монети по 25 копійок, а також старі купюри номіналом від 1 до 200 гривень, випущені до 2003 року включно. З 1 жовтня вони перестали бути платіжним засобом і розплатитися ними в магазинах не можна, однак, протягом трьох років їх можна безперешкодно поміняти в банку на нові купюри. У всякому разі, так говорять в Нацбанку. Як воно працює на практиці, ми також розповімо.
Чому змінюють? Все просто - з економії, оскільки, чим більше номіналів монет, тим більше витрат йде на їх виготовлення, обробку, а також транспортування. Раніше прибрали монети по 1, 2 і 5 копійок, а тепер прибирають і 25 копійок. При цьому монета номіналом 10 копійок залишається.
Чому так зробили? Порахували, що так зручніше. Було введено правило про округлення сум в чеках до суми, кратної 10, і 25 копійок не вписуються в нього. Адже монета номіналом в 5 копійок вийшла з обігу ще раніше і якщо вам треба заплатити монетами, наприклад, 20 або 70 копійок, а ви дасте 25 копійок або 75, відповідно, то вам не зможуть дати здачу.
Що стосується купюр, то тут все ще простіше. Таких старих грошей в обороті за підрахунками Нацбанку залишилося менше 2%. При цьому вони вже давно не інкасуються, не потрапляють в банки і т.д., а значить, найімовірніше, осіли в колекціях. Однак поки будь-які купюри знаходяться в обороті і не виведені з нього, бізнесу і банкам доводиться враховувати їх, наприклад, при розробці методів перевірки автентичності таких купюр.
Що стосується купюр номіналом 1 і 2 гривні, які були випущені після 2003 року, а також залізних монет 1996 року випуску номіналом в 1 гривню, то їх з обігу не виводять. Однак НБУ ініціював початок виведення таких купюр і монет з обігу природним шляхом - фактично їх плавну заміну на «метал». Після потрапляння в банки, вони будуть відправлятися в НБУ, де їх утилізують і замінюватимуть новими сріблястими монетами номіналом 1 і 2 гривні. Так поступово всі паперові гроші такого номіналу плавно виведуть з обігу, при цьому ніяких обмежень на їх використання немає, і платіжним засобом вони будуть залишатися до тих пір, поки в обігу їх не залишиться мізер і НБУ не оголосить про відповідне рішення.
Протягом якого терміну і де міняють старі гроші?
Якщо у вашому гаманці або в скарбничці завалялися старі купюри або монети, у вас є в цілому 3 роки на їх обмін в українських банках. Однак враховуйте, що протягом 1 року з 1 жовтня 2020 року і до 30 вересня 2021 р. ви можете поміняти старі гроші у всіх без винятку українських банках. А через рік число банків, які приймають такі гроші, буде обмежене. З 1 жовтня 2021 року і до 30 вересня 2023 року їх прийматимуть вже тільки Приватбанк, Ощадбанк, ПУМБ і Райфайзен Банк Аваль.
До речі, ви можете не тільки обмін здійснювати, а й використовувати ці гроші для оплати кредиту чи інших банківських операцій, оскільки банк зобов'язаний приймати ці гроші будь-яким чином. Так що ними можна навіть погасити частково кредит готівкою або позики грошей.
Чи так легко поміняти гроші, як розповідає Нацбанк?
За правилами банки не мають права відмовити вам в обміні старих грошей на нові або якось перешкоджати. Однак громадяни в мережі масово скаржаться на проблеми з обміном. Серед найпопулярніших:
- У Приватбанку є відділення, які старі гроші змінюють, але відповідно до встановленого ліміту - до 200 гривень в день і це на всіх, а тому ви можете прийти і отримати відмову. Спеціалізованих відділень, які змінюють гроші без обмежень, по країні всього лише 40. Це пов'язано з технічною стороною питання, тому що не скрізь є спеціальна техніка для підрахунку і банк враховує фізичні можливості касирів таких відділень, однак громадян це мало втішає, адже коли ти йдеш в відділення, тобі навіть ніде дізнатися, входить воно в число спеціалізованих чи ні.
Також в деяких відділеннях громадянам відмовили в обміні і запропонували поповнити цими грошима карту в якості альтернативи обміну. Але на карту в такому випадку надходить менша сума, адже за операцію поповнення в касі стягується комісія.
- В Ощадбанку звичаї співробітників ще більш суворі. Хочете поміняти? Розкладіть копійки по пакетам згідно номіналів, а ще перерахуйте і все підпишіть. Навіть громадянам, які не підрахували, але розсортували все, в обміні відмовляють. Причому пресслужба банку у відповідь на численні звернення говорить про те, що ніяких обмежень немає, але касири на місцях працюють за своїми правилами і відмовляють клієнтам, просто тому, що вона одна, у неї черга і т.д. Звичайно, так чинити по закону вони не можуть, як і примушувати громадян перераховувати і сортувати монети.
- Також оголилася проблема з прийомом дрібної іноземної валюти. Якщо купюра зношена, ви маєте право її обміняти, але не всі банки погоджуються приймати дрібні купюри. Найчастіше посилаються на відсутність техніки для перевірки достовірності купюри, а іноді і зовсім говорять про якісь внутрішні мінімальні ліміти. Наприклад, що не приймають купюри менше 5 доларів, чого знову ж права робити не мають.
Що робити, якщо вам відмовляють?
Як описують користувачі, загрози подати скаргу касирів найчастіше не лякають. Однак заходи впливу є. Перше, що вам потрібно зробити, отримавши відмову - це поскаржитися керівникові відділення. Якщо ви сповістите його про намір скаржитися вище, питання, найімовірніше, тут же вирішать. Якщо ж це не допоможе, можна сміливо скаржитися в НБУ, який регулює діяльність банків в Україні, а тому і скарга матиме належний ефект.