Яка страховка обов'язкова в Україні, а від якої можна відмовитися?

13 жовтня 2020

Далеко не всі громадяни при оформленні кредиту, задаються питанням, чи обов'язкова страховка. Інші ж масово погоджуються на пропозиції страховиків, оплачуючи непотрібні їм страховки або свідомо невигідні. Ми вирішили розібратися, яка страховка обов'язкова в Україні, а від чого можна сміливо відмовлятися або оформляти за бажанням, а також з'ясувати, чи можуть вам нав'язувати конкретні умови страхування, якщо вже страховки не уникнути.

Яка страховка обов'язкова в Україні а від якої можна відмовитися

Страхування за кредитними договорами

Дійсно в ряді випадків воно є обов'язковим згідно із законом, однак частіше його все-таки нав'язують, і ось чому - обов'язковими є тільки страховки при оформленні іпотеки і автокредиту. При оформленні споживчого кредиту оформляти страховку у вас вимагати не можуть. Розповімо докладніше.

Страховка при іпотеці

Якщо ви купуєте житло в іпотеку, будь то будинок або квартира, страховку оформляти потрібно обов'язково. А тому ніякого підступу в діях банку немає. Однак є важливий нюанс - у вас повинен бути вибір. Тобто банк зобов'язаний надати вам перелік акредитованих страхових компаній, з якого ви повинні вибрати страховика, якщо вже ви платите за цю страховку. Якщо ж вибору вам не пропонують або і зовсім стверджують, що співпрацюють лише з однією страховою компанією, знайте, що такі дії банку незаконними.

Автокредит - не обов'язково, але логічно

Тут є ряд нюансів. З одного, боку, згідно із законом банки вимагати оформити страховку не можуть. З іншого боку, водій в будь-якому випадку повинен відразу ж оформити автоцивілку (поліс страхування цивільно-правової відповідальності власників ТЗ) і без нього він їздити просто не може.

Тому дії банків цілком логічні і укладення договору страхування під час оформлення кредиту просто заощадить вам час. Але є одне але - в такій ситуації банк також зобов'язаний надати вам вибір і наполягати на оформленні договору з конкретною страховою компанією він не може, оскільки банк особа зацікавлена ​​і отримує комісію за продаж страхових продуктів.

На оформленні КАСКО банк, до слова, теж наполягати не може. Це, по суті, страхування автомобіля як майна, яке може бути корисно як клієнтові, так і банку на випадок, якщо автомобіль отримати пошкодження.

Коли страховка необов'язкова?

Власне, у всіх інших випадках, крім перерахованих вище. Якщо ви берете споживчий кредит, грошові позикикредит на картку, просто користуєтеся будь-якими фінансовими послугами, робите переказ коштів або відкриваєте рахунок, страховку оформляти необов'язково і ви маєте право від неї відмовитися.

Я не знав, що можу відмовитися від страховки, але вже все оформив. Що робити?

Безумовно, ви можете розірвати договір страхування, але враховуйте, що в такому випадку закон на боці банку і у кредитора є право вимагати дострокового виконання зобов'язань. Простіше кажучи, у вас можуть вимагати повернути кредит відразу. Чи станеться це, залежить від вашої конкретної ситуації і позиції вашого кредитора.

Наприклад, у Сергія є стабільна робота і дохід. У нього також є кілька погашених кредитів, але за останнім кредитом він кілька разів допускав прострочення. Банк вважає допустимим видати йому бажаний кредит, якщо він погодиться на оформлення страховки. Сергій погодився, оформив договір і отримав свій кредит, але після цього розірвав договір зі страховою компанією.

У такій ситуації банк, швидше за все вимагатиме кредит назад і буде правий. І пояснюватися за те, що він пов'язав свій кредитний продукт з додатковим, що заборонено законом, йому не доведеться, бо зв'язка ця, по суті, відбувалася тільки на словах. А юридично ні. А вимагати свій кредит назад йому дозволяє закон про споживче кредитування, який всіляко оберігає громадян від нав'язаних страховок, але разом з тим захищає і кредиторів на випадок, якщо страховка була добровільно оформлена громадянином, а після скасована, оскільки оформляється вона, по суті, в інтересах кредитора.

Інший приклад - Анна. Хороша робота, високий дохід, надійний клієнт банку, в якому обслуговується її зарплатна картка і «лежить» депозит. Вона також взяла кредит, оформивши його зі страховкою, але після порахувала, що страховка задорога і вирішила від неї відмовитися. Тут рішення кредитора залежить від того, що за кредит і на яких умовах брала Анна - можливо, аналогічний продукт їй би надали і без страховки і банк просто зайвий раз заробив на агентській комісії. Також є фактори, пов'язані з системою оцінки ризиків банку. Можливо, з точки зору цього конкретного банку відмова від страховки вже після оформлення кредиту розглядається як різко негативний фактор. В такому випадку вимагати назад кредит можуть і у благонадійного позичальника.

Страховка як умова видачі кредиту – чи нормально це і чи варто погоджуватися?

Формально пов'язувати додаткові послуги з послугами кредитування банки не мають права. Однак повсюдно громадянам пропонують різні кредитні продукти, в умовах яких прямим текстом вказано, що ви повинні оформити страховку. По суті, банки нічого не порушують, оскільки юридично у договорі зв'язки вони не роблять і як і раніше погоджуватися на ці умови нікого не змушують, а у громадян все так же залишається право відмовитися від страховки, якщо тільки це не іпотека і не автокредит.

По суті, такі продукти призначені для тих громадян, яким без страховки більш вигідний кредит не світить і трактувати таку пропозицію звичайною людською мовою можна так: ми готові видати вам кредит під більш низьку ставку, якщо ви готові сприяти нам в зниженні ризиків за вашою заявкою.

Однак надмірно тішитися й сліпо довіряти не можна. Прорахуйте дорожчий, але доступний вам без страховки кредит, а також більш вигідний кредит зі страховкою і лише тоді приймайте рішення, бо різниця може бути в результаті не на користь кредиту з нижчою ставкою.

Все рахувати, до речі, рекомендується і тим, хто може отримати прийнятний кредит і без страховки, оскільки часто в разі її оформлення клієнтам обіцяють різні «плюшки» - велику суму кредиту, більш вигідну ставку і т.д.

Можливо, вам будуть також цікаві наші матеріали про «Соцдопомога в Україні: важливі зміни в порядку нарахування, правилах, сумах виплат», а також про те, на що може розраховувати «Малозабезпечена сім'я в Україні - як отримати статус і чим допомагає держава?».

Сподобалося?

0

Читайте також

26 травня 2020

Коронавірус змінив життя багатьох країн світу, і Україна не стала винятком. Затребувані раніше фахівці залишилися без роботи і ризикують не знайти аналогічної зайнятості після карантину, оскільки попит на них на ринку праці впав. З бізнесом все ще складніше - МСБ в Україні на межі краху. Але життя йде і зараз, як ніколи важливо знати, які професії будуть затребувані після карантину, а також, який бізнес варто відкривати після виходу з карантину.

16 вересня 2020

Малозабезпечена сім'я в Україні має право на підтримку держави. Розповідаємо докладніше про те, які сім'ї вважаються малозабезпеченими, як отримати статус малозабезпеченої сім'ї, а також чим допомагає держава і на яких умовах.

23 вересня 2020

Соціальна допомога в 2020 році є вкрай важливою формою допомоги від держави громадянам. І без того непроста економічна ситуація з пандемією тільки ускладнилася, а тому соцдопомога для багатьох сімей стала єдиним виходом із ситуації. У той же час уряд не хоче відмовлятися від раніше обраної стратегії і прагне звузити коло одержувачів допомоги до тих, хто цього реально потребує. Це, на думку чиновників, допоможе і виплати підняти, і витрати бюджету в цій сфері оптимізувати. Розповідаємо, що змінилося в соцвиплатах і як це відіб'ється на житті українців.

Коментарі

Залишити
Коментарі відсутні, ваш буде першим.