Як поміняти водійське посвідчення в Україні, скільки це коштує?

01 квітня 2020

Питання, як поміняти водійське посвідчення, може стати актуальним для українця через втрати його прав, зміни деяких особистих даних, зміні присвоєної йому категорії прав або якщо документ був зіпсований. Також заміна прав потрібна, якщо громадянин отримував права вперше і хоче змінити на постійні або виїжджає на своєму автомобілі в країни Євросоюзу, де діє Віденська конвенція, що зобов'язала всіх водіїв, хто в'їжджає в дані країни, мати права європейського зразка.

Як поміняти водійське посвідчення в Україні, скільки це коштує

Чи потрібно заново складати іспит?

Заміна прав як така додаткового іспиту не вимагає, що логічно, бо якщо у вас вкрали права, наприклад, водити ви від цього не розучилися і на ваше знання ПДР це теж не впливає. Інша справа, якщо вас позбавляли прав раніше або якщо ви змінюєте права в зв'язку з підвищенням категорії - тоді іспит здавати потрібно.

До слова, якщо ви отримали права вперше, а після позбулися їх через порушення, вам доведеться не просто скласти іспит заново, але і пройти попереднє навчання в автошколі. Якщо після навчання ви успішно складете іспит, нові права вам видадуть терміном всього на два роки, як і вперше отримані вами. Постійні права строком на 30 років ви зможете отримати, тільки якщо за наступні два роки у вас не буде таких порушень.

Важливо: навіть якщо вас не позбавляли прав за будь-які порушення, у вас не повинно бути більше двох порушень за два роки до моменту, коли ви прийдете міняти права. Якщо таких більше двох, вам також доведеться знову складати іспит, незалежно від того, наскільки серйозними вони були.

Що ще потрібно?

Перелік документів для заміни прав невеликий і якщо ви все відразу зберете і прийдете максимально підготовленим, то сама процедура займе не більше півгодини. Для заміни прав вам потрібні:

 1. Ваші старі права.
 2. Паспорт та копія. Якщо у вас ID карта, переконайтеся, що на безконтактному електронному носії є інформація про актуальну адресу реєстрації місця проживання. Якщо такої немає (наприклад, адреса змінилася, а інформація не була оновлена), потрібно додатково взяти довідку про реєстрацію.
 3. ІПН і копія.
 4. Екзаменаційна картка. Якщо вас позбавляли прав або ваша категорія була підвищена, спочатку складаємо іспит, а лише потім йдемо за правами. Якщо причина заміни інша, просто беремо стару картку.
 5. Медична довідка.
 6. Документи, в яких відображені зміни в ваших особистих даних, якщо міняєте права з цієї причини. Наприклад, якщо ви жінка, і ви змінили прізвище внаслідок заміжжя або ж розлучення, потрібно надати свідоцтво про шлюб або його розірвання.
 7. Заява.
 8. Квитанція про сплату вами держмита.

Що якщо немає паспорта?

Якщо у вас просто були загублені документи, в числі яких були і паспорт, і права, то для відновлення прав потрібно чекати отримання нового паспорта. Але в ряді випадків можливе надання інших документів, а саме:

 1. Тимчасового посвідчення особи.
 2. Дозволу на постійне проживання.
 3. Дозволу на тимчасове проживання.
 4. Довідки біженця.
 5. Довідки особи під тимчасовим захистом або яка потребує додаткового захисту.

Як отримати медичну довідку?

Враховуйте, що дана довідка повинна бути надана вам в одній з акредитованих медичних установ. Їх перелік можна дізнатися, зателефонувавши попередньо в будь-який регіональний сервісний центр МВС і звернутися в установу, де вартість довідки буде для вас прийнятною. Якщо підете в будь-яку клініку навмання, ризикуєте отримати відмову в заміні документа, оскільки довідка, отримана не у акредитованій структурі, є недійсною.

Медогляд передбачає перевірку у терапевта, хірурга, отоларинголога, невропатолога і офтальмолога. Мета медогляду - упевнитися в тому, що у вас немає захворювань, які роблять водіння вами автомобіля неможливим через стан здоров'я.

Важливо: якщо в першій-ліпшій в списку акредитованої лікарні вам говорять, що довідка коштує 800 грн, не поспішайте туди бігти і обдзвоніть інші - дійсно, багато клінік наживаються на поспіху водіїв і банальному незнанні ситуації з цінами, але в більшості випадків таку довідку можна отримати за 200-250 грн.

Як отримати довідку про реєстрацію місця проживання?

Для цього потрібно звернутися у місцевий ЦНАП або замовити довідку через спеціальний сервіс. У першому випадку вам потрібно буде прийти в ЦНАП, подати документи, почекати 10 днів і знову прийти туди ж, щоб довідку забрати. Складного немає нічого, але є великий мінус - це черги. Зараз центри надання адміністративних послуг в Україні перевантажені максимально, оскільки на них перенесли чи не всі функції різних служб в частині оформлення довідок, документів і іншого. Коли вони тільки з'явилися, оформлення довідки у них займало від сили 5-10 хвилин, зараз же, коли все переноситься на них, можна чекати черги цілий день.

Оформлення довідки через igov.org.ua дозволить вам уникнути хоча б візиту для замовлення довідки і подачі документів. Можна все оформити онлайн, а через 10 днів просто прийти в ЦНАП і забрати свою довідку. Якщо поспішаєте, можна зателефонувати в ЦНАП раніше і уточнити, чи готова довідка - найчастіше її роблять максимум за тиждень.

Як відбувається заміна прав?

Для заміни прав вам потрібно прийти до регіонального сервісного центру МВС з усіма перерахованими вище документами. Якщо все в наявності, держмито оплачене, фахівець відразу ж прийме у вас заяву і внесе всі необхідні дані в базу. Якщо ви помітили, в переліку необхідних документів більше немає фото - його тепер роблять на місці і відразу ж готують для вас права. На все про все у вас піде не більше півгодини, а то й менше.

Скільки це коштує?

Вартість послуги відрізняється в залежності від ситуації, однак більше 245 грн за це ви не заплатите. Плюс вартість медичної довідки, яка більше залежить від того, чи витратите ви зайві 10-15 хвилин на дзвінки в медустанови, щоб оформити її дешевше. Відповідно, ви цілком можете вписатися в 445-495 грн за все.

Ціни на заміну прав:

 • 245 грн - перша видача документу після автошколи і іспитів;
 • 245 грн - обмін посвідчення в зв'язку з відкриттям іншої категорії;
 • 232 грн - отримання прав при відкритті категорії нижче колишньої зі здачею іспиту;
 • 219 грн - обмін, видача дубліката (наприклад, при втраті, псуванні, заміні на права нового типу і т.д.);
 • 219 грн - обмін внаслідок зміни особистих даних.

На яких умовах видаються постійні права?

Якщо ви пройшли навчання в автошколі, склали іспити і отримали права на два роки, то по їх закінченні ви можете звернутися для зміни прав на постійні. Головна умова - не більше 2 порушень прав ПДР за цей період. Коли береш швидкі позики онлайн або позики на карту, а зарплату на день затримують і виникає маленьке прострочення, це можуть і пробачити і не раз. Але у випадку з правами рівень відповідальності інший - питання стосується безпеки людей, тому третє порушення вам вже не пробачать - доведеться перенавчатися і знову доводити, що ви можете водити машину згідно з правилами.

Чи можна водити машину, якщо термін дії прав минув або документ втрачено?

Не варто випробовувати долю, якщо тимчасово залишилися без прав, бо в Україні за це передбачена адміністративна відповідальність, а саме санкції і штрафи:

 1. Якщо водите без прав - 425 грн.
 2. Якщо ви були тимчасово обмежені в водінні ТС - повне позбавлення права водіння автомобіля на період від 3 до 6 місяців.
 3. Якщо вас і зовсім позбавили прав а ви сіли за кермо, доведеться заплатити за це 510 грн.

Можливо, вам також будуть цікаві наші матеріали про «Що робити, якщо у вас вкрали паспорт або інші важливі документи?», а також «Скільки коштує пошуміти в Україні - правила і штрафи за шум».

Сподобалося?

0

Читайте також

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.